Belgrad gece hayatı, Balkanların en ünlü gece hayatı olarak biliniyor. Parti dendiği zaman Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden biri olma gibi bir üne sahip olan Belgrad’a gece hayatı konusunda hakkının verilmesi gerekiyor. Her ne kadar bahar ve yaz aylarında bu durum efsanevi noktalara ulaşıyor olsa da tüm yıl boyunca aslında hayat çok farklı değil.

Güney Doğu Avrupa’nın en büyük şehri Belgrad, 1.2 milyonluk bir nüfusa sahip. Mimarisinden ziyade, güzel insanları ve renkli gece hayatıyla öne çıkan Belgrad’ın sokakları hafta içleri bile capcanlı. Gece hayatının hep hareketli olduğu bu şehirde, nehir üzerindeki teknelerde dünya klasmanında disko ve barlar, sabaha kadar süren bir canlılığa sahip.

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad, Avrupa’nın parti başkenti olarak biliniyor, hatta bu konuda Amsterdam ve Barselona gibi tanınmış şehirleri geride bıraktığı dahi söyleniyor. Belgrad gece hayatı, sadece bu kentte yaşayanlar için değil, komşu ülkelerden gelen eğlence tutkunları için de bir fenomen haline gelmiş. Sırbistan gece hayatının Avrupa’da bu kadar ünlenmesinin arkasında ise kriz yatıyor.

Sırbistan, 90’lı yıllarda çok sayıda zorluk yaşamış. Yugoslavya dağılmış, bir iç savaş yaşamış, ticari yaptırımlar görmüş, hiperenflasyon ve yükselen işsizlik oranlarıyla yüzleşmiş. Tüm bunların sonunda insanların bu gerçeklikten kaçmak için gece hayatına dalmış. Bu da insanların günlük yaşamlarına yansıyınca paradigmada bir değişikliğe neden olmuş.

Malta

Halkının katlanmak zorunda kaldığı çok sayıda zorluğa rağmen, Belgrad’ın gece hayatı çok büyük bir büyüme hamlesi yaşamış. Gece kulübü ve eğlence sanatında atılım yapan mekanlar ülkenin ulusal bir gurur kaynağı haline gelmiş. Belgrad gece hayatının ünü Time Dergisi ve CNN’e kadar yansımış.

Sadece hafta sonu için Bosna Hersek, Slovenya ve Hırvatistan başta olmak üzere diğer birçok yakın Avrupa ülkelerinden ziyaretçinin akın uğrayan Belgrad gece hayatı içinde, yüzen nehir clubları oldukça özel bir yere ve üne sahip. Yerleşim bölgelerine olan uzaklıkları nedeniyle, Belgrad gece hayatı yüzen clublarda geç saatlere kadar son sürat devam ediyor.

BELGRAD’DA NEREDE KALINIR
ⓘ Savamala bölgesinde yer alan, üç gece kaldığım 4 yıldızlı dizayn otel Jump Inn şahane bir seçenek. Son gezimde kaldığım Kopernikus Hotel Prag, şehrin en beğenilen otellerinden. Hostelde kalmak isterseniz NapPARK Hostel‘e bakın. ArkaBarka Floating Hostel, San Art Floating Hostel ve Green House Hostel, Tuna nehri kıyısında su üstüne yer alan ilginç oteller.

Belgrad Gece Hayatı

Belgrad’da yazlık ve kışlık olmak üzere gece kulüpleri iki ayrı konumda hizmet veriyor. Yaz aylarında birçok kulüp şehir merkezindeki mekanlarını kapatıp nehre taşınıyor. Mayıs ve Ekim arasında, ‘Splav‘ denilen yazlık yüzen botlarda hizmet veren klüpler, kış gelince Kasım-Nisan ayları arasında şehir merkezinde kışlık konumlarına geçiyor.

Her splav’ın kendine özgü bir kişiliği oluyor. Etrafta köpeklerin ve çocukların koşturduğu küçük aile işletmelerinden havuzlu ve trambolinli büyük komplekslerine kadar her yerde farklı çeşidini bulabiliyorsunuz. Hepsinin farklı bir havası ve atmosferi var.

Belgrad’da farklı büyüklükleri, eğlence vadeden ortamları ile birbirinden güzel barlar, gece clubları bulunuyor. Her kış dönemi çoğu iyi mekân program ve isim değişikliklerine gidiyor. Şehirdeki konumları da değişiyor. Bu yüzden bilgileri mutlaka güncellemek gerekiyor.

Nerede olduklarını öğrenmenin en kolay ve pratik yolu, kaldığınız otelin resepsiyonundan bilgi alın veya Google Map kullanın. Yine aşağıda verdiğim Belgrad gece hayatı kurallarını da mutlaka okuyun.

BELGRAD GECE HAYATI TAVSİYELERİM
Belgrad’da otobüsler bütün gece çalışmıyor, seçenek olarak Uber de yok. Oteliniz uzaksa, güvendiğiniz bir taksi şoförünün numarasını alın. Herhangi bir taksiye binerseniz de sizden fazla ücret almaya çalışmadığından emin olun.

Klüplere girişte kabıdaki korumalar mutlaka yüz kontrolü yapıyor. Daha önce içtiyseniz sarhoş görünmemeye bakın. Aksi halde bir masa ayırtmış olsanız bile içeri alınmama riskini alırsınız.

Gece Klüplerinde bahşiş vermek zorunlu değil, ancak yazılı olmayan %10 bahşiş kuralı var. Yerli-yabancı fark etmeksizin bahşiş vermeyen gruplarla ilgilenilmiyor. restoranlar için %10-15 standart bahşiş var.

Gece kulüplerinde dans pisti çoğunlukla yok. Mekânın içinde bulunduğunuz konumda durmanız zorunlu değil, diğer tarafları rahatlıkla geçebilirsiniz.

Ünlü kulüplerde kuyrukta beklemek istemiyorsanız rezervasyon yapın! İçeri girme şansınız artar. Rezervasyon yaparken, bar tarafına, bistro masalara ve localara rezervasyon yapabiliyorsunuz. Bar rezervasyonu yaparsanız, sadece içtiğinizi ödüyorsunuz. Bistro masa isterseniz, en az 1 şişe sipariş vermeniz gerekiyor. Localar için ise 2 premium şişe siparişi gerekiyor.

Gece kulüplerine genelde giriş ücreti alınmıyor. Aşağıdaki listedeki gece kulüplerinin hepsi kredi kartı kabul ediyor. Ancak kredi kartı olmayanlar da olabileceğinden yanınızda makul miktarda nakit taşıyın.

Mekanlarda içki fiyatları: Bira çeşitleri ortalama 4-5 €, single vodka 3 €, singe viski 3 €, 250ml kırmızı şarap 4 €, meyve suyu ve gazlı içecekler 2-3 €, Redbul 4 €, kokteyller 6 €. Normal şişeler 80-100 € arası (Absolute, Jack Daniels, Olmeca, Smirnoff…). Premium şişeler 120-150 € (Greygoose vodka, Belvedere vodka, Chivas Regal, Moet…).

Gece hayatına akmadan önce, ısınmak ve takılmak isteyeceğiniz barlar olursa düşük alkol fiyatları sunan Witch Bar ve şehrin kalbinde yer alan Shootiranje barlarını not edin. Bunlar akşam 4 gibi açılıp gece yarısı kapatıyorlar. Diğer şehirlerde olduğu gibi, Belgrad’daki butik bira fabrikası mekanları da oldukça hızlı büyüyor. Bunlardan birkaçını bırakayım.

BİRA MEKANLARI VE FABRİKALRI
Dogma Brewery,
Ada Ciganlija’nın karşısında, şehir merkezine arabayla sadece 5 dakika uzaklıkta. Geniş oturma alanı ve harika sokak sanatı ile harika bir bira bahçesi var. İçerisi de neon tabelalar ve antika eşyalarıyla eşit derecede etkileyici. Yugoslavya döneminde çalışan eski bir şeker fabrikasında hizmet veriyor.

Docker Brew Pub, şehrin tam merkezinde, aşağı Dorćol bölgesinde bir başka harika mekan. Burası daha yeni bir yer. Güzel bir iç mekana ve güneşin tadını çıkarmak için dışarıda geniş bir alana sahip. Konumu da son derece uygun.

Kabinet Brewery, Belgrad merkeze biraz uzak. Sırp kırsalına bakan bir tepede muazzam bir açık alana sahip. Yaz aylarında, dışarıda oturup yemek ve bira sipariş edebileceğiniz dış mekan şemsiyesi kuruyorlar. Gün batımını izlemek için tavandan tabana pencerelerle kapalı alan da çok zevkli.

İLGİNÇ EĞLENCE VE BAR KOMPLEKSLERİ
Silosi Beograd
, nehir kenarında yer alan ilginç konseptte bir alan. Bar ve restoranlardan sanat galerilerine ve etkinlik alanlarına kadar her şeyin bulunduğu tamamen trafiğe kapalı bir bölge. Her biri 28 metre yüksekliğindeki dört anıtsal eski silonun hemen önünde yer alıyor. Alanın yaratıcıları, siloların bazı kısımlarını boyayıp, herkese açık, yaratıcı bir alan inşa etmişler.

Cetejnska, yakın zamanda dönüştürülmüş başka bir alan. Bu sefer eski bir otoparkı, barlar ve kulüplerle dolu bir avluya dönüştürmüşler. Bölge, Skadarlija Caddesinin hemen arkasında yer alıyor. Kaliteli bir kahveden içmeden tutun da canlı bir gece hayatına kadar her şeyi sunuyor.

Dorcol Platz, genellikle sergiler, atölyeler ve konserler için kullanılan aşağı Dorćol’daki bir başka harika alan. Butik bira veya çikolata festivallerinden çevre sohbetlerine veya şiir okumalarına kadar çok çeşitli aktiviteler sunuyorlar. Etkinlik yokken bile, Gvint Brewery ve birkaç başka restoran ve kafe de dahil olmak üzere denenecek güzel yerleri var.

KAFANA NEDİR
Kafana
olarak bilinen yerel restoranlar, Sırp mutfağının lezzetli yemeklerinin en iyi şekilde tadılabileceği yerler. Et oburların mutlu olabileceği bir şehir burası, özellikle ızgara sevenlerin. Skadarlija bölgesinde bulunan bir çok kafanada Cevapcici veya börek gibi nefis lezzetleri deneyin. Canlı müzik yapan çoğu mekanda kulağa hoş gelen müzikler ile leziz Balkan yemekleri tatmak mümkün.

Yemekler, geleneksel ahşap köz fırında ve kömür mangalında hazırlanıyor. Salataları ve ekmek çeşitleri şahane, kebapları lezzetli. Skadarlija’da tercih edilebilecek diğer kafanalar Šešir Moj (Eski şapka), Tri Sesira (Üç Şapka), Dva Jelena (İki Geyik), Zlatni bokal (Altın Kadeh), Ima Dana (Gün olacak) ve Dva Bela Goluba (İki Beyaz Güvercin).

En İyi Belgrad Mekanları

1. Jas Basta, Belgrad

Savamala’nın bittiği yerde bulunan romantik atmosfere sahip Jaz Basta Cafe, doğal dokusu ve atmosferiyle keyifli sohbetler yapmak isteyenleri davet ediyor. Jazz müzik seviyor, aynı zamanda özenle dekore edilmiş bir mekanda vakit geçirmek istiyorsanız Jas Basta tam da size göre. Haftanın 7 günü, 17.00-01.00 saatleri arasında açık olan mekanda canlı müzik saat 22.00’de başlıyor. Mekan akşam yemeği ve kokteyl çeşitleriyle öne çıkıyor.

Adres: Karadjordjeva 43, Belgrade 11000, Sırbistan Tel: +381 62 8711475

2. Reka Restaurant, Zemun

Zemun bölgesinde, Tuna nehrine bakan şirin Restoran Reka, benim Balkanlar coğrafyasındaki en favori mekanlarından biri oldu. 1993’te bir zamanlar izbe denilecek bir yerin yeniden hayata döndürülmesiyle açılan restoran, samimi, rahat, herkese açık ve sıcak bir karşılamanın nefis yemeklerle taçlandırılacağı bir yer. Her gün 12.00-02.00 saatlerinde açık olan restoranın deniz ürünleri çok seviliyor. Hafta sonları canlı müzik de var.

Adres: Kej Oslobodjenja 73 b Zemun, Belgrade 11080, Sırbistan Tel: +381 26 11625

3. Mixer House, Savamala

Akşamları nehir kenarları, cafeler, restoran ve sokaklar her zaman insanlarla dolu. Barları ve kulüpleri capcanlı. Savamala bölgesinde yer alan Mixer House, gündüzleri bir sanat galerisi, geceleri ise club olarak hizmet veriyor.

4. Tri Sesira, Skadarlija

Dokuzuncu yüzyılda, şehrin ünlü simalarının toplanma yeri olan Skadarlija bölgesi, Paris’in Montmartre bölgesi ile karşılaştırılacak kadar güzel. Şehrin bohem bir köşesi Skadarlija, keyifli akşam yemekleri için nefis bir yer.

Skadarlija’nın en popüler mekanlarından biri olan Tri Sesira, daha çok yerel halkın tercih ettiği bir restoran. Küçük müzik gruplarının yemek masalarına eşlik ettiği mekanda çok geniş bir yemek menüsü var. Restoran haftanın 7 günü 11.00-02.00 saatlerinde hizmet veriyor. Hafta sonları rezervasyon yaptırmak şart.

Adres: Zadarska 29, Belgrade 11000, Sırbistan Tel: +381 60 3130180

5. Coffee Dream on Kunska Street

Coffee Dream, Sırbistan’ın en büyük zincir kafelerinden. Dizüstü bilgisayarınızı açıp kahve ve çay çeşitlerinin tadına bakabileceğiniz, tatlı yiyebileceğiniz Starbucks’ı andıran bir atmosfere sahip olan mekan daha çok gençlerin zaman geçirdiği bir yer.

Adres: Ulica Krunska 80, Belgrade, Sırbistan Tel: +381 11 3440003

6. Novak Cafe & Restaurant

Sırp Tenisçi Novak Djokovic’in ailesi tarafından işletilen Novak Cafe & Restaurant, kahvaltıdan akşam yemeğine, sıcak ve soğuk içeceklerden tatlı çeşitlerine kadar çok geniş bir menüye sahip. Her gün 09.00-24.00 saatleri arasında hizmet veren kafe yerel halkın Sırp tenisçiye olan hayranlıkları nedeniyle ilgi görse de çok fazla beklentiye girerseniz hayal kırıklığı yaratabilir.

Adres: Bulevar Arsenija Carnojevica 54a, Belgrade, Sırbistan Tel: +381 11 3113131

En iyi Gece Kulüpleri

1. The Bank Club

belgrad gece hayatı klüpleri

The Bank (Eski ismiyle Beton), son yıllarda yazlık ve kışlık olarak en hızlı yükselen gece kulüplerinden. Haftanın 3 günü hizmet veriyor. R&B ağırlıklı müzikseverlerin toplanma yeri olarak bilinen kulüp gece 12-04 arasında çalışıyor.Son yıllarda şehre gelen ünlü DJ’ler performans gösterdiği kulüp, Beton Hala bölgesinde yer alıyor. Kapıda Avrupa’nın en iyilerinden olduğu yazıyor olsa da Belgrad için ortalama bir mekan. Kış sezonunda gidilebilecek en iyi kulüplerden biri.

Rezervasyon için e-posta: info@thebank.rs | Yer: Karađorđeva 2 -4, Beograd 11000, Sırbistan | Saatler: 23.50 – 04.00 (Çarşambadan Cumartesiye).

2. Freestyler Winter Stage Belgrad

belgrad gece klupleri

Freestyler Winter Stage, 2 yıl öncesine kadar Tilt adıyla hizmet veriyordu. Şehrin en popüler yazlık kulübü olan Splav Freestyler’ın kışlık versiyonu olan mekan, bu yıl değişen dizaynıyla en şık gece kulübü. Üst kesime hitap eden mekan Salı, Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri hizmet veriyor.

Her gece farklı müzik temasıyla program yapan Freestyler’ın en çılgın partisi ise Salı günü gerçekleşen Sırpça 90’s partisi. Beton Hala bölgesinin otoparkında bulunan mekan turistlerin en uğrak yerlerinden. Fiyatlar diğer kulüplere göre biraz daha yüksek olduğunu unutmayın.

Rezervasyonlar için e-posta: booking@freestyler.rs | Konum: Bulevar vojvode Bojovića 30, Belgrad 11000, Sırbistan | Saatler: 23.30 – 05.00 (Perşembeden Cumartesiye).

3. Hype Gece Kulübü

belgrad klupleri

Hype, 2017 yılında açılmış. Şuan için şehrin en kaliteli gece kulübü olarak geçiyor. Şehrin diğer kulüplerinin aksine Hype mekana 25+ misafirleri kabul ediyor. Turist odaklı değil, müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir bakış açıları var.

Zarif Savamala semtinde yer alan kulüp, elektro ve şehir müziğinin en iyi ve en popülerleriyle övünür. Ayrıca Tech ve House sahneleriyle ünlüler.

Bu kadar kısa sürede bir numara yapan neden de zaten clubber misafir kitlesi. Çarşamba, Cuma, Cumartesi geceleri hizmet veren mekan iyi bir kutlama planlıyorsanız doğru bir adres.

Rezervasyon için web sitesi: http://www.belgradenightlife.rs/hype | Yer: Karađorđeva 46, Belgrad 11000, Sırbistan | Saatler: 23.30 – 04.30 (Çarşambadan Cumartesiye).

4. Mr. Stefan Braun Gece Kulübü

belgrad gece gidilecek yerler

Stefan Braun, 20 yıldır aynı isim ve konumda hizmet veriyor. Turistler tarafından en çok bilinen mekan bir apartmanın 9. katında bulunuyor ve apartmanda bulunan özel asansörlerle çıkıp kendinizi partinin ortasında buluyorsunuz. Büyük bir mekan beklemeyin, oldukça küçük ve sıkışık bir yer.Haftanın her günü çalışan mekan ayrıca gece 12.00 de başlayıp sabaha 07.00 ye kadar hizmet veriyor. Son yıllarda unutulan mekanlardan biriydi ama özellikle bu yıldan itibaren her gece kalabalık ve enerjisi hep çok yüksek.

Diğer gece kulüplerinin aksine mekanda sadece yaslanabileceğiniz bar masası bulunuyor ve içkileri barmenlere sipariş veriyorsunuz. Hafta içi ve hafta sonu fark etmez, her zaman dolu. Taksim mekanlarından çok da farklı değil, misafirlerin çoğunluğunun erkek olduğunu belirtelim.

5. Brankow Gece Kulübü

Brankow, şehrin en önemli köprüsü olan Brankow Köprüsünün ayağında bulunuyor. RnB-Hiphop severler için hizmet veriyor. Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri çalışan 200-250 kişilik kapasitesi olan mekan, ilginç tasarımıyla ilgi görüyor.

Dünyaca ünlü Dordje Gec’in dizayn ettiği kulübün en iyi partisi Perşembe geceleri gerçekleşiyor. Günün erken saatlerinde kafe olarak hizmet veren mekan, saatler gece yarısı olduğunda şehrin en özel partilerinin başladığı bir yere dönüşüyor. Diğer gece kulüplerine göre biraz daha küçük kapasiteye sahip olan kulüp her gece dolu.

6. Klub 20/44 Belgrade Nightclub

Belgrad gecelerinin popüler mekanlarının başında gelen 20/44 teknesi Sava nehri üstünde bulunuyor. Havanın durumu ne olursa olsun, tüm yıl boyunca açık olması oldukça büyük bir avantaj. Özellikle yaz günlerinde teknenin güvertesi çılgın bir dans pistine dönüşüyor. Detroit techno, soulfuldan disko, funky, house ve dub stepe kadar oldukça geniş ve kaliteli müzik sunan 20/44, aynı zamanda Belgrad’ın en ünlü club partilerine de ev sahipliği yapıyor.

Şehrin gece ışıkları manzarası eşliğinde süren hareketli gece, sabah yerini Belgrad’ın nefes kesen gün doğumuna bırakır. Soğuk kış günlerinde bile, teknenin kapalı bölümü müdavimlerine son derece konforlu ve sıcak bir atmosfer sunuyor. Sisler içerisinde kırmızı rengin ağırlıkta olduğu dekorasyon ve her yandaki LCD ekranlar seksi bir atmosfer sunuyor.

Giriş ücreti: 2-4 Euro arasında ve içecekler fiyatları uygun
Adres: Savski kej BB, 11070, New Belgrade
Perşembe – Cumartesi 21.00 – 05.00


Belgrad’ı daha güzel yapan bir şey varsa o da Belgrad kızlarının olduğunu söyleyebiliriz. Belgrad kızları, şehri ziyaret edenlerin bir çoğunun iddia ettiği gibi dünyanın en güzel kadınları arasında yer alıyor. Uzun boylu, esmer ve renkli gözlüler çoğunlukta. Sırp kızları, aynı zamanda oldukça entellektüel ve eğitimliler. İngilizce konuşabilen sayısı da çok fazla.

belgrad gece hayatı

Gece hayatının oldukça canlı olduğu bu güzel şehre, uygun fiyata uçak bileti bulmak mümkün. Oldukça yakın destinasyon olan Belgrad için Türk Hava Yolları sık sık kampanyalar düzenliyor. Belgrad uçak bileti fiyatları 99€’dan başlıyor.

Balkan Holidays, şöförlü Mercedes E Class ile 25€’ya havalimanından dilediğiniz yere transfer sağlıyor. 7 kişilik Mercedes Vianı ise 40€. Araçlarında ücretsiz wi-fi ve su ikramı da var transfers@balkanholidays.rs adresine yazın.Sava Irmağı’nın kıyısında kurulmuş Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve en büyük şehri. Tipik bir doğu Avrupa şehri olan Belgrad, rakipleri Zagreb, Sofya, Ljubljana, Saraybosna, Bükreş gibi diğer Balkan şehirlerinin kendisine gıpta ile baktığı bir başkent.

Belgrad’da gece hayatı sadece başdöndürücü değil, aynı zamanda şehirde nereye giderseniz gidin arkadaş canlısı atmosferi, eğlence sunan ortamı ile sizi rahat da hissediyor. Çünkü burada haftanın hangi günü olduğu, ertesi gün işlerin olup olmadığı önemsiz.

26 Yorumlar

 1. 2011, 2013 ve 2014’te hep yaz aylarında ziyaret ettim. Kısmetse bu yıl (2016) mart ayında gitmeyi planlıyorum. Gerçekten çok güzel bir şehir. Sırf uzun kalmak için Sırpça yaz kurslarına bile yazılmayı düşünüyorum, o derece yani. Yaz döneminde keşfettiklerim içinde en hareketlisi club freestyler. Çok kalabalık ama coşku da en çok burada.

 2. Belgrad bu güzelim şehri nasıl vermişiz. Tarih kokan şehir, ünlü caddesi bir ara Victoria Secret’ın defilesi var sandım. Sayısız kıza aşık oldum. Aşk şehri gece hayatını anlatamam yaşamak gerek insanları hiçte düşündünüz gibi milliyetçi falan değil sıcak kanlı yardım severler. Adres sorunca yardımcı olmaya çalışan insanlar İngilizce bilen birini araması şok etti. Ayrıca bütçe için ucuz bir şehir tavsiye ederim. Yeni rotam Ukrayna Lviv 🙂

  • Milliyetci degil mi? Büyükşehirde farketmeyebilirsiniz de küçuk sehre yönelin ve Türkler deyin de görürsünüz siz? Dedeleri çeteci olanlar Bosna’da katliam ve talan yapıp paraya kavuşunca eh “medeni” olurlar yani:-)

 3. Belgrad’ı ziyaret eden ve gece hayatının tadını birkez olsun alan birçok insanın söylediğine göre, dünyada Belgrad ile gece hayatı konusunda karşılaştırma yapılabilecek bir yer vardır orası da IBIZA’dır. Aradaki tek fark, Belgrad’daki gece külüpleri 12 ay çalışırken IBIZA’da bulunan kulüplerin yalnızca 4 ay çalışmasıdır.

  Belgrad Gece Hayatı Turumuz için detaylı bilgi için 0538 316 55 38 den ulaşabilirsiniz.

 4. Bayanlar için uyarı. Dobracina adında bir cadde var. Sırbistan!ın en ünlü stilistlerinin mağazalarının bulunduğu cadde. Olağanüstü tasarım bayan kıyafetler var. Fiyatlar biraz yüksek ama muhteşem olduğunu söyleyebilirim bir tekstilci olarak.

 5. Belgrad’ın gece hayatı gerçekten şahane ve dünya ölçülerinde büyük Avrupa Başkentleri ile rekabet edecek derecede. Belgrad’da dikkatimi çeken bir nokta daha, İstanbul’dan çok daha ucuz bir şehir olmasıydı. Prensesn Libjuna’nın Türk evi şeklinde tasarlanmış evini, Cumhuriyet Meydanının, Kale Meydanı, Kale Meydandaki Belgrad şehir kütüphanesini mutlaka ziyaret edin!! Bu güzel ve savaşın izlerini az da olsa hala taşıyan mahzun şehre benden bir de selam götürün.

 6. Sırbistan bir dönem Türklerin en çok “korktuğu” (ırkçılık söylentileri) ya da önyargı ile baktığı yerlerden biri idi.
  Son dönemde vizesiz seçenekler arasında üst sıralarda yer alan Belgrad ece hayatı ve uygun fiyatları ile de göz kırpıyor.

 7. Yüzen gece klüplerinde eğlenmek yerine, Belgrad’ ın o güzel sokaklarında, gece mavisi ışıkların altında ; hafif bir müzik eşliğinde, şarabımı yudumlamayı tercih ederim. Tabi eğer geniş pistliyse, bir gece klübünde dans etmek fikride güzel.

 8. Yüzen teknelerde eğlence ve dans fikri kulağa hoş geliyor. Fakat görüntü biraz fazla kalabalık zoraki eğlence havası var gibi.. 🙂

 9. Belgrad benim de hoşuma giden başkentlerden biri. Gece hayatı gerçekten eğlenceli ve ucuz. Özellikle rock tarzı bar arayanlar için çorba cafeyi tavsiye ederim. Canlı müzik var ve içki komik fiyatlarda.

 10. Belgrad, her anlamda keyif aldığım şehirlerden birisi oldu. Uygun fiyatlı olması her türlü lezzeti tatmam da önemli bir etkendi. Gece hayatı olarak en beğendiğim mekan Mr Stefan Braun oldu. Türkiye’deki eğlence anlayışınızı sorgulamaya iten bir mekan. Mutlaka görülmesi gerekli.

 11. Sizi uzun zamandır uzaktan takip ediyorum Kemal Bey. Hemsehrim olmanız (İzmir) ayrı bir ilgi sebebi tabii. Sizinle birlikte biz de dünyayı geziyoruz. Cesaretiniz ve merakınıza şükür!

 12. Oradaki mekanlarda insanlarin iletisim biciminin dans oldugunu gordugumden beri hayatimda cok sey degisti acikcasi. Kizlarinin cok guzel oldugunu soylemis miydim? 🙂

 13. Tartışmasız Avrupa’nın en iyi gece hayatına sahip şehirlerinden biri, bana göre ilk beşe girer. Klub Stefan Braun aşmış bir çok konuda, sadece müzikleri çok gürültülü ve insanlar çıldırınca abartıyor biraz. Ama görmeye değer.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz