Budapeşte‘nin en popüler alışveriş noktalarından Büyük Market (Central Market Hall) şehirdeki kapalı mekanların en büyüğü. İçerisinde taze meyve ve sebzeden, tekstil ve hediyelik eşyalara kadar çok geniş yelpazede ürün bulunan 3 katlı marketin giriş katı klasik bir pazar yeri görünümünde.

Bodrum katında süpermarket, kasap ve balıkçıların olduğu Büyük Market’in üst katında hediyelik eşya, sanat eserlerinin satıldığı dükkanlar ve restoranlar bulunuyor.

malta
Central Market Hall, Budapest
Central Market Hall, Budapest

İnce uzun çelik kolonlarla desteklenen, mağaraya benzer bir görünüme sahip olan yapıda, bu tasarım gün ışığının içeriye daha fazla girmesini sağlıyor. Dış cephesi Zsolnay tarafından tasarlanan Büyük Market, günümüzde yalnız Budapeşte’nin değil Macaristan‘ın da en özgün eserleri arasında.

       

Tarihi kayıtlarda bir yol ile ikiye bölündüğü anlaşılan bu büyük pazar yerinde toptancılar batıda, perakendeciler ise doğuda konumlanıyor. Marketin tam orta yerinden geçen geniş yol, ürünleri filikalarla taşıyanların işlerini kolaylaştırmak için tasarlanmış.

Sebze, meyve, peynir ve süt ürünleri, kümes hayvanları, et ve balık standlarının bulunduğu bölümlerde şehirde yaşayanlar günlük alışverişlerini gerçekleştiriyormuş.

Budapeşte Alışveriş
Central Market Hall, Budapeşte

İkinci Dünya Savaşı’nda ağır hasar alan Budapeşte Büyük Market’in restorasyonu aceleye geldiği, orijinaline sadık kalınmadığı için ihtişamı ve etkileyici özelliklerini kaybetmiş. Ülkemizde bu durumla sık karşılaşıyoruz zaten.

1991 yılında uzun süredir bakımsız kaldığı ve çökme tehlikesi olduğu gerekçesiyle tamamen kapatılan pazar yeri, 90’ların ortasında yeniden doğru şekilde restore edilip yeniden açılmış.

Central Market Hall, Budapest
Central Market Hall, Budapest
Central Market Hall, Budapeşte
Budapeşte Market’in üst katında yer alan Fakanál Étterem Budapest

Macar Hükümeti’nin ülke ve şehir tarihi için oldukça önemli bir yeri olan bu yapıyı yeniden ayağa kaldırmak için hazırladığı restorasyon projesiyle, aydınlık eski günlerine dönen Büyük Market, Budapeştelilerin ve şehrin ziyaretçilerinin keyifle zaman geçirdiği yerler arasında.

Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Büyük Market (Central Market Hall), hiç bitmeyen hareketliliği ile şehrin simgeleri arasında. Pazar yeri, Macar kültürünü tanımak ve şehir yaşamına tanıklık etmek için iyi bir alternatif sunuyor. Budapeşte de alışveriş için de akılda tutulması gereken bir yer.

4 YORUM

  1. Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir. Tekrar gitmiş gibi olduk 🙂 Ben gItmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu ve fiyatları uygundu. Vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derim. Hele bizim gibi kalabalık grup ve çocuklar var ıse çok fazdalı. Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergon’a gelmişken gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik…

  2. Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir.Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergon’a gelmişken gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik.

  3. Resimler super olmus elinize saglik. Budapeste’den guzel duygularla ayirilmaniza cok sevindim burada rehberlik yapan birisi olarak. Ömur boyu hep guzellikleri paylasabilmek ne guzel.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın