Madrid, sanat, moda, mimari, kültür ve spor zenginlikleri Avrupa’nın en özel şehirlerinden biri. Avrupa Birliği’nin Londra ve Paris‘ten sonraki en büyük üçüncü şehri Madrid’de görülmesi gereken yerler arasında ilginç bir şekilde gerçek bir Mısır tapınağı var.

Debod Tapınağı, Madrid’in Parque del Oeste’deki eski bir otantik Mısır tapınağı ve muhtemelen İspanya‘nın başkentindeki en sıra dışı turistik yerlerden biri. Mısır devleti tarafından 1968’de İspanya’ya bağışladı. Tapınağı çevreleyen park yeri, şahane gün batımını izlemek için şehirdeki en iyi yer olduğunu söyleniyor.

debod tapınağı

Debod Tapınağı

Plaza de España yakınlarında antik bir Mısır tapınağı olan Debod Tapınağı (Templo de Debod), Ebu Simbel Tapınağını korumak için İspanya tarafından sağlanan yardım için bir şükran işareti olarak, 1968’de Mısır Hükümeti tarafından Madrid’e bağışlanan bir yapı.

MÖ 2. yüzyılda Mısır’ın güneyindeki Aswan’dan tanrı Amon ve Isis’e ithafen inşa edilen tapınak, Aswan Barajının yapımı sırasında İspanyol arkeologların bölgedeki tapınakları sular altında kalmaktan kurtarması sonucu, teşekkür olarak Madrid’e geldi.

Madrid’deki yeniden inşa edilirken tapınağın orijinal yönü olan Doğu’dan Batı’ya şeklinde yeniden orijinaline uygun olarak birleştirildi. 1972’de halka açıldı. Giriş ücretsiz.

Tapınak, yaşam ve bereket sembolü ‘men’in betimlendiği kabartmalarıyla oldukça hoş bir atmosfere sahip. Tapınağın iç kısmında, deşifre edilmiş hiyeroglif yazı örneklerini görebilirsiniz. Debod’un etrafında Parque del Oeste’nin bahçeleri yer alıyor.

Debod Tapınağı, Mısır’ın ülke dışında bulunan dört tapınaktan birini temsil ediyor. Diğerleri Leiden’da (Hollanda) bulunan Taffa Tapınağı, New York’taki Dendur Tapınağı ve Torino İtalya‘daki El-Lessiya’nın kaya mezarlığı.

debod tapınağı madrid
madrid debod tapınağı
debod tapınağı nerede
debod temple

Oeste Park

Madrid’de bu çok değerli kültürel mekanların yanı sıra, neredeyse onlar kadar etkileyici olabilecek parklar da var. Debod Tapınağı’nı çevreleyen park şehrin en ferah ve en güzel manzarasına sahip yerlerinden biri.

Makedonya Tatil

Günbatımıyla birlikte kalabalığın toplaştığı park tam bir panayır yeri gibiydi. Şık giyimli çiftlerin, parkta çimlere uzanarak sohbet eden gençlerin, köpeğini gezdiren insanların hoşça vakit geçirdikleri, Madrid’in en sosyal alanlarından birisi burası.

Madrid Oeste Park
madrid manzarası
Oeste Park

Madrid’de ziyaret edilebilecek en önemli mekânlar arasında, tarihi şehir merkezi Puerta Del Sol, şehrin ana meydanı Plaza Mayor, Mercado de San Miguel Tarihi Çarşısı yer alıyor. Ayrıca, Retiro Parkı, İspanya Ulusal Arkeoloji Müzesi, Sorolla Müzesi, Almudena Katedrali, Madrid Hayvanat Bahçesi ve Akvaryumu, Madrid Planetaryumu ve Madrid Tarih Müzesi de şehirde görülebilecek diğer adresler.

Önceki blog yazısıAnadolu Cami Mimarisinin İlk Örneklerinden: İsabey Camii, Selçuk
Sonraki blog yazısıLviv Nerede 📍 Lviv’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın