Türkiye‘nin Kafkaslara açılan kapısı konumundaki Kars, sayısız medeniyete ev sahipliği yapan, çok kültürlü, çok kimlikli bir coğrafyada yer alıyor. Stratejik konumuyla Doğu Anadolu’nun kalesi olarak anılan şehir, Rus işgali döneminin kent planına sahip.

Türkiye’de sosyal medyanın da etkisiyle trend haline gelen Doğu Ekspresi’nin son durağı olan Kars, ülkemizin en iyi kayak merkezlerinden Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor. Dünya savaş tarihinin en acı olaylarından olan Sarıkamış şehitleri Kars’ı ziyaret etmek için bir başka neden.

kars nerede

Kars hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Çok renkli ve çok kültürlü bir şehir olan Kars, adını antik çağlarda Kafkas Dağları’ndan gelen Karsak Türklerinden alıyor. Kars’ın yazılı tarihi ise bölgede hüküm süren Urartularla başlıyor. Bir dönem Rus kontrolüne giren Kars, Cumhuriyetin ilanıyla Türkiye’nin Doğu Anadolu’daki en önemli kentlerinden birine dönüştü.

Yüzölçümü 10.127 km² olan Kars’ın nüfusu 290 bin. Kars’ın il trafik plaka kodu 36, telefon alan kodu ise 474. 7 ilçesi bulunan Kars’ın ilçeleri: Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim ve Susuz.

Malta

Kars Gezilecek Yerler blog yazımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Kars tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Kars nerede📍

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Erzurum-Kars Bölümünde yer alan Kars, ülkemizin en doğu ucunda, Ermenistan sınırında bulunuyor. Kars’ın kuzeyinde Ardahan, batısında Erzurum, güneyinde Ağrı, güneydoğusunda Iğdır ve doğusunda Ermenistan bulunuyor.

ⓘ Kars gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Kars’a nasıl gidilir ✈️

Kars’a hava yoluyla ulaşım: Kars Harakani Havalimanı, şehir merkezine 7 km uzaklıkta. Kars’a İstanbul, Ankara ve İzmir’den karşılıklı direkt uçak seferleri yapılıyor. Uçak biletleri özellikle kış döneminde kayak severlerin ilgisi nedeniyle yükseliyor.

Kars Harakani Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Kars Havalimanı’ndan şehir merkezine Kars Belediyesi’nin ve özel firmaların otobüslerinin yanı sıra, taksi, araç kiralama ve transfer araçlarıyla ulaşım sağlanıyor.

Kars Belediyesi’nin otobüsü uçak seferlerine göre hareket ediyor ve kent merkezine gidiyor. Sınır Turizm’in araçları ile Kars Havalimanı-Ardahan kent merkezi arasında karşılıklı seferler yapılıyor. (Sınır Turizm: +90 (478) 211 25 55)

kars nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kars’a kara yoluyla ulaşım: Kars’a Türkiye’nin belli başlı kentlerinden şehirlerarası otobüslerle direkt seferler düzenleniyor. Kars Otogarı şehir merkezine 3 km uzaklıkta ve Otogar’dan şehrin farklı bölgelerine dolmuşla ulaşım sağlanıyor. Kars, İstanbula 1437 km, Ankara’ya 1090 km, İzmir’e 1670 km uzaklıkta.

Kars’a Doğu Ekspresi ile ulaşım: Ankara ile Kars arasında seferleri bulunan Devlet Demiryolları’nın (TCDD) Doğu Ekspresi Ankara, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum rotasını izleyerek Kars’a ulaşıyor. Haftanın her günü karşılıklı seferleri bulunan tren ile yolculuk 24 saat sürüyor. Tren garı Kars merkeze 1 km uzaklıkta.

Kars gezilecek yerler 📌

Kars zengin tarihi geçmişini yansıtan çok sayıda tarihi kalıntı, mimari yapı ve koruma bölgesine sahip. Kent merkezine 55 km uzaklıktaki UNESCO Dünya Mirası Ani Antik Kenti, binbir kiliseli şehir olarak anılıyor. Ermenistan sınırının sıfır noktasındaki antik kent Arpaçay Nehri ile Ermenistan’dan ayrılıyor.

Şehir merkezindeki Kars Kalesi, Alpaslan Dönemi’nde inşa edilen Harakani Türbesi, Havariler Kilisesi, Fethiye Camii, Taş Köprü, Sarıkamış Kayak Merkezi, Katerina Sarayı, peynir yapımıyla bilinen Boğatepe Köyü Kars’ta gezilecek yerler arasında.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz