malta

Kazdağı veya Kazdağları, Anadolu coğrafyasının en nadide doğal güzelliklerinden biri bana göre. her gittiğimde çok keyif aldığım ve huzur bulduğum bir coğrafya burası. Ülkemizde değeri anlaşılmamış birkaç yerden biri. Gidilmeli, görülmeli, köylerini ziyaret etmeli.

Her mevsim temiz havasını içinize çekebileceğiniz, çam ve çiçek kokan Çanakkale’den Balıkesir’e kadar uzanan bir coğrafya. Dünyanın oksijeni en bol ikinci bölgesi. Kendinizi dinlenmiş ve rahatlamış hissedebileceğiniz, attığınız ilk adımla birlikte sıkıntıları geride bırakacağınız nefis bir doğa var burada.

malta
Kazdağina nasıl gidilir

Kaz Dağları nerede

Kazdağları nereye bağlı olduğu konusunda genelde çoğu kişi karmaşa yaşıyor. Kazdağları Balıkesir’in Edremit ilçesinin kuzeyindeki dağ sırasına verilen isim. Dağlar genel olarak Kazdağları olarak anılsa da Babadağ, Gürgen Dağı, Zeybek Dağı ve Şapdağı bu dağ sırasını oluşturuyor.

Çanakkale ile Balıkesir il sınırları içerisinde yer alan ve Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi sınırlarını oluşturan Kaz Dağları, Anadolu yarım adasının kuzeybatısında yer alıyor.

Burası Biga yarım adasının en yüksek dağı aynı zamanda. Kaz Dağları’nın en önemli merkezleri Küçükkuyu ile Alp Dağları’ndan sonra dünyanın en temiz ikinci yüksek oksijen oranıyla en temiz ikinci havasına sahip olan Altınoluk.

Büyük bölümü güneyde Edremit Körfezi, doğuda Zeytinli Çayı, kuzeyde Karamenderes Çayı ve batıda Mıhlı Çayı arasında kalan ve 21,452 hektarlık bir alanı kaplayan bölge Kazdağı Milli Parkı, olarak koruma altında. Jeolojik konumu ve buna bağlı olarak oluşmuş ilginç bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısı nedeniyle 1994’ten bu yana milli park olarak koruma altına alınmış.

Ülkemizin en zengin doğal alanlarından biri. Dünyada sadece Kazdağları’nda yetişen 21 farklı bitki türü var. Troya çamı olarak da bilinen Kazdağı köknarı bunlardan biri. Meşhur Truva Atı, oruma altındaki ağacın kerestesinden yapılmış.

Kaz Dağları’nın bu bölge devamlı olarak yüksek oranda oksijen üretiyor. Havası tertemiz, miss gibi. Şair Homeros İlyada adlı eserinde Kazdağları’nı “Bin pınarlı İda” olarak tanımlamış. 25 km uzunluğundaki milli parkın içerisinde 9 adet büyük dere çağlıyor.

Kazdaglari haritası

Kazdağları’na nasıl gidilir

Kazdağları çok geniş bir alana yayılıyor. Kuzey Ege sahillerindeki Troia, Assos, Akçay, Burhaniye, Ören, Gömeç ve Ayvalık gibi tarihi ve kültürel zenginliklerle sahip turistik yörelerle komşuluk yapıyor.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Borajet ve Pegasus Havayolları ile İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı‘na haftanın her günü 55 dakika süren aktarmasız uçuşlar bulunuyor.

Edremit Havalimanı’ndan 48 km uzaklıktaki Kazdağları’na, araç kiralayarak veya özel transferle, yaklaşık 1 saatlik veya daha kısa süren bir yolculukla ulaşılıyor.

İstanbul’dan 507 km uzaklıkta yer alan Kaz Dağları’na, feribot ile Bandırma, Mudanya veya Yalova’ya takip ederek iki saat süren seyahatle karayoluyla ulaşılabilir. Bir diğer alternatif de, Çanakkale tarafından Tekirdağ, Eceabat, Çanakkale, Ezine, Ayvacık, Küçükkuyu ve Edremit rotasını izleyerek gitmek.

Kaz Dağları’nda nerede kalınır

Albatross Dağevleri

Kazdağları otelleri daha çok sahil kesimlerine toplanmış. Benim tercihim ise Edremit Çamlıbel Köyü’nde yer alan Albatross Dağ Evleri (0266) 387 3834) oldu. Ahşaptan otelin şahane bir manzarası var. İsteyene sade otel odası, dileyene daha konforlu bungalovlar var.

Ulaşımı aracınız varsa kolay, haber verirseniz transfer sağlıyorlar. Her gittiğimde de burada kalıyorum. Kazdağları nerede kalınır ve otel tavsiyesi soranlara burası huzurun adresi olarak benden tavsiye.

1 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    145,9k Takipçiler
    Takip et
       
     
  2. Balıkesir mi Çanakkale mi? Hep kafaları karıştırır. Mıhlıçay o açıdan çok güzel bir yer. Çayın bir tarafı Çanakkale, bir tarafı Balıkesir. Yürüyerek şehir değiştiriyorsun.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın