Budapeşte‘nin en popüler alışveriş noktalarından Büyük Market (Central Market Hall) şehirdeki kapalı mekanların en büyüğü. Budapeşte’nin Büyük Marketini (Nagy Vásárcsarnok), Özgürlük Köprüsü’nün (Liberty Bridge) hemen diğer tarafındaki Pest yakasında bulabilirsiniz. 19. yüzyılın sonlarında yapılmış olan bu üç katlı muhteşem bina, sanat eseri ışıklandırması ve soğutma sistemiyle zamanında dünyanın en modern alışveriş merkezi olarak bilinmekteydi.

Hem yerel halkın hem de turistlerin sıkça ziyaret ettiği bu pazar yeri, köklü bir tarihi geçmişe sahip. Budapeşte şehir merkezinde, hem yeme içme, hem alışveriş, hem de gezme açısından görülmesi gereken tarihi yerlerden birisi. Özellikle üst katındaki kafe, şehir gezisi sonrasında dinlenme ve bir şeyler içmek için harikulade bir yer.

Central Market Hall, Budapest
Central Market Hall, Budapest

İçerisinde taze meyve ve sebzeden, tekstil ve hediyelik eşyalara kadar çok geniş yelpazede ürün bulunan 3 katlı marketin giriş katı klasik bir pazar yeri görünümünde. Bodrum katında süpermarket, kasap ve balıkçıların olduğu Büyük Market’in üst katında hediyelik eşya, sanat eserlerinin satıldığı dükkanlar ve restoranlar bulunuyor.

Henüz 20. yüzyıla girilmemişken, Buda, Pest ve Obuda tek bir şehirde birleştikten sonra, gelişen ve büyüyen Budapeşte’nin yönetiminde söz sahibi olan kişiler, büyük Avrupa kentlerindeki kapalı marketlere benzer bir yapı kurulması gerektiğine karar vermiş. Karar sonucunda da Paris gibi büyük Avrupa şehirlerinde olan kapalı marketlere benzer bir şey yapmaya karar verirler.

‘En büyük’ ünvanını alacak olan büyük market Pest tarafında Özgürlük Köprüsünün (Freedom Bridge) sonunda bulunacaktı. Mimarın kim olacağına dair bir müsabaka düzenlenmesine karar verilmiş. Samu Pecz, Macar mimar, seçilmiş ve 1894’te inşaasına başlanmış. Ancak malesef 150 metre uzunluğundaki neo-gotik oda, 1896’da açılışından sadece bir kaç gün önce çıkan bir yangın yüzünden çatısının büyük bir kısmını kaybetmiş.

Açılışı sonraki yılın Mart ayına kadar ertelenmek zorunda kalmış. Ancak açıldığında ise tartışmasız kıtada ki en güzel ve en modern marketlerden biri olarak kabul edilmiş. Mağaraya benzer bir yapıya sahip olan bina ince uzun çelik kolonlar ile desteklenmiş, gün ışığının içeriye daha fazla girmesine olanak sağlanmış. Etkileyici dış cephesi Zsolnay tarafından tasarlanmış Büyük Market, günümüzde yalnız Budapeşte’nin değil Macaristan’ın da en özgün eserleri arasında.

Budapeşte Alışveriş
Central Market Hall, Budapeşte

Tarihi kayıtlarda bir yol ile ikiye bölündüğü anlaşılan bu büyük pazar yerinde toptancılar batıda, perakendeciler ise doğuda konumlanıyor. Muhteşem ve havalı görüntüsü ile tüccarların alışveriş yapmalarını kolaylaştırmak için içinden bir kanal geçen demirden katedral olarak tanımlanıyordu. Kanal artık bulunmuyor.

Malta

Tarihi kayıtlara göre ilk başlarda market bir yol ile ikiye bölünmüş ve vagonlar için kolaylık sağlanmıştı. Toptancılar batıda, perakendeciler ise doğuda bulunuyordu. Et, balık, kümes hayvanı, sebze, meyve, peynir ve süt ürünleri standları için ayrılmış farklı bölgeler de bulunuyordu.

Budapeşte Büyük Market, II. Dünya savaşında çok fazla hasar almış ve hatta çok tehlikeli olduğu gerekçesiyle de kapatılmı. Tekrar yapım ise aceleye geldiğinden orijinaline tam anlamıyla bağlı kalınamadan yapıldığından eski ihtişamını ve gücünü yitirmiş. 1991’de çok fazla tehlikeli olduğu ve çökebileceği gerekçesiyle tekrar kapatılmış.

Central Market Hall, Budapest
Central Market Hall, Budapest

1990’lı yolların ortasında hükümet bu devasa anıtı tekrar canlandırmaya karar vermiş. Restorasyonlar hem iç hem de dış tasarımı ve hem de günümüzde Zsolnay’ın mirasını devam ettirenler tarafından da çatısını içeriyordu. Sonuç temiz, aydınlık, renkli bir market olmuş, hem yerlileri hem de ziyaretçilerini fazlasıyla memnun etmeyi başarabilmiş.

Eğer ziyaret ederseniz karşınıza bir çok eşyanın satıldığı üç katlı bir market çıkacak. Giriş katında genellikle en taze ürünler olan balık gibi ürünler bulunuyor. Alt katta ise bir süpermarket bulunurken 1. katta ise Macar sanatının en güzel örneklerini de bulabileceğiniz dükkanlar ile bar, kafe ve yemek tezgahları mevcut.

Eğer sadece tek bir şey almayı düşünüyorsanız o da mutlaka tütsülenmiş paprika olmalı diye tavsiye etmişlerdi. Evinize gittiğinizde pişirirken size burayı hatırlatacak en nadide bir ürün olabilir.

Central Market Hall, Budapeşte
Budapeşte Market’in üst katında yer alan Fakanál Étterem Budapest

Üst katta ise harika Macar sanat eserleri uygun fiyatlarla bulunabiliyor ancak bir çok fastfood zincirini de orada görmeniz mümkün. Budapeşte gezilecek yerler ve en güzel kafeler arasında olan, üst kattaki Fakanál Étterem Budapest restoranında bi şeyler atıştırmadan dönmeyin derim.

Şehir merkezinden metro ile (M3 Mavi Hat) Kalvin Ter’e gidiş daha hızlı olsa da benim tavsiyem tramvayla tüm şehri görerek gitmeniz. Budapeşte’de 30 dan fazla tramvay bulunuyor ve şehri gezmek için çok iyi bir yol. 2, 47 yada 49 numaralı tramvaylar ile Özgürlük Köprüsü’ne gidebilirsiniz.

Macaristan‘ın başkenti Budapeşte’nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Büyük Market (Central Market Hall), hiç bitmeyen hareketliliği ile şehrin simgeleri arasında. Pazar yeri, Macar kültürünü tanımak ve şehir yaşamına tanıklık etmek için iyi bir alternatif sunuyor. Budapeşte de alışveriş için de akılda tutulması gereken bir yer.

Önceki blog yazısıDünyanın En Güzel Göllerinden Birisi: Tumanly-Kel, Dombay
Sonraki blog yazısıKherson’da Gezilecek Yerler, Ukrayna
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir. Tekrar gitmiş gibi olduk 🙂 Ben gItmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu ve fiyatları uygundu. Vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derim. Hele bizim gibi kalabalık grup ve çocuklar var ıse çok fazdalı. Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergon’a gelmişken gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik…

  2. Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir.Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergon’a gelmişken gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik.

  3. Resimler super olmus elinize saglik. Budapeste’den guzel duygularla ayirilmaniza cok sevindim burada rehberlik yapan birisi olarak. Ömur boyu hep guzellikleri paylasabilmek ne guzel.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın