Turkuaz rengi suyuyla Türkiye‘nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü‘ne ev sahipliği yapan Burdur, Akdeniz Bölgesi’nde Göller Yöresi’nde yer alan şirin bir şehir.

Binlerce yıllık tarihi geçmişi, el değmemiş doğal güzellikleri, renkli kültürel dokusu ile Teke Yöresi’nin Kültür Başkenti ismiyle bilinen şehir, tanıtımlarında ‘Göller, Güller ve Gönüller Diyarı’ mottosunu kullanıyor.

burdur nerede
Sagalassos Antik Kenti

Burdur hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Antik çağlarda Pisidia ismiyle bilinen Burdur, 1391’de Yıldırım Beyazı tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. Bölgede 1872’de Burdur Sancağı kuruldu. Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Burdur vilayet merkezine dönüştürüldü.

Burdur şehrinin kurucusu olan Türkmen boylarından Kınalı aşiretinin şehri bulduğunda bölgenin güzelliği karşısında ‘Cennet buradadır. Burda dur’ sözünü söylediği ve ‘Burda dur’ sözünün zamanla halk arasında Burdur’a dönüştüğü düşünülüyor.

Malta

Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip 65. şehri olan Burdur’un nüfusu 380 bin, yüzölçümü ise 6.883 km². Burdur’un trafik plaka kodu 15, telefon alan kodu ise 248.

Merkez ilçesi ile birlikte 11 ilçesi bulunan Burdur’un ilçeleri: Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova.

Daha uygun bir Burdur tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Burdur nerede📍

Burdur, Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nin Antalya Bölümü’nde yer alıyor. Kent, Göller Yöresi olarak anılan yörenin merkezinde konumlanıyor. Burdur, güneyde Antalya, batıda Denizli, güneybatıda Muğla, doğu ve kuzeyde Isparta ve Afyonkarahisar illeri ile çevrili.

ⓘ Burdur gezinizde, uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Burdur’a nasıl gidilir ✈️

Burdur’a hava yoluyla ulaşım: Burdur’a en yakın havalimanı 35 km uzaklıktaki Isparta Süleyman Demirel Havalimanı. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın düzenli seferleri var. İstanbul-Isparta uçuş süreci 1 saat 25 dakika.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan Burdur şehir merkezine ulaşım: Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan Burdur’a ulaşım için otobüs, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na inen uçaktan 30 dakika sonra hareket eden otobüs Burdur Cumhuriyet Meydanı’nda eski belediye binasında son durak yapıyor. Havalimanı-Burdur otobüs bileti 15 TL.

burdur nasıl gidilir
Salda Gölü

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Burdur’a kara yoluyla ulaşım: Burdur, İç Anadolu ve Ege Bölgesi, Akdeniz ile Ege Bölgesi arasında karayolu bağlantısını sağlayan şehir konumunda. Batı Akdeniz Bölgesi’nde Afyonkarahisar ile Ege Bölgesi, Isparta ile İç Anadolu Bölgesi ve Denizli ile Batı Ege arasındaki karayolu bağlantıları Burdur aracılığıyla sağlanıyor.

Burdur, İstanbul ve Ankara’yı Antalya’ya bağlayan ana yol güzergahı üzerinde yer alıyor. Birçok şehirden direkt şehirlerarası otobüs bağlantısının olduğu kente Antalya’ya giden bazı otobüsler aktarmalı olarak da uğruyor.

Burdur’a özel araçla ulaşım: Burdur, Antalya’ya 122 km, Isparta’ya 51 km, Afyonkarahisar’a 170 km, Denizli’ye 150 km, Muğla’ya 241 km, İzmir’e 374 km, İstanbul’a 602 km, Ankara’ya 422 km, Konya’ya 315 km, Kayseri’ye 619 km, Erzurum’a ise 1.279 km uzaklıkta.

Burdur gezilecek yerler 📌

Türkiye’de son yıllarda sosyal medya ile bir hayli popüler olan Salda Gölü, Burdur‘un Yeşilova ilçesinde bulunuyor. Burdur kent merkezinde Saat Kulesi, Ulu Camii, Burdur Arkeoloji Müzesi, Pirkulzade Medresesi, ve Bakibey Konağı da görülecek yerler arasında. Akçaköy lavanta bahçeleri de en az Isparta Kuyucak’takiler kadar etkileyici.

Burdur’un Ağlasun ilçesinde “aşkların ve imparatorların şehri” olarak bilinen 5 bin yıllık Sagalassos Antik Kenti görülmesi gereken antik miraslardan biri. Gölhisar ilçesinin batısındaki Akdağ eteklerinde, Gölhisar ovasına hakim tepede kurulu Kibyra Antik Kenti, Burdur’un diğer önemli bir mirası.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz