Cardamom Waterfall

Kamboçya’nın en güney doğusunda yer alan Koh Kong, gelişmemiş ve oldukça uzun bir kıyı şeridine sahip olduğu gibi yine Güney Asya’nın en sağlıklı ve tutarlı yağmur ormanlarına sahip Cardamom Dağları‘na da ev sahipliği yapıyor. 2 milyon hektar alana yayılan bu dağlar, şaşırtıcı derece zengin bir vahşi yaşamı barındırıyor.

Malaya ayısı (Malayan sun bears, Indoçin kaplanları (Indochinese tigers), gibonlar (pileated gibbons), Siam Timsahı (Siamese crocodiles) gibi nadir türlerini barındırın bu kırılgan ekosistem, 250 kuş türü ve çok sayıda farklı sürüngen türü de dâhil olmak üzere Kamboçya’nın sahip canlı çeşitliliğinin yarısını içeriyor. Asya’nın en kalabalık vahşi filleri bu dağlarda yayılmış durumda. Eko turizm için çok sayıda şelalelerin bulunduğu bu eşsiz sistem çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

Khmer Burial Jars, Cardamom Mountains, Cambodia

Bu dağlarda barınan oldukça kritik veya türleri risk altında olan 70’ten fazla sayıda memeli, kuş ve sürüngen hayatı tehdit altında bulunuyor. Kamboçya hükümetinin bu dünyanın en çok tehdit altındaki ormanında titanyum madeni çıkarılması için, Şubat 2011’de onay vermesi ile tüm bu vahşi hayat yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bu dağlarda 15-20.000 hektarlık alanda yapılacak madencilik ile buradaki ekosistemin bozulacağı, suyollarının değişeceği ve yaratılan tahribat ve kirlilik ile bölge ormansızlaşacağını düşünse de yetkililer ve maden arama şirketi bunun olmayacağına dair garanti veriyor.

An Eld’s Deer. Photo courtesy of Wildlife Alliance.360

Kamboçya’nın bu doğal mirasından 20 bin hektarlık alanın tahrip edilmesi insanın içini acıtıyor. Çıkarılacak madenin kazandıracağı ekonomik değer bile henüz belli olmayıp, buna değip değmeyeceği kesinleşmemişken, yetkililerin buna izin vermesi ise yağmur ormanlarına buldozerlerin girmesi madencilik endüstrisinin ne kadar acımasız olduğunu bir daha gözler önüne seriyor.

Eğer buradaki maden aramaları başarıya ulaşırsa hükümetin 100.000 dönümlük alanda da maden aramasına izin vereceği söylentileri yine Phnom Penh kulislerinde dolaşıyor. Bu bölge de yaşı 300-500 yıl arasında olduğu düşünülen, en az 12 Khmer geleneksel cenaze kavanozları (Khmer burial jars) arkeolojik kalıntıların olduğu biliniyor. Güney Asya’nın bu en bozulmamış yağmur ormanları şimdi insanlardan gelen risk tehdidiyle yüzyüze.

İnsanoğlu için gelecek adı konmamış güzelliklerle mi dolu yoksa tam bir felakete mi olacak bilmesek de böylesi haberler, kurumlar ve devletler ölçeğinde doğanın nasıl tahrip edildiğini ve nasıl bir gelecek için çalıştığımızı gözler önüne seriyor.

Malta

Day 618: Kamboçya:11, Sihanoukville. 10 Nisan 2012

Önceki blog yazısıBelgrad’ın Bohem Köşesi: Skadarlija
Sonraki blog yazısıHurgada’da Dalış, Mısır
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

7 YORUM

  1. Böylesi dünya değerleri koruma altına alınmalı, ülkeler üstü bir kurul denetlemeli yoksa dünyamızın geleceği karanlık.

  2. Bence dünyada böyle ekolojisi bozulmamış alanlar gerçekten güçlü bir mekanizma tarafından koruma altına alınıp zarar verilmesi engellenmeli, malesef sözkonusu ekonomik olarak güçsüz ülkeler olduğunda politik sistem para veya çıkar için bu yapının bozulmasına izin verebiliyor, uzaktan buna seyirci kalmak kötü.

  3. Maden arama şirketlerinin, olağanüstü bir yıkımı, olağanüstü yalanlarla meşru göstermeye çalışması alışılmadık bir manzara değil. Dünyada daha doğal ve çevreye zararsız enerji kaynakları varken, sırf rant uğruna, binlerce hektar alanın, yeşilin tahrip edilmesi, o kadar canlının yaşam alanlarından mahrum bırakılması ve insanların buna sadece seyirci olabilmeside gayet alışıldık. Fakat gözden kaçan bir gerçek var ki o da; doğanın üstünde ona karşı bir duruş sergileyen kimsenin duramayacağı!

  4. Yarışma nedeniyle bu siteyi öğrendiğim için çok üzüldüm. 🙁 Seyahatlerim öncesi gideceğim yerler ile ilgili araştırmalar yaptığımda bu sitenin gözden kaçmış olması çok kötü, çünkü Çek Cumhuriyetine iki kere gitmiş olmama rağmen bir çok şeyi kaçırmış, görmeden gelmişim meğer. Israrla tavsiye edeceğim bir blog olduğunuz, genel kültürüme katkı sağladığınız. 🙂

  5. İnsanoğlunun bitmez tükenmez para ve güç hırsı doğayı yok etmektedir ama doğa galip çıkacaktır bu işten.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın