Kazdağı veya Kazdağları, Anadolu coğrafyasının en nadide doğal güzelliklerinden biri bana göre. her gittiğimde çok keyif aldığım ve huzur bulduğum bir coğrafya burası. Ülkemizde değeri anlaşılmamış birkaç yerden biri. Gidilmeli, görülmeli, köylerini ziyaret etmeli. Kazdağları, olabildiğince yeşil, olabildiğince huzur, temiz hava ve doğayla buluşmak için ülkemizin en bakir yerlerinden biri.

Kazdağları, her mevsim temiz havasını içinize çekebileceğiniz, çam ve çiçek kokan Çanakkale’den Balıkesir’e kadar uzanan bir coğrafya. Dünyanın oksijeni en bol ikinci bölgesi. Kendinizi dinlenmiş ve rahatlamış hissedebileceğiniz, attığınız ilk adımla birlikte sıkıntıları geride bırakacağınız nefis bir doğa var burada.

Kazdağina nasıl gidilir

Antik dönemlerden bu yana pek çok efsaneye konu olan ve İda Dağı olarak da bilinen Kazdağları, ‘Tanrıların armağanı’ olarak tasvir edilen tam bir doğa harikası. Kaz Dağlarının bulunduğu coğrafya aynı zamanda dünyanın ilk güzellik yarışmasına da ev sahipliği yapmasıyla farklı mitolojilerde kendine yer bulan bir yer.

Kaz Dağları hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Kaz Dağları, Biga Yarımadasının en yüksek dağı aynı zamanda. Kaz Dağları’nın en önemli merkezleri Küçükkuyu ile Alp Dağları’ndan sonra dünyanın en temiz ikinci yüksek oksijen oranıyla en temiz ikinci havasına sahip olan Altınoluk.

Tarih boyunca konumuyla tarihin akışını değiştiren pek çok olaya ev sahipliği yapan Kaz Dağları, onlarca söylence ve efsanede de kendine yer bulan bir coğrafya. İzmirli Şair Homeros İlyada adlı eserinde Kazdağları’ndan ‘Bol pınarlı vahşi hayvanların anası’ olarak söz etmiş. Afrodit, Hera ve Athena’nın katıldıkları, Truva Savaşı’na yol açan o meşhur güzellik yarışması da Kazdağlarında yapıldı. Zeus burada doğdu, tanrılar Truva Savaşı’nı buradan izledi ve karısı Hera ile bu dağda evlendi.

Büyük bölümü güneyde Edremit Körfezi, doğuda Zeytinli Çayı, kuzeyde Karamenderes Çayı ve batıda Mıhlı Çayı arasında kalan ve 21 bin 452 hektarlık bir alanı kaplayan bölge Kazdağı Milli Parkı, olarak koruma altında. Jeolojik konumu ve buna bağlı olarak oluşmuş ilginç bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısı nedeniyle 1994’ten bu yana milli park olarak koruma altına alınmış.

Ülkemizin en zengin doğal alanlarından biri. Dünyada sadece Kazdağları’nda yetişen 21 farklı bitki türü var. Troya çamı olarak da bilinen Kazdağı köknarı bunlardan biri. Meşhur Truva Atı, oruma altındaki ağacın kerestesinden yapılmış.

Flyista

Kaz Dağları’nın bu bölge devamlı olarak yüksek oranda oksijen üretiyor. Havası tertemiz, miss gibi. Şair Homeros İlyada adlı eserinde Kazdağları’nı “Bin pınarlı İda” olarak tanımlamış. 25 km uzunluğundaki milli parkın içerisinde 9 adet büyük dere çağlıyor.

 Daha uygun ve keyifli bir Kaz Dağları tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atın. Kazdağları Gezi Rehberi blog yazımda Kaz Dağları ve çevresinde mutlaka görmeniz gereken yerleri detaylı bir şekilde anlattım; göz atın.

Kaz Dağları nerede📍

Kazdağları, coğrafyasının tam olarak nereyi ifade ettiği ve Kaz Dağları’nın nereye bağlı olduğu konusunda genelde çoğu kişi karmaşa yaşıyor. Kazdağları Balıkesir’in Edremit ilçesinin kuzeyindeki dağ sırasına verilen isim. Dağlar genel olarak Kazdağları olarak anılsa da Babadağ, Gürgen Dağı, Zeybek Dağı ve Şapdağı bu dağ sırasını oluşturuyor.

Çanakkale ile Balıkesir il sınırları içerisinde yer alan ve Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi sınırlarını oluşturan Kaz Dağları, Anadolu yarım adasının kuzeybatısında yer alıyor.

Kazdaglari haritası

ⓘ Kazdağları gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Kazdağları otelleri daha çok sahil kesimlerine toplanmış. Benim tercihim ise Edremit Çamlıbel Köyü’nde yer alan Albatross Dağ Evleri ☎️ (266) 387 38 34 oldu. Ahşaptan otelin bungalovları ve şahane bir deniz manzarası var.

Kazdağlarına nasıl gidilir ✈️

Kazdağları çok geniş bir alana yayılıyor. Kuzey Ege sahillerindeki Troia, Assos, Akçay, Burhaniye, Ören, Gömeç ve Ayvalık gibi tarihi ve kültürel zenginliklerle sahip turistik yörelerle komşuluk yapıyor.

Kazdağları’na uçakla nasıl gidilir: Türk Hava Yolları, AnadoluJet ve Pegasus Havayolları ile İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanından yaz döneminde Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’na haftanın her günü 55 dakika süren aktarmasız uçuşlar bulunuyor.

Edremit Havalimanı’ndan Kazdağları’na nasıl gidilir: Edremit Havalimanı’ndan 48 km uzaklıktaki Kazdağları’na, araç kiralayarak veya özel transferle, yaklaşık 1 saatlik veya daha kısa süren bir yolculukla ulaşılıyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kazdağları’na otobüsle nasıl gidilir: Kaz Dağları, oldukça geniş bir alanda, Balıkesir ve Çanakkale il sınırlarının kesiştiği bir noktada yer aldığından otobüsle ulaşım için hangi beldeye ya da ilçeye gideceğinize göre otobüs firması ve yolculuk detayları değişkenlik gösteriyor.

Yaz aylarında birçok tatilcinin akın ettiği bölgeye bu dönemde İzmir, Ankara, İstanbul ve Bursa gibi şehirlerden direkt otobüs seferleri düzenleniyor. İstanbul ve kuzeyden düzenlenen otobüs seferleri Çanakkale il merkezinden başlayıp Ayvacık, Altınoluk, Akçay, Edremit, Gömeç gibi yerlerden geçip İzmir yönünde ilerliyor.

Kazdağları’na arabayla nasıl gidilir: İstanbul’dan 507 km uzaklıkta yer alan Kaz Dağları’na, feribot ile Bandırma, Mudanya veya Yalova’ya takip ederek iki saat süren seyahatle karayoluyla ulaşılabilir. Bir diğer alternatif de Çanakkale tarafından Tekirdağ, Eceabat, Çanakkale, Ezine, Ayvacık, Küçükkuyu ve Edremit rotasını izleyerek gitmek.Albatross Dağevleri
Albatross Dağ Evleri, Kaz Dağları

Kaz Dağları gezilecek yerler 📌

Kazdağları, Türkiye‘nin en önemli doğal güzelliklerinden biri. Kaz Dağları çevresinde çok sayıda gezilecek görülecek durak bulunuyor. Kazdağı Milli Parkı, Kazdağları ile kastedilenden farklı ve onun içerisinde bir alan olarak, büyük ölçüde güneyde Edremit Körfezi, doğuda Zeytinli Çayı, kuzeyde Karamenderes Çayı ve batıda Mıhlı Çayı arasında kalan ve 21 bin 452 hektarlık bir alandan oluşuyor.

Sarıkız Yaylası’ndan doğan ve Kızılkeçeli Çayı üzerinde yer alan Sütüven Şelalesi, yakınındaki Hasan Boğuldu Göleti ile Kaz Dağları’nın ormanları içerisinde şahane manzarasıyla ziyaretçilerini ağırlayan bir doğa harikası.

Kazdağları’nın en yüksek üç tepesi Kazdağı Milli park sınırları içerisinde yer alıyor. Sarı Kız, Baba Tepe ve Karataş Tepesi (Gargaros) olmak üzere üç zirvesi bulunan milli parka rehbersiz girmek yasak.

Piknik alanıyla ünlü olan Çamlıbel, Kazdağları gezilecek yerler arasındaki en güzel otellere ve mekanlara ev sahipliği yapan turistik köylerden biri. Roma döneminden kalma kemerli köprüsü, yemyeşil doğası, göletine akan Mıhlı Şelalesi ile burası tam anlamıyla gizli bir cennet.

Edremit Körfezinin kuzey ucunda, bir tepenin ardında yer alan, çam ve zeytin ağaçları arasına serpiştirilmiş şahane evlerin olduğu eski bir Rum köyü Adatepe Köyü. Denize uzaklığı yalnızca birkaç kilometre olan Yeşilyurt Köyü, deniz hem dağ turizminin birlikte yaşandığı, taş evleri, patika yolları Arnavut kaldırımı sokakları, geniş köy meydanı, tarihi camii ve zeytin ile çam ağaçlarıyla kaplı bir köy. Önceki blog yazısıTakip Etmeniz Gereken İlham Verici 10 Gezgin Çift
Sonraki blog yazısıKapadokya’nın En Güzel Seyir Noktası: Uçhisar Kalesi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Balıkesir mi Çanakkale mi? Hep kafaları karıştırır. Mıhlıçay o açıdan çok güzel bir yer. Çayın bir tarafı Çanakkale, bir tarafı Balıkesir. Yürüyerek şehir değiştiriyorsun.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın