Antalya’nın Serik İlçesi’ne bağlı Belek Mahallesi, Akdeniz kıyı şeridinin en önemli turizm merkezlerinden biri. 1980’li yılların sonlarına kadar bataklık olan Belek, dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın 1989 yılında helikopterle Antalya’dan Side’ye giderken görüp yanındakilere ‘Burayı golf turizmine açalım’ sözü üzerine talihi değişen, beş yıldızlı otelleri ve golf sahalarıyla her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Antalya şehir merkezine 43, Serik ilçe merkezine ise 3 km mesafede yer alan Belek, zengin tarihi ve kültürel geçmişe sahip olan birçok cazibe merkezine olan yakın konumunun yanı sıra, yılın büyük bölümünde yüzünü esirgemeyen muhteşem güneşi, deniz, kum, güneş turizmine elverişli iklimi, kongre ve golf turizmine hizmet veren ihtişamlı otelleri ile Antalya turizminin başarı hikayelerinden.

belek nerede

Belek hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Belek, Antalya kent merkezinin doğusunda, Akdeniz kıyı şeridi boyunca doğu-batı doğrultusunda uzanan, ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri. Serik ilçesine bağlı bir mahalle olan Belek, 15 kilometrelik sahil şeridinde yer alan 20’ye yakın golf sahası ve 60’a yakın beş yıldızlı oteliyle Türkiye’de golf turizmi denildiğinde ilk akla gelen yerlerden. Antalya Belek’in nüfusu 9 bin 500 civarında.

Zengin tarihi ve kültürel geçmişi MÖ 4. yüzyıla uzanan Belek’te Helenistik, Roma, Selçuklu ve Osmanlı’nın izleri görülüyor. Bulunduğu konumu nedeniyle Akdeniz bölgesinin ünlü antik kent ve turistik çekim merkezlerine oldukça yakın bir noktada yer alan Belek, bir turistin arayabileceği sayısız alternatif etkinlik ve altyapıya sahip.

Malta

1980’li yılların sonlarına kadar, Akdeniz’e paralel uzanan ve büyük bölümü bataklıklar ve sazlıklardan oluşan Belek, 1989’da Antalya’dan Side’ye helikopterle seyahat eden, dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın yanındakilere ‘Burası neresi’ sorusunu sorup ardından ‘Burayı golf merkezi yapalım’ sözüyle kaderi değişen bir bölge.

Altıncı Kalkınma Planı’nda (1990-1994) kendine yer bulan Belek’te beldenin ilk golf sahası olan National Golf Club, Kasım 1994’te 920 dönümlük arazide hizmet vermeye başlamış. Yıllar içerisinde yurt içi ve yurt dışından yüzbinlerce golf tutkununu ağırlayan bir golf merkezine dönüşen Belek’te Antalya bölgesinin en iyi otelleri ağırlıklı olarak golf ve kongre turizmine hizmet veriyor.

2013 yılında Türk Hava Yolları tarafından kurulan yıllık kurumsal amatör golf turnuvası Türk Hava Yolları Dünya Golf Kupası’na da ev sahipliği yapan Belek’te turnuvanın dünya genelindeki elemelerinin galipleri Türk Hava Yolları Açık ile aynı hafta beldedeki büyük finalde karşılaşıyor. 2008’de 2008’de IAGTO (Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği) tarafından ‘Avrupa’nın En iyi Golf Destinasyonu’ seçilen Belek, bu alanda ülkemizin iftihar kaynağı.

Antalya Gezilecek yerler blog yazımda Antalya hakkında detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım da daha keyifli bir Antalya tatili için yol gösterici olabilir.

Belek nerede 📍

Belek, Akdeniz Bölgesinde yer alan Antalya sınırlarında bulunuyor. Antalya kent merkezinin doğusunda, Akdeniz’e paralel olarak doğu batı yönünde uzanan Belek, doğuda Köprüçay, batıda Aksu Çayı, kuzeyde ise Serik ilçesiyle çevrili.

ⓘ Belek gezinizde, sıklıkla kullandığım, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Belek nasıl gidilir ✈️

Belek’e uçakla nasıl gidilir: Belek’e en yakın havalimanı Antalya’da. Antalya Havalimanı’na İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Şanlıurfa, Van, Trabzon, Ordu, Kars, Elazığ gibi Türkiye’nin birçok şehrinden ve dünyanın farklı kentlerinden direkt uçak seferleri gerçekleştiriliyor.

Antalya Havalimanından Belek’e nasıl gidilir: Antalya Havalimanı, Belek’e yaklaşık 33 km uzaklıkta. Antalya Havalimanı’ndan Belek’e doğrudan toplu ulaşım imkanı bulunmuyor. Araç kiralama, özel transfer aracı ya da shuttle araçlarıyla havalimanından Belek’e kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Havalimanından hareket eden 600 numaralı belediye otobüsü, HAVAŞ servisi ya da tramvayla Antalya Otogarı’na geçtikten sonra otogardan her yarım saatte bir hareket eden Belek minibüsleriyle Belek’e toplu ulaşım araçlarıyla gidebilirsiniz.

belek nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Otobüsle Belek’e nasıl gidilir: Antalya kent merkezinin doğusunda yer alan Belek’e Antalya-Mersin Karayolu üzerinden ulaşım sağlanıyor. Bazı otobüs firmalarının turizm sezonunda direkt seferler düzenlediği Belek’e büyük şehirlerden ulaşım için Antalya ya da Aksu’ya bilet almak gerekiyor. Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden her yarım saatte bir minibüs seferlerinin yapıldığı Belek’e Antalya Otogarı’ndan ulaşım oldukça kolay.

Arabayla Belek’e nasıl gidilir: Belek, İstanbul’a 725 km (8 saat 30 dk), Ankara’ya 495 km (6 saat 20 dk), İzmir’e 504 km (6 saat 30 dk), Antalya’ya ise 43 km (43 dk) uzaklıkta bulunuyor. Belek’e kendi aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız, Antalya kent merkezinin doğusundan Antalya-Mersin Karayolu’nu kullanmanız gerekiyor. Serik’e gelmeden önce Belek tabelasından sağa dönerek kısa sürede Belek’e ulaşabiliyorsunuz.

İstanbul’dan Belek’e arabayla ulaşım için Kütahya, Afyonkarahisar, Burdur; Ankara’dan Belek’e arabayla ulaşım için Polatlı, Akşehir, Eğirdir; İzmir’den Belek’e arabayla ulaşım için ise Denizli, Korkuteli, Antalya güzergahını izlemek gerekiyor.

Belek gezilecek yerler 📌

Antalya’nın golf turizmi ve beş yıldızlı kongre otelleriyle bilinen Belek, lüks tatil ve golf turizmi denildiğinde ilk akla gelen yerlerden. Nisan ayında turizm sezonunu açan beldede hareketlilik kasım ayı sonuna kadar devam ediyor. Belek’te yer alan ve muhteşem golf sahalarıyla golf turizmine hareket eden, sayıları 20’ye yaklaşan golf sahasında golf sporunun tadını çıkarabilirsiniz.

Bulunduğu konumu ile Antalya çevresinde gezilecek yerlere çok kısa sürede ulaşabilen Belek çevresinde gezilecek yerler arasında Serik’in Belkıs köyünde yer alan, MS 2. yüzyılda inşa edilen Anadolu’nun en iyi korunmuş devasa antik tiyatrosu ile Aspendos Antik Kenti, Manavgat ilçesinin en önemli doğal güzelliği Manavgat Şelalesi yer alıyor.

Diğer gezilecek yerler arasında Belek’ten sonraki sahil kesiminde bulunan antik kenti, antik tiyatrosu, Apollon Tapınağı, müzesi, çarşısı ve otelleriyle öne çıkan Side, Isparta’dan başlayan ve Antalya’da denize dökülen Köprüçay Vadisinde yer alan ve rafting tutkunlarının adresi olan Köprülü Kanyon bulunuyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz