Orta Doğu’nun refah seviyesi en yüksek ülkelerinden Katar, gökdelenleri, lüks otelleri, yapay adaları, modern dünya ile geleneksel yaşamı harmanlayan sokakları ve mimarlık harikası tasarım yapıları ile görülmeye değer.

Çorak topraklarda yükselen palmiye ağaçları ile bezeli ülkede çevre ve peyzaj düzenlemelerine özen gösterilmiş. Kültür, sanat ve eğitime büyük yatırım yapılan ülkenin dört bir yanında zengin koleksiyona sahip müzeler, sanat galerileri ve ihtişamlı mimari yapılar bulunuyor.

Katar nerede

Katar hakkında kısa bilgiler 🇶🇦

Tutucu, muhafazakar bir İslam ülkesi Katar’da sosyal yaşamda muhafazakarlığın etkileri sınırlı ölçüde görülüyor. Nüfusu yaklaşık 2 milyon 700 bin olan ülkede, ülke nüfusunun yüzde 75’inin ağırlıklı olarak Asya’dan ve Avrupa ülkelerinden gelen yabancı çalışanlardan oluşması Katar’ın çok kültürlü bir görünüme kavuşmasını sağlamış.

Katarlıların büyük çoğunluğu İslam’ın katı mezhebi Vehhabilik mezhebinin üyesi. Suudi Arabistan’da görülen aşırılıklara Katar’da rastlanmıyor. Katar’ın başkenti ve en büyük kenti Doha, para birimi Katar Riyali. Katar, Türkiye ile aynı saat diliminde.

Malta

Katar’a gitmek için vize gerekmiyor. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Katar Gezi Rehberi, Katar Hakkında Bilgiler ve Doha Gezilecek Yerler blog yazılarımda ülke ve Doha hakkında bilgiler paylaştım. Daha uygun bir Doha tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Katar nerede 📍

Katar, Asya kıtasında yer alan bir ülke. Orta Doğu’da Arap Yarımadası’nın doğu kıyısında, İran (Basra) Körfezi’nin batısında bir yarımadada yer bulunuyor. Tek kara sınırı Suudi Arabistan’la olan Katar’ın 60 km’lik bir sınırı bulunuyor.

Katar’da çöl iklimi hüküm sürdüğünden bitki örtüsü yok denecek kadar az. Alçak düzlüklerden oluşan Katar Yarımadası’nın güneyi çöllerle, kuzeyi ise otlaklarla kaplı. En yüksek noktası, batı kıyılarındaki kireç taşı tepecikleri olan Katar’ın kıyılarında ise burunlar, dar körfezler, tuz yatakları ve mercan kayaları bulunuyor.

ⓘ Katar gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Katar’a nasıl gidilir ✈️

Türk vatandaşlarından vize istemeyen Katar’ın başkenti Doha’ya Türkiye’den İstanbul, Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Adana havalimanlarından direkt uçuşlarla ulaşım mümkün. Türk Hava Yolları, Pegasus Airlines, Emirates ve Doha-İstanbul arasında haftada otuz uçuş yapan Qatar Airways ile yaklaşık dört saatte kentte oluyorsunuz.

2015’te Orta Doğu’nun En İyi Havalimanı unvanını kazanan Hamad Uluslararası Havalimanı, Qatar Airways’in ana üssü olmasının yanı sıra 50’den fazla uluslararası hava yolu şirketine de hizmet veriyor. Şehir merkezine 20 dakikalık mesafede olan Hamad Uluslararası Havalimanı şehrinin güneyinde oldukça kolay erişilir bir konuma sahip.

Doha Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Doha kent merkezine 4 km uzaklıktaki Doha Hamad Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için toplu ulaşım seçeneği bulunmuyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için taksi, araç kiralama, transfer aracı gibi seçeneklerle ulaşım sağlanıyor.

katar nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Katar’a ne zaman gidilir

Sınırları içerisinde göl ve akarsuyun bulunmadığı ülkede, yazın sıcaklığın 49°C’ye kadar çıktığı görülürken, kışın ise yağışlar sayesinde hava serinliyor, ancak soğuk olmuyor. Kum fırtınalarının yıl boyunca yaşandığı ülkede, yağmur fırtınaları aralık ve ocak aylarında görülüyor.

Genel olarak yaşanabilir bir iklime sahip olan Katar’da, yıl boyunca yağmur çok az yağdığından nem oranı oldukça düşük. Ancak Katar, bu ikliminden dolayı doğa sporları için oldukça uygun.

Katar’da, kış ve erken bahar dönemlerinin yaşandığı kasım ve nisan ayları arasındaki süreç yüksek sezon olarak kabul ediliyor. Kasım ayında ortalama 29 derece olan sıcaklıklar Aralık ve şubat arasındaki dönemde 21-24 derecelere kadar düşüyor. Mart ve nisan aylarında ise tekrar yükselerek 26-31 derecelere ulaşıyor.

Sıcak ve kurak geçen mayıs ve ekim ayları arasındaki dönem ise düşük sezon olarak nitelendiriliyor. Ortalamaların 37-42 dereceler arasında seyrettiği, ancak zaman zaman 50 derecelerin dahi görülebildiği düşük sezonda, iklim şartlarına kum fırtınaları da eklenebiliyor. Hızla gelişen bir turizm potansiyeline sahip olan Katar’ı ziyaret etmek için en ideal dönem kasım ile nisan ayları arası.

katara ne zaman gidilir

Katar gezilecek yerler 📌

Yüzölçümü küçük bir ülke olan Katar‘ı baştan başa gezmek için 3-4 günlük bir süre yeterli oluyor. Başkent Doha’da Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Müzesi, İslami Eserleri Müzesi, Devlet Büyük Camii, Korniş, Barzan Kulesi, Khor Al Udeid, Şahin Çarşısı, eski çarşı Souq Wakif, İnci Anıtı ve Doha Hayvanat Bahçesi görülecek yerler arasında.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Al Zubarah Kalesi, çöl safarisi ve jeep safarisi için Khor Al Adaid ve Sea Line Çölü ile fantastik bir tatil deneyimi için Maldivleri andıran Banana Island listenizde olmalı. Katar Orta Doğu coğrafyasının yükselen yıldızlarından. Modern ve yerel kültürü bir araya getiren yaşamı ile keşfedilmeyi bekliyor.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz