Dünyanın en pahalı ve en az üretilen kahvesi Kopi Luwak, son yıllarda Avrupa jet sosyetesinin en çok tercih ettiği kahve türlerinden biri oldu. Endonezya‘nın Bali Adası‘nda üretilen kahve, elde ediliş ve işleme sürecinin benzersizliği nedeniyle dünyanın en özgün içeceklerinden biri.

Endonezya dünyanın en eski kahve üreten ülkelerinden biri. 1700’lü yıllardan bu yana üretimin yapıldığı, kahve kültürüne aşina olanların yakından tanıdığı Endonezya, Kopi Luwak kahvesi ile adından sıkça söz ettirmeye başladı.

bali coffe

Kedigiller ailesinin üyesi olan ‘Paradoxurus’un (Miskkedisi) yediği kahve meyvelerinin sindirim sisteminden geçtikten sonra dışkılama yöntemiyle atılmasıyla hazırlanan Luwak kahvesi, bu yöntemi ile benzersiz bir özellik taşıyor.

Sindirim sisteminden fermente olarak çıkan kahve çekirdekleri işlenerek dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Dışkılamadan sonra özenle temizlenen çekirdekler, daha sonra kavruluyor.

Malta

Ubud bölgesinde organik tarım yapılan plantasyonlarda çok çeşitli tropik meyveler, baharatlar için otlar yanında kahve kakao gibi ağaçlar yetiştiriliyor. 1963 yılında püsküren ve birçok köyü yok eden 3,142 metre yüksekliğindeki Agung Dağı çevresindeki vadide yer alan plantasyon, manzarası ile büyüleyici bir görünümde.

kahve meyvesi
bali kahvesi
kopi luwak bali
kopi luwak civet cat

Tropikal bitkilerin de yetiştirildiği bu plantasyonlarda hayatımda ilk kez kakao ağacı görmüş oldum. Bölgeye gelenler Luwak kahvesinin tüm üretim aşamalarına tanık olma şansına sahip.

Taze olarak işlenen ve fincanı yalnızca 10 TL’ye satılan bu kahveyi anavatanı Endonezya’da bulmuşken sipariş vermemek olmazdı.

Dünyanın en pahalı kahvesini sipariş ettiğimde önce ‘Bali deneyimi’ adı verilen bir set geldi. Limon çayı, zencefil çayı, ginseng çayı, zencefil kahvesi, vanilya kahvesi, çikolatalı kahve ve saf kakao olan set ikram edildi.

Set içindeki her bir içeceği tatmadan önce damaktaki aromanın temizlenmesi için su içip, tarçın çiğnemem tavsiye edildi. Bali kahvesi setindeki sekiz fincanlık deneyimin sonunda Kopi Luwak kahvesi ile kapanışı yaptım.

Altında bol telvesi olan, yumuşak içimli kahve, daha önce içtiğim hiçbir kahveye benzemiyor. Türk kahvesine yakın bir tadı olduğunu söylemek mümkün. Türkiye’de 100 gramlık paketi 900 TL’ye satılan kahveyi, üretildiği topraklarda 90 TL’ye almak mümkün.

en pahali kahve
kopi luwak kahve

Günümüzde küresel bir ekonomiye dönüşen Kopi Luwak, giderek artan ilgi nedeniyle yabani misk kedilerinin yaşamını tehdit ediyor. Avrupa’da bilinirliği artan kahveyi, üretildiği topraklarda görmek isteyenlerin ziyaretleri, yabani misk kedilerinin küçücük kafeslere kapatılmasına, hapsedilmesine neden oluyor.

Avrupa ülkelerinde bir fincanı 60€ gibi fiyatlarla satılan kahve, lezzeti ile kahve tutkunlarını cezbediyor. Endonezya’da fincanı 10 TL’ye alıcı bulan Luwak kahvesinin 100 gramı Türkiye’de 900 TL’ye alıcı buluyor.

Kahve çekirdeğinden başka hiçbir şey yemeyen, bu nedenle sağlıksız ve hareketsiz bir yaşama mahkum olan miskkedileri, obezite sorunu yaşıyor. Kafeinin yarattığı enerjiyi, telden zeminde atamayan hayvanlar sürekli acı çekiyor.

Doğal hayattaki misk kedileriyle etkileşimi olmayan hayvanlar, temiz suya hasret durumda. Ayrıca trafik ve turist gürültüsü ile günü geçirmek zorunda kalıyor.

Kopi Luwak kahvesinin yabani miskkedilerinden mi yoksa kafeste yaşamak zorunda olan hayvanlardan mı üretildiğini bilmek imkansız. Kahveyi değerli kılan en önemli özellik doğal ortamlarındaki kedilerin en uygun kahve çekirdeğini bulup yemesi. Kafeste tutulan hayvanların bayat kahve meyvelerini yemesi oldukça ironik.

6 Yorumlar

  • Kiralama prensipleri her yerde değişiyor. Kimisinde sadece biraz peşinat vermeniz yetiyor, kimisinde ücretin tamamı peşin tahsil ediliyor. Bazısı Pasaportunuzun fotokopisini alıyor, kimisi ise pasaportun aslını istiyor. Kimisi ise belirli bir yüksek ücret talep ediyor. Motosikleti sağlam bir şekilde getirdiğinizde ücreti iade ediyorlar.

   Nerede motosiklet kiralama yaparsanız yapın, özellikle sağlam bir kask kullanmayı ihmal etmeyin. Kask hayat kurtarıcı. Başınıza tam oturmasına, çene altı bağlantısının güvenilir olduğuna emin olun. Kiraladığını motosikleti teslim almadan önce inceleyip, üzerindeki hasarları kiralama belgesine elle yazıp imza alın.

   Ucuz motosiklet kiralamak için kaldığınız otelden fikir alın, diğer gezginlere motosiklet kiralamışlarsa kaç liradan kiraladıklarını öğrenin. Mutlaka pazarlık yapın, özellikle haftalık kiralıyorsanız %20-30 indirim bekleyin. 

   Motosikletleri gece asla dışarıda bırakmayın. Otelin veya hostelin otoparkına veya içerisine park edin. Asya’da motor hırsızlıklarına sık rastlanıyor. Mutlaka ön veya arka tekere takılan asma kilitli kilit sistemlerini de kiralarken isteyin. Kısa süreli de olsa asla üzerinde anahtarı bırakıp yanından ayrılmayın.

 1. İnsanlar neden çok tepki gösteriyorlar ki, internette gördüm yorumları. İçen içer içmeyen içmez. Hayvanlara işkence yoksa, doğal ortamda üretiliyorsa, hijyenik işlem yapılıyorsa ne olsun. Bizim murfak kültüründe kelle, paça, beyin, böbrek, dalak var… Bunlar da başkalarına iğrenç belki…

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz