Antwerp (Anvers), Belçika‘da başkent Brüksel’den sonra ikinci büyük şehir. Belçika’nın sömürge döneminde Afrika’dan getirilen elmas ve değerli madenlerin işlendiği, ticaretinin yapıldığı bir merkez olarak ‘Dünyanın Elmas Merkezi’ olarak adlandırılıyor. Felemenkçede Antwerpen olarak anılan şehir, başkent Brüksel’in 45 km kuzeyinde, Hollanda sınırına yakın bir konumda yer alıyor.

Scheldt Nehrinin çevresinde kurulu olan şehir, Avrupa‘nın en önemli ikinci limanına ev sahipliği yapıyor. Gelişmiş sanayisinin yanı sıra kozmopolit, entelektüel ve sanatsal bir yaşama sahip olan Antwerp, Orta Çağ’dan kalma Barok ve Gotik tarzdaki yapıları ile bezeli eski kent merkezi, müzeleri, yeşil alanları ve renkli gece hayatıyla görülmeye değer.

antwerp

Antwerp Gezilecek Yerler

Antwerp, her ne kadar Belçika’nın ikinci büyük şehri unvanına sahip olsa da şehir merkezi yürüyerek gezilebilecek kadar küçük ve birçok turistik cazibe merkezi birbirine yakın konumda. Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden ve kentlerinden biri olan Antwerp, dünyanın dördüncü, Avrupa’nın ise ikinci büyük limanına ev sahipliği yapıyor.

Şehrin merkezinden de geçen Schelde Nehri, açık denizden kent merkezine 350 km boyunca uzanıyor. Büyük gemilerin Antwerp Limanına rahatlıkla geçiş yapabilmesi amacıyla nehrin hiçbir noktasında köprü bulunmuyor. Nehrin iki yakasına geçişler tüneller aracılığıyla yapılıyor.

Belçika’nın sömürge döneminde Afrika’dan getirilen elmas ve değerli madenlerin işlendiği, dünya pazarlarına sevk edildiği bir ticari merkeze dönüşen Antwerp günümüzde de bu özelliğini koruyor. ‘Dünyanın Elmas Merkezi’ olarak kabul edilen şehir, dünya elmas borsasının da merkezi. Şehir merkezinin farklı yerlerinde elmas ticaretiyle uğraşan çok sayıda işletme bulunuyor.

1. Grote Markt

anvers gezilecek yerler

Grote Markt (Büyük Çarşı Meydanı) eski şehir merkezinin tam kalbinde yer alıyor. Scheldt Nehri boyunca uzanan meydan Antwerp’in Orta Çağ’dan kalma yapılarıyla süslü. Birçok kişi için şehri keşfetmek için başlangıç noktası olarak kabul edilen meydan, Noel döneminde Noel pazarlarıyla da meşhur. Alışveriş yapabileceğiniz dükkanları bulabileceğiniz Grote Markt’te dinlenip yemek yiyebileceğiniz şirin kafeler ve restoranlar da yer alıyor.

2. Stadhuis

Stadhuis (Antwerp City Hall), Antwerp’in belediye sarayı. Grote Markt’ın (Büyük Pazar Meydanı) batı tarafında yer alan belediye sarayının yapımına 1561 yılında başlanmış. 1565’te tamamlanan bina hem Flaman hem de İtalyan mimarisinden esinlenerek tasarlanmış. Gotik tarza sahip bir Orta Çağ yapısı olan Stadhuis, bu özelliğiyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’de de yer alıyor.

3. Our Lady Katedrali

Anvers Our Lady Katedrali

Our Lady Katedrali (Cathedral of Our Lady), Antwerp’in en önemli Roma Katolik kilisesi. İnşa süreci 1352’de başlayan katedral, 1521’de tamamlanan ibadete açılmış. Yapı, ünlü mimarlar Jan ve Pieter Appelmans tarafından Gotik tarzda tasarlandı.

Benelüks Bölgesinde en büyük kilise olarak bilinen Our Lady Katedralinin çan kulesi UNESCO Dünya Mirası Listesi tarafından koruma altında bulunuyor. Vitraylarla süslü katedralin içinde ayrıca Otto van Veen, Jacob de Backer ve Marten de Vos gibi sanatçıların tabloları görülebiliyor.

🕘 Our Lady Katedrali ziyaret saatleri pazartesi, çarşamba, perşembe ve cuma 10.00-17.00; cumartesi 10.00-15.00, pazar günleri ise 13.00-17.00. Kilise, salı günleri ziyarete kapalı. 💶 Our Lady Katedrali giriş ücreti 5€.

4. Vleeshuis Müzesi

Vleeshuis

Vleeshuis Müzesi, Felemenkçe’de ‘Et evi’ anlamına gelen, orta çağda et ürünlerinin satıldığı bir kapalı pazar yeriydi. Our Lady Katedrali’ne 10 dakika mesafede bulunan yapı et pazarı endüstrisini düzenlemek amacıyla 1504’te açılmış. Çok sayıda kasaba ev sahipliği yapan ve Gotik bir yapıya sahip olan bina 1841’de satılarak pazar yeri özelliğini kaybetmiş.

Vleeshuis binası günümüzde bir müzik aletleri müzesi olarak Vleeshuis Müzesi (Vleeshuis Museum) adıyla hizmet veriyor. Müzede ‘şehrin Sesleri’ adlı kalıcı sergide Antwerp’in tarihi geçmişine yolculuk yaparken, şehrin seslerindeki değişimleri de gözlemleyebiliyorsunuz. Yeni baskı müzik metotları, enstrüman yapım atölyeleri ve ilk opera ve konser salonlarının tarihine uzanan geniş bir koleksiyona sahip olan müze, müziğin yaşamın yansıması olduğu mottosunu taşıyor.

Makedonya
Flyista

🕘 Vleeshuis Müzesi ziyaret saatleri 10.00-17.00. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. Müze, 21 Mayıs, 1 Kasım ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı. 💶 Vleeshuis Müzesi giriş ücreti 5€, 12-25 yaş arası ziyaretçilere 3€, 12 yaş altı ve 65 yaş üzeri ziyaretçilere ise ücretsiz.

5. Rubenshuis

Rubenshuis

Rubenshuis (Ruben’in Evi), Flaman ressam Peter Paul Rubens’in hayatının büyük bölümünde yaşadığı evde kurulu olan bir müze. Antwerp’in görülmesi gereken yerlerinden biri olan, İtalyan tarzı mimarili yapı Rubens’in 1609 yılında Isabella Brant ile evlenmesinden sonra inşa edilmiş.

Barok tarzın önde gelen isimlerinden biri olan Rubens ve öğrencileri binanın yapılmasında bizzat görev almış. Rubens’in yaşamını geçirdiği ev, sanatçının ölümünden sonra satılsa da daha sonra restore edilerek sanatçının resim ve sanat eserlerinin de bulunduğu bir müzeye dönüştürülmüş.

🕘 Rubenshuis ziyaret saatleri 10.00-17.00. Müze, pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. Müze, 21 Mayıs, 1 Kasım ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı. 💶 Rubenshuis giriş ücreti 5€, 12-25 yaş arası ziyaretçilere 3€, 12 yaş altı ve 65 yaş üzeri ziyaretçilere ise ücretsiz.

6. Aziz James Kilisesi

Anvers Aziz James Kilisesi

Aziz James Kilisesi (St. James Church), ünlü Flaman ressam Peter Paul Rubens’in evine 400 metre mesafede yer alıyor. Antwerp’in önemli yapılarından biri olan kilisenin yapımına 1491 yılında başlanmış. Gotik bir üsluba sahip olan kilisenin inşası 1656’da tamamlanmış. İçinde Rubens Ailesi ve diğer soylu ailelere ait mezarların da bulunduğu kilise görkemli mimarisi ve vitraylarıyla ünlü.

🕘 Aziz James Kilisesi ziyaret saatleri pazartesi, çarşamba, perşembe ve cuma 10.00-17.00; cumartesi 10.00-15.00, pazar günleri ise 13.00-17.00. Kilise, salı günleri ziyarete kapalı. 💶 Aziz James Kilisesi giriş ücreti 5€.

7. Mayer Van den Bergh Müzesi

antwerp görülecek yerler

Mayer van den Bergh Müzesi, Antwerp’in eski şehir merkezinin kalbinde yer alıyor. Sanat koleksiyoncusu Fritz Mayer van den Bergh’a ait bin parçalık koleksiyonun sergilendiği müze Bergh’in ölümünden sonra annesi tarafından 1904 yılında açılmış. 1858 doğumlu Fritz Mayer van den Bergh’in 14. ve 16. yüzyıla tarihlenen Hollanda ve Belçika’daki Gotik ve Rönesans dönemlerini yansıtan koleksiyonu, neo-gotik bir binada sergileniyor.

Müzede sergilenen en önemli eserler arasında Pieter Brueghel the Elder’in Dulle Griet ve Proverbs’, Pieter Huys’un The Temptation of Saint Anthony, Jan Mabuse’un Magdalen, Quentin Matsys’un Crucifixion a Pleurant bulunuyor.

🕘 Mayer van den Bergh Müzesi ziyaret saatleri 10.00-17.00. Müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs, 1 Kasım ve 25 Aralık’ta ziyarete kapalı. Müzede bilet satışı 16.00’da sona eriyor. 💶 Mayer van den Bergh Müzesi giriş ücreti 8€, 12-25 yaş arası 6€. 65 yaş üzeri ve 12 yaş altı ziyaretçilerden giriş ücreti alınmıyor.

8. Antwerp Merkez Tren İstasyonu

Anvers tren istasyonu

Antwerp Merkez Tren İstasyonu (Antwerpen Centraal), 1895 ve 1905 yılları arasında inşa edilmiş. Mimar Louis Delacenserie tarafından tasarlanan yapı, dünyanın dördüncü büyük tren istasyonu olarak kabul ediliyor. 12 bin metrekarelik bir alanı kaplayan istasyon muhteşem Gotik mimarisiyle büyüleyici güzellikte.

Antwerp’i başta Belçika’nın başkenti Brüksel olmak üzere diğer Avrupa kentlerine bağlayan tren istasyonu gün her saati bir yerlere yetişmeye çalışan yolcularıyla oldukça hareketli.

9. Antwerp Hayvanat Bahçesi

Antwerp Hayvanat Bahçesi

Antwerp Hayvanat Bahçesi (Zoo Antwerpen), Belçika’nın en eski parklarından biri. Antwerpen Centraal Tren İstasyonu’nun yanında yer alıyor. İlk olarak hayvan ve botanik bilimlerine katkı sağlamak için açılan park 1843’ten beri hizmet veriyor. Kardeş parkı Planckendael ile birlikte 7 binden fazla hayvana 950’den fazla türe ev sahipliği yapan Antwerp Hayvanat Bahçesi, her yıl 1.6 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Zaman zaman konser, yarış vb etkinliklerin de gerçekleştiği parkta, av kuşları, deniz aslanları, küçük maymun türleri, penguenler, Malayan tapirleri, zebralar, Asya filleri ve Baringo zürafalarıyla gibi pek çok hayvanı görebilmek mümkün. Vaktiniz varsa Antwerp gezilecek yerler listenize alabilirsiniz.

🕘 Antwerp Hayvanat Bahçesi ziyaret saatleri yaz dönemi (Mayıs-Eylül) 08.00-18.00; kış dönemi (Ekim-Nisan) 09.00-17.00. Hayvanat bahçesi, haftanın 7 günü ziyarete açık. 💶 Antwerp Hayvanat Bahçesi giriş ücreti 31€, 3-11 yaş 25€, 12-17 yaş 29€, 18-25 yaş arası öğrenciler 29€, 60 yaş üzeri 29€.

10. Antwerp Botanik Bahçesi

Antwerp Botanik Bahçesi (Den Botaniek), şehrin Leopoldstraat bölgesinde yer alıyor. 1825’te açılan parkın günümüzdeki hali Claude-Louis Sommé tarafından yapılmış. Kaktüs ve egzotik bitkilerden oluşan 2 bin adet bitkiye ev sahipliği yapan Den Botaniek 1926’dan beri Antwerp Belediye Meclisi tarafından yönetiliyor. Her gün 08.00-20.00 saatleri arasında açık olan parka giriş ücretsiz.

Antwerp‘e Türkiye‘den direkt uçak seferi bulunmuyor. Antwerp kent merkezine 7 km uzaklıkta bulunan Antwerp Uluslararası Havalimanına bazı Avrupa kentlerinden direkt uçuş bulunsa da sefer sayısı oldukça az. Antwerp’e gitmek isteyenlerin Belçika’nın başkenti Brüksel’e uçak bileti alması, Brüksel’den ise tren, otobüs, taksi ya da kiralık araçla Antwerp’e ulaşması gerekiyor.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan Brüksel Havalimanına, Pegasus Hava Yollarının ise haftanın 7 günü Sabiha Gökçen Havalimanından S. Charleroi Havalimanı’na direkt seferleri var. İstanbul Brüksel uçuş süresi 3 saat 30 dakika.

Brüksel kuzey tren istasyonundan Antwerp’e her yarım saatte bir tren seferi var. Brüksel-Antwerp trenle 35 dakika sürüyor. Tren biletleri 15€’dan başlıyor. Brüksel-Antwerp arasında düzenli otobüs seferleri de var. Otobüsle yolculuk yaklaşık 1 saat sürüyor. Otobüs biletleri 6€’dan başlıyor.Antwerp, yüzyıllardır Avrupa’nın en önemli ticari merkezlerinden biri olarak dış dünyaya açık, çok kültürlü bir yapıya sahip. Orta çağdan kalma muhteşem evleri ve görkemli yapılarıyla Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olan Antwerp, Belçika seyahatinde rotanıza ekleyebileceğiniz yerlerden.

Önceki blog yazısıBelgrad Ormanı, İstanbul
Sonraki blog yazısıPhaselis Antik Kenti: Phaselis Koyu
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın