uçak bileti

Yumurta sever misiniz? Ya haşlanmış yumurta? İçerisinde embriyo varken haşlanmış yumurta yemeye ne dersiniz? Cevabınız hayırrr ise sizden faklı düşünenler olduğunu bilmelisiniz.

Kuluçkadan alınmış, içerisinde neredeyse gün ışığını görmeye hazır civcivlerlerin olduğu, çoğunlukla ördek ve bazen de tavuk yumurtasının haşlanmasıyla hazırlanıyor. Kamboçya’da oldukça gözde bir lezzet olan bu balut, Filipinler, Vietnam’da da yaygın olduğu gibi Malezya, Laos ve Çin’de de tüketiliyor.

uçak bileti

Zaman zaman Baloot, Baalut, Baluge olarak da telaffuz edilen balutun, erken ve geç olarak adlandırılan iki türlüsü var. Erken olanlarda embriyo henüz küçükken, geç olanlarında ise embriyo neredeyse civciv iken yumurtaların haşlanmasıyla elde ediliyor. Filipinler’de daha çok henüz civcivde tüyler, gaga ve kemiklerin gelişmemiş olduğu 17 günlük olduğu yumurtalar tercih ediliyor. Vietnam’da ise 19-21 günlük olanlar daha gözde.

Çoğunlukla sokak satıcıları tarafından hazırlanıp satılan bu yumurtalar bir atıştırmalık olarak tüketiliyor. İçerisindeki civcivlerin olgunluğunu müşteriye gösterebilmek için bazı yumurtaların üst kapakları açıkta satılıyor. Kamboçya’da pong tia koon olarak adlandırılan balut, yumurtalar henüz kabuğu sıcakken, genellikle tuz, sirke ve karabiber karışımı olan küçük bir garnitür ile birlikte servis ediliyor. Civciv ise sarımsaklı biber soslarına bandırılarak yeniyor.

Halk bunun sağlığa faydalı ve aynı zamanda afrodizyak olduğuna inanıyor. Her alan birkaç tane birden alıyor. Bizde midye dolmanın bira ile tüketilmesi gibi burada da balut&bira birbirini tamamlıyor. Ben daha çok, içerisindeki sarı ve beyaz şeyleri yedim ve bildik haşlanmış yumurta tadından farklı değildi.

Bu kimimize iğrenç gelebilir veya içimizden bunun hayvan istismarı olduğunu düşüneler de olabilir. Eğer bu eleştiri vejetaryen bir bakış açısıyla yapılırsa mantıklı olabilir, ama sofranızda biftek, pirzola, kebap gibi et ürünleri ve tavuk eksik olmayanlardansınız bu yeme alışkanlığına bir kültür farkı diye bakmak daha mantıklı olur.

Ne dersiniz?

Önceki makaleGuest Dergi Eylül Yazım: Angkor Wat
Sonraki makaleKamboçya’da Yemek Kültürü
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

9 YORUMLAR

  1. Evet kebab yiyoruz ama o hayvanlar işkence edilmeden kesiliyor. Siz kendinizden pay biçin öldürülmek zorunda kalsanız kesilmeyimi bir kabuğun için haşlanmayı tercih ederdiniz? Düşünce -hüküm biçinize de pes diyorum! Kabuğunda haşlanan savunmasız küçük bir zavallı civcivle kesilen hayvanları kıyaslamışsınız! İnsanlar boğazları için hayvanlara işkence yapmamalı! Bu bir vahşet! İşkencenin bu kadar eğlenceli olmadığını bilin!

  2. Bence iğrenç. Gezmek, farkli kulturleri tanimak hos, ama hicbir kulturu elestirmemek degildir. Her kultur, bir suru berbat seyide iciriyor ve gerektiginde elestirmemiz gerekiyor.

  3. biz insanlar karşılaştığımız her şeyi kendi biligimiz kültürümüz doğrultusunda değerlendiriyoruz.. ilk etapta bu görüntüler bana çok itici geldi içim sızladı, midem bulandı… bakış açımı genişletip tekrar baktım sadece alışık olmadığım bir canilik o kadar.. yeryüzünde en vahşi hayvan İNSAN! her zaman bunu savunurum… paylaşımınız için teşekkürler emeğinize sağlık..

  4. Bizim damak tadımıza hiç uymuyor. Bizim için civcivler sevimli hayvanlardır. Bu sebeple görüntü bana göre iğrenç.

  5. Ahhh, one thing I am not, is an adventurous eater. Two things would stop me eating this: a) it looks like a baby bird embryo (coward that I am I have trouble eating anything that looks like it should still be alive; b) texture – the crunchy bits would put me off and remind me that I was eating a bit of beak, some brains, the spine, wing bones and legs. The texture would then remind me of what a baby bird embryo looks like and that would be the end of that – it would not make it to my stomach. An egg with a piece of chicken breast in it would be fine for a food coward like me………

    • I am not fun eating everything what I have crossed on the road. But I should try some of the local things, if I am curious about it. It’s also good reason to write this article 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here