Batu Caves (Batu Mağarası), Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un 15 km kuzeyinde yer alıyor. Hindular için kutsal bir ibadet yeri olan Batu Mağarası, dünyanın en büyük Hindu mağara tapınağı olarak geçiyor. Günden 5 binden fazla kişinin ziyaret ettiği ve Kuala Lumpur’da gezilecek yerler arasında popüler olan mağara, Selengor eyaletinde yer alıyor.

Yer seviyesinden yaklaşık 100 metre yüksekte, 400 milyon yaşındaki dik kireç taşı kayalıklarının içerisindeki mağara kompleksi, Temple Cave, Dark Cave ve Art Gallery Cave olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Batu Caves: Temple Cave

Batu-Caves-Kuala-Lumpur

Batu Temple Cave, 100 metre yüksekliğe kadar ulaşan tavan yüksekliğiyle tapınağın en çok ziyaret edilen bölümü. tapınak içerisinde çok sayıda irili ufaklı Hindi tapınma yerleri bulunuyor. İyi aydınlatılmış mağara içinde, Hindu efsanelerini anlatan çok sayıda süslemeler ve tasvirler bulunuyor.

Her yıl Ocak ve bazen Şubat ayında düzenlenen Hindu festivali Thaipusam Festivali sırasında Batu Mağarası, ibadet veya festivali görmek için gelen milyonlarca kişiyle dolup taşıyor. Hindular, 272 merdivenle ulaşılan mağaraya çıkarak, tanrı Lord Murugan için saygıda bulunurlar. Thaipusam festivali sırasında yüz binlerce inanan, pişmanlık ve özveri eylemleri olarak, şiş ve büyük kancalarla, yanak ve dil veya derilerini delerek, kefaret ödüyorlar.

Lord-Murugan

Murugan heykelini yıkamak için testilere doldurulmuş sütleri taşımak için yapılan, Kavadi adı verilen ahşaptan yapılmış özel taşıma araçlarıyla buraya gelirler. Kavadilerin bazılarının ağırlığı 20 kg’ı geçebiliyor. Kimisi ise testiler omuzlarında taşıyarak mağaraya tırmanıyorlar.

Malezya’nın en büyük heykeli olan 43 metre yüksekliğindeki Lord Murugan heykeli, Batu Mağarasının önünde yükseliyor. Hinduların en büyük ikinci heykeli. 2006 yılında çelik sütunlar üzerine betondan yapılan heykel altın ile boyalı.

Malta
Batu-Magarasi

Dark Cave

Mağara tapınağına çıkan merdivenlerin orta yerinde, Batu Caves’de yapılabilen ikinci büyük aktivite olan Dark Cave bulunuyor. Macera sevenler ve öğrenmeye meraklılar bu mağaraya ilgi gösterebilir (35 RM). İçerisinde ilginç kaya formasyonları barındıran Dark Cave için önceden rezervasyon yapmak ve turlarla gelmek şart. Dünyanın en nadir örümcek türlerinden Trapdoor Spider ve yarasalar bu mağaranın sakinleri arasında bulunuyor. Kasklarla girilen mağarada, el fenerleri eşliğinde rehberler 45 dakika süren mağara turu yaptırıyor.

Daha cesur macera severler, birkaç saat süren, dar ve zorlu bir mağara keşif turunu tercih edebilir (80RM).

Art Gallery Cave

Zeminde, üzerinde çok sayıda Hindu tanrılarına ait hekelleri olduğu bölümdür. Burada küçük bir de göl bulunuyor.

Batu-Caves-Malaysia

Batu Mağarası’na nasıl gidilir

Kuala Lumpur’un 15 km kuzeyinde Gombak bölgesinde yer alıyor ve ulaşımı da gayet kolay. Bu yüzden herhangi bir tur almak gerekmiyor. KL Sentral istasyonu yakınındaki KTM Komuter’den, Port Klang hattıyla 2 Ringgit karşılığında yarım saate ulaşılabiliyor. Trende, kadın ve erkekler için ayrılmış vagonlara ayrı ayrı binilmesi gerekiyor.

Central Market yakınlarından kalkan 11D nolu otobüsle veya Jalan Pudu istasyonundan kalkan 69 nolu otobüs ile Batu Mağaralarına gidilebilir. Alternatif olarak monorail ile Chow Kit istasyonuna gidip, oradan U6 numaralı otobüs ile mağaraya ulaşılabilir. Biletler gidiş-dönüş olduğundan kaybetmemeye bakın.

Taksi ile gitmek isteyenler, pazarlık yeteneklerine bağlı olarak 30-50 Ringgit ödeyebilirler. KTM en konforlu ve ucuz ulaşım.

Maymunlar

Batu Mağarası’nın çevresinde, tırmanılan merdivenlerde çok sayıda maymun, ziyaretçilerden bir şeyler almaya veya yerdeki çöpleri toplamaya çalışıyor. Maymunlar bazen tehlikeli olabildiklerinden evcil hayvanmış gibi yaklaşmak biraz aptalca olabilir. Dikkat etmekte fayda var.

Batu Caves çevresinde restoranlar bulunuyor. Hint köri soslu vejetaryen yemekleri sevenler için iyi tercih olabilirler.

Batu Caves turu için ulaşım dahil 3 saat ayırmak yeterli. 06:00-21:00 arasında ziyarete açık olan tapınağı ziyaret etmek ise ücretsiz. Kuala Lumpur, Malezya‘ya yolu düşenler, 110 yılı aşkın yaştaki Batu Mağarası’nı gezilecek yerler listesine alabilir.

Önceki blog yazısıTwelve Apostles (12 Havari), Avustralya
Sonraki blog yazısıAoraki/Mount Cook, Yeni Zelanda
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

15 YORUM

 1. Malezya’ya 2012’de ve 2103’te iki kez gittim. 2013 Şubat’ın ilk günlerinde Batu Caves’ta gerçekleşen Hinduların kutsal törenleri izledim. Görülmesi gereken bir yer. Evet, o gün oldukça pisti. Ancak, kalabalığın yoğunluğuna bağlamıştım. Öte yandan, Kuala Lumpur, hele Putra Jaya oldukça temiz idi. Çok beğendim, fırsat olduğunda yine giderim.

  • Uzak doğunun en kötü yerlerinden. İki binadan başka bir şeyleri yok. Eğlence dersen ne Tayland ne de China tutar. Boşuna zaman harcamayın. Tekrar giderim diyenler yüzünden boşa giden paralar ve zaman.

 2. Gecen ay ordaydim, çöp doluydu ve bakimsizdi. Müslüman ülkelerde görmeye alisik oldugumuz seyler diyip, buyulenmeden ayrildim. Malezyadaysaniz gidin gorun ama genel olarak degmez.

  • Çöpler çok fazla ziyaretçi almasında, temizlenir sonuçta. Benzersiz atmosferinden eksiltmez bence. 2 defa gittim yine de giderim.

  • 2017 yılında ordaydım ve gayet temiz bir ortamdı, eğer mağaraya doğru çıkan uzun merdiveni kastediyorsanız, oranın pis olması çok normal 🙂 Çünkü yüzlerce kişinin ellerindeki yiyeceği maymuna uzatırsa , maymunun çöpü kovaya atmasını beklemeyiniz lütfen. Yaklaşık 5000 turistin ziyaret ettiğini düşünürsek merdivenlerin kirlenmesi normal bence haksızlık yapmayalım. Ve düzinelerce sevimli ve zararsız maymunun bulunduğu sürece temizlik ne kadar organize ve profesyonel olursa olsun yine eksiklikler oluşacaktır.

   Yalnız o bölgede trafik sıkıntısı yoğun , İstanbul’un birebir aynısı değil ama o havayı yaşatabilir , Çevre temizliği gayet temizdi , hanımefendi kanımca mağaraya kadar uzanan merdivenleri kastetti sanırım , eğer öyle ise bir yerde katıldığım tarafı sadece merdivenlere insanların maymunlara vermek istediği gıdalardır demek isterim . Birisi çiğdem veriyor , diğeri hindistan cevizi verir ,diğeri de herhangi başka bir gıda .. Ancak giriş bölümünden başlayarak tüm çevre personeller tarafından düzenli olarak temizliği düzenli olarak yapılıyor.
   Muhteşem bir ambians olduğunu söyleyebilirim. Gidecek olan kişilerin tasarıları pigmalyon etkisini sık sık yaşamamışsa tavsiye ederim . İçeriye sigara ile girmeyin aksi halde hindunun birisinden azar işitirseniz Şafak Sezer’in repliğini eyleme geçirebilirsiniz 🙂

 3. Çoğu kişi Malezya’yı yazar geçer.
  Batu Mağaraları ile ilgili bu kadar bilgi vermen gerçekten aydınlatıcı.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın