Bohol Adası, Filipinler’in güneyinde yer alan, yemyeşil doğası, Çikolata Tepeleri, sahilleri ve aktiviteleri ile çok etkileyici bir ada. Boracay ve Cebu gibi Filipinler’in popüler noktalarıyla beraber Visayas Takımadalarına dahil olan Bohol, Filipinler’in en büyük onuncu adası.

Bohol, hem kendisine köprüyle bağlı ‘kardeş adası’ Panglao’nun şahane kumsallara sahip olması açısından, hem de yalnızca güzel plajlar arayışında olanlar için değil, farklı seyahat deneyimleri ve aktiviteleri arayışında olan kişilere hitap ediyor olması açısından önemli bir destinasyon.

Bohol Adası Gezi Rehberi

Sıra sıra dizilmiş ve dev çikolata toplarını andıran Chocolate Hills (Çikolata Tepeleri), dünyanın en küçük primatı olan devasa gözlü Filipin Tarsier’i, Bohol Adası’na ince bir köprüyle bağlı Panglao Adası’nın olağanüstü plajları ve çevresindeki resiflerdeki dalış imkanları, Bohol Adası’nı ziyaret edenler için unutulmaz bir seyahat deneyimi vadediyor.

Bohol Adası oldukça büyük bir ada olsa da, çoğu görülecek yerin birbirine yakın mesafede olması sayesinde günlük turlar aracılığıyla bir günde gezilebiliyor.

Bohol ya da 40 dakika uzağındaki Panglao Adası çıkışlı günlük turlar Çikolata Tepeleri, Tarsier Koruma Alanı, Loboc Nehri, Kelebek Bahçesi, Piton Yılanı Gözlem Noktası, Bambu Asma Köprüleri ve ‘zipline’ aktivitesinin yapılabileceği Loboc Eco-Tourism Adventure Park gezisini kapsıyor.

Bohol Adası Gezilecek Yerler

1. Çikolata Tepeleri

çikolata tepeleri bohol

Çikolata Tepeleri, Bohol’ün en özel noktalarından. 1700’den fazla Çikolata Tepesi, geniş bir alanda yan yana dizilmiş ilginç doğa oluşumları. Yemyeşil ağaçlarla kaplı bu tepelerin üzerlerindeki yeşillikler kuru mevsimde kahverengiye dönüştüğünde çikolataya benzediği için ‘Çikolata Tepeleri’ olarak adlandırılmış. ‘Leziz’ bir manzara sunan tepeler Harry Potter filmimin çekimlerinde kullanılmış.

Çikolata Tepeleri’nin en iyi görülebileceği yer, 200’ün üzerinde basamak çıkarak ulaşılan ve Bohol Adası’nın iç kesimlerinde yer alan gözlem tepesi. İzleme noktasına çıkıldığında yemyeşil pirinç tarlaları ve palmiyelerle kaplı vadinin içerisine doğanın serpiştirdiği irili ufaklı yuvarlak tepeler izlenebiliyor. Bir film setindeymiş gibi hissettiren Çikolata Tepeleri’ne seyretmenin ücreti 50 Peso (3TL).

2. Tarsier Sanctuary

Tarsier
Tarsier Sanctuary

Bohol Adası’nın bir diğer önemli noktası da, Tarsier Sanctuary (Filipin Tarsiyeri Koruma Alanı). Filipin Tarsieri, bir avuç büyüklüğünde olmasına rağmen vücuduna kıyasla insan gözlerinin 150 katı büyüklüğünde gözlere sahip olan koruma altında bir primat.

Koruma Alanı’nda doğal ortamında gözlemlenen bu şirin hayvan, fare ve maymun karışımına benziyor ve koalalar gibi ağaçlara tutunarak yaşıyor. Gündüzleri vakitlerini çoğunlukla uyuyarak geçiren Tarsier’leri ziyaret ederken sessiz olmak ve onları rahatsız etmemek önem taşıyor. Aşırı ses ve ışığa karşı duyarlılar ve rahatsız edildiklerinde intihar edebiliyorlar.

Koruma alanında rehberler, Tarsiyer’lerin o an bulunduğu ağaç ve dalı işaret ederek ziyaretçileri yönlendiriyor. Yalnızca belgesellerde görülebilecek türden bir hayvan olan primatla dalları arasında uyanık yakalayıp göz göze gelebilmek çok heyecan verici bir deneyim. Koruma alanı haftanın 7 günü 08.30-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Tarsier Sanctuary giriş ücreti 80 Peso.

3. Loboc Nehri

boholda gezilecek yerler
bohol adası ne yapılır

Turlar öğle yemeği için Loboc Nehri’nde yüzen bir botta ara veriyor. Bir yandan canlı müzik dinleyebildiğiniz, bir yandan da 1,5 saat boyunca Loboc Nehri’nin yemyeşil sularında bot ile dolaştığınız açık büfe yemek ücreti 450 Peso.

4. Zipline

bohol zipline
bohol aktiviteleri

Bohol Adası’nda, yine turlar ile gidilebilecek bir aktivite noktası da Loboc Eco-Tourism Adventure Park (Loboc Ekoturizm Macera Parkı). Bu macera parkında zipline olarak adlandırılan, iki tepe arasına çekilmiş ve yerden yüzlerce metre yükseklikte demir bir hata özel kıyafetlerin sırtından bağlanarak bir tepeden diğer tepeye uçuş deneyimi sağlayan adrenalin dolu bir aktivite.

Bohol Adası’ndaki Loboc Nehri’nin 120 metre üzerinde, 600 metre uzunluktaki hatta sırtınızdan hata bağlı, yüzüstü ve kollarınız serbest kalacak şekilde uçarken alttaki nehrin ve tepelerin enfes manzarasını uçarak seyrediyorsunuz.

Uçuş deneyimi bir dakikadan az sürse de muhteşem bir adrenalin sağlıyor. Adrenalin yerine sakince manzarayı gözlemek isteyenler aynı hat üzerindeki teleferiğe de binebiliyor ya da tek yönlü zipline, dönüş yolunda da teleferik seçimi yapabiliyor.

Tur, Bohol’e dönüş yolunda 1000’in üzerinde rengarenk kelebek çeşidinin görülebileceği Kelebek Bahçesi (Giriş ücreti 20 Peso) haftanın 7 günü 07.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açık ve yalnızca pitonların değil birçok farklı kuş türünün de görülebileceği Piton Yılanı Gözlem Noktası’na (haftanın 7 günü 08.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açık ve giriş ücreti 45 Peso) uğrayıp, tüm katılımcıları otellerine geri bırakıyor.

Bohol’a nasıl gidilir

Bohol Adası’nın başkenti Taglibaran’da bulunan havaalanına Filipinler’in başkenti Manila’dan ve Palawan Adası’nın başkenti Puerto Princesa’dan uçuşlar bulunuyor.

Azerbaycan

Bohol’e Cebu’dan kalkan feribotlar ile iki saatte ulaşmak ise daha uygun fiyatlı bir yöntem 500 Peso feribot ücreti ve 50 Peso vergi.

Önceki blog yazısıAlaçatı Sokakları
Sonraki blog yazısıMadrid Nerede 📍 Madrid’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın