Karadağ Cumhuriyeti veya Montenegro adıyla bilinen Karadağ, Güneydoğu Avrupa’da yer alan benim de sevdiğim bir Balkan ülkesi. Ünlü Dalmaçya Kıyılarının en güney ucunda yer alan Karadağ, yeşil ile mavinin iç içe geçtiği çok hoş bir ülke. Adriyatik kıyısına saklanmış, küçük ve gizli bir bahçe gibi.

Anayasasında “demokratik, refah ve çevreci bir ülke” olarak tanımlanan, Adriyatik’in 620 bin nüfuslu ülkesi, körfez içinde körfezi bulunan ve çok fazla zengin doğal güzelliklere sahip.

Karadağ Görülecek Yerler

Karadağ oldukça dağlık bir ülke. İtalyanca Monte ‘dağ’, negro ise ‘kara’ anlamına geliyor. Eskiden Yugoslavya’nın bir eyaleti olan Balkanların en güzel ülkelerinden Karadağ’ın, doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik denizi yer alıyor. Başkenti ise Podgorica yer alıyor.

Karadağ gezilecek yerler

Ülkede Skadar Gölü, Lovćen, Biogradsko Gölü ve Durmitor olmak üzere dört şahane ulusal park bulunuyor. Durmitor, Tara Kanyonu ile birlikte UNESCO koruması altında. Sayısız kanyona, çok sayıda göle sahip olan ülkede Skadar Gölü, Šas Gölü ve Plavsko Gölü önemli göller. Bunlardan Skadar Gölü, sahip olduğu 40 adası ile Balkanların en büyük gölü.

Karadağ turizminin merkezi Budva, ülkenin başkenti ve en büyük şehri unvanına sahip Podgorica, dünyanın en güzel 20 körfezi arasında anılan Kotor şehirleri önemli gezilecek yerler arasında.

   

1. Budva

Karadağ Gezilecek Yerler

Budva, Karadağ’ın Adriyatik’e açılan bu şehrini pek severim. 2013 yılbaşı gecesi partisinde buradaydım. Podgorica’ya 65 km uzaklıkta, Adriyatik Kıyılarına nazır konumlanmış Budva, 20 bin nüfuslu küçük bir şehir. Budva, nefis kumlu upuzun plajları, şahane koyları, kayalıkları, küçük adaları ve oldukça renkli geçen gece hayatı ile “Karadağ’ın Miami’si” olarak biliniyor.

Şehrin tarihi bölgesi Stari Grad yüksek kale duvarlarıyla çevrili. İçeride çok şirin kafe ve restoranlar, hediyelik eşya dükkanları var. Şehirde 17’den fazla güzel plajı var ve bunların toplam uzunluğu 21 kilometreyi buluyor. Becici Plajı ile Yas Plajı en ünlü olanları.

Sveti Stefan, Karadağ’ın ünlü turistik şehri Budva’nın yakınlarında yer alan bir ada köy. Sadece Budva Riviera’sında değil, tüm Akdeniz’de kendine münhasır sıra dışı bir yer. James Bond filmlerinden de anımsarsınız belki; Casino Royale filminin çekildiği muhteşem bir deniz manzarasına sahip otel işte tam burada.

2. Kotor

Kotor, Karadağ Turu

UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan Kotor, Orta Çağ kasabalarını andıran etkileyici mimarisinin yanı sıra deniziyle de görenleri etkisi altına alan bir liman şehri.

Şehrin, labirente benzeyen dar sokaklarında gezdikten sonra şirin görünümlü kafelerinde yorgunluk atmayı unutmayın. Cruise gemilerinin uğradığı Kotor, dev gemiler için uygun doğal limanı, yüksek dağları, eski şehri, kiliseleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kotor şehrinin Koruyucu Azizi Sweti Tripun adına 9. yüzyıldan bu yana düzenlenen geleneksel bir kutlama olan Saint Tryphon Günü, şubat ayında düzenleniyor. 2001’den bu yana her ağustos ayında düzenlenen renkli bir yaz karnavalı olan Kotor Karnavalı, şehrin en popüler ve renkli etkinlikleri arasında yer alıyor.

3. Tivat

Karadağ'da Görülecek Yerler

Kotor Körfezi kıyısında bulunan göz alıcı bir sahil şehri olarak biliniyor Tivat. Yeşil panjurlu evleri çok güzel. Yaz-kış canlı olan şehirde görülmesi gereken yerler arasında Trg Sv. Roko Meydanı ve Buca-Lukovic Sarayı geliyor. Rönesans Yazlık Evi, kutsal heykelleri ile Çiçek Adası (Ostrvo Cvijeća) gezilecek yerler arasında. Plavi Horizonti’nin kumsalları ve Sveti Marko Adası’ndaki eski Club Med barakaları Tivat’ta en fazla ziyaret edilen yerler.

Tivat yakınlarında bulunan küçük köy Gornja Lastva, geleneksel dans ve müzikler eşliğinde gerçekleşen etkinliklerin yer aldığı Fiest haftası ile biliniyor. Tivat şehri bir kıyı kenti olduğu için oldukça güzel plajlara sahip. Büyük bir yat limanının da olduğu şehirde yaz döneminde limana çekilmiş çok sayıda lüks yatları görebiliyorsunuz.

Tivat’tan Herceg Novi’ye iskeleden kalkan feribotlarla gidilebilir. Karadağ’ın ikinci havalimanına burada olduğundan Kotor ve Budva gibi turistik şehirlere ulaşım daha kolay, ama Türkiye’den sadece Podgorica’ya direk uçak var.

4. Perast

Perast, Karadag Gezilecek Yerler

Kotor koyunun en güzel yerlerinden biri de UNESCO koruması altındaki Perast. Küçücük bir kasaba olan Perast’ın dokusu oldukça etkileyici; bir yandan ormanlarla kaplı dağlar, diğer yanda turkuaz tertemiz deniz ve begonvillerin süslediği şahane taş evlerin sıralandığı nefis bir kasaba.

Kotor’dan sadece 14 km uzaklıktaki Perast, daracık taş döşenmiş sokakları zaman zaman merdivenlere dönüşmüş. Meydandaki eski saat kulesi görülmesi gereken yerlerden. Perast’ın girişinde karşınıza küçük beyaz taşlarla kaplı da sahilde, şezlong veya şemsiye ücreti ödemeden yüzebileceğiniz bir plaj var.

Venedikliler yönetimi altındayken Perast, en ihtişamlı dönemini yaşamış. Kotor Körfezindeki St. George ve Our Lady of Rocks adaları Perast’ın karşısında yer alıyor. St.George Adası’nda 12. yüzyıldan kalma Benedikten manastırı var. Meryem Ana’ya adanan Our Lady of Rocks Adası ise şapel barındıran yapay bir ada.

5. Herceg Novi

Herceg Novi, Karadag

Karadağ’ın Kotor Körfezi’nde yer alan sahil şehri Herceg Novi, Osmanlı döneminde Castelnuovo (yeni kale) olarak anılıyordu. Herceg Novi’ye yolum biraz tesadüfi olarak düşmek zorunda kaldım. Kotor’dan Mostar’a gitmek isterken otobüslerin çoğu Dubrovnik üzerinden gittiğinden ben de Herceg Novi’den Mostar’a gittim.

Kotor ve Budva’da olduğu gibi eski sehre sahip. Şehrin tarihi sokaklarını gezmek keyifli. Saat Kulesi, kalesi, meydan, Kanli Kula gezilmesi gereken yerler arasında.

6. Podgorica

Podgorica, Karadağ Turu

Podgorica, ülkenin başkenti ve nerdeyse ülkedeki düzlük alana kurulmuş tek şehir. Dağın altında’ anlamına gelen Podgorica, yerel dilde Podgoritzsa diye okunuyor. Şehirde özellikle görülmesi gereken pek bir yer yok. Stara Varos olarak bilinen eski şehir bölgesinde iki cami ve bir saat kulesi var.

Yeni şehir bölümü Trg Republike mekanların olduğu hareketli bir yer. Restoran ve barlar, gece kulüpleri, publar burada. Karadağ’ın kıyı şehirlerine göre fazla popüler değil. Maraton, yarı maraton ve 5 bin kilometre süren şehir yarışından oluşan üç kategoride yapılan Podgorica Maratonu, her yıl ekim ayında uluslararası sporcuları bir araya getiriyor.

7. Bar

Karadağ En Güzel Yerler

‘Eski şehir’ ve ‘Yeni kısım’ diye iki bölgeye ayrılan tarihi bir bölge burası. Karadağ’ın Bar şehrinde yer alan ve dünyanın en önemli tarihi yerleşim alanlarından biri olarak gösterilen Stari Bar, ülkedeki Müslüman nüfusun da en yoğun olduğu bölge.

Şehre gelenler buradaki, Stari Kalesini ve çevresindeki yapıları görüp, kale civarında bulunan hediyelik eşya dükkanlarından küçük hatıralar satın alınabilir.

8. Çetinje

Karadağ Gezi Notları

Ülkenin eski başkenti olan Çetinje (Çetine veya Çetinye), Lovcen Ulusal Parkı ile nefes kesici bir yer. Karadağ’ın beş yüzyıl boyunca kültür ve eğitim başkenti olmuş Çetinje yeşili ve düzgün mimarisiyle göz doldurucu. Karadağ’ın kültür şehri diyebileceğimiz Çetinje’de Kral Nikola’nın Evi, müzeler ve Ortodoks Çetinje manastırı görülecek yerler arasında.

Podgorica’nın 50 km batısındaki tarihi kasabada, eski başkent olmasından dolayı çok sayıda konsolosluk binası var.Kültürel ve sanatsal anlamda önemli yer Çetinje’de eski Osmanlı Konsolosluğu bugün tiyatro okulu olarak hizmet veriyor. Büyükelçilik binalarından bazıları da şu an cafe ya da sanat galerisi olarak kullanılıyor.

9. Ulcinj

Karadağ Tatil Yerleri

Ulcinj, Karadağ’ın bir kıyı tatil beldesi. Kasaba Arnavutluk sınırına yakın bir yer de bulunuyor ve 10.828 nüfuslu halkın çoğunluğu da Arnavut. Ulcinj, Karadağ’da Arnavut toplumunun merkezi gibi bir yer. Ulcinj tepelik bir yerde kurulmuş küçücük bir kasaba. Merkezinde bir cami var ve onun yanından uzayıp giden cadde boyunca sıralanan evlerden oluşuyor.

Ülkenin vazgeçilmez tatil merkezlerinden biri olan Ulcinj’in yazlık apart otellerin ve kiralık villaların olduğu kasabası Donji Štoj kasabasında 2 gece kalmıştım, biraz da tesadüf olarak.

10. Zabljak

Durmitor, Karadağ

Ülkenin kuzeybatısında, Zabljak şehri yakınlarındaki Durmitor Ulusal Parkı, ABD’deki ünlü Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın ikinci Avrupa’nın ise birinci büyük kanyonu olan Tara Kanyonu‘na da ev sahipliği yapıyor. Macera tutkunları için rafting, kano, bisiklet sürüşü gibi seçenekler bulunuyor. Crno Gölü gibi 16 farklı buzul gölü daha olan Durmitor Dağı çevresindeki park, UNESCO Koruma Alanları Listesine de girmiş.

Akdeniz mutfağının da karakteristik özelliklerini taşıyan Karadağ yemekleri içerisinde, kurutulmuş dana etinden yapılan kastradina ve bir tür pide olan pogaea mutlaka denenmeli. Karadağ’da, fast food tarzı yiyecek satan restoranlar da mevcut. İçecek olarak kırmızı şarap Vranac, beyaz şarap Krstač, bira Nikšić deneyin. Vejetaryen olanlar ise zengin salata menülerinden faydalanabilir.

Küçük bir ülke olmasına rağmen kıyı şeridi ve iç bölgeleri arasında sıcaklık farkları bulunan Karadağ’da, yazın en yüksek hava sıcaklığı 35-40 dereceye kadar ulaşabiliyor. Ağustos ayında ortalama 33 derece olarak ölçülen sıcaklıklar, kışın 9 derecelere kadar iniyor.

Yağmurların daha çok Ekim ve Mart ayları arası yaşandığı ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman ise Mayıs ve Eylül ayları olarak belirtiliyor. Karadağ Gezi Rehberi yazısında da işinize yarayacak bilgiler olabilir.

15 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  148,2k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Merhaba ocak 28 belgratta 6 günlük bir gezimiz var cok soguk olurmu ucakla gidiyoruz ilk defa gittigimiz icin nereleri gezeriz nasıl bir rota cizmemiz gerekşyor bilmiyoruz belgrat icin 6 gün cok fazla derler dönüş ucagı yine belgrat vereceginiz bilgiler icin şimdiden cok Teşekkürler

 3. Ayrıca önerebileceğiniz güzel bir otel var mı? 4 veya 5 yıldızlı kumsalı olması veya kumsala yakın olması yeterli.

 4. Merhabalar, elinize sağlık öncelikle. 4 günlük bir Kotor gezisi planlıyoruz. Düşüncemiz havaalanında araç kiralamak ve 4 günde Kotor’u ve Kotor’a yakın görülmeye değer yerleri araç ile gezmek. Sizce uygun olur mu? Kotora yakın mesafe gezilecek yerler neresidir? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Kotor ve çevresi için 4 gün yeterli. Çevrede gezilecek yerler arasında Budva, Perast, Tivat var. Vaktiniz kalırsa Herceg Novi’yi Perast ile aynı rotada ziyaret edin.

 5. Karadag denince aklimda kalan en guzel kare direkt kotor! Budvaya gittigimde bana cok hitap etmedigini gordum daha cok eglence agirlikli bi sehir beach party ise aranan budva ideal ama kotor sakli kalmis sakin ve huzurlu bi guzellik tek kelimeyle bayildim ! Kendinizi bi kar kuresi icindeymissiniz gibi hissedeceksiniz orda 🙂

 6. Karadağ demek doğa turizmi demek benim için. Harika patikalara sahip işaretli patikaları var. Özellikle Tara kanyonu, Piva kanyonu görmeye değer.
  Bosna’dan Karadağ’a geçerken bazı otobüsler Hırvatistan’a giriyorlar. Buna aman dikkat edin. Schengen vizeniz yoksa kalırsınız sınır kapısında. Otobüs bileti alırken bu detayı mutlaka inatla belirtin.

  • Tara Kanyonu diyince aklıma sen geliyorsun Güneş. 🙂 Balkanlar gezimde benim de Schengen vizem yoktu. Kotor’dan kalkan otobüsler dediğin gibi Hırvatistan üzerinden Mostar’a gidiyordu. O yüzden önce Herceg Novi’ye oradan Trebinje’ye geçtim. Oradan tekrar aktarma yapıp Mostar’a gittim. Dikkat etmek gerek her iki yönde de.

 7. Görülmesi tavsiye edilen en güzel Avrupa ülkelerinden biri. Hatta bana göre ilk görülmesi gereken ülke Avrupa’da.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın