Karadağ, Güneydoğu Avrupa‘da yer alan benim de sevdiğim bir Balkan ülkesi. Karadağ Cumhuriyeti veya Montenegro adıyla bilinen, ünlü Dalmaçya kıyılarının en güney ucunda, Adriyatik kıyısına saklanmış gibi duran ülke, yeşil ile mavinin iç içe geçtiği çok hoş bir ülke. Adriyatik’in 620 bin nüfuslu ülkesi, körfez içinde körfezi olması gibi fazla zengin doğal güzelliklere sahip.

Anayasasında kendisini ‘Demokratik, refah ve çevreci bir ülke’ olarak tanımlayan Karadağ, eski Yugoslavya’nın bir eyaletiydi. Karadağ oldukça dağlık bir ülke. İtalyanca Monte ‘dağ’, negro ise ‘kara’ anlamına geliyor. Karadağ’ın, doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında Hırvatistan, Bosna-Hersek, güneyinde Adriyatik denizi yer alıyor. Başkenti ise Podgorica.

Karadağ Görülecek Yerler

Balkan turlarının vazgeçilmez ülkelerinden biri olan Karadağ, görülmesi gereken sayısız doğal güzelliğe ve tarihi yapıya sahip. Her biri için ortalama bir gününüzü ayırmanız gereken büyüleyici şehir ve kasabaları, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken ülke, dağlık alanlarının fazlalığına rağmen kıyı şeridinde yer alan plajlarıyla da dikkat çekiyor.

Birçoğu UNESCO listelerine girmeyi başaran milli parkları ve şehirleri ve yapılarıyla adeta kusursuz bir turizm destinasyonu olan ülke, bunların yanı sıra zengin kültürü ve geçmişiyle de ilgi odağı olmayı başarıyor.

Karadağ Gezilecek Yerler

Karadağ‘da mimarisi, Orta Çağ kasabalarını andıran Kotor, etkileyici görünümü ve tarihi dokusuyla UNESCO Koruma Listesine girmeyi başarmış. Kano meraklıları için oldukça elverişli olan Kotor Körfezi, tertemiz ve berrak suları ile Karadağ’ın cazibe merkezlerinden biri. Karadağ’ın ünü tüm dünyaya yayılan büyüleyici plajlarını görebilmek için Budva kasabası ve Stefi Stevan adasına uğrayın.

Ülkede Skadar Gölü, Lovćen, Biogradsko Gölü ve Durmitor olmak üzere dört şahane ulusal park bulunuyor. Durmitor, Tara Kanyonu ile birlikte UNESCO koruması altında. Sayısız kanyona, çok sayıda göle sahip olan ülkede Skadar Gölü, Šas Gölü ve Plavsko Gölü önemli göller. Bunlardan Skadar Gölü, sahip olduğu 40 adası ile Balkanların en büyük gölü.

Karadağ turizminin merkezi Budva, ülkenin başkenti ve en büyük şehri unvanına sahip Podgorica, dünyanın en güzel 20 körfezi arasında anılan Kotor şehirleri önemli gezilecek yerler arasında.

Malta

Karadağ’ın başkenti Podgorica üzerinde balonla yolculuk yaparak, şehrin doğası ve panoromik görünümünü izlemek mümkün. Biogradska Gora Ulusal Parkı’nda mola verip, orman kıyısı boyunca uzanan Biogradska Gölü’nde yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak geçen Durmitor Ulusal Parkı ise doğal bir kuş cenneti. Tara Kanyonu, 82 km uzunluğu ile dünyanın en uzun ikinci kanyonu olarak biliniyor. Ülkenin eski başkenti olan Cetinje’deki Lovcen Ulusal Parkı, zirvesindeki kamp alanları ve el değmemiş doğasıyla adeta gizli bir cennet.

Rivayete göre ‘Şeytanın bir günlüğüne zincirlerini kıracağı yer’ olarak anılan Prokletije (Arnavutluk Alpleri), doğa yürüyüşü için muhteşem bir rota. 270’ten fazla kuş türüne ev sahipliği yapan İşkodra Gölü çevresinde piknik yaparak, doğada keyifli zamanlar geçirilebilir.

1. Budva

Karadağ Gezilecek Yerler

Budva, Karadağ’ın Adriyatik’e açılan bu şehrini pek severim. 2013 yılbaşı gecesi partisinde buradaydım. Podgorica’ya 65 km uzaklıkta, Adriyatik Kıyılarına nazır konumlanmış Budva, 20 bin nüfuslu küçük bir şehir. Budva, nefis kumlu upuzun plajları, şahane koyları, kayalıkları, küçük adaları ve oldukça renkli geçen gece hayatı ile ‘Karadağ’ın Miami’si’ olarak biliniyor.

Şehrin tarihi bölgesi Stari Grad yüksek kale duvarlarıyla çevrili. İçeride çok şirin kafe ve restoranlar, hediyelik eşya dükkanları var. Şehirde 17’den fazla güzel plajı var ve bunların toplam uzunluğu 21 kilometreyi buluyor. Becici Plajı ile Yas Plajı en ünlü olanları.

Sveti Stefan, Karadağ’ın ünlü turistik şehri Budva’nın yakınlarında yer alan bir ada köy. Sadece Budva Riviera’sında değil, tüm Akdeniz’de kendine münhasır sıra dışı bir yer. James Bond filmlerinden de anımsarsınız belki Casino Royale filminin çekildiği muhteşem bir deniz manzarasına sahip otel işte tam burada.

2. Kotor

Kotor, Karadağ Turu

Kotor, UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan, Orta Çağ kasabalarını andıran etkileyici mimarisinin yanı sıra deniziyle de görenleri etkisi altına alan bir liman şehri.

Şehrin, labirente benzeyen dar sokaklarında gezdikten sonra şirin görünümlü kafelerinde yorgunluk atmayı unutmayın. Cruise gemilerinin uğradığı Kotor, dev gemiler için uygun doğal limanı, yüksek dağları, eski şehri, kiliseleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kotor şehrinin Koruyucu Azizi Sweti Tripun adına 9. yüzyıldan bu yana düzenlenen geleneksel bir kutlama olan Saint Tryphon Günü, şubat ayında düzenleniyor. 2001’den bu yana her ağustos ayında düzenlenen renkli bir yaz karnavalı olan Kotor Karnavalı, şehrin en popüler ve renkli etkinlikleri arasında yer alıyor.

3. Tivat

Karadağ'da Görülecek Yerler

Tivat, Kotor Körfezi kıyısında bulunan göz alıcı bir sahil şehri olarak biliniyor. Yeşil panjurlu evleri çok güzel. Yaz-kış canlı olan şehirde görülmesi gereken yerler arasında Trg Sv. Roko Meydanı ve Buca-Lukovic Sarayı geliyor. Rönesans Yazlık Evi, kutsal heykelleri ile Çiçek Adası (Ostrvo Cvijeća) gezilecek yerler arasında. Plavi Horizonti’nin kumsalları ve Sveti Marko Adası’ndaki eski Club Med barakaları Tivat’ta en fazla ziyaret edilen yerler.

Tivat yakınlarında bulunan küçük köy Gornja Lastva, geleneksel dans ve müzikler eşliğinde gerçekleşen etkinliklerin yer aldığı Fiest haftası ile biliniyor. Tivat şehri bir kıyı kenti olduğu için oldukça güzel plajlara sahip. Büyük bir yat limanının olduğu şehirde yaz döneminde limana çekilmiş çok sayıda lüks yatları görebiliyorsunuz.

Tivat’tan Herceg Novi’ye iskeleden kalkan feribotlarla gidilebilir. Karadağ’ın ikinci havalimanına burada olduğundan Kotor ve Budva gibi turistik şehirlere ulaşım daha kolay, ama Türkiye’den sadece Podgorica’ya direk uçak var.

4. Perast

Perast, Karadag Gezilecek Yerler

Perast, Kotor koyunun en güzel yerlerinden biri. UNESCO koruması altında, küçücük bir kasaba olan Perast’ın dokusu oldukça etkileyici; bir yandan ormanlarla kaplı dağlar, diğer yanda turkuaz tertemiz deniz ve begonvillerin süslediği şahane taş evlerin sıralandığı nefis bir kasaba.

Malta

Kotor’dan sadece 14 km uzaklıktaki Perast, daracık taş döşenmiş sokakları zaman zaman merdivenlere dönüşmüş. Meydandaki eski saat kulesi görülmesi gereken yerlerden. Perast’ın girişinde karşınıza küçük beyaz taşlarla kaplı da sahilde, şezlong veya şemsiye ücreti ödemeden yüzebileceğiniz bir plaj var.

Venedikliler yönetimi altındayken Perast, en ihtişamlı dönemini yaşamış. Kotor Körfezindeki St. George ve Our Lady of Rocks adaları Perast’ın karşısında yer alıyor. St.George Adası’nda 12. yüzyıldan kalma Benedikten manastırı var. Meryem Ana’ya adanan Our Lady of Rocks Adası ise şapel barındıran yapay bir ada.

5. Herceg Novi

Herceg Novi, Karadag

Herceg Novi, Karadağ’ın Kotor Körfezinde yer alan sahil şehri. Osmanlı döneminde Castelnuovo (yeni kale) olarak anılıyordu. Herceg Novi’ye yolum biraz tesadüfi olarak düşmek zorunda kaldım. Kotor’dan Mostar’a gitmek isterken otobüslerin çoğu Dubrovnik üzerinden gittiğinden ben de Herceg Novi’den Mostar’a gittim.

Kotor ve Budva’da olduğu gibi eski sehre sahip. Şehrin tarihi sokaklarını gezmek keyifli. Saat Kulesi, kalesi, meydan, Kanli Kula gezilmesi gereken yerler arasında.

6. Podgorica

Podgorica, Karadağ Turu

Podgorica, ülkenin başkenti ve nerdeyse ülkedeki düzlük alana kurulmuş tek şehir. Dağın altında’ anlamına gelen Podgorica, yerel dilde Podgoritzsa diye okunuyor. Şehirde özellikle görülmesi gereken pek bir yer yok. Stara Varos olarak bilinen eski şehir bölgesinde iki cami ve bir saat kulesi var.

Yeni şehir bölümü Trg Republike mekanların olduğu hareketli bir yer. Restoran ve barlar, gece kulüpleri, publar burada. Karadağ’ın kıyı şehirlerine göre fazla popüler değil. Maraton, yarı maraton ve 5 bin kilometre süren şehir yarışından oluşan üç kategoride yapılan Podgorica Maratonu, her yıl ekim ayında uluslararası sporcuları bir araya getiriyor.

7. Bar

Karadağ En Güzel Yerler

Bar, ‘Eski şehir’ ve ‘Yeni kısım’ diye iki bölgeye ayrılan tarihi bir bölge. Karadağ’ın Bar şehrinde yer alan ve dünyanın en önemli tarihi yerleşim alanlarından biri olarak gösterilen Stari Bar, ülkedeki Müslüman nüfusun da en yoğun olduğu bölge.

Şehre gelenler buradaki, Stari Kalesini ve çevresindeki yapıları görüp, kale civarında bulunan hediyelik eşya dükkanlarından küçük hatıralar satın alınabilir. Muazzam manzaralara şahit olabileceğiniz şehrin dört bir yanı, orta çağ kasabalarını andıran taş yapılarla bezeli.

8. Çetinje

Karadağ Gezi Notları

Çetinje (Çetine veya Çetinye), Karadağ’ın önceki başkenti. Şehrin en popüler noktası ise nefes kesen güzelliklere sahip olan Lovcen Ulusal Parkı. Karadağ’ın beş yüzyıl boyunca kültür ve eğitim başkenti olmuş Çetinje yeşili ve düzgün mimarisiyle göz doldurucu. Karadağ’ın kültür şehri diyebileceğimiz Çetinje’de Kral Nikola’nın Evi, müzeler ve Ortodoks Çetinje manastırı görülecek yerler arasında.

Podgorica’nın 50 km batısındaki tarihi kasabada, eski başkent olmasından dolayı çok sayıda konsolosluk binası var. Kültürel ve sanatsal anlamda önemli yer Çetinje’de eski Osmanlı Konsolosluğu bugün tiyatro okulu olarak hizmet veriyor. Büyükelçilik binalarından bazıları da şu an cafe ya da sanat galerisi olarak kullanılıyor.

9. Ulcinj

Karadağ Tatil Yerleri

Ulcinj, Karadağ’ın bir kıyı tatil beldesi. Kasaba Arnavutluk sınırına yakın bir yer de bulunuyor. 10 bin 828 nüfuslu halkın çoğunluğu da Arnavut. Ulcinj, Karadağ’da Arnavut toplumunun merkezi gibi bir yer. Ulcinj tepelik bir yerde kurulmuş küçücük bir kasaba. Merkezinde bir cami var ve onun yanından uzayıp giden cadde boyunca sıralanan evlerden oluşuyor.

Ülkenin vazgeçilmez tatil merkezlerinden biri olan Ulcinj’in yazlık apart otellerin ve kiralık villaların olduğu kasabası Donji Štoj kasabasında 2 gece kalmıştım, biraz da tesadüf olarak.

10. Zabljak

Durmitor, Karadağ

Zabljak şehri, ülkenin kuzeybatısındaki Durmitor Ulusal Parkı ile tanınıyor. Şehirde, ABD’deki ünlü Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın ikinci Avrupa’nın ise birinci büyük kanyonu olan Tara Kanyonu‘na da ev sahipliği yapıyor. Macera tutkunları için rafting, kano, bisiklet sürüşü gibi seçenekler bulunuyor. Crno Gölü gibi 16 farklı buzul gölü daha olan Durmitor Dağı çevresindeki park, UNESCO Koruma Alanları Listesine de girmiş.

Akdeniz mutfağının da karakteristik özelliklerini taşıyan Karadağ yemekleri içerisinde, kurutulmuş dana etinden yapılan kastradina ve bir tür pide olan pogaea mutlaka denenmeli. Karadağ’da, fast food tarzı yiyecek satan restoranlar da mevcut.

İçecek olarak kırmızı şarap Vranac, beyaz şarap Krstač, bira Nikšić deneyin. Vejetaryen olanlar ise zengin salata menülerinden faydalanabilir. Ülke, Akdeniz ve Doğu mutfağından izler taşıyan zengin yemek kültürünün yanı sıra leziz kırmızı şaraplarıyla da dikkat çekiyor.

Karadağ’a ne zaman gidilir 🌤

Karadağ, küçük bir ülke olmasına rağmen kıyı şeridi ve iç bölgeleri arasında sıcaklık farkları bulunan bir coğrafyada yer alıyor. Karadağ’da, yazın en yüksek hava sıcaklığı 35-40 dereceye kadar ulaşabiliyor. Ağustos ayında ortalama 33 derece olarak ölçülen sıcaklıklar, kışın 9 derecelere kadar iniyor. Yağmurların daha çok ekim ve mart ayları arası yaşandığı ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman ise Mayıs ve Eylül ayları olarak belirtiliyor.

Karadağ nerede 📍

Karadağ’a nasıl gidilir ✈️

Karadağ‘a Türkiye’den uçak, otobüs ve özel araçla ulaşım mümkün. En kolay ulaşım yöntemi ise tartışmasız uçak yolculuğu. Balkan turlarının gözdesi olan ülkeye her yıl çok sayıda tur şirketinin otobüslü turları da düzenleniyor. Kendi aracınızla Balkan coğrafyasını keşfetmek isterseniz arabayla da keyifli bir rota oluşturabilirsiniz.

Karadağ’a gidişte en uygun havalimanı ulaşımı, başkent Podgorica’nın şehir merkezine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Podgorica Havalimanı üzerinden yapılıyor. Podgorica şehrine İstanbul’dan direkt uçan sadece Türk Hava Yolları var. İstanbul, Podgorica arası uçakla 1 saat 50 dakika sürüyor. Uluslararası uçuşlar için de kullanılan Podgorica Havalimanının yanı sıra Kotor yakınında yer alan Tivat Havalimanı da özellikle yaz dönemlerinde yoğun olarak kullanılıyor.

Karadağ’a en yakın ülkelerden biri Arnavutluk. Ülkenin başkenti Tiran’a uçup oradan araç kiralayıp Budva’ya gitmek 3 buçuk saat sürüyor. Pegasus’un çok uygun Tiran uçak bileti kampanyalarından bilet almaya bakın.

Karadağ, Balkan coğrafyasının en etkileyici ülkelerinden biri. Adriyatik kıyısında bölgenin en popüler tatil merkezlerinden Kotor ve Budva’ya ev sahipliği yapan ülke; orta çağ atmosferine sahip kentleri, nefes kesen doğal güzellikleri, eşsiz lezzetleri ile görülmeye değer.

Önceki blog yazısıTrakya’da Bir Bağ Rotası: Arcadia Bağları ve Bakucha Hotel
Sonraki blog yazısıArnavutluk Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

16 YORUM

 1. Geçen yıl görme fırsatım oldu bu güzel ülkeyi. Tarih, doğa, farklı kültürler, modern şehirler… Herkesin keyif alabileceği bir coğrafya.

 2. Merhaba ocak 28 belgratta 6 günlük bir gezimiz var cok soguk olurmu ucakla gidiyoruz ilk defa gittigimiz icin nereleri gezeriz nasıl bir rota cizmemiz gerekşyor bilmiyoruz belgrat icin 6 gün cok fazla derler dönüş ucagı yine belgrat vereceginiz bilgiler icin şimdiden cok Teşekkürler

 3. Ayrıca önerebileceğiniz güzel bir otel var mı? 4 veya 5 yıldızlı kumsalı olması veya kumsala yakın olması yeterli.

 4. Merhabalar, elinize sağlık öncelikle. 4 günlük bir Kotor gezisi planlıyoruz. Düşüncemiz havaalanında araç kiralamak ve 4 günde Kotor’u ve Kotor’a yakın görülmeye değer yerleri araç ile gezmek. Sizce uygun olur mu? Kotora yakın mesafe gezilecek yerler neresidir? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Kotor ve çevresi için 4 gün yeterli. Çevrede gezilecek yerler arasında Budva, Perast, Tivat var. Vaktiniz kalırsa Herceg Novi’yi Perast ile aynı rotada ziyaret edin.

 5. Karadag denince aklimda kalan en guzel kare direkt kotor! Budvaya gittigimde bana cok hitap etmedigini gordum daha cok eglence agirlikli bi sehir beach party ise aranan budva ideal ama kotor sakli kalmis sakin ve huzurlu bi guzellik tek kelimeyle bayildim ! Kendinizi bi kar kuresi icindeymissiniz gibi hissedeceksiniz orda 🙂

 6. Karadağ demek doğa turizmi demek benim için. Harika patikalara sahip işaretli patikaları var. Özellikle Tara kanyonu, Piva kanyonu görmeye değer.
  Bosna’dan Karadağ’a geçerken bazı otobüsler Hırvatistan’a giriyorlar. Buna aman dikkat edin. Schengen vizeniz yoksa kalırsınız sınır kapısında. Otobüs bileti alırken bu detayı mutlaka inatla belirtin.

  • Tara Kanyonu diyince aklıma sen geliyorsun Güneş. 🙂 Balkanlar gezimde benim de Schengen vizem yoktu. Kotor’dan kalkan otobüsler dediğin gibi Hırvatistan üzerinden Mostar’a gidiyordu. O yüzden önce Herceg Novi’ye oradan Trebinje’ye geçtim. Oradan tekrar aktarma yapıp Mostar’a gittim. Dikkat etmek gerek her iki yönde de.

 7. Görülmesi tavsiye edilen en güzel Avrupa ülkelerinden biri. Hatta bana göre ilk görülmesi gereken ülke Avrupa’da.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın