Kamboçya‘da toplam 28 gün kaldım. Tayland’ın Koh Chang Adası‘ndan Kamboçya’ya, Hat Lek-Cham Yeam sınır kapısından girdim. Sınır kapısına en yakın kasaba olan Koh Kong‘da temiz ve kaliteli ucuz otel ve hızlı internet bulunca 6 gün burada kaldım. Yoldaolmak.com’u wordpress hostingeden self hostinge aktarma çalışmalarını burada yaptım. Sonrasındaki rotam, Kamboçya’nın en popüler resort ve tatil şehri Sihanoukville oldu. Burada 12 gün kaldım.

Çoğunlukla zamanın laptop başında geçti, Bamboo Adası tekne turu yapmak burada oldukça keyifli oldu. Songkran Festivali‘ni burada kutladıktan sonra Kampot’a geçip orada 2 gece, Kep’de ise 3 gece kaldım. Phnom Penh’te 2 gece kalıp, Ölüm Tarlaları (Killing Fields) ve Tuol Sleng Soykırım Müzesi’ni gezdim.

Efsanevi Dünyanın En Büyük Tapınak Şehri: Angkor Wat‘ı görmek için Siem Reap‘a geçtim. Tonle Sap Gölü: Yüzen Evler‘in bulunduğu Chong Khneas köyünü gezdim. Kamboçya seyahati sonrası Poipet-Aranyaprathet sınır geçişi ile Tayland’a geçtim.

Kamboçya Turu Gezi Rotam

Koh Chang (Tayland) →Krong Koh Kong (Kamboçya) →Sihanoukville →Kampot →Kep →Phnom Penh →Siem Reap→ Poipet→ Koh Samet (Tayland)

Önceki blog yazısıKamboçya-Tayland Sınır Geçişi
Sonraki blog yazısıHer Mevsim Tatil: Koh Samet Adası, Tayland
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

11 YORUM

 1. Kemal hocam merhabalar. eylül ayında kamboçya – Vietnam gezisi yapacağım. kamboçya’da yaşayan bir arkadaşımdan duyduğum bizim ehliyetlerin orada geçersiz olduğuydu. Bu konuda bilginiz var mı? Çünkü orayı motor kiralayıp hızlıca gezme niyetim var.
  Ve ayrıca Vietnam vizesinin sıkıntılı oluşundan dolayı Kamboçyadan gidiş dönüş uçak bileti alarak çözmeyi düşünüyorum. sizce başarılı olabilecek miyim. Kafamda deli sorular abi. Şu garip kardeşine bir yol göstermelisin bence 🙂

 2. Blog süper öncelikle gezi yazılarının çoğunu okuyorum takip ediyorum. 🙂 Aileden biri gibi oldunuz sizin rotalarınızdan birine gidiyorsak öncelikle sizin yazılarınızı çalışıyorum. 🙂 Şimdiki rotamız Kamboçya ve Vietnam gerçi tursuz gitmeye cesaret edemiyorduk ama sanırım kendimiz ayarlayacağız yazılarınız beni cesaretlendirdi.

  Bir de Guney Amerika turu için sizi bekliyorum. 😉 Umarım yeni rotalarınızın içerisinde Guney Amerika vardır. Sevgiler,

 3. Merhaba 🙂 Geçen sene Singapur, Hong Kong ve Tayland’a tursuz yani bağımsız gittik 2 kız kardeş 🙂

  Cidden insanın “yabancı” hissettiği bir yer uzakdoğu ve Güney Asya… Bu sene de Kasım sonu ya da Aralık başında Malezya’ya gitmeyi planlıyoruz. Fakat bir sonraki durak konusunda emin olamıyoruz; Kamboçya vs Filipinler.

  Aslında gece hayatı ya da denizden ziyade kültürel zenginlik ve hareket ilgimizi çekiyor.
  Birini seçme şansınız olsa hangisini seçerdiniz?

  • Hiç tartışmasız bir sonraki rotanız Filipinler olsun derim. Filipinler’i az biliyoruz, ancak dünyanın en güzel adaları orada.

   Kuzey kısımları ise zengin bir kültüre sahip. Banaue, Batad, Sagada Filipin yerlilerinin yaşadığı yerler ve şahane bir doğa var. 2000 yıllık pirinç tarlalarının seyrine doyum olmaz, benden söylemesi.

   Güney Filipinler ise deniz, kum, güneş üçlüsünü sevenlerin aşık olacağı yerler.

   Kamboçya’da güzeldir. Ama ulaşım zordur, henüz çok turistik olamadığından daha sakin bir atmosferi vardır. Ancak denizi ve plajları, ne de adaları Tayland ve Filipinler ile yarışamaz. Siem Reap ve Angkor Wat mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. 

   Gelecekte Kuzey Tayland, Laos ve Kamboçya turunu bir arada yapsanız daha iyi olabilir.

 4. 3 haftalık Tayland, Kamboçya, Vietnam (vize alamazsam Bali), Singapur, Malezya gezimde yemek ve barınma ihtiyacım ne kadar tutabilir?

  • Merhaba, sorunuza bildiklerim kadarıyla cevap vermek isterim.sorunuz kişiden kişiye değişir tabi ki ancak sadece barınma ve yemek olarak 1000 tl yi geçmez. Hostel ve pansiyon tarzı yerler saydıgınız ulkelerde genel olarak 10 dolar cıvarındadır singapur hariç tabiki orası genel olarak pahalı bir ülkedir ayrıca vietnam vizesi almak epey zordur. Bende eylül başı 1 aylık asya turuna çıkıcam benimde vietnam hayalim vardı ama zor görünüyor, onun yerine rotama Filipinleri eklemeyi düşünüyorum.

   İyi tatiller

  • Herşeyden önce ucuz yaşama ve seyahat etme becerisi önemli. Hostelde kalabiliyor ve yemeklerinizi sokak tezgahlarında yiyebiliyorsanız günlük masraf 50TL’yi geçmez.

   Dediğiniz ülkeler’den sadece Singapur’da konaklama ücreti pahalıdır. Hostel ücretleri 3$ ile 15$ arasında değişir. 3 haftalık süre üçerisinde Tayland, Kamboçya, Vietnam, Singapur ve Malezya gezisi yapmanız mümkün değildir. Her ülke için gidiş, kalış ve dönüş olarak düşünülürse en az 2-3 gün gerekir. Buna eğer bir de gezme ve bazı şehirlerden diğer şehirlere geçme eklenirse bu süre de bu ülkeleri gezmek mümkün olmayacaktır. tabi eğer gezmekten kasıt gidip başkentte bir gece kalmaksa bir şey diyemem.

   Birçok ülkede görülecek yerlerin başında başkentleri değil de diğer şehirleri gelir (bana göre). O nedenle öneri arzu ederseniz eğer Singapur-Malezya-Tayland rotası 3 hafta için uygundur yada Tayland-Kamboçya-Vietnam şeklinde de olabilir.

   Eğer orta sınıf yıldızlı otellerde kalmak istiyorum ve yemeklerimi restoranlarda yieceğim deseniz 100-150 TL günlük konaklama ve yeme-içme masrafı sizi bekliyor.

 5. Yazılarınız gerçekten çok güzel. Ailecek yararlanıyoruz Biz de Koh Samet’ten sonra Trat’tan Kamboçya’ya geçmeyi düşünüyoruz, ama sizin yazılardan sonra Bambu Adası yakınlarında bir yerden sonra Siem Reap’e mi geçsek? veya direkt Siem Reap’e Trat’tan gidilebilir mi?

  • Ulaşım o coğrafyada çok kolay. Muhtemelen Ko Samet’ten Siem Reap’e direk biletinizi adadan alabilirsiniz. İster önce Siem Reap’e geçer, Angkor Wat sonrası oradan güneye inersiniz veya benim Kamboçya haritası üzerinde işaretliğim rotamı takip edersiniz, size kalmış.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın