Kuzey Avrupa‘da yer alan Danimarka, dünyanın en çağdaş, insan haklarına duyarlı ve yüksek refah seviyesine sahip ülkelerinden. İskandinavya coğrafyasının en çok ziyaretçi ağırlayan destinasyonlarından Danimarka’nın dik çatılı renkli evleri, zengin tarihi ve kültürel mirası ve çevreye duyarlı kentleri göz alıcı güzellikte.

Kalabalık nüfusa sahip olan şehirlerine rağmen trafik ve gürültü sorununun yaşanmadığı ülkede gündelik hayatta bisiklet kullanımı çok yaygın. Danimarkalılar işe, okula giderken ve sosyal yaşamda bisikleti kullanmayı tercih ediyor.

malta
danimarka nerede

Danimarka hakkında kısa bilgiler 🇩🇰

Resmi adı Danimarka Krallığı (Danca: Kongeriget Danmark) olan Danimarka bir Kuzey Avrupa ülkesi. Başkenti Kopenhag. Dünyanın en yüksek refah seviyesine sahip ülkelerinden biri olan Danimarka, kaliteli yaşam süresi ve çevreye saygılı kent yaşamıyla bu alanda sembol ülkeler arasında.

       

Tarihi geçmişi 8. yüzyıla uzanan Danimarka’da ilk yerleşimcilerin Vikingler olduğu düşünülüyor. 400’ü aşkın adasının 76’sında yerleşim olan Danimarka’da, ulaşımın yüzde ellisinden fazlası bisiklet ve toplu ulaşım araçlarıyla yapılıyor.

Danimarka’nın resmi dili Danca. İngilizce ve Almanca da konuşulabiliyor. Danimarka para birimi Euro. Türkiye’den 1 saat geri. Danimarka nüfusu 5,8 milyon. Hıristiyanlığın Luteryanizm mezhebi ülkede en yaygın inanç grubunu temsil ediyor. Nüfusun yüzde 50’sinden fazlası ateist.

Danimarka’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun bir Danimarka tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Danimarka nerede 📍

Danimarka Avrupa kıtasında yer alıyor. Kuzeyin parlayan yıldızı olarak tanınan Danimarka, İskandinavya’nın en küçük ülkesi. Kuzey Denizi ile Baltık Denizi arasında yer alan ülke, merkezde Jutland adası olmak üzere 406 adadan meydana geliyor.

Danimarka’nın tek kara komşusu güneyde Almanya. Danimarka’nın batısında Kuzey Denizi, kuzeyde Skagerrak, doğusunda ise Kattegat ile Baltık Denizi bulunuyor.

ⓘ Danimarka gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Danimarka’ya nasıl gidilir ✈️

Türkiye’den Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve Billund şehirlerine direkt uçak seferleri yapılıyor. Kopenhag’a Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan her gün 2 direkt seferi, Pegasus Hava Yolları’nın ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 2 direkt seferi var. İstanbul-Kopenhag uçuş süresi 3 saat 25 dakika.

Kopenhag Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Kopenhag Kastrup Havalimanı (CPH) şehir merkezine 8 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs, tren, metro, taksi ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor.

Havalimanı 3 numaralı terminal binasında bulunan tren garından şehir merkezine konforlu bir yolculukla ulaşılıyor. Havalimanı içerisinde ring seferi bulunan otobüsler 3 numaralı terminale ücretsiz yolcu taşıyor. Havalimanından kalkan trenlerin İsveç’in Malmö başta olmak üzere birçok şehrine de seferleri var.

Kopenhag Havalimanı Terminal 3 binasında metro istasyonu da bulunuyor. Mesai saatlerinde 5 dakikada bir seferi bulunan metro, mesai saatleri dışında 15 dakikada bir sefer yapıyor. Metro ile Kopenhag şehir merkezinin birçok noktasına ulaşılıyor.

Kopenhag Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için en ekonomik seçenek ise belediye otobüsleri. Günün 24 saati sefer yapan belediye otobüsleri ile 20 dakikada şehir merkezine ulaşılıyor.

Danimarka’nın Billund şehrine ise Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan haftanın 7 günü direkt seferi bulunuyor. İstanbul-Billund uçuş süresi 3 saat 15 dakika.

Billund Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Billund Havalimanı (BLL), şehir merkezine 6 km mesafede. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için otobüs ve taksi seçeneği var.

Havalimanı terminalinin gelen yolcu kapısından hareket eden 9 farklı hatta çalışan belediye otobüsleri 24 saat sefer yapıyor. Belediye otobüsü ile 10 dakikada şehir merkezine ulaşılıyor.

danimarka nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Danimarka gezilecek yerler 📌

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde dört farklı yer ile temsil edilen Danimarka, fiyordları, düzenli şehirleri, doğal güzellikleri ve tarihi binaları ile ziyaretçilerini bekliyor. Başkent Kopenhag, Aalborg, Odense ve Esbjerg ülkenin en çok ziyaret edilen şehirlerinden.

Danimarka ve İsveç’i denizle birbirinden ayıran Oresund Bölgesi’nde, 2000 yılında açılan Oresund Köprüsü Kopenhag ve Malmö’yü birbirine bağlıyor. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’dan trenle 30 dakikada ulaşılan Malmö, Kopenhag’ı ziyarete gelen birçok kişinin rotasında yer alıyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın