Bedava seyahat etmenin en güzelyöntemlerinden biri de gönüllü programlara katılmak. Sadece gelişmiş ülkelerde değil hemen her ülkede, çok çeşitli alanlarda hizmet veren gönüllü organizasyonlar bulunuyor. Bu organizasyonların bazılarına katılmak tamamen ücretsiz iken bazıları için düşük miktarda bir ücret ödenmesi gerekiyor.

Gönüllü olarak çalışırken yaptığınız iş için maaş benzeri bir ücret almıyorsunuz. Yiyecek, barınma, dil eğitimi, yerel ulaşım gibi konularda para harcamadan yardım alındığı gibi, bazen az miktarda cep harçlığı bile kazanılabiliyor.

bedava seyahat etmek

Bedava Seyahat Etmenin Yolları

1. Gönüllü Programlar

Woofing – Organik tarım yapılan çiftliklerde yemek ve konaklama karşılığı iş öneriliyor. Bu sitemde, 1 hafta veya yıllarca çalışmak mümkün. İlk defa İngilterede, 1971 yılında başlayan ve şimdi yaklaşık 90 ülkede hizmet veren bu organizasyonda hemen herkese uygun bir iş var.

Woofing olarak da tanımlanan bu yöntemle hiç deneyim olmayan konularda bile bilgi sahibi olup kendini geliştirmek ve yeni yetenekler kazanmak mümkün. Ayrıca aynı çiftlikte woofing hizmeti için gelen diğer gezginlerle tanışıp yeni arkadaşlıklar kurma, takım çalışması konusunda kendini geliştirme fırsatı veriyor.

Türkiye’de Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği aracılığı ile hizmet veriliyor. “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesi, kısa adıyla TaTuTa, WWOOF Türkiye projelerini yürütüyor.

Help Exchange – Dünya çapında gönüllü hizmet için hostlarla gönüllüleri buluşturan bu site aracılığıyla özellikle Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada ve Amerika’da hem seyahat etmek hem de yeni ailelerle tanışıp yeni şeyler öğrenmek mümkün.

Malta

Evinde, bahçesinde, çiftliğinde veya işletmesine yardımcı bir ele ihtiyaç duyan host aileler bu yöntemle yetenekli ellere kavuşurken, bu sistemi kullanan gezginler de hem konaklama hem de yeme-içme masrafı yapmadan aileler için günde birkaç saat çalışarak karşılıklı fayda değişimi yapıyorlar.

HelpX sisteminde, Sunulan hizmet çit onarmak, ot ayıklamak, meyve toplamak olabileceği gibi, çeşitli sosyal hizmet sunun gruplarda okuldaki öğrencilere yardım etmek, özürlülere ders vermek veya bir restoranda garson olarak çalışmak da olabilir.

Conservation Volunteers – Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer birkaç ülkede faaliyette olan bu organizasyonda, eko turizmi teşvik edip, doğal ortamları korumak için geliştirilmiş çeşitli kısa süreli projelerde takım halinde çalışma fırsatı veriyor.

Haftalık 100$ gibi bir ücret ödeyerek hem barınma hem de yiyecek ihtiyaçları karşılanabiliyor. İngiltere’de bulunan BTCV de (British Trust for Conservation Volunteers) benzer bir hizmet sunuyor.

Birleşmiş Milletler Gönüllüsü – Doğal afetler sonrası, ülkelere sağlık ve ekonomik alanda yardım götürmek amacıyla Birleşmiş Milletler bünyesinde kurulmuş bir organizasyon. Bu organizasyonda yer almak için tescillenmiş bir uzmanlık alanınızın ve deneyiminizi olması gerekiyor. BM bu amaçla ülkelerin bu alanda hizmet sunan sivil toplum örgütleri ile çalışmaktadır.

HF Tatil Programları İçin Grup Liderleri –  Avrupanın yürüyerek tatil organize eden programlarından biri olan HF Holidays, yemek ve konaklama karşılığı bilgi ve yeteneklerinizi kullanarak Avrupa’nın 70’ten fazla destinasyonda gezmenizi sağlıyor.

Gittiğiniz ülkede konaklama ve yeme içme maliyetlerini karşılayarak sizden bir hizmet bekleyen bunların dışında yüzlerce farklı gönüllü programlar bulunuyor. Ingilizce biliyorsanız Google’da volunteer programs olarak arattığınızda önünüze çok değerli bilgiler çıkar. Çekinmeyin, araştırın, dahil olun.

2. Bedava konaklama yöntemleri

Konaklama ücretlerinin yüksekliğinden yakınıp, yola çıkma planlarınızı ertelemeyin çünkü bedava konaklama imkanı sunan uygulamaları ve basit konaklama yöntemlerini kullanarak, bütçenizin büyük bölümünü cebinizde tutabilirsiniz.

Hem güvenli hem de eğlenceli bir konaklama deneyimi yaşamak isteyenler, birçoğu referans ve üyelik yöntemiyle ilerleyen uygulamaları ya da çadır kurma yöntemini deneyebilir. Ön yargılı yaklaşıp sayfayı kaydırmadan önce daha önce bu yöntemleri kullanıp yeni dostlar edinen ve seyahatlerine renk katan insanların hikayelerini okuyabilirsiniz.

➤ Çadır kurmak – Bedava konaklama için çadır kullanmak, kendinize ait bir yeriniz olması açısından faydalı olabilir ama teknolojinin konfor alanından fazla uzaklaşmamış biriyseniz, çadırda kalmak sizin için büyük bir eziyete dönüşebilir. Ayrıca tuvalet ve su ihtiyacınızı giderebileceğiniz, güvenlik sorunu olmayan yerlere çadır kurmayı da ihmal etmeyin. Para vermemek için sağlığınızı ve kendinizi tehlikeye atmayın.

Couchsurfing – Türklerin misafirperverliği dünyaca ünlü olabilir ama bunu sadece bizim millete has bir durum gibi düşünmeyin. Uluslararası bir misafirperverlik servisi olan Couchsurfing’e üye olarak, sizin gibi misafirperver ve gezgin dostu kişilerin evlerine konuk olup, konaklama ve temel ihtiyaçlarınızı ücretsiz olarak karşılayabilirsiniz. Yeni insanlarla tanışıp, dostluk edinmek de işin bonusu.

Mind My House – Couchsurfing’de misafir olduğunuz için sizden ev işi, tadilat, bebek bakıcılığı gibi yardım talepleri istenmiyor ama Mind My House uygulamasında durum biraz değişik çünkü bu uygulama aracılığıyla tanışacağınız ev sahipleri, sizden bazı küçük isteklerde bulunabilir. Aklınıza öyle çok büyük şeyler gelmesin. Duvar boyamak, evcil hayvana bakmak ya da yemek yapmak gibi ufak şeyler yaparak, konaklamanızı ücretsiz hale getirebilirsiniz.

Homeexchange – Homeless bir gezgin değilseniz ve evinizi paylaşmak zorunda olduğunuz başka birileri yoksa Homeexchange uygulaması sizin için hayat kurtarıcı olabilir. Yapmanız gereken tek şey, gideceğiniz rotadan sizin olduğunuz şehre gelmek isteyen bir ev sahibi bulmak. Böylece evlerinizin anahtarlarını değiştirerek, ev konforunda ve ücretsiz şekilde konaklayabilirsiniz. Uygulamaya üye olarak ev alternatiflerinize göz atabilirsiniz.

Kendinizi evinizdeki kadar rahat hissedeceğiniz bir konaklama deneyimi için fazla bir şey yapmanıza ya da binlerce lira ödemenize gerek yok. Hem yeni insanlar hem de yeni kültürler tanıyabileceğiniz bu yöntemler sayesinde arkadaşlarınıza anlatacak birbirinden keyifli hikayeler biriktirebilirsiniz. Korkularınızı, titizlik takıntınızı ve ruhunuzu karartan düşünceleri bir kenara bırakın ve rotanızdaki en uygun evi araştırmaya başlayın. Yollar ve maceralar sizi bekliyor.

Malta

3. Bedava Otel Konaklaması

Seyahat maliyetimizin en büyük kısımlarından birini konaklama oluşturuyor. Bugün seyahate çıkmadan ucuz otel bulma için oldukça da çok zaman harcıyoruz. Otel arama motorları siteleri bu konuda bize çok yardımcı oluyor. Tek tek otellerin sayfalarına girmekten ise en uygun kampanyaları, indirimli otelleri rahatlıkla seçebiliyoruz oturduğumuz yerden.

Welcome Rewards Programı – Online otel rezervasyon sitelerinden birisi olan hotels.com, yıllardır otel ararken en çok kullandığım en iyi otel sitelerden birisi. Müşterilerine sunduğu Welcome Rewards Programı ile konaklama harcamasını minimuma indirmek ve hatta bedavaya getirmek mümkün.

Hotels.com sitesinin verdiği fiyatlar konusunda içiniz rahat edebilir. Çünkü bu site aracılığıyla bir rezervasyon yaptıktan sonra, eğer başka bir sitede aynı oteli daha ucuza bulursanız, hotels.com aradaki fiyat farkını size iade ediyor. Yani en uygun veya en ucuz fiyat garantisini de veriyor. Bu da başka bir artı, ne kadar uygun otel bulursak, bütçemizi eğlenmeye ve şehri keşfetmeye daha çok ayırırız değil mi?

Aşağıdaki link üzerinden hotels.com sitesine üye olup rezervasyonlarınızı yapıyoruz. başlayabilirsiniz. Sisteme üye olmak için herhangi bir ücret veya kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmiyor. Linki tıklayın tr.hotels.com.

Programın en güzel özelliklerinden birisi de yapacağınız otel rezervasyonların kendi adınıza olmasının yeterli olması. Arkadaşlarınız, aileniz veya çevrenizde kim varsa otel rezervasyonlarını yaparken sizin hesabınız üzerinden rezervasyon yapın ve bedava otel konaklaması biriktirmeye başlayın. Toplanan 10 gecenin ortalama değeri hesaplanarak, bu değere uygun bir gecelik ücretsiz otel konaklamasını kapın.

Ücretsiz gecenizin değerinden daha yüksek bir konaklamayı da tercih etmek mümkün. Aradaki farkı ödüyorsunuz, böylece dilediğiniz oteli de seçmiş oluyorsunuz.

Diyelim ki sistemde 100$’ınız birikti ve konaklamayı yapmak istediğiniz otel 150$. Bu durumda aradaki fark olan 50$’ı ödemeniz yeterli. Yıldız derecelendirmesi, konum, marka adı veya konaklama türüne bağlı olmaksızın her konaklama hesaba katıldığı için çok kısa bir sürede ücretsiz otel konaklaması ödülü kazanıp, seyahatlerde bedava konaklama fırsatı yakalamak mümkün.

Bunu bir çeşit mil biriktirme programı gibi düşünün. Seyahat ediyorsanız, çevrenizde seyahat edenler varsa, böylelikle her 10 konaklamanızdan birini bedavaya getirin.

Pointshound ve Rocketmiles Mil Programı – Yeni faaliyete gecen rocketmiles ve pointshound.com sitelerinde yaptığınız konaklama karşılığı Mil yüklemesi yapıyor ve ilk rezervasyonunuzda ekstra 1000 mil hediye ediyor. Yani 2 farklı gecenizi ayrı ayrı bu sitelerden yaptığınızda yaklaşık 4000 mil kazanabiliyorsunuz.

Otel seçenekleri az ve fiyat konusunda da biraz yüksek gelebilirler. Türk Hava Yolları miles and smiles hesabı açıp ilk uçuşunuzu gerçekleştirdiğinizde +1000 mil THY hediyesiyle bedava yurtiçi bilet kazanmak fena değil ama değil mi?

Pointshound sitesi ise yine farklı bir öneri de sunuyor. 31 Aralık 2014 tarihine kadar verilen link üzerinden üye olduğunuzda hem siz hem de arkadaşınız 1,000 mil kazanıyor. Aşağıdaki linki tıklayarak üyeliğinizi oluşturun ve bir sonraki seyahatinizdeki otel rezervasyonunu siteden yapın.

Menüde yer alan Invite & Earn linkini tıklayarak siz verilen linki sosyal medyada arkadaşlarınızla paylaşın. Onların, 2015 yılında yapacakları ilk otel rezervasyonlarında her iki taraf da kazanmış oluyor. Bu link üzerinden üye olun pointshound.com/wxktme.

PointsHound.com Nasıl Çalışır: Berlin, St. Petersburg, Roma, Londra ve New York gibi uluslararası yerler yanında İstanbul için de harika teklifler içeren dünya genelinde 150.000’in üzerinde otelde rekabetçi fiyatlar sunan PointsHound.com sitesinde otel rezervasyonu yaparak binlerce Miles & Smiles mili kazanıyorsunuz

PointsHound otel fiyatları düşük fiyat garantisi ile destekleniyor ve Miles & Smiles üyeleri, oteldeki en iyi odayı rezerve edebilmeniz için tasarlanmış olan PointsHound premium konsiyerj hizmetine erişim imkanına sahiptir.

Miles & Smiles kazanç oranları otele göre değişir ve tüm rezervasyonlar PointsHound.com şart ve koşullarına tabi. Miller otelden çıkış yapıldıktan 2-4 hafta kadar sonra gönderiliyor. Hızlı mil gönderimi sağlamak için Miles & Smiles üyelik numaranızı PointsHound Hesap Sayfasında kaydetmeniz şart.

Bedava otel bulmak için bu püf noktaları aklınızda tutun ve fırsatları yakalayın. Erken rezervasyon konusunu da ihmal etmeyin. Böylece seyahat bütçesinden tasarruf edin, daha çok seyahat edin, daha az harcayın.

Önceki blog yazısıEn İyi Hostel Bulma Siteleri
Sonraki blog yazısıErken Rezervasyon ve Ekonomik Seyahat
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

46 YORUM

 1. Değerli yazılarınız ve paylaşımlarınız için Citymarmaris.com olarak Teşekkür ederiz..
  Başarılarınızın devamını diliyoruz.

 2. Ben uye olmak istedim ama bir sorun verdi site,birturlu uye olamadim,ama saglik olsun boyle seylerin oldgunu bilmek te guzel

 3. Geç kaldığım için çok üzgünüm, 57 yaşındayım ve daha yeni öğreniyorum bu sistemleri. Gençlere tavsiyem kafalarını boş şeylerle doldurmak yerine bu sistemlere dahil olup kültürel ve paylaşımsal olarak kendilerini geliştirmeleri. Sonra siz de benim gibi ah keşke 20 li yaşlarda olsaydım demeyin!

 4. Türkçe öğretmek için gönüllü olabilirim. Teach and Travel de Türkçe için bir program bulamadım. Yardımınız olur mu?

 5. Merhabalar.
  Öncelikle sitenizi an itibariyle keşfettim ve böyle güzel bir düşünceye imza attığınız için kendi adıma teşekkür ediyorum. Sizden gönüllü programlar hakkında bazı bilgiler almak istiyorum.Yani açıklanmış ama açıkçası tam anlayamadım detayları..

  Örneğin tavsiyeniz hangisidir. Veyahut süreleri nelerdir.Ne zamanlar başlar ne zamanlar biter.
  Gittiğimiz yerleri tanıma görme gezme fırsatımız da oluyormu gibi konular hakkında bilgi alabilir miyim?

  Teşekkür ediyor iyi akşamlar diliyorum

 6. Merhaba Okyanus ülkelerinde veya Afrika ülkelerinde gönüllü çalışmak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Sevgiler.

 7. Otelcenneti.com kullanıyorum ben çünkü Komisyonsuz direk otel’den rezervasyon edebiliyorsun. Telefon ile site üzerinden yaparsan otel’in rezervasyon sorumlusu geri dönüş sağlıyor, harika komisyonsuz bir site…

 8. Bedava konaklama fırsatı başlığını gördüğümde, gözlerim açıldı diyebilirim. Gezerken yada kısa bir yolculuğa çıkarken bile konaklama tam bir sorun! Bu nedenle: bu tarz fırsatları kaçırmamak gerekir. Tabi bu fırsatları bilmek ve takibini yapmak oldukça zaman alıcı ve zor. Bu bağlamda da sitenin oldukça faydalı olduğunu söylemek isterim.

 9. 10 konaklamadan biri bedava mı? E bu süpermiş. İyi ki böylesine güzel paylaşımlar yapıyorsunuz da biz de hem bilgilenip hem de istifade edebiliyoruz. Mutlaka bu siteyi kullanacağım. 😉

 10. Oldukça ilham verici bir yazı. Özellikle ülkemizde seyahat etmek büyük bir lüks olarak görülürken. İstedikten sonra her bütçe için olanaklar var ve gereken tek şey hepimiz için gezgin bir ruh. Bunu hatırlattığınız ve yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

 11. Gezi ile ilgili herr konuda bilgi verdiğiniz gibi bu bilgide gayet yerinde olmuş.Artık rezervelerimizi bu sistemle yapacağız.Çok teşekkür ederiz.

 12. Yakın zamandan beri yazılarınızı takip ediyorum. Satırlar resimler beni oradan oraya kendi fırtınasına katıp sürüklüyor. Öyle bir an oluyor ki, ne yazıları okumak ne de resimlere bakmak istiyorum. Oralarda olma isteği arttıkça kendimi umutsuz hissediyorum.

  Bir yazınıza değil, bütün yazılarınızı içeren bir yorum olsun istedim. Seyahatiniz hiç bitmesin. Sevgiyle kalın.

 13. Süper çalışma.Tüm çalışmalarınız için Sizi tebrik ediyorum ve büyük bir keyifle takip ediyorum. On yıllık 150 ülkeden oluşan bir dünya gezisi planlıyorum. Bir kısmı Backpackers olarak, bir kısmı trenle, bir kısmı yelken ile. Hedef start tarihi 1 nisan 2018. Bu güne kadar tüm Türkiye ve 52 ülke ziyareti yaptım ama bundan sonra sizin stilinizden, yöntemlerinizden ve bilgilerinizden çok faydalanacağım. Biz gezginlere katkılarınızdan dolayı çok ama çok teşekkürler.

 14. Gerçekten de mükemmel bilgiler bunlar. Yurtdışı seyahatleri bu kadar sık ve ucuz nasıl yapılır sorusunun cevabı.

 15. Herkesin yapmak istediği bir şeyi yapıyorsunuz ve bunun imkansız olmayacağının kanıtısınız harika.

 16. Merhaba tekrar. Bu sıteyı yenı görmüş oldum. Çok beğendım. Konu puan sıstemı ve bedava gecelemek.

  Bu puan 2 kışının en az 5 gece konaklamasını gerektirir. Bu da bazen 2 veya 3 seyahatte sağlanabılır. O nedenle bu kampanyalarda süre kısıtlanmasına gıdılmemelıdır bana göre. Çok sık dışarı çıkanlara uygundur dıye düşüüyorum. Yani diyorum ki bızı de düşünseniz iyi olurdu! Sevgıle başarılı çalışmalar.

  • Gülşen Hanim;
   Hesabınızı 12 aylık süre içinde en az bir kez aktif durumda tutarsanız, gecelerinizin son kullanma süresi dolmaz. Yani 1 yıl icinde 10 geceyi toplamaniz gerekmiyor. Sadece hesabin 12 ay boyunca pasif kalmamasi isteniyor. Ayrica benim kazandığım ödül gecelerin ekran görüntüsü yukarıda var. 10 gecenin 8’i arkadaşlarımın konaklaması, ödemesi onlardan bedava konaklaması benden. 🙂

 17. Kesinlikle mükemmel bir çalışma. Bu tür bilgilerin daha fazla paylaşılması gerekir. Yazıyı hazırlayan ve de düzenleyen iki kişiye de sonsuz teşekkürler.

  Bunun haricinde, özellikle öğrenciler ya da dar gelirli gezginler için mükemmel fırsatlar bunlar. Uygulamaların pratikliği de kullanış açısından olumlu referans bence.

  • Bu konularla ilgili yazıları çoğaltmaya çalışacağım.Umarım çok kişiye ulaşır ve faydalı olur. Teşekkürler

 18. 2 Üniversite bitirdim work and traveldan başka bir şey duymadım. Bu programları ilk kez duydum. Üniversite okuyoruz tek odaklandigimiz okulu bitirmek, baska sosyal yonumuz yok. Böyle bir site açtığınız için çok teşekkür ederim Kemal Bey. Gerçekten çok yararlı oluyor ve ufkumuzu açıyorsunuz. Sizin yazılarınızı okudum cesaretlendim Balkan Turu yapmaya karar verdim.

 19. Özellikle TaTuTa ile ilgileniyorum. Organizasyon yapanlarla bir iki ön görüşme yaptım. Oldukça ilgililer. Özellikle yurtiçi deneyimlerinden sonra yurtdışında da ekonomik olarak rahatlatıcı özellikleri var bence de. Bu yaz ilk TaTuTa deneyimimden sonra net bir bilgi sahibi olup, sizlerle de paylaşmak isterim. Sizlerin bizimle bu bilgileri paylaştığınız gibi…

  • Merhaba Bahadır, Ben değişik ve az masraflı bir hem tatil hem çalışma arkadaş ortamı istiyorum. Anladığım kadarıyla iyi araştırmışsın, detaylı bir paylaşım yapar mısın? Ben lise mezunuyum, bu konuda ne önerirsin? Çok sağol şimdiden. Cevap bekliyorum.

 20. Tanıştığım Çek Cumhuriyetinden gelen gezginler bana woofingden bahsetti. Avustralya’da woofing ile gezcekelrmiş. Neler varmış da haberimiz yokmuş 🙁

  • Woofing, helpx exchange özellikle yeni dünya ülkelerinden çok yaygın. Gençler üniversite öncesi gidip bu gönüllü aktvitelere katılarak hem hayatı öğreniyor, hem yeni arkadaşlar ediniyor, hem İngilizcelerini geliştiriyorlar. Öğrenilenler ve vizyon edinme ise pahala biçilemez bir katık. Sonra bu birikimle üniversite hayatına başlıyorlar.

 21. HelpX organizasyonunu inceledim. Cok guzel dusunulmus bir sistem. Kazan kazan dedikleri bu olsa gerek. Keske bizim ulkede de yaygin olsa.

 22. Bilmediğimiz aslında ne çok şey var. İnternetin en güzel yönlerinden biri bu olsa gerek. Belli amaçlar için bir araya gelen insanlar çok güzel şeyler yapıyorlar, ne yazık ki biz bu gelişmelerin çok gerisinde kalıyoruz. Helpx işi yapmak isterdim. Bu güzel yazı için teşekkürler.

 23. Bilgilendirme için teşekkürler Kemal, zaman zaman gülümsüyerek ya ne kadarda bi habermişim diyorum kandi kendime, hoş bu bilgilendirme gezme özgürlüğünü elinde bulunduranlar ve gelecekte o özgürlüğü elde edecekler için yararlı….

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın