Akdeniz kıyı şeridinin en önemli turizm merkezlerinden Kemer, eşsiz plajları, lüks konaklama tesisleri ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Antalya‘nın ilçesi. Antalya’nın batısında, arkası alabildiğine çam ormanı, önünde Akdenizle bir güzellikler beldesi.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Kemer, Antalya’ya 50 kilometre uzaklıkta, Batı Toros Dağları’nın eteklerine kurulmuş. Denizin, ormanın ve dağın harmanlandığı eşsiz bir manzaraya sahip olan Kemer muhteşem doğası, büyüleyici plajları, otel, restoran ve gece kulüpleriyle ziyaretçilerine üst düzey memnuniyet sağlayacak pek çok olanağa sahip.

Phaselis Antik Kenti, Tahtalı Dağı, Göynük Kanyonu ve Beldiği Mağarası Kemer’de gezilebilecek başlıca yerler olarak aklınızda kalsın. Likya Yolu parkurlarının da geçtiği Kemer’de trekking, dalış ve su sporları yaygın olarak gerçekleştirilebilen bahar– yaz sporları arasında gösteriliyor.

Malta
Kemer

Adını, geçmişte uğradığı sel felaketlerinin önlenmesi için yapılan set duvarlarından alan Kemer, Toroslardan gelen seller nedeniyle 1910 yılına kadar bataklık ve irili ufaklı göllerden oluşan bir köydü. Tarihi Antik Çağlara kadar uzanan ilçe, 1910’lu yıllara kadar Eski Köy adıyla biliniyordu.

O dönemde göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri olan ilçede bölge halkı sellerden oldukça muzdaripti. Halk bu sellere engel olmak için 23 km uzunluğa sahip taş bir duvar ördü. Bu duvar nedeniyle köy Kemer adıyla anılmaya başladı.

1960’lı yıllara kadar sadece deniz yoluyla ulaşım sağlanan ve Güney Antalya Turizm Projesi sayesinde hızla gelişen Kemer, önce bir kasabaya daha sonra da Türkiye’nin dünyada en çok tanınan turizm merkezlerinden birine dönüştü. 1991 yılında ilçe statüsü kazanan Kemer günümüzde özellikle Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Arslanbucak, Kuzdere, Beycik, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi beldeleriyle çok sayıda turisti kendine çekiyor.

Kemer masmavi denizi, yemyeşil orman alanları ve muhteşem dağ manzarasının yanında 52 kilometrelik bir kıyı şeridine sahip. Bu kıyı şeridinde birçok koy ve küçük doğal limanlar mevcut. Belediye, Ayışığı, Phaselis plajı gibi yerler bölgenin önemli plajları arasında.

320 yat kapasiteli modern marinasıyla belde Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEK)’in belirlediği kriterleri sağlayarak 1993 yılında Mavi Bayrak almaya da hak kazandı. Bunun yanında Kemer’e bağlı Tekirova, Göynük, Beldibi, Çamyuva ve Kiriş sahilleri de Mavi Bayrak’ın sahibi oldu.

Bölgenin en büyük merkezlerinden birisi olmasına rağmen Kemer daha çok göz alıcı koylarıyla tanınıyor. Tekirova, Çamyuva, Kiriş, Beldibi, Göynük belki de Kemer’den daha çok tanınan koylar. Mavi yolculuk rotasında bulunan Kemer’in tam donanımlı marinası yatçıları buraya çekiyor.

Kemer Gezilecek Yerler

kemer gezilecek yerler
Kemer Marina

Hemen hemen her noktasından denize girilebilen Kemer’de ilçe merkezi ve çevresinde çok sayıda tarihi alan, doğal güzellik ve günümüzde oteller bölgesi olarak anılan turizm beldeleri bulunuyor.

Olimpos’tan teleferik ile gidilen Tahtalı Dağı, Beldibi Mağarası, Molla Deliği, Chimera (Yanar taş), Adrasan, Üç Adalar, Göynük Kanyonu, İkiz Kayalar, Ekopark, Ulupınar gibi noktalar çevrede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Phaselis Sanat Etkinlikleri, Kemer Off-Shore Yarışları, Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağı (WRC Rally of Turkey), Kemer Karnavalı gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapan belde turizm faaliyetleri yanında sosyal olarak da oldukça aktif. Ayrıca bölgede yer alan Yeşil Yayla, gelenekselleşen Yağlı Pehlivan Güreşleri ile tanınıyor.

Akdeniz Bölgesi’nin en önemli tatil merkezlerinden biri olan Kemer’in doğal güzellikleri yanında yapılabilecek çok sayıda aktivite var. Deniz ve plaj keyfi yapmak bunların başında geliyor. Deniz paraşütü, jet-ski, dalış ve su sporları yapmak için ise tesisler bulunuyor. Bölgenin eşsiz koylarını ve güzelliklerini keşfetmek için ise jeep safari, mavi yolculuk turları ve günübirlik tekne turları ise buranın vazgeçilmezleri arasında.

Topçam, Çaltıcak, Beldibi, Göynük, Kındıl Çeşme, Alacasu, Paselis, Olimpos gibi yerlerde ise günübirlik piknik yerleri ve dinlenme tesisleri bulunuyor. Yerel halkın yaz aylarında Gödene Yaylası (Altınyaka), Yeşil Yaylası (Söğüt Cuması), Üçoluk Yaylası ve Belen Yaylası gibi noktalara çıktığı Kemer, doğa yürüyüşü ve diğer doğa aktiviteleri için de oldukça elverişli.

1. Göynük

Göynük

Göynük, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı, Mavi Bayraklı plajı, berrak denizi ve doğal güzellikleriyle turistik bir yerleşim birimi. Kemer’ in gözdesi, masmavi suların, yemyeşil doğanın ve huzurun bir diğer adı olan Göynük, geçmişi MÖ 690’lara dek uzanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapan büyüleyici bir cennet.

Antalya’nın Beldibi ilçesinden Kemer’e kadar uzanan yarım daire şeklinde bir ova üzerine kurulu Göynük’te yer alan Göynük Deresi ve Göynük Kanyonu’nda, rafting turları düzenleniyor. Dünyanın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya Yolu’nun önemli bir bölümü ise Göynük Kanyonu içerisinden geçiyor. Antalya’nın güneybatısındaki Kemer’in batısında yer alan Göynük’ün kuzeyi boyunca Beydağları uzanıyor.

Mistik doğası, görüntüsü, büyüleyen şelale ve havuzları ile adeta cenneti yansıtan Göynük Kanyonu, doğa sporu sevenlerin, trekking tutkunlarının ve fotoğrafçıların gözdesi. Kemer’e 9 km, Antalya’ya 35 km ve Antalya Havalimanı’na 45 km uzaklıkta yer alan Göynük’e, Kemer’den ve şehir merkezinden hareket eden araçlarla ulaşım mümkün.

Antalya ile Kemer arasında yer alan Göynük’e karayoluyla İstanbul’dan geliyorsanız, İstanbul-Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya-Kemer güzergahını takip edebilirsiniz. Ankara’dan geliyorsanız da Ankara-Konya-Antalya-Kemer rotasını izleyebilirsiniz. Antalya’dan Kemer istikametine 36 km sonra Göynük’e ulaşabilirsiniz.

Göynük’e otobüs ile gelmeyi düşünüyorsanız da önce Antalya kent merkezine, buradan da minibüslerle Göynük’e ulaşabilirsiniz. Diğer yandan bazı kentlerden direkt Göynük’e hareket eden otobüs seferleri de bulunuyor. Antalya Otogarı’ndan ve Kemer’den Göynük’e düzenli olarak otobüs ve minibüs seferleri yapılıyor.

Antalya şehir merkezine 13 km, Göynük’e ise yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı’ndan kent merkezine, belediye otobüsü, HAVAŞ, taksi veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Buradan Antalya Otogarı’na ulaşıp Göynük’e hareket eden minibüslerle beldeye gidebilirsiniz.

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Göynük’te, Göynük Plajı, Göynük Kanyonu ve Üçoluk Yaylası gibi gezilecek yerlerin yanı sıra, tekne turlarına katılarak çevre koyları keşfetmek çok keyifli olur.

2. Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası, Kemer ilçesinde kıyıdan 100 metre içeride ve denizden 25 metre yükseklikte yer alan bir kaya sığınağı. Beldibi Mağarası ancak çok küçük insan topluluklarının barınabileceği iki ufak bölümden oluşuyor.

Mağarada Üst Paleolitikten Neolitik dönem başına dek sürekli yerleşildiğini gösteren kalıntılar tabakalar halinde saptanmış. Araçla ulaşımın mümkün olmadığı Beldibi Mağarası günün her saati ziyaret edilebiliyor. Beldibi Mağarası’na giriş ücreti alınmıyor.

2. Phaselis

Faselis, Kemer
Faselis, Kemer

Phaselis, Tekirova Köyü yakınlarında. Tarihi MÖ 7. yüzyıla kadar uzanan Phaselis, sırasıyla Pers, Büyük İskender, Ptolemaios ve Rodos Krallığı’nın hakimiyetinde, bir süre de korsan Zeniketes’in elinde kaldı. Büyük İskender Pamphylia şehirlerinin birçok elçisini burada kabul etmiş, kıyı kesimindeki şehirleri bir bir alarak Gordion’a ulaşmıştı.

Phaselis MÖ 42 yılında Brutus tarafından Roma’ya bağlanmış ve Bizans Dönemi’nde de piskoposluk merkezi olmuştu. Konumu sayesinde refah düzeyi oldukça yüksek bu kentin halkı ticaretteki kurnazlıklarıyla tanınıyordu. Üç limanı, sütunlu caddesi, Roma hamamı, agoraları, su kemeri ve Hadrianus’un kenti ziyareti onuruna yapılan tak bugün kalıntıları görülebilen yapılar.

Phaselis Örenyeri ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü açık. Phaselis Örenyeri giriş ücreti 36TL. Müze Kart geçerli. Bilet satış gişesi son ziyaret saatinden yarım saat önce kapanıyor.

3. Belbaşı

Belbaşı, Beldibi’ne 5 km uzaklıkta, deniz yüzeyinden 300 metre yükseklikte yer alan küçük bir kaya sığınağı. Yaşamlarını yoğun avcılık ve bitki toplayıcılığıyla sürdüren mezolitik çağ insanlarının maddi kültür kalıntılarını içeriyor.

4. Ulupınar

Ulupınar, Kemer
Ulupınar, Antalya

Ulupınar, Phaselis’ten sonra Tekirova’yı geçince ulu çınar ağaçlarının altında suların aktığı yol kıyısındaki mola yeri. Ulupınar’ın sahip olduğu ormanlık arazi ve debisi yüksek suların bir arada olması bölgeye olan ilgiyi artırıyor.

Ana yoldan denize doğru inen virajlı bir yolun üzerindeki Ulupınar mahallesi, Antalya sıcağından kaçıp Çınar ağaçlarının altında serinlemek isteyenlerin uğrak yeri.

Çok sayıda mangal restoranı ve dinlenme tesisinin olduğu Ulupınar, bölgenin keyifli kaçış rotaları arasında. Ağaçlarının gölgesindeki restoranlar, buz gibi akan derenin üstüne kurulmuş. Siz yemeğinizi yerken ayaklarınız su akıp gidiyor.

Etrafta ördekler, kazlar dolaşıyor. Deniz balığı, alabalık, kavurma gibi et seçeneklerinin olduğu restoranların gavur dağı salatası ve kavunlu dondurması da çok meşhur.

5. Yanartaş

Yanartaş

Yanartaş antik çağ insanına göre bir mitosun mekanıydı. Kayalar arasından çıkan gazlarla yanan ateş, antik çağda son nefesinde bile ağzından ateş püsküren karışık bir varlıkla bağdaştırılırdı. 230 metre yükseklikteki kayalardan sızan gazın tutuşmasıyla oluşan alevlerin antik çağdan beri hiç sönmediğine inanılıyor.

Çıralı’dan yaklaşık yarım saat süren bir tırmanışla varılıyor. Çıralı’dan yürüyerek kolayca Milli parkın girişine gidebilirsiniz. Ormanın içinden yukarıya doğru geniş bir patikada yer yer merdiven ve yokuşların olduğu bir yolu takip ediyorsunuz.

Yanartaş için en iyi zaman gün batımı saatleri. Dönüşte hava kararacağı için yanınıza mutlaka el feneri alın. Yanartaş ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü açık. Yanartaş giriş ücreti 8TL. Müze Kart geçerli.

6. Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı

Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı, Akdeniz’in nefis manzaralarına sahip Olimpos Beydağları Milli Parkı, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen milli parklarından. Antalya merkezin 12 km güneybatısından başlayıp Kemer ve Kumluca ilçesi sınırlarında 100 kilometrelik sahil bandı boyunca uzanıyor.

Batı Torosları oluşturan Beydağları’nın başlangıç noktasındaki milli park 1972’den bu yana koruma altında. Alan, aynı zamanda zengin bir biyolojik çeşitliliğe, Göynük, Beldibi gibi kanyonlara sahip. Türkiye’de bulunan 459 kuş türünün 72’si milli parkta görülebiliyor.

Antik Pamphylia ve Lykia sahilleri arasındaki kalan bölgede Olympos, Phaselis ve İdyros antik kentleri yer alıyor. Özellikle sırt çantalı gezginlerin ve gençlerin ilgi gösterdiği milli park çevresi arkeolojik eserleri, yemyeşil ormanları ve berrak sulara sahip plajlarıyla seyahati eşsiz bir keyfe dönüştürüyor.

7. Olimpos

Olympos

Olimpos, günümüzde ağaç evleri, antik kenti ve caretta carettaların yumurtlama bölgesi olan sahil şeridiyle özellikle sırt çantalı seyahat severlerin gözdesi. Akçay Deresi’nin iki yanına kurulmuş Olimpos-Beydağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Olimpos’un 3.2 km’lik kumsalı antik Olimpos kentinin akropolisinin gölgesinde yüzme imkanı veriyor.

Türkiye’de deniz ve doğa tatili için en çok tercih ettiği tatil beldesi olan Kemer’de konaklamak için tatil köyü, otel, pansiyon ve bungalov gibi bolca seçenek bulunuyor. Ayrıca oldukça canlı bir gece hayatına sahip olan Kemer’de dünya çapında ünlü çok sayıda disko, gece kulübü, bar ve kafeler de mevcut.

Olimpos ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.30-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü açık. Olimpos giriş ücreti 24TL. Müze Kart geçerli. Bilet satış gişesi son ziyaret saatinden yarım saat önce kapanıyor.

Denize sıfır Kemer otelleri, her şey dahil otel konsepti meraklılarının ilgisini çekerken Kemer içinde her bütçeye uygun otelleri de bulabilmek mümkün.

Kemer’e nasıl gidilir

Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden birisi olan Kemer’e uçakla ulaşmak isteyenler için en yakın havalimanı yaklaşık 60 km mesafedeki Antalya Havalimanı. İstanbul, İzmir, Ankara’dan ve diğer illerden her gün gerçekleştirilen uçuşlarla Antalya’ya kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Antalya Otogarı’ndan düzenli otobüs ve minibüs seferleri ile Kemer’e ulaşılabiliyor. Bunun yanında Türkiye’nin farklı noktalarından direkt Kemer’e giden otobüs seferleri mevcut. Kemer, İstanbul’a 770, Ankara’ya 590, İzmir’e 515, Antalya’ya 42 km. Otobüs şirketlerinin çoğunun Kemer’e direkt seferi var. Ayrıca Antalya’dan Kemer’e her yarım saatte bir otobüs seferi yapılıyor.

Eşsiz konumu, muhteşem güzellikleri, doğal plajları, birbirinden güzel otelleri, restoranları ve gece kulüpleriyle Kemer Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinden biri.

Önceki blog yazısıOrtaköy Camii, İstanbul
Sonraki blog yazısıSirkeci Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın