Kazdağı veya Kazdağları, Anadolu coğrafyasının en nadide doğal güzelliklerinden biri bana göre. her gittiğimde çok keyif aldığım ve huzur bulduğum bir coğrafya burası. Ülkemizde değeri anlaşılmamış birkaç yerden biri. Gidilmeli, görülmeli, köylerini ziyaret etmeli.

Büyük bölümü güneyde Edremit Körfezi, doğuda Zeytinli Çayı, kuzeyde Karamenderes Çayı ve batıda Mıhlı Çayı arasında kalan ve 21,452 hektarlık bir alanı kaplayan Kazdağı Milli Parkı, jeolojik konumu ve buna bağlı olarak oluşmuş ilginç bitki örtüsü, iklim ve toprak yapısı nedeniyle 1994’ten bu yana milli park olarak koruma altına alınmış. Kaz Dağları’nın bu bölge devamlı olarak yüksek oranda oksijen üretiyor. Havası tertemiz, miss gibi.

Kazdağina nasıl gidilirKaz Dağları nerede

Kazdağları nereye bağlı olduğu konusunda genelde çoğu kişi karmaşa yaşıyor.

Çanakkale ile Balıkesir il sınırları içerisinde yer alan ve Ege Bölgesi ile Marmara Bölgesi sınırlarını oluşturan Kaz Dağları, Anadolu yarım adasının kuzeybatısında yer alıyor. Burası Biga yarım adasının en yüksek dağı aynı zamanda. Kaz Dağlarının en önemli merkezleri Küçükkuyu ile Alp Dağları’ndan sonra dünyanın en temiz ikinci yüksek oksijen oranıyla en temiz ikinci havasına sahip olan Altınoluk.

Kazdaglari haritası

Kazdağları’na nasıl gidilir

Kazdağları çok geniş bir alana yayılıyor. Kuzey Ege sahillerindeki Troia, Assos, Akçay, Burhaniye, Ören, Gömeç ve Ayvalık gibi tarihi ve kültürel zenginliklerle sahip turistik yörelerle komşuluk yapıyor.

Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Borajet ve Pegasus Havayolları ile İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı‘na haftanın her günü 55 dakika süren aktarmasız uçuşlar bulunuyor. Edremit Havalimanı’ndan 48 km uzaklıktaki Kaz Dağları’na, araç kiralayarak veya özel transferle, yaklaşık 1 saatlik veya daha kısa süren bir yolculukla ulaşılıyor.

İstanbul’dan 507 km uzaklıkta yer alan Kaz Dağları’na, feribot ile Bandırma, Mudanya veya Yalova’ya takip ederek iki saat süren seyahatle karayoluyla ulaşılabilir. Bir diğer alternatif de, Çanakkale tarafından Tekirdağ, Eceabat, Çanakkale, Ezine, Ayvacık, Küçükkuyu ve Edremit rotasını izleyerek gitmek.

Kaz Dağları’nda nerede kalınır

Albatross DağevleriKazdağları otelleri daha çok sahil kesimlerine toplanmış. Benim tercihim ise Edremit Çamlıbel Köyü’nde yer alan Albatross Dağ Evleri (0266) 387 3834) oldu. Ahşaptan otelin şahane bir manzarası var. İsteyene sade otel odası, dileyene daha konforlu bungalovlar var.

Ulaşımı aracınız varsa kolay, haber verirseniz transfer sağlıyorlar. Her gittiğimde de burada kalıyorum. Kazdağları nerede kalınır ve otel tavsiyesi soranlara burası huzurun adresi olarak benden tavsiye.

1 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    141,3k Takipçiler
    Takip et
       
     
  2. Balıkesir mi Çanakkale mi? Hep kafaları karıştırır. Mıhlıçay o açıdan çok güzel bir yer. Çayın bir tarafı Çanakkale, bir tarafı Balıkesir. Yürüyerek şehir değiştiriyorsun.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın