Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin üç başkentinden biri olan Cape Town, ülkenin nüfus bakımından en büyük ikinci kenti. Anne Şehir (Mother City) olarak da bilinen kent, Güney Afrika’nın tam güneybatı ucunda konumlanıyor.

İsmini ev sahipliği yaptığı dünyaca ünlü Ümit Burnu’ndan alan Cape Town, Afrika kıtasının Avrupa’ya en uzak ucunda yer alıyor. Afrika’nın en gelişmiş kenti unvanını taşıyan Cape Town, etkileyici doğal güzellikleri, kumsalları, bölge tarihine ışık tutan mimari yapılarıyla ülkenin turizm merkezi.

cape town nerede

Cape Town hakkında kısa bilgiler 🇿🇦

Cape Town, resmi adı Güney Afrika Cumhuriyeti olan Güney Afrika olarak anılan ülkenin şehri. Güney Afrika’nın yasama başkenti olan şehir, Batı Kap eyaletinin en büyük yerleşim yeri.

Limanı, Ümit Burnu’ndaki koruma bölgeleri, Masa Dağı ve Kap Noktası gibi alanlarıyla ülkenin en çok ziyaretçi ağırlayan merkezi konumundaki Cape Town, Güney Afrika’daki en eski kentsel bölge olarak biliniyor.

Malta

Dünyanın çok kültürlü şehirlerinden olan Cape Town’da farklı millet ve inanç grubundan yüzbinlerce insan bir arada yaşıyor. Cape Town’un nüfusu 3 milyon 750 bin. 6 büyük bölgeden oluşan Cape Town’un şehir merkezi City Bowl olarak biliniyor.

Cape Town’da Güney Afrika Cumhuriyeti’nin resmi dili İngilizce ile birlikte Afrikaanca, Güney Ndebele dili, Güney Sotho dili, Kuzey Sotho dili, Swati dili, Tsonga dili, Tswana dili, Venda dili, Xhosa dili ve Zuluca konuşuluyor. Güney Afrika para birimi Rand. Cape Town, Türkiye’den 1 saat geride.

Cape Town’a gitmek için vize gerekmiyor. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Cape Town kategorisinde şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Cape Town tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Cape Town nerede 📍

Cape Town, Afrika kıtasında yer alan Güney Afrika Cumhuriyeti’nin bir şehri. Güney Afrika Cumhuriyeti aynı zamanda bir Güney Afrika ülkesi. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, Batı Cape Bölgesi’nde yer alan Cape Town, önemli bir liman şehri. Atlas Okyanusu ile Hint Okyanusu’nu ayıran Ümit Burnu’nun da sınırlarında yer aldığı Cape Town, bu özelliği ile de yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Cape Town’a nasıl gidilir ✈️

Cape Town’a Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. İstanbul’dan aktarmalı uçuşlarla şehre ulaşmak mümkün. Türk Hava Yolları, İstanbul Havalimanı’ndan haftanın 7 günü Cape Town’a Johannesburg üzerinden aktarmalı sefer düzenliyor.

Her gün 01.35’te hareket eden uçak yerel saatle 10.20’de Johannesburg’a ulaşıyor. 9 saat 45 dakika süren bu uçuşun ardından Comair’in 12.40 uçağıyla 2 saat 10 dakikalık bir uçuşla 14.50’de Cape Town’a ulaşılıyor. İstanbul-Johannesburg-Cape Town uçuşu beklemeyle birlikte 15 saat sürüyor.

Türkiye’den Cape Town’a ulaşım için Türk Hava Yolları dışında farklı firmaların aktarmalı seferleri de var. Etiyopya Hava Yolları Addis Ababa, Emirates Dubai ve Qatar Hava Yolları Doha aktarmalı olarak Cape Town’a uçuyor. Toplam uçuş süresi bekleme dahil olmak üzere 14 ile 22 saat arasında değişiyor.

Cape Town Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Cape Town Havalimanı, şehir merkezine 18 km uzaklıkta. Havalimanından şehir merkezine otobüs, taksi, transfer aracı ve araç kiralama seçenekleri ile ulaşım sağlanıyor.

Terminalden hareket eden otobüsler şehir merkezine ulaşım için en ekonomik toplu ulaşım aracı. Her gün 04.20 ile 22.00 saatleri arasında seferleri bulunan otobüsler 20 dakikada bir hareket ediyor.

Terminal binasında 24 saat bulabileceğiniz taksiler ile 30 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca otellerin shuttle araçları ile özel firmaların transfer araçlarını da kullanılabilirsiniz.

cape town nasıl gidilir
Table Mountain’de zirvede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Cape Town, İngiliz, Hollanda sömürge dönemi ile Afrika kültürünün harmanlandığı çok kültürlü bir şehir. Tarihi şehir merkezi kente gelen ziyaretçilerin ilk durağı. Good Hope Kalesi, şehirde Avrupa mimarisinin izlerini görebileceğiniz tarihi bir yapı.

Nelson Mandela’nın serbest bırakıldıktan sonra ilk konuşmasını yaptığı Grand Parade ve bu konuşmanın yapıldığı bina olan City Hall kent belleğinde önemli bir yere sahip. Uluslararası şirketlerin yönetim binalarının bulunduğu Adderley Street, ülkenin en eski kiliselerinden Groete Kilisesi, Güney Afrika Kültürel Tarih Müzesi, Güney Afrika Müzesi ve Kirstenbosch Botanik Bahçesi de listenizde olmalı.

Kentte geçmişte Müslümanların yaşadığı, günümüzde ise doğu ve batı kültürünü buluşturan Bo-Kaap Bölgesi, kentin en renkli mahallesi. Masa Dağı ise müthiş manzarasıyla kentte mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz