Erzurum, Palandöken Dağları eteklerinde, nefis bir ovanın kenarından yükselen kartal yuvası gibi bir şehir. Kış sporları denilince akla gelen ilk yer. 10 kilometreye ulaşan kesintisiz uzunluğuyla Türkiye‘nin en uzun, dünyanın ise sayılı büyük pistlerinden biri Palandöken’de bulunuyor

Doğu Anadolu‘nun en eski kültür ve eğitim merkezlerinden biri olan Erzurum, tarih boyunca sayısız uygarlığın birbiri ile tanışma ve buluşma merkezi olmuş. Medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve muhteşem lezzetleri ile Erzurum, Türkiye’nin cennet şehirlerinden.

erzurum nerede

Erzurum hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Türkiye’de Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri olan Erzurum, uzun yıllar Türk medeniyetlerine başkentlik yapan bir yerleşim merkezi. Tarihi geçmişini yansıtan çok sayıda tarihi eser ve ören yerine ev sahipliği yapan Erzurum’da Tortum Şelalesi ve Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden Palandöken bulunuyor.

İran ve bölge coğrafyasını Karadeniz’e, Kafkasya’yı ise Akdeniz’e bağlayan önemli tarihi yolların kesişme noktasında yer alan Erzurum, 760 bini aşan nüfusuyla büyükşehir belediyesi statüsünde yönetiliyor.

Malta

Erzurum Gezilecek Yerler blog yazımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Erzurum tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Erzurum nerede 📍

Sahip olduğu platolar, sıradağlar ve yaylalar ile Türkiye’nin en yüksek şehri konumunda olan Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor. Kuzeyinde Artvin ve Rize, batısında Bayburt ve Erzincan, güneyinde Bingöl ve Muş, doğusunda Ağrı ve Kars ile komşu olan Erzurum, Doğu Anadolu’nun en büyük yerleşim yeri.

Erzurum, Fırat Nehri’nin kaynağı olan Karasu’nun yukarı havzasında, Palandöken’in Eğerli Dağı eteğinde Erzurum Ovası’nda geniş bir alanda yer alıyor.

ⓘ Erzurum gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Erzurum’a nasıl gidilir ✈️

Erzurum’a Türkiye’nin farklı şehirlerinden karayolu, demiryolu ve havayoluyla ulaşım sağlanıyor.

Erzurum’a karayoluyla ulaşım: Erzurum, Ankara’dan başlayan ve Erzurum’dan sonra ikiye ayrılarak Kars ve Ağrı’ya ulaşan devlet karayolunun üzerinde yer alıyor. Yüksek standartta bir karayolu ağına sahip şehre Türkiye’nin birçok kentinden direkt otobüs seferleri ile ulaşılabiliyor.

Erzurum, İstanbul’a 1242 km, Ankara’ya 876 km, İzmir’e 1599 km, Ağrı’ya 181 km, Kars’a 204 km, Erzincan’a 188 km, Bayburt’a 125 km, Rize’ye ise 254 km uzaklıkta. Erzurum Otogarı şehir merkezine 7 km uzaklıkta, Yakutiye’de bulunuyor. Telefon: +90 (442) 238 30 02

Erzurum’a havayoluyla ulaşım: Erzurum şehir merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Erzurum Havalimanı’na İstanbul Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Antalya Havalimanı ve Bursa Yenişehir Havalimanı’ndan direkt uçak seferleri yapılıyor.

Erzurum’a uçak seferi bulunan hava yolu şirketleri Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus Hava Yolları ve SunExpress. Erzurum Havalimanı’ndan şehir merkezine Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin belediye otobüsleri (İstasyon Meydanı) ve taksilerle ulaşım sağlanıyor.

erzurum nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Erzurum’a tren ile ulaşım: Erzurum şehir merkezinde Devlet Demiryolları’na ait tren garı bulunuyor. İstasyon Mahallesi’nde yer alan Erzurum Tren Garı, aynı zamanda Ankara-Kars arasında seferleri bulunan Doğu Ekspresi’nin de duraklarından biri. Doğu Ekspresi Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars güzergahında sefer yapıyor.

Erzurum gezilecek yerler 📌

Erzurum, Anadolu’nun en zengin tarihi ve kültürel geçmişine sahip şehirlerinden biri. Şehirde farklı medeniyetlere ait çok sayıda tarihi yapı bulunuyor.

Erzurum’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Ulu Cami, Üç Kümbetler, Saat Kulesi, Yakutiye Medresesi, Çobandere Köprüsü gibi yapıların yanı sıra, Türkiye’nin en eski ve en bilinen kayak pistlerinden Palandöken Dağı’nı saymak mümkün.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz