Fethiye, Muğla‘ya bağlı en güzel ilçelerden birisi. Benim için ise dünyanın en müstesna yerlerinden, tam da yaşanacak yer. Ülkemizin en güzel denizi Ölüdeniz’den Türkiye‘nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu Likya Yoluna, Rodos Şövalyelerinin bir zamanlar yaşadığı Şövalye Adasından, dünyada koruma altına alınması gereken 100 dağdan biri olan Babadağ ve onun eteklerinde muhteşem Kelebekler Vadisi’ne kadar pek çok güzelliğe sahip.

Bu yüzünü size gösterdiği güzellikler, bunun dışında nereye baksanız sizi kendisine hayran bırakan koyları, plajları, adaları ve doğası var. Tekrar tekrar kendisine gelmeniz için çokça sebep sunan Fethiye, turizmde bir dünya markası olacak kadar değerli ve özel. Kendisine zaman ayırmayı ihmal etmeyin, aceleye getirmeden keşfedin.

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye’yi Anlamak

Fethiye, kurulduğu ilk günden günümüze kadar yerleşimin kesintisiz sürdürüldüğü Telmessos Antik Kenti üzerine kurulu. Adını mitolojide adı geçen tanrılardan Apollon’nun oğlu Şair Telmessos’tan almış. Karia ve Likya arasında önemli bir ticaret merkezi olmuş. Tarihteki adı Anastasipolis daha sonra Meğri’ye dönüşmüş.

İlk havacı şehidimiz Fethi Bey’e saygıdan dolayı 1934’te Fethiye ismini almış. Fethiye denince akla ilk gelen yer Ölüdeniz, ilçenin en gözde merkezi, ancak Fethiye Ölüdeniz’den ibaret değil tabi. Yerleşim noktalarının ve turistik yerlerinin çeşitliliği ve karakter farklılığı açısından ülkemizin en benzersiz ilçesi.

Her yerinin kendine münhasır karakteri var. Sahil kasabaları, köyleri, koyları başlı başına bir tatil rotası. Bu yüzden hep derim, Fethiye’ye defalarca gitseniz dahi yine yeniden gitmenize sebep bir şeyleri hep var. Önce Fethiye nasıl bir yer bilgi vereyim biraz.

Fethiye Merkez, aynı adı taşıyan körfezin kenarına kurulu. Eski çarşı bölümü Anadolu kasabası karakterini koruyor, önünde ise Fethiye Yat Limanı yer alıyor. İlk Fethiye ziyaretimi 1995’te yaptığımda merkezdeki öğretmen evinde kalmıştım. Devam eden yıllarda konaklamak için merkezi tercih ettiğim zamanlar oldu. Burada konaklarsanız sıkılmazsınız, çarşı, pazar hareketli.

Son zamanlarda açılan çok iyi mekanlar Kordon boyunca uzanıyor. Her akşam şahane gün batımı manzarası sizi bekliyor. Yine uygun fiyatlı otel ve pansiyonlar bu bölgede yer alıyor. Fethiye Limanı güzel bir sahil şeridini sarmalamış. Çevresinde enfes körfez manzarasına sahip olağanüstü güzel romantik oteller de var.

Çalış, kilometrelerce uzunluktaki geniş ve kumlu plajıyla Fethiye Körfezini saran pek çok otel, restoran ve hediyelik eşya dükkanına ev sahip bir tatil merkezi. Çalış Plajı boyunca oteller ve tatil mekanları sıralanıyor. Denizi nefis, mekanlar iyi, fiyatlar makul.

En sıcak yaz günlerinde bile denizden gelen esintiyle günün her saati ferah. Akşamları turuncuya kaçan gökyüzüyle mavinin kesiştiği ufka saatlerce bakabileceğiniz bir manzaranın oluştuğu Çalış, gece ise bir hayli hareketli. Kalabalık tatilci ortamından sıkılıyorsanız burası tam da size göre. Sakin köşeleri olduğunu da söyleyeyim yine.

Hisarönü, Fethiye Merkez ile Ölüdeniz arasında kalan, şehrin orta seviyede otellerine ev sahipliği yapan, gece hayatı ile öne çıkan bölge. Konumu dolayısı ile her yere yakın, ulaşım yollarının kesişim noktasında. Aracınız varsa en uygun konaklama yeri. Çevresini saran ormanlık alan ve biraz da seviyesinin yüksekliğinden dolayı havası gayet güzel.

İngiliz turistlerin ağırlıklı olduğu bölgede çok sayıda apart, otel, villa var. Hisarönü’nde yaşayan yabancı sayısı çok olduğu için, tüm menüler, mekan ve dükkanlar kendini ona göre ayarlamış, kendinizi farklı bir kasabada hissediyorsunuz her adımda. Fethiye gece hayatı eğlencelerinin merkezi burası.

Ovacık ise Hisarönü ile yan yana, yamaca bağlı noktada, daha serin esintiye ve temiz havaya sahip bölge. Hisarönü’nün kalabalık ve gürültülü mekanlarından biraz daha uzakta, sakin ve nezih bir ortam sunuyor.

Makedonya
Flyista
Fethiye Gezilecek Yerler Listesi

Kayaköy, ilk gittiğim yıllarda hayalet köydü, şöyle bir bakıp ayrılmıştım. Geçen 20 yılda serpildi, güzelleşti ve şehirden kaçan entellektüellerin yerleştiği bir sanat köyü olma yolunda hızla ilerliyor. Çok ilginç mekanlar, sanat kampları,atölyeler ve kafeler var. Entellektüel ortam sizi çekiyorsa burada kalın.

Ölüdeniz, ülkemizin en iyi bilinen yerlerinden biri olsa gerek. Yalnız fark ettiğim bir şey Ölüdeniz denince çoğu insan Ölüdeniz Milli Parkı’nı anımsıyor, onun yanı başındaki mahallenin adı da Ölüdeniz. Bu blog yazımda Ölüdeniz diye bahsettiğimde muhtemelen bu kasabadan bahsediyor olacağım.

Bana tatil rotası soranlara çoğunlukla burayı öneriyorum. Önünde nefis bir plaj, her keseye uygun oteller ve mekanlarla dört dörtlük bir tatil rotası. Tekne turları, su sporları, yamaç paraşütü ofisleri, alışveriş mekanları… ne ararsanız burada. Lagün ve Belcegız plajıyla dillere destan bir güzelliği var. Tertemiz, kristal berraklığında deniz, geniş kumsal, yemyeşil dağlar ve huzur.

Faralya, Kelebekler Vadisini geçtikten sonra gelen bir köy yerleşimi. Son yıllarda burada çok şahane butik oteller açıldı, her birinin manzarası büyüleyici. Bazılarında sırf gidip kalmak, dünyadan izole olmak için dahi gidilir. Çok salaş, köylülerin işlettiği küçük pansiyonları da var. 1 defa George House Faralya’da, 2 defa da Mango&Mandarin Hotel’de kaldım.

Kabak, Olimpos’u bilirseniz orayı anımsatan, sadece Fethiye’nin değil ülkemizin yıldızı parlayan yerlerinden. Özellikle beyaz yaka, entellektüel gençlik son birkaç yıldır burayı radarına aldı. Ağaç evleri, bungalovları vadinin şahane dokusu ve tabi ki muhteşem plajı ve deniziyle bu ilgiyi hak ediyor.

Son yıllar muhteşem güzellikte, insanı görünce hayrete düşürecek kalitede oteller açıldı burada. Bazılarının fiyatları dudak uçuklatacak cinsten ama buna rağmen yer bulmak mesele. Kabak’ın havalı ve prestijli bir yere dönüşmesinde bu benzersiz mekanların çok rolü var. Gençlerin arasına karışayım diyorsanız yeriniz burası.

Bütçenize ve gönlünüze göre bilgilerin ışığında bu noktalarından birine gidin. Likya Yolu rotasındaki köylerde 1 gece kalsanız ruhunuz arınır. Sakin, dingin, kalabalıktan uzak yerlerde konaklayayım istiyorsanız da Yanıklar Köyü’ne gidin. Fethiye, turistik sezondaki aşırı kalabalığa rağmen benim en sevdiğim yörelerimizden biri. Sadece yaz döneminde değil her sezon gidilebilir.

Fethiye Gezilecek Yerler

1. Fethiye Merkez

fethiye
Küçük Boncuklu Koyu
Help Beach, Küçük Boncuklu Koyu

Fethiye Merkez, çoğunlukla bu coğrafyanın şahane güzelliklerinin gölgesinde kalıp ihmal edilse de görmeye değer çekicilikte bana göre. İlçenin tarihi kalbi Paspatur Çarşısı çeşit çeşit mağazaların bulunduğu şık hediye dükkanlarının barların ve cafelerin olduğu hoş bir bölge. Tarihi dokusu ve ambiyansı nefis, her geçen gün daha da güzelleşiyor.

Ahşap cumbalı otantik evler çarşının geçmişle bağlantısını sağlayan, tarihi ruhunu ortaya koyuyor. Şemsiyeli sokak olarak adlandırılan 95’inci sokaktaki mağazaları gezip, alışveriş yapın. Osmanlı dönemine ait eserlerden 18. yüzyıla tarihlenen Eski Cam ve bugün hala hizmet veren Fethiye Hamamı çarşının içinde yer alıyor.

Fethiye esnafın size misafir gözüyle bakıyor. Hangi dükkana girdiysem hangi esnafla sohbet ettiysem hepsi rahat, bir şey satma derdin olmadan bilgi veren insanlardı. Kapı önlerinde tanıştıklarım çay ikram etmişlerdi. Sırf bu tavır bile bu kenti daha çok sevmeme yetmişti.

Fethiye gezilecek yerler listenize çarşı içerisinde yer alan Balık Pazarını da ekleyin. Burada seçtiğiniz nefis deniz ürünlerini restoranlarda pişirtip, keman, klarnet eşliğinde eşliğinde, hesaplı bir akşam yemeği ziyafeti çekebilirsiniz. Yemeğe gitmeseniz dahi ambiyansı görmek için akşam saatinde ziyaret edin. Asya’daki gece pazarlarını anımsatmıştı bana.

Gün batımı saatlerinde Kordon’da uzun biri yürüyüşe çıkın. Fethiye sahil şeridinde düzenlenmiş Şehit Fethi Bey Parkı çocuklu aileler için mükemmel. Fethiye Limanı çevresi de enfes, yamaçlara çıktığınızda şahane fotoğraf kareleri yakalıyorsunuz.

Karagözler olarak anılan bölgede şahane deniz manzarasına sahip Casa Margot Hotel konakladığım yerlerden biri olmuştu, romantik çiftlere hatta balayına çıkanlara tavsiye ederim. Fethiye Körfezine bakan jakuzili odalarında kalın. Otelin Akdeniz lezzetlerini sunan Citrus Restaurantı akşam yemekleri ve kahvaltı için şahane seçenek.

2. Fethiye Arkeoloji Müzesi

Fethiye Arkeoloji Müzesi, antik kentler bakımında zengin bir coğrafya olan Fethiye’nin tarihi mirasını kısmen de olsa ortaya koyuyor. Çevredeki antik kent sayısını düşününce daha iyi bir müze bekliyordum, çok daha iyi bir müze haline getirilebilir doğrusu. Yine de görmeye değer. Müzede Antik Çağdan Bizans Dönemine, Menteşe Beyliği’nden Osmanlı’ya ait pek çok arkeolojik ve etnografik eser sergileniyor.

⏰ Fethiye Müzesi ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.00. Haftanın 7 günü ziyarete açık. 🔐 Fethiye Müzesi giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli. Paspatur çarşısından yürüyerek 10 dakika uzaklıkta. (ⓘMüze bakım ve iyileştirme çalışmaları nedeniyle geçici olarak ziyarete kapalı, gitmeden kontrol edin).

3. Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları, Fethiye eski şehir merkezi Paspatur’dan 15 dakikada yürüyerek gidebileceğiniz, yamacın eteğinde yer alan şehrin ihmal edilen belki de en önemli simgelerinden. Doğal kayaya oyulmuş mezarlar, Likya Döneminden bugüne kadar gelebilmiş nadir eserlerden. Telmessos Antik Kenti’nin yöneticisi olduğu sanılan Kral Amintas’ın adını taşıyor.

Çıkmak için biraz zahmete girmeniz gerekiyor ama binlerce yıllık bu anıt mezarları görmeye ve yakınına kadar gitmeye değer. Çetin bir yamacın üstündeki kayalar oyularak, büyük emekle yapılmış Fethiye kaya mezarlarının durumu pek de iyi değil, üzerindeki grafitti yazılarını görmek üzücü. Çoğu içler acısı durumda, ancak enfes deniz manzarasına sahip. Kayaköy’e giderken de yol üstünde uğrayabilirsiniz.

⏰ Fethiye Kaya Mezarları ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 09.00-20.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.00-17.00. Haftanın 7 günü ziyarete açık. 🔐 Fethiye Kaya Mezarları giriş ücreti 7TL. Müze Kart geçerli. Hayranlık uyandıran mezarları Fethiye gezilecek yerler listenize ekleyin.4. Çalış Plajı

fethiye çalış

Çalış Plajı, Fethiye merkezin tatil noktası. Fethiye ilçe merkezin 5 km mesafede, aynı körfez üzerinde yer alıyor. Kilometrelerce uzunluktaki geniş, kumlu ve ulaşımı kolay plaj, temiz denizi ve nefis manzaralarıyla Fethiye’nin en iyi plajları arasında. Aynı zamanda Caretta Carettaların da yaşam alanlarından biri.

Plaj boyunca çok sayıda otel, pansiyon, cafe ve restoranlar sıralanıyor. Su sporu aktiviteleri için de uygun imkânları var. Diğer kalabalık plajlara göre daha sakin bir yer. Çalış Plajı’na giriş ücreti yok, havlunuzu istediğiniz yere serip, ücret ödemeden plajdan yararlanabilirsiniz. Fethiye tatil noktası olarak burayı seçebilirsiniz.

5. Kayaköy, Fethiye

kayakoy fethiye
Kayaköy

Fethiye’nin bir mahallesi olan Kayaköy, eski bir Rum köyü. Kayaköy, eski adıyla Levissi, 1923’e kadar 10 bine yakın kişinin yaşadığı canlı bir bölgeydi. Hisarönü’ne birkaç kilometre mesafede, Karmilassos Antik Kenti üzerine kurulan köy, bir tepenin yamacında kurulmuş.

Fethiye gezilecek yerler arasındaki Kayaköy, mübadele ile terkedildikten sonra uzun yıllar boş kaldı. Çam, nar ve incir ağaçları arasında uzanan dar sokakları, üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri ve olağanüstü manzarasıyla Kayaköy şimdilerde yeniden canlanıyor. Kayaköy Sanat Kampı, yoga, atölye çalışmaları, düzenledikleri geziler ve kamp alanıyla sanatseverlerin ilgisini çekebilecek özel bir yer. sanatkampi.com web sitelerinde çok detaylı bilgiler var, göz atın.

Zamanla butik otelleri, atölyeleri, mekanlarıyla ülkemizin öne çıkan yerlerinden biri olacağı kesin. Çok güzel ve ilgi çekici yerler açıldı. Kayaköy manzaralı Rokka Restaurant, sadece Kayaköy’ün değil Fethiye’nin de en iyi restoranlarından biri. Restoranda Akdeniz mutfağı ve et ağırlıklı yemekler sunuluyor. Rokka’nın tarihi konağında özel tadımların yapıldığı şarap mahzeni de var. Ambiyansını beğeneceğinize eminim.

Kayaköy’de ekşi mayalı ekmek yapan Senit Kahvaltı Evi, butik bir kahvaltı mekanı olarak enfes. Sakin sakin kahvaltı yapabileceğiniz, sıcak ve samimi ortamı var.

Kayaköy ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.00-19.30, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Kayaköy giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

6. Gemile Adası

Gemile Koyu
Gemile Koyu

Gemile Adası, adanın karşısında bulunan Gemiler Koyu ve Gemiler Vadisi ile birlikte ülkemizdeki önemli doğal sit alanlarından biri. Burası, Ölüdeniz Koyundan sonra bölgedeki en büyük ve en güzel ikinci koy. Kayaköy tarafından indiğinizde karşınızda şahane bir manzara sizi bekliyor.

Eski adı Aya Nicola olan Gemiler Adası, Fethiye’ye 9 km mesafede bulunuyor. Güzel kumsalı, zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrili yapısıyla dikkat çeken adada freskleri hala bozulmamış, Bizans ve Erken Hristiyanlık Dönemi kilise kalıntıları görülebiliyor. Kayaköy yolu üzerinden, kızılçam ormanları arasında devam eden ince bir yoldan koya inebiliyorsunuz.

Gemile Adası ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.00-19.30, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.30. Haftanın 7 günü ziyarete açık. Gemile Adası giriş ücreti 12TL. Müze Kart geçerli.

7. Ölüdeniz, Fethiye

ölüdeniz fethiye

Ölüdeniz, Fethiye’nin deniz kenarında yer alan bir mahallesi. Fethiye merkeze uzaklığı yarım saat kadar. Aracınız yoksa Fethiye merkezden kalkan dolmuşlarla da buraya gelebiliyorsunuz. İlk ziyaret ettiğim yıllarda küçücük bir kasabaydı, şimdilerde her yönüyle gelişmiş, her ihtiyaca yanıt veren bir tatil beldesine dönüşmüş.

Sahil boyunca uzanan sokakta şahane davetkâr mekanlar var; kafeler, restoranlar, butik oteller, barlar, yamaş paraşütü ve diğer aktif spor hizmeti sunan acenteler… Burası başlı başına tam bir tatil noktası. İsteyen güneşlenir, isteyen su sporlarının tadını çıkarır.

Ölüdeniz Kasabasının hemen önünde de kristal berraklığında Belcegız Plajı uzanıyor. Uzakdoğu’da yıllarca gezip geldikten sonra memlekette böylesi renge ve berraklığa sahip bir plaj olduğunu görünce şaşırmıştım, doğrusu daha önce belki de hiç fark etmemiştim güzelliğini. Masmavi denizi, kristal berraklığında tertemiz deniziyle Fethiye’nin en gözde plajlarından biri.

Halka açık plaj ücretsiz, ziyaret saati sınırlaması yok. Havlunuzu atıp denize giriyorsunuz, acıkınca hemen arkada yer alan cafe ve restoranlardan birine dalıyorsunuz. Hemen arkasındaki yürüyüş yolu yamaç paraşütü iniş pisti olarak kullanılıyor. Güneşlenirken ve yüzerken, hemen yandaki piste süzülerek iniş yapan yamaç paraşütlerini izliyorsunuz, müthiş!

Fethiye’ye geldiğinizde mutlaka tekne tekne turu yapın. Görülecek çok sayıda koy ve ada var. Kendi grubunuzu oluşturup tekne kiralayıp öyle de gezebilirsiniz. Ölüdeniz kasabasında hizmet veren Mustafa Kemal Paksoy ile (☎️ 0 536 2884576) günlük tur teknelerinin girmediği benzersiz koylara kadar gidip gezmiştik.

8. Ölüdeniz Milli Parkı

Ölüdeniz
fethiye tekne turları
Ölüdeniz

Ölüdeniz Milli Parkı, tartışmasız dünyanın en güzel plajlarından biri. Bunu dünya çapında prestijli birçok dergide veya listelerde görebiliyorsunuz. Antik Çağda ‘Işık ve güneş diyarı’ olarak bilinen Ölüdeniz, turkuaz ve mavi rengiyle, nefis kumlarıyla tüm gün deniz ve güneşin keyfini çıkaracağınız bir yer.

Ölüdeniz Lagününün bulunduğu nokta Ölüdeniz Tabiat Parkı olarak geçiyor. Ölüdeniz kasaba merkezinden yürüyerek rahatlıkla gidilebiliyor. Fethiye merkezden kalkan dolmuşlarla gelebilirsiniz. Mavi bayraklı milli park Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından işletiliyor.

Ölüdeniz Blue Lagoon’de şezlong ve şemsiye kiralanabiliyor, ayrıca yeme içime için kafeterya ve büfe hizmetleri de var. Hafta sonları ve bayramlarda adım atılamayacak kadar kalabalık olduğu aklınızda bulunsun. Enfes bir denizi ve sahili var, ancak en güzel yerler şezlong ve şemsiye sunun işletmeler tarafından tutulmuş.

Havlu atabileceğiniz yer dahi yok. Deniz taş olduğu için deniz ayakkabısı şart. Birden derinleşiyor, yüzme bilmeyenler bunu aklında tutmalı. Arka taraftaki lagün kısmında metrelerce gitseniz dahi sığ olduğundan, çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için daha güvenli.

Ölüdeniz Tabiat Parkı ziyaret saatleri yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 08.00-20.00, kış dönemi (31 Ekim – 1 Nisan) 08.30-17.00. Ölüdeniz Tabiat Parkı giriş ücreti 8TL, öğrenci 4TL, otomobil 25TL.

9. Kıdrak Koyu

Kıdrak Koyu
Kıdrak Koyu
fethiyede gezilecek yerler
Kıdrak Koyundan sonra gelen oteller bölgesinin denizi

Kıdrak Koyu, Ölüdeniz kasabasından Kelebekler Vadisine doğru giderken yolun solunda. Arkasında çam ağaçlarıyla kaplı tepenin hemen dibinde yer alıyor. Koy, Kelebekler Vadisine giden yolun altında kaldığından, yüzmeye gitmeseniz bile yukarıdan manzarasına bakmak inanılmaz keyifli.

Şehrin diğer koylarına göre burası daha sakin. Yumuşacık bembeyaz kuma sahip. Dalgalı denizi kumsaldan sonra derinleşiyor. Sahili taşlık, deniz ayakkabısı giymek iyi olur. Suyu da akıntılardan olsa gerek oldukça serin, güneş olmadığında belki üşürsünüz bile ama bu onu daha da çekici yapıyor bana göre.

Özel bir işletmesi var, faydalanmak için 100TL harcama yapmanızı bekliyorlar, böyle abartı görmedim başka yerde. Giriş ücreti araba 24TL, kişi başı ise 8 TL. Girişe para vermenize rağmen şezlong da, şezlong-şemsiye 25TL. Duş, tuvalet, yeme içme hizmeti veren mekan, piknik ve kamp alanı mevcut.

Kıdrak Koyu’na Ölüdeniz merkezden yürüyerek gitmesi 30-40 dakikayı buluyor. Koy sonrası gelen diğer irili ufaklı koylarda Fethiye’nin en iyi otellerinden bazıları sıralanıyor.

10. Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi‘ne yukarıdan baktığınızda gördüğünüz mavinin rengi benzersiz bana göre! Benzerine az rastlanır bir doğa harikası burası. Ölüdeniz’den 5-7 km uzaklıkta, etrafı ortalama 350 m yükseklikteki dağlarla çevrili ilginç bir vadi. Ölüdeniz’den kişi başı 30 TL git gel tekne ile gidilebiliyor. Vadi girişi ise 6TL.

Adını Temmuz ve Eylül ayları arasında görülen ‘Jarsey Tiger’ adlı kelebeklerden alan bölge, yaz kış akan küçük şelalesi, geniş kumsalı, tertemiz denizi, pırıl pırıl çakıl taşları ve çevreyi süsleyen pembe zakkum çiçekleri ile küçük bir yeryüzü cenneti.

Ulaşımın Ölüdeniz’den teknelerle sağlandığı vadi, aynı zamanda dünya gezginlerinin buluşma yeri. 80’den fazla kelebek türüne ev sahipliği yapan vadi endemik türleri, sessiz ve huzurlu ortamı sayesinde botanikçileri ve entomologları kendisine çekiyor. Tırmanış rotaları bulunan vadide çadır veya ağaç evlerde konaklayabilirsiniz.

Vadide çadır kurarak gündüz güneşin ve denizin, gece ise yıldızların ve eğlencenin tadını çıkarın. Uygun fiyatlı kamp alanlarında duş, elektrik, tuvalet, kahvaltı ve akşam yemeği imkanı var. Vadinin içinde olmaktan çok, Likya Yolu’na giden Ovacık sapağı tarafından vadiyi izlemeyi ve fotoğraflamayı seviyorum.

11. Faralya

faralya
Mango Mandarin Butik Otelin odasından Akdeniz

Faralya, Fethiye’nin diğer tüm bölgeleri gibi yıldızı parlayan diğer bir bölgesi. Kelebekler Vadisinden hemen sonra geliyor. Müthiş Akdeniz manzarasına sahip, yamaçlara kurulu dağınık köy evler, süper lüks villa ve butik otellerin yer aldığı şahane bir yer.

Faralya’da ilk 2003’te ziyaret etmiştim. Çok küçük kendi halinde bir bölgeydi. Oldukça salaş, yerel halkın işlettiği George House’un vadiye bakan bir kulübesinde kalmıştım. Tadı damağımda kalmıştı. Faralya’nın yamacında Kelebekler Vadisine inen yamaç yolundan vadiye gidip geliyordum, şimdi bildiğim kadarıyla tehlikeli olduğundan kapalı bu yol.

Faralya, sevgilinizle veya kendinizle baş başa kalmaya gidebileceğiniz bir sığınak gibi. Sadece Faralya’nın değil Türkiye’nin en özel butik otellerinden biri olan Mango&Mandarin Hotel‘de 2 defa kaldım. Balayı oteli olarak not edebilirsiniz.

12. Kabak Koyu

Kabak Koyu
kabak koyu fethiye
Kabak Plajı

Kabak Koyu, son yıllarda gençlerin popüler tatil noktalarından biri oldu. Neredeyse 200 metre boyunca uzanan koyuyla adeta bir cennet burası. Fethiye Ölüdeniz’e yaklaşık 17 km mesafedeki koy, üç tarafı dağlarla çevrili kanyon biçimindeki derin bir vadi ve vadinin denize açılan kumsalından oluşuyor.

Kelebekler Vadisinin bir nevi ikizi ve yakın komşusu Kabak Koyunda ağaç evler ve çadırlarda konaklayabilirsiniz. Betondan uzak dokusu ile kamp yapmak ve tembellik için birebir. Şehir yaşamının karmaşasından, görüntü ve ses kirliliğinden uzaklaşmak, doğaya yakın olmak isteyenler için mükemmel bir inziva ortamı.

Kabak Vadisinin derinliklerinde müthiş güzelliğe sahip Aladere Şelalesi yer alıyor. Şelaleye en kolay, Likya Yolu rotasını takip ederek orman içerisinden 1,5 saatte gidiliyor. Diğer yol ise oldukça kayalık ve deneyimli yürüyüşçülerin gidebileceği bir parkurdan oluşuyor. İyi bir ayakkabınız ve bolca suyunuz olmalı.

Ölüdeniz’den kalkan dolmuşlarla Kabak Koyunun üst bölgesine gelip bu noktadan koya inen dolmuşlara binmeniz gerekiyor. Kabak Koyuna ana yoldan inen dolmuş ücreti 7,5TL. Birinci derecede sit alanı olan Kabak Koyu’na Ölüdeniz’den kalkan özel tur tekneleriyle de gidiliyor.

13. Likya Yolu

likya yolu
Cennet Koyu Fethiye
Alınca Köyündeki The Edge by Oyster Residences manzarası, Cennet Koyu

Antik Çağda Likyalıların ticaret rotası olarak kullandığı Likya Yolu, Antalya ile Fethiye körfezleri arasında uzayan dünyaca ünlü bir trekking rotası. Yer yer deniz yer yer muhteşem antik kentler arası boyunca uzayan 535 km’lik yol Türkiye’nin ilk uzun mesafeli yürüyüş yolu. Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösteriliyor.

El değmemiş koylardan, dağlardan, ıssız köylerden; Tlos, Pınara, Xanthos Letoon, Patara, Olympos, Simena, Myra gibi çok antik kentten geçerken kendinizi zamanda bir yolculuğa çıkmış hissediyorsunuz. Bu yolculuk aynı zamanda kendinizi keşfedeceğiniz, içsel bir yolculuğa da dönüşebilir.

Likya Yolu turu için en uygun zamanlar ilkbaharda Nisan’ın son haftaları ile Mayıs’ın ilk haftası ile sonbaharda Eylül’ün son haftası ile Ekim’in ilk haftaları. Yaz dönemi çok sıcak olduğunda kısa parkurları yürüyebilirsiniz. Fethiye Likya Yolu turları konusunda uzman rehberlere ve firmalara sahip.

Alınca Köyü, Fethiye’nin yaklaşık 650 metre yüksekliğe kurulmuş son yıllarda ilgi gören köylerden. Bakmaya doyamayacağınız İnce Burun’u ayaklarınızın altına seren, muhteşem bir manzarası var. Uzayıp giden burunların tümüne Yediburunlar adı verilmiş.

Ölüdeniz kasabasından Alınca’ya araçla ulaşım 45 dakika sürüyor. Kelebekler Vadisi’ne varmadan sol yamaca yönelen yoldan araçla gitmiştim. Likya Yolu parkurları bu yol üzerinde yer alıyor. Kabak Vadisinden geçerek Alınca Köyüne giden 7 km’lik zorlu ama şahane bir yürüyüş parkuru var. Alınca’da sonra ikiye ayrılan Likya Yolunun biri Boğaziçi Köyü üzerinden Sdiyma Antik Kentine diğer de Gey Mahallesine ve muhteşem yedi burunlara götürüyor.

Fethiye Cennet Koyu yamaçlarında yer alan Alınca Köyünde yer alan The Edge by Oyster Residences‘te kaldım. Tasarım dergilerine çıkmış, kendine münhasır mimariye sahip, hem dağ evi tadında hem de modernlikle harmanlanmış enfes bir konaklama seçeneği. Tam bir sığınak, önündeki devasa terasın manzarası ömre bedel.

14. Yanıklar Köyü

fethiye yanıklar köyü

Yanıklar, Göcek yolu üzerinde, Fethiye merkeze 15 dakika uzaklıkta kendi halinde bir köy. Ama gün batımları hiç kendi halinde değil, her akşam inanılmaz bir renk cümbüşüne nazır denize girebiliyorsunuz. Kalabalıktan, klasik bir tatilden ve pahalılıktan dert yananlar için birebir.

Nefis koyları, turunç ağaçları, sıcakkanlı insanlarıyla dinlenmek için ideal. Çevre dostu otelleriyle öne çıkan bölgede dünyada çok nadir yetişen Günlük Ağaçları altında yürüyüş yapın, tekne gezilerine çıkın, şezlonga yayılıp kitabınızı okuyun. Yanıklar’da yer alan Yonca Lodge en sevdiğim oteller içerisinde ilk ona rahat girer.

Bazen Yonca Lodge’a otel demeye dilim varmıyor, çevre dostu, kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir aile işletmesi. Hemen önünde upuzun plajı, dileyenler için de havuzu var. Herkesten uzak kalabileceğiniz kadar geniş bahçesi ve kumsalı var. Üstelik ayağınız kumlara gömülüyken muhteşem gün batımı manzarasına nazır nefis yemekler yiyorsunuz. Evet bu otel çok romantik!

15. Yeşilüzümlü Köyü

Yeşilüzümlü, Fethiye

Yeşilüzümlü, Toros Dağları eteklerinde, yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili, köy havasını şehirleşmenin gazabından koruyabilmiş bir Fethiye köyü. Tarihi geçmişi Antik Likya Dönemi’ne uzanan köy, Fethiye’nin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin son yıllarda en gözde kaçış rotalarından.

Büyük şehirlerden gelip yerleşenlerle, hızlı bir dönüşüm içerisine girmiş. Köyde hatırı sayılır oranda yerleşik İngiliz aileler de var. Muhteşem doğası, sakin yaşamı ve her yıl nisan ayında düzenlenen Kuzugöbeği Mantar Festivaliyle tanınıyor.

İsmini köy ve çevresinde yüzyıllardır yetiştirilen üzüm bağlarından alan köyde birçok kişi evinde şarap üretiyor. Fethiye ilçe merkezine 18 km uzaklıkta. Yanıklar Köyü, Kadyanda Antik Kenti ile birlikte Yeşilüzümlü Köyünü yarım günlük bir gezi rotasına alabilirsiniz. Kadyanda yolu üzerinde yer alan dağ evi Dikencik Evleri konaklama tercihiniz olabilir belki. Bahçesindeki orkideler inanılmazdı.

16. Kadyanda Antik Kenti

kadyanda fethiye

Kadyanda (Cadianda), Yeşilüzümlü Köyü sınırlarında kalan antik kent. Likya Birliğine en son katılan antik kentten geriye kalan kalıntılar çok iyi durumda değil maalesef. Ortaya çıkarılan tiyatrosu, agorası, stadyum, hamam kompleksi ve anıt mezarları görülebiliyor. Antik Çağda atletizm merkezi olarak bilinen Kadyanda Antik Kenti’ni görmekten ziyade bölgenin güzelliğini, çam ormanları üzerinden enfes Fethiye coğrafyasının manzarasını izlemeye gidin.

17. Babadağ ve Yamaç Paraşütü

babadağ

Babadağ, eteklerinde Fethiye’nin uzandığı, dünyanın en iyi yamaç paraşütü pistlerinden bazılarına ev sahipliği yapan, dünyanın korunması gerekli 100 dağından biri. Akdeniz kıyılarımız boyunca uzayan Torosların en batıdaki uzantısı. Buzul çağından bu yana endemik yaşlı sedir ve kızılçam ormanlarıyla kaplı. Benzersiz dağa Ölüdeniz’den araçla çıkış 30-40 dakika sürüyor.

Oldukça virajlı yollardan geçip bulutların üzerine çıkıyorsunuz. Aracı olmayanlar için sezonda dolmuş seferleri var. Yamaç paraşütü atlayışlarının yapıldığı 1700 metrede yer alan kafenin manzarasını görünce büyülenmiştim. Hava muhalefeti nedeniyle Ölüdeniz’in omzunda yükselen bu dağda, kafede saatlerce beklemek zorunda kalmıştım, halimden hiç şikayet etmeden.

Paraşütle atlamasam dahi sırf böylesi manzaranın keyfini çıkmaya dahi gelirim demiştim içimden. O yüzden Fethiye gezilecek yerler listesine Babadağ’ı da ekledim. Virajlı yollar sizi güzelliklerden alıkoymuyorsa, yamaç paraşütü ile atlamasanız dahi en azından bir defa için Babadağ’a çıkmaya değer. Skywalk Fethiye Teleferik projesi bitince daha çok insan Fethiye’nin güzelliklerine şahit olacak.

Fethiye Yamaç Paraşütü, Fethiye’de ne yapılır diye soranların liste başına koyması gereken bir aktivite. Gereksiz bir şekilde bazılarımız korkup çekiniyor ama endişeleri bir kenara bırakıp ölmeden önce yapılacaklar listenize ekleyin. Çekinecek bir şey yok, sadece ilk atlarken adrenalin yükseliyor, sonrasında enfes Ölüdeniz ve Akdeniz manzarasını görünce her şeyi unutup anın keyfini çıkarmaya başlıyorsunuz. Biraz cesur olup, bu güzelliklerden kendinizi mahrum bırakmayın.

Fethiye yamaç paraşütü havanın uygun olduğu her gün, yılın 12 ayı yapılıyor. Yılda 100 bin kişiye yakın macera tutkunu dağdan atlayış gerçekleştiriyor. Otelinizden servisle sizi alıp, yarım saatte Babadağ yamaç paraşütü kalkış pistine ulaştırıyorlar. Burada yamaç paraşütü pilotları size eğitim veriyor, özel kıyafetleri kuşanıp uçuşa geçiyorsunuz.

Yamaç paraşüt uçuşun sonra Fethiye’nin en çok talep gören etkinliklerinden Fethiye Jeep Safari turuna katılabilirsiniz. Tam gün süren etkinlikte Saklıkent, Tlos Antik Kenti, Yakapark ve Gizlikent Şelalesine gidiliyor, su savaşları ve çamur banyosu yapılıyor.

Fethiye yamaç paraşütü ve benzer pek çok aktivite için skyfethiye.com sayfasını ziyaret edin. Her gün 08.00 – 18.00 saatleri arasında olağanüstü Ölüdeniz manzarasını görmek için yamaç paraşütü aktivitesini yapabilirsiniz.

18. Saklıkent Milli Parkı

Saklıkent Milli Parkı, Antalya-Muğla il sınırını çizen Eşen Çayının kolu olan Karaçayın oluşturduğu bir kanyon. Yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan milli park, aynı zamanda bölgenin önemli bir mesire alanı. Fethiye ilçesinin bölünmesiyle kurulan Muğla’nın Seydikemer ilçesi sınırlarında yer alıyor. Fethiye çevresinde gezilecek yerler listenize almanız gereken yerlerden.

19. Fethiye Tekne Turu

fethiye görülecek yerler

Fethiye tekne turları her gün Fethiye Limandan ya da Ölüdeniz’den saat 10:30 da başlıyor. En az bir gece öncesinden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Akdeniz rotası yapan mavi tur tekneleri Fethiye’ye uğruyor. İster günübirlik tekne turları ister tekne konaklamalı alternatif konforlu seçenekler çok.

Fethiye’nin ünlü tekne turu olan 12 Adalar Turu ile muhteşem koylar ve adalar geziyorsunuz. Fethiye Körfezinin batı ve kuzeydoğu yönünde sıralanmış birbirine yakın mesafedeki 12 irili ufaklı adadan oluşan 12 Adalar görülmeli. Dünyaca ünlü olan ve çok sayıda görkemli evin yer aldığı Şövalye Adası, Yassıcalar, Kızılada, Tersane, Gemiler, Göcek, Zeytinli, Domuz, Delikli Adası gibi duraklara uğrayıp denize girebileceksiniz.

20. Göcek

Göcek
Göcek

Göcek, Fethiye Körfezi kıyısında, doyum olmaz masmavi deniz ve yemyeşil orman dokusunun harmanlandığı nadide bir kasabamız. Kendi halinde küçük balıkçı kasabası, Turgut Özal sayesinde yıllar önce adını duyurmaya başlamıştı, sonrasında yat turizminin Akdeniz’deki en güzel yerlerinden biri olup çıkıverdi. Her yıl fırsatım olursa en az bir defa ziyaret ediyorum.

Bodrum, Alaçatı gibi popüler turistik kasabaların aksine tüketim kültürünün daha az uğradığı, benzer bir tatilci kitlesinin yıllardır düzenli olarak gidip geldiği bir tatil merkezi. Ekonomisi yat, tekne ve marina işletmesine dayanıyor. Ne de olsa dünyanın en güzel koy ve büklerine sahip. Dünyanın en zengin listelerindeki insanların devasa yatlarını görmeye alışık halkı.

İlk ziyaretimi 1999’da yapmıştım buraya, sadece birkaç sokaktan oluşuyordu, şimdiyse inanılmaz lüks üst segment otel zincirlerden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Çarşısı çok şirin, her dükkana girip çıkmayı seviyorum burada. Tekne turuna çıkmak ise şart!

Göcek, tekne turları kapsamında Fethiye Körfezindeki birbirinden enfes adalar ziyaret ediliyor. Yassıca Adaları, Tersane Adası, Kleopatra Koyu, Bedri Rahmi Koyu ve Domuz Adası bunlardan bazıları. Tekne turunda kalabalıktan hoşlanmayanlar ve rotayı kendi belirlemek isteyenler için özel tekne kiralama seçenekleri de var.

Türkiye’nin tam anlamıyla cennet bir köşesi olan Fethiye, hem denizi, hem kumsalları, hem doğası ile insanı kendisine bağımlı kılan bir yer. Şehrin karmaşasından bıkıp kendini doğanın ve denizin koynuna bırakmak istiyorsanız rotanıza Fethiye ve coğrafyasını dahil edin. Baştan söyleyeyim bağımlısı olacağınız kesin.

Önceki blog yazısıYahudi Cemaatinin İbadethanesi: Dohány Sinagogu, Budapeşte
Sonraki blog yazısıBusuanga Islands: Coron Adası
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

53 YORUM

  1. Çok ayrıntılı bir açıklama olmuş. Tebrik ediyorum sizleri. Açıkçası ihtiyaç duyulabilecek en güzel konulara değinmişsiniz. Öyle ki bu sanıyorum tüm yazılarınız için geçerli. Hayran kaldığımı belirtmek isterim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın