Kapadokya, birbirinden güzel vadileri, birçok yeraltı şehri, sayısız kilisesi, manastırı, mübadele döneminin izlerini taşıyan köyleri ile uçsuz bucaksız bir bölge. Alanın çok geniş bir bölgeye yayılması ve gezilecek görülecek yerlerin çeşitliliği sebebiyle, bölgeye gelen turistlerin için, farklı içeriklerde bir çok tur düzenleniyor.

Balon turu, ATV turu, at turu gibi alternatif turların yanı sıra birçok klasik tur da var. Bu klasik turlardan biri de Kızılçukur Turu veya Sarı Tur adı verilen, Kapadokya bölgesinin hem coğrafi hem de kültürel zenginliklerinden örnekler bulabileceğiniz tam günlük bir tur.

Kizilcukur-Turu-Kapadokya

Kapadokya Sarı Tur

Kapadokya bölgesinin görülmesi gereken en önemli ören yerlerini sunan Red Valley Tours olarak da bilinen Sarı Tur boyunca yaklaşık 95 km yol kat ediliyor ve 7 saat sürüyor. Fiyatlar 100 TL civarında. Tavsiye edeceğim bir turdur.

1. Kızılçukur Vadisi

Kapadokya-Turlari-Kizil-Cukur
Kızılçukur Turu
Gulludere, Kizilcukur
Haçli Kilise dinlenme noktası

Sabah erken saatlerde bölgedeki farklı yerleşimlerde konaklayan misafirler tek tek otellerinden alınıyor ve başlangıç noktası olan Avanos‘a bağlı Çavuşin Köyü ile Kızılçukur Vadisi yol ayrımına kadar minibüs ile ulaşım sağlanıyor. Sonrasında rehber eşliğinde başlıyor, büyüleyici Kızılçukur Vadisi’nde yürüyüş. Farklı sıcaklıklardaki lav katmanlarından ötürü oluşan renk cümbüşüne, şayet mevsim bahar ise, bir de şeftali ağaçları, elma ağaçları ve yabani bademlerin rengarenk çiçekleri ekleniyor. Yol boyunca, kayalara oyulmuş olan güvercinliklerin de bir çok örneğini bulmak mümkün.

Malta

2. Haçlı Kilise

Kapadokya-Sari-Tur
Kapadokya-Turlari-Red-Valley

Kızılçukur ve Güllüdere vadilerinin bir kısmını kapsayan 4-5 kilometrelik yürüyüşün mola yeri, belki de dünyanın en güzel manzaralarından birine sahip olan kafeteryanın da hemen yanı başında bulunduğu Haçlı kilise. Mola esnasında ister kiliseyi gezebilir, isterseniz de bu muhteşem manzara karşısında sizin için taze sıkılmış buz gibi portakal suyunuzu yudumlayıp vadinin keyfine varabilirsiniz.

3. Çavuşin Köyü

Sari-Tur-Kapadokya
Çavuşin Köyü
Kapadokya turu, Çavusin

Yürüyüş sonrası bir sonraki durağımız Çavuşin Köyü. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Çavuşin köyü, Göreme‘ye 2 km uzaklıkta bulunuyor. Güllüdere ve Kızılçukur vadilerinde, farklı tarzda oluşmuş kaya kütlelerine 12 kadar kilise oyulmuş. Bu kiliseler Çavuşin’deki vaftizci John Kilisesi’nin etrafında toplanmış ilk Hıristiyanların buraya yerleştiğini düşündürtüyor.

Her ne kadar turda Çavuşin gezisi öğle saatlerinde olsa da, fırsat bulabilirseniz mutlaka gün batımında da Çavuşin’e gidip, eski yerleşim yerinin en tepesinde gün batımının sessiz tanığı olmayı ihmal etmeyin.

4. Güvercinlik Vadisi

Kapadokya-Turlari-Sari-Tur
Uçhisar ve Güvercinlik Vadisi
Kapadokya-Turlari-Guvercinlik

Uçhisar‘ın en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Güvercinlik Vadisi panaroma noktasında, nefis vadi manzarası ve değişik renklerdeki kaya oluşumlarını izlenebiliyor. Kapadokya’nın en yüksek noktası Uçhisar Kalesi tüm görkemiyle yükseliyor.

Çavuşin Köyü’ndeki yarım saatlik molanın ardından sıra öğle yemeği ve biraz soluklanmaya geliyor. Biz, Uçhisar’ın Güvercinlik Vadisi’ndeki Kale Otel’in restoranında yemeği aldık. Zeytinyağlısından, etlisine, salatasından mezesine onlarca çeşit yemek açık büfede yerini alırken birbirinden güzel tatlıları da ihmal etmemişler. Böyle büyük bir ziyafet ve dinlenme sonrası tekrar yollara düşme vakti geliyor.

Sırada bölgenin en önemli iki yeraltı şehrinden biri olan Kaymaklı Yeraltı Şehri var.

5. Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya Turu, Kaymaklı Yeraltı Şehri
Kaymaklı Yeraltı Şehri
Kaymakli-Yeralti-Turu

Kaymaklı, Kapadokya bölgesinin en önemli kültürel zenginliklerinden olan ve tahmini 150-200 tane civarında olduğu düşünülen yeraltı şehirlerinden biri. Kapadokya bölgesi geçmişte sık sık saldırılara uğradığından, bu yeraltı şehirlerinin daha çok savunma amaçlı, halkın geçici bir süreyle sığınabilmesi için inşa edilmişler. Bazılarının aynı anda 30.000 kişinin barınabileceği büyüklükte olduğu düşünülüyor.

Bu şehirlerin en çok ziyaret edilenlerinden biri de Kaymaklı Yeraltı Şehri. 1964’te ziyarete açılan şehir, Nevşehir’e 19 km uzaklıkta yer alıyor. Sekiz katlı olmasına rağmen yalnızca dört katı ziyarete açık. Mekanlar birbirine uzun galeriler ve karmaşık tünellerle bağlanmış.

Kaymaklı şehri dolaşıldıktan sonra, tur, içerisinde içinde binbir çeşit takının olduğu hediyelik eşya dükkanının ziyareti ile sona eriyor.

1 Yorum

  1. Trekking için ülkemizin en benzersiz yeri bence. Likya Yolu ve Karia Yoluyla birlikte sırf trekking üzerine buralar tanıtılsa, gelen turist herkese yeter.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz