Doğu Karadeniz’de Çoruh Nehrinin ikiye ayırdığı nefes kesen vadide yer alan Artvin, Türkiye‘nin en yeşil şehirlerinden. El değmemiş yemyeşil dokusu, yüksek dağlarının doruklarında yer alan krater gölleri, yaylaları, tarihi köprü ve kaleleri ile Artvin, doğa, kültür ve tarih turizmini bir arada sunuyor.

Kaçkar ve Karçal dağları ile çevrili olan Artvin, endemik bitki türleri ve yaban hayatıyla şehir yaşamından uzaklaşmak isteyenler için huzurlu bir atmosfer sunuyor. Kendine has gelenek ve görenekleri ile özgün kültürü ile Kafkaslar ve Karadeniz kültürünü harmanlayan kenti her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor.

artvin nasıl gidilir

Artvin hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarih boyunca Çoroksi, Çorok, Kollehis, Klarceti ve Osmanlı Dönemi’nde Livane adıyla bilinen Artvin’in günümüzdeki isminin kökeni hakkında net bir bilgi yok. İlk yerleşimin MÖ 3 binli yıllara uzandığı Artvin, uzun yıllar boyunca yerel krallıklar tarafından yönetildi.

Orta Çağ’da Bizans denetimindeki Bagrati Krallığı egemenliğine giren Artvin, Timur, Akkoyunlu, Safeviler ve Osmanlı tarafından yönetildi. Osmanlı Rus Savaşı’nın ardından 1878’de Ruslara savaş tazminatı olarak verilen kent, 1921’de Türkiye topraklarına katıldı.

Malta

Türkiye’nin en kalabalık nüfusa sahip 76. şehri olan Artvin’in nüfusu 174 bin, yüzölçümü ise 7.436 km². Artvin’in trafik plaka kodu 08, telefon alan kodu ise 466. Merkez ilçesiyle birlikte 8 ilçesi bulunan Artvin’in ilçeleri: Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Murgul, Şavşat ve Yusufeli.

Daha uygun bir Artvin tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Artvin nerede📍

Artvin, Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nin, Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alıyor. Artvin, doğu ve güneydoğuda Ardahan, güneyde Erzurum, batıda Rize, kuzeybatıda Karadeniz, kuzeyde Gürcistan Cumhuriyeti ile komşu.

ⓘ Artvin gezinizde, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Artvin’e nasıl gidilir ✈️

Artvin’e hava yoluyla ulaşım: Artvin kent merkezinde havalimanı bulunmuyor. En yakın havalimanı Gürcistan’ın Batum şehrinde. Batum havalimanı ‘Artvin Hopa’ adıyla iç hat uçuşlarında kullanılıyor. Bu havalimanını kullanan Türk vatandaşları pasaportsuz yalnızca yeni tip kimlik kartıyla Batum’a uçup, Batum’dan Artvin’e otobüsle geçebiliyor.

Batum Havalimanı’ndan Artvin şehir merkezine ulaşım: Batum Havalimanı, Artvin kent merkezine 100 km uzaklıkta. Artvin’e gitmek için Batum Havalimanı’nı kullanan tüm yolcular için HAVAŞ otobüsleri Batum Havalimanı-Hopa Limanı arasında ücretsiz servis hizmeti veriyor. Hopa Otogar’dan Artvin’e her saat düzenli dolmuş seferleri bulunuyor.

artvin nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Artvin’e kara yoluyla ulaşım: Artvin, Karadeniz Bölgesi’nin en doğusunda yer alan bir şehir. Türkiye’nin birçok kentinden şehirlerarası otobüs firmalarının direkt seferleri ile Artvin’e ulaşmak mümkün. Artvin Otogarı şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta.

Artvin’e seferleri bulunan otobüs firmaları şunlar: Artvin Ses Seyahat, Doğu Karadeniz Ekspres, Lüks Artvin Seyahat, Yeşil Artvin Ekspres, Lüks Karadeniz Artvin, Kamil Koç, Metro Turizm, Ulusoy Turizm, Mavi Karadeniz Turizm, Cesur Bingöl ve Palandöken. Otobüsle Artvin’e ulaşım İstanbul’dan 20, Ankara’dan 16 saat sürüyor.

Artvin’e özel araçla ulaşım: Artvin, coğrafi konumu ve yeryüzü şekilleri nedeniyle zorlu bir bölgede. Özel araçla ulaşım özellikle kış aylarında ve yağmurlu dönemlerde bir hayli güçleşiyor.

İstanbul’dan Artvin’e özel aracıyla seyahat etmek isteyenlerin Sakarya, Gerede, Merzifon, Samsun, Rize boyunca Karadeniz sahil şeridini geçmeleri gerekiyor. Ankara’dan Artvin’e ulaşım için ise Yozgat, Erzincan, Erzurum üzerinden yapılıyor.

Artvin, Adana’ya 1.031 km (15 saat), Ankara’ya 1.050 km (8 saat), Antalya’ya 1.096 km (12 Saat), Bursa’ya 1.315 km (19 saat), Erzurum’a 235 km (3 saat), İstanbul’a 1.304 km (19 saat), İzmir’e 1.565 km (22 saat) ve Muğla’ya ise 1.068 km (23 saat) uzaklıkta.

Artvin gezilecek yerler 📌

Türkiye’nin en yeşil coğrafi bölgelerinden birinde yer alan Artvin‘de Şavşat Karagöl ve Borçka Karagöl mutlaka ziyaret edilmesi gereken iki doğa harikası. Balık Gölü, Yüzenadalar, Cehennem Deresi Kanyonu, Macahel, Maral Şelalesi, Çifteköprü ve Mençuna Şelalesi de Artvin’de gezilecek yerler arasında.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz