Dombay, Kuzey Kafkasya’da Kuban Nehri havzasında Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde yer alan bir tatil kasabası. Etrafı tamamen yüksek dağlarla çevrili, bu korunaklı tatil kasabası kış ve doğa turizmi için oluşturulmuş. Karadeniz kıyılarına 65 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 1,600 metre yükseklikte kurulu Dombay ve civarı tam bir cennet.

Gora Sulakhat, Dombay, Russia
Gora Sulakhat, Dombay, Russia

Gora Sulakhat veya Sulakhat zirvesi, 3,347 metre yüksekliğiyle Karaçay-Çerkesya sınırları içerisinde yer alan 34. en yüksek zirve. Rusya sınırlarında ise 295. yüksek zirve. Bu dağ ‘uyuyan güzel’ olarak da adlandırılıyor. Görkemli Kafkas Dağlarının, göllerin, şelalelerin ve nefis ormanların olduğu The Teberda Nature Reserve içerisinde yer alıyor.

Gora Sulakhat
Gora Sulakhat

Yakınlarındaki diğer zirveler ise Gora Aksaut, Gora Dzhalovchat, Gora Zadnyaya Belalakaya, Gora Ertsog, Gora Alibekbashi, ve Gora Bol’shaya Marka.

Dombay’a gitmek için en yakın havalimanı, Rusya’nın güneybatı bölümünde yer alan bölgenin (kray) merkezi Stavropol’a uçmak gerekiyor. Türk Hava Yolları İstanbul’dan Stavropol’a direk uçak seferleri düzenliyor.

Malta

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz