Batu Caves (Batu Mağarası), Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un 15 km kuzeyinde yer alıyor. Hindular için kutsal bir ibadet yeri olan Batu Mağarası, dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olarak geçiyor. Günden 5,000’den fazla kişinin ziyaret ettiği ve Kuala Lumpur’da gezilecek yerler arasında popüler olan mağara, Selengor eyaletinde yer alıyor.

Yer seviyesinden yaklaşık 100 metre yüksekte, 400 milyon yaşındaki dik kireç taşı kayalıklarının içerisindeki mağara kompleksi, Temple Cave, Dark Cave ve Art Gallery Cave olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Temple Cave

Batu-Caves-Kuala-Lumpur

Temple Cave, 100 metre yüksekliğe kadar ulaşan tavan yüksekliğiyle tapınağın en çok ziyaret edilen bölümü. tapınak içerisinde çok sayıda irili ufaklı Hindi tapınma yerleri bulunuyor. İyi aydınlatılmış mağara içinde, Hindu efsanelerini anlatan  çok sayıda süslemeler ve tasvirler bulunuyor.

Her yıl Ocak ve bazen Şubat ayında düzenlenen Hindu festivali Thaipusam Festivali sırasında Batu Mağarası, ibadet veya festivali görmek için gelen milyonlarca kişiyle dolup taşıyor. Hindular, 272 merdivenle ulaşılan mağaraya çıkarak, tanrı Lord Murugan için saygıda bulunurlar. Thaipusam festivali sırasında yüz binlerce inanan, pişmanlık ve özveri eylemleri olarak, şiş ve büyük kancalarla, yanak ve dil veya derilerini delerek, kefaret ödüyorlar.

Murugan heykelini yıkamak için testilere doldurulmuş sütleri taşımak için yapılan, Kavadi adı verilen ahşaptan yapılmış özel taşıma araçlarıyla buraya gelirler. Kavadilerin bazılarının ağırlığı 20 kg’ı geçebiliyor. Kimisi ise testiler omuzlarında taşıyarak mağaraya tırmanıyorlar.

Dünyanın en büyük heykeli olan 43 metre yüksekliğindeki Lord Murugan heykeli, Batu Mağarasının önünde yükseliyor. 2006 yılında çelik sütunlar üzerine betondan yapılan heykel altın ile boyalı.

Lord-Murugan

Batu-Magarasi

Dark Cave

Mağara tapınağına çıkan merdivenlerin orta yerinde, Batu Caves’de yapılabilen ikinci büyük aktivite olan Dark Cave bulunuyor. Macera sevenler ve öğrenmeye meraklılar bu mağaraya ilgi gösterebilir (35 RM). İçerisinde ilginç kaya formasyonları barındıran Dark Cave için önceden rezervasyon yapmak ve turlarla gelmek şart. Dünyanın en nadir örümcek türlerinden Trapdoor Spider ve yarasalar bu mağaranın sakinleri arasında bulunuyor. Kasklarla girilen mağarada, el fenerleri eşliğinde rehberler, 45 dakika süren mağara turu yaptırıyor.

Daha cesur macera severler, birkaç saat süren, dar ve zorlu bir mağara keşif turunu tercih edebilir. (80RM).

Art Gallery Cave

Zeminde, üzerinde çok sayıda Hindu tanrılarına ait hekelleri olduğu bölümdür. Burada küçük bir de göl bulunuyor.

Batu-Caves-Malaysia

Batu Mağarası’na nasıl gidilir

Kuala Lumpur’un 15 km kuzeyinde Gombak bölgesinde yer alıyor ve ulaşımı da gayet kolay. Bu yüzden herhangi bir tur almak gerekmiyor. KL Sentral istasyonu yakınındaki KTM Komuter’den, Port Klang hattıyla 2 Ringgit karşılığında yarım saate ulaşılabiliyor. Trende, kadın ve erkekler için ayrılmış vagonlara ayrı ayrı binilmesi gerekiyor.

Central Market yakınlarından kalkan #11D nolu otobüsle veya Jalan Pudu istasyonundan kalkan 69 nolu otobüs ile Batu Mağaralarına gidilebilir. Alternatif olarak monorail ile Chow Kit istasyonuna gidip, oradan U6 numaralaı otobüs ile mağaraya ulaşılabilir. Biletler gidiş-dönüş olduğundan saklanmalaıdır.

Taksi ile gitmek isteyenler, pazarlık yeteneklerine bağlı olarak 30-50 Ringgit ödeyebilirler. KTM en konforlu ve ucuz ulaşımdır.

Maymunlar

Batu Mağarası’nın çevresinde, tırmanılan merdivenlerde çok sayıda maymun, ziyaretçilerden bir şeyler almaya veya yerdeki çöpleri toplamaya çalışıyor. Maymunlar bazen tehlikeli olabildiklerinden, evcil hayvanmış gibi yaklaşmak biraz aptalca olabilir.

Batu Caves çevresinde restoranlar bulunuyor. Hint köri soslu vejetaryen yemekleri sevenler için iyi tercih olabilirler.

Batu Caves turu için ulaşım dahil 3 saat ayırmak yeterlidir. 06:00-21:00 arasında ziyarete açık olan tapınağı ziyaret etmek ise ücretsiz. Kuala Lumpur, Malezya‘ya yolu düşenler, 110 yılı aşkın yaştaki Batu Mağarası’nı ziyaret edebilirler.

Önceki makaleTwelve Apostles (12 Havari), Avustralya
Sonraki makaleAoraki/Mount Cook, Yeni Zelanda
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

13 YORUMLAR

  1. Malezya’ya 2012’de ve 2103’te iki kez gittim. 2013 Şubat’ın ilk günlerinde Batu Caves’ta gerçekleşen Hinduların kutsal törenleri izledim. Görülmesi gereken bir yer. Evet, o gün oldukça pisti. Ancak, kalabalığın yoğunluğuna bağlamıştım. Öte yandan, Kuala Lumpur, hele Putra Jaya oldukça temiz idi. Çok beğendim, fırsat olduğunda yine giderim.

    • Uzak doğunun en kötü yerlerinden. İki binadan başka bir şeyleri yok. Eğlence dersen ne Tayland ne de China tutar. Boşuna zaman harcamayın. Tekrar giderim diyenler yüzünden boşa giden paralar ve zaman.

  2. Gecen ay ordaydim, çöp doluydu ve bakimsizdi. Müslüman ülkelerde görmeye alisik oldugumuz seyler diyip, buyulenmeden ayrildim. Malezyadaysaniz gidin gorun ama genel olarak degmez.

    • Çöpler çok fazla ziyaretçi almasında, temizlenir sonuçta. Benzersiz atmosferinden eksiltmez bence. 2 defa gittim yine de giderim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here