malta

msterdam, insanı kendisine hayran bırakacak etkileyici bir mimariye ve eğlenceli bir atmosfere sahip güzel bir şehir. Güzel kelimesi aslında Hollanda’nın başkenti Amsterdam‘ı tarif etmek için biraz basit kalıyor. Çünkü bu şehir sadece önemli turistik yerleriyle gezilip-görülecek bir değil; sunduğu özgür atmosfer, güvenli sokakları, nefis kafeleri, eğlenceli gece hayatı ve etkileyici müzeleriyle tam da yaşanılacak bir şehir.

Yıllar evvel ilk gittiğimde kış mevsimiydi, soğuk sevmeyen ben yeteri kadar şehrin kişiliğini keşfetme fırsatı bulamamıştım. Oysa bu defa sokaklarında o kadar çok gezdim ve cafelerinde o kadar çok oturdum ki, belki de başka hiçbir şehir şehirde bulamayacağım eski kanalların, tarihi anıtların, mimari güzelliklerin ve gizli sokakların ambiyansının keyfini sonuna kadar çıkarabildim. Dolayısı ile rahat rahat övebilirim şimdi bu çekici şehri.

malta
Amsterdam gezilecek yerler

Ben de kendimi sokaklara bırakıp ve geçmişte gördüğüm yerlere bu defa bir seyahat yazarı gözüyle baktım tekrar.

       

Instagramdan takip edin: @yoldaolmak

Amsterdam Gezilecek Yerler

1. Dam Meydanı

Bir kış günü buz pateniyle dans eden romantikleri fotoğrafladığım bu meydan, bu yaz başı dönemde capcanlı bir festival alanına dönüşmüştü sanki. Her bir köşede hünerlerini gösteren sanatçılar, sokak ressamları, gösteri ustaları, turistleri ve yerlileriyle tam bir panayır havası yaşatan bir yer. Amsterdam’ın ana meydanı olan Dam Meydanı şehir etkinliklerinin ve festivallerinin yapıldığı bir alan.

Meydanın başında duran görkemli bina 1655’te belediye binası olarak kullanılmış, 1808’de ise Kraliyet Sarayı’na dönüştürülmüş. Sarayın sağındaki gotik bir kilise Niewe Kerk ise 15. yüzyıldan bu yana kraliyet taç giyme törenlerinin yapıldığı yer. En güzeli meydanın bir köşesine kurulup insanları ve gösteri sanatları yapanları izlemek. Ne de olsa burası şehrin kalbi.

2. Amsterdam Kanalları

Amsterdam bir kanallar şehri. 17. yüzyılda Amsterdam’ın tarihi merkezinin etrafında simetrik bir görüntü oluşturacak şekilde inşa edilmiş ve mükemmel bir şekilde günümüze kadar da korunmuş. Uzunluğu yüz km’den fazla olan kanalların üzerinde bin beş yüzden fazla köprü var. Şu klasik bisikletli, sağlı sollu tarihi Amsterdam evleri ve köprü fotoğraflarını şehrin her köşesinde çekebiliyorsunuz dolayısıyla.

Yılda 3 milyon kişinin katıldığı Amsterdam Kanal turları, turistler için olmazsa olmaz aktivitelerden biri. Amsterdam’ın güzel mimarisinin içinde bir yolculukta buluyorsunuz kendinizi. İsteyene kısa süreli hop on/hop off taksiler, isteyene içki ve yemek ikramları sunan lüks teknelere kadar hem de. Bütçenize uygun birisine katılın. 1 saatlik kanal turu 16€. Hop on-Hop off kanal bot turu günlük bilet 21€. Akşam yemekli kanal turu 79€.

3. Red Light District

Aslında Amsterdam demek Red Light District demek bir anlamda. Bir zamanlar artan uyuşturucu kullanımını kontrol edemeyen devlet bunun sorumlusu olarak kendilerini görmeye başlayınca, sorunu kökten ve kontrollü çözmek amacıyla Red Light Bölgesini yaratmış. Böylelikle hem şehrin dünyaca ünlü bir cazibe merkezi olmasını sağlamışlar, hem de legal ve kontrol edilebilir bir eğlence dünyası kurmuşlar.

Yasal fuhuş sunan ve vitrinlerinde yarı çıplak kadınları olduğu genelevler, seks shoplar ve tabi ki bolca cannabis bulunan kafelerin sıralandığı bir bölge burası. Kırmızı neon ışıklarıyla aydınlatılan cafelerin yoğunlukta olduğu bölgede hayat burada gün batımı sonrasında başlıyor, en hareketli saatler ise gece yarısı, sabaha karşı da gittikçe sakinleşiyor. Nefis cafe ve barları var. Dünyanın her lezzetini bulabileceğiniz restoranlar ve atıştırmalıklar sunan dükkanları deneyin.

4. Rijksmuseum

Şehrin önemli eserleri barındıran büyük müzeleri Museumplein adı verilen bölgede toplanıyor. Museumplein’in gözdesi Hollanda’nın Ulusal Sanat Galerisi Rijksmuseum’u görmek Amsterdam’da yapılacak şeylerin başında geliyor (17,5€). Rembrandt, Vermeer, Frans Hals ve Jacob van Ruysdael gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri bulunuyor. En bilinen tablolar ise Rembrandt’ın The Night Watch ile Vermeer’in The Milkmaid eserleri.

5. Van Gogh Müzesi

Van Gogh Muzesi, Amsterdam

Amsterdam’ın müzeler alanı olarak adlandırılan Museumplein bölgesinde, Rijksmuseum’ın hemen arkasında yer alan Vang Gogh Müzesi‘nde, Van Gogh’un resimlerinin yanı sıra, 19. yüzyıl sanatçılarının eserleri ve sanat tarihi ile ilgili çeşitli çalışmaların yer aldığı sergiler de bulunuyor (17€). Hemen müzenin dışında ise büyük bir park bulunuyor ve burada ayçiçeği kurabiyeleri, resimler ve içecek satan dükkanları bulabilirsiniz.

6. I Amsterdam

Amsterdam’ın en çok fotoğraflanan, önünde hatıra fotoğrafı çektirilen I Amsterdam yazısı, Museumplein bölgesinde, Rijksmuseum’dan hemen sonraki parkta yer alıyor. Siz de klişe olun ve biraz kalabalık olsa da insanın boyunu geçen harflerin üstüne çıkın, arasına karışın ve Amsterdam’a gelişinizi burada ölümsüzleştirin. Benim tavsiyem d harfinin içerisinde fotoğraf çektirin.

7. Anne Frank Müzesi

Amsterdam'da gezilecek yerler

II. Dünya Savaşı sırasında, Nazi teröründen saklanan Anne Frank, ailesi ve dört kişi daha bir kitaplık arkasında gizlenmiş 200 metre karelik bir odada Nazilerin katliamından uzak gizli bir hayat sürdürmüşler. Bu grup sadece 2,5 yıl boyunca saklanmayı başarabilmiş ve ardından Nazi yetkilileri tarafından bulunup toplama kamplarına gönderilmişler.

Anne’nin babası Otto Frank hariç hepsi bu kamplarda hayatlarını kaybetmişler. Prinsengracht kanalında bulabileceğiniz Anne Frank’in evi, savaş sırasında bir günlük tutmuş Yahudi kızı Anne’ye adanmış bir müze olarak ziyarete açık. “Anne Frank’in günlüğü” kitabı da Anne Frank’in saklandığı dönemde yazdıkları üzerine hazırlanmış. Günlüğün orijinali ve daha fazlası bu müzede sergileniyor (10€).

8. Vondelpark

Amsterdam ve çevresi yemyeşil bir şehir. Şehrin sokaklarını arşınlayıp da yorulduğunda, kıvrılabileceğin bir park veya meydan bulabiliyorsun hemen. Museumplein bölgesinin yakınında, şehrin tam ortasında yer alan Vondelpark Amsterdam gezilecek yerler arasında en huzur veren yer ve parkların da en güzeli.

Her yaştan insanı gezerken, bisiklet kullanırken, spor yaparken görebiliyorsunuz burada. Sanki şehirde değil de bir ormanda, botanik parktaymışsınız gibi hissettiriyor ki aynen de öyle. Gidin görün.

9. Çiçek Pazarı

Hollanda denince akla yel değirmenleri, bisiklet, klompen ve peynir dışında bir de lale geliyor elbet. Instagram fotoğraflarında gördüğünüz lale bahçeleri görmeyi hayal etmeyin tabi. Burada buket buket laleler, lale soğanları, magnetler, klampen ve diğer Hollanda’ya dair hediyelik eşyaları bulabilmeniz mümkün.

Ben alışverişten anlamam ama, eğer birilerine veya kendinize bir şeyler alacaksanız burası ideal. Çiçek Pazarı’na paralel uzanan dükkanlarda Amsterdam’ın ünlü peynirlerini de tatmayı unutmayın.

10. Bisiklet turu ile rastgele gezin

Amsterdam'da Yapilacak Seyler

Amsterdam bisiklet severler için dünyadaki en güzel şehirlerden biri. Ülke zaten dümdüz ve bisiklet yolları ve park yerleri hemen hemen her yerde var. Yaklaşık beş yüz bin bisikletli yaşıyor Amsterdam’da ve geldiğinizde bunun gerçek olduğunu kendi gözlerinizle görebiliyorsunuz.

Dar sokaklar, kanallar ve pahalı park ücretleri ile arabalar için pek de iyi bir şehir sayılmaz burası. Hemen hemen her yerde bisiklet kiralayabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. Birine girin ve hemen dolaşmaya başlayın. Rehberli Amsterdam bisiklet turları 22,5€.

Dünyanın farklı coğrafyalarından çok sayıda insanı ağırlayan kentte dünya mutfaklarının neredeyse hepsini bulmak mümkün. İtalyan, Türk, Arap, Fransız, Hint, Çin, Etiyopya, Rus, Japon, Yunan, İran ve Latin Amerika lezzetleri şehrin her yerine yayılmış. İlginç lezzetler tatmak istiyorsanız Febo’ya uğrayın. Waffle tadın, kızarmış patatesinizi yerken meydanda insanları izleyin.

Vaktiniz varsa Volendam, Edam ve Marken‘i de gezin. Hollanda’nın eski tarihi dokusunu hissetmek için her biri yarım veya 1 saat uzaklıkta ulaşılması kolay yerler.

Amsterdam’a nasıl gidilir

Amsterdam'da gezilecek noktalar

Amsterdam’a bu defa KLM Havayolları ile uçtum ve biletimi Turna.com sitesinden aldım. Sık sık yapılan Amsterdam kampanyalarından birini yakalayın.

KLM uçağı akşam 17:00’de İstanbul’dan kalkıyor. 3 saat 40 dakikalık bir uçuştan sonra Amsterdam’dasınız. Yine pazar günü 20:00 uçağıyla da Atatürk Havalimanı’na dönüyorsunuz. Böylelikle 2 gece ve 2 tam gündüzünüz oluyor bu güzel şehri keşfetmek için.

Amsterdam gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil elbette. Listeye yüzlerce başka madde ekleyebilirim. Klasik söylemle beklentiniz neyse Amsterdam bunu size verecek zenginliğe sahip. Sokaklarında rastgele dolaştığınızda sıkılmıyorsunuz. Hele hava da güneşli ve mavi bir gökyüzü varsa, baktığınız her yer benim fotoğrafımı çek dercesine albenisiyle karşınızda duruyor.

Tasarım butikleri, ilginç müzeleri ve ilham verici dükkanları ile bir adım önde sanki bu şehir. Dam Meydanı, kanallar, Red Light Street, Müzeler Bölgesi, Chinatown ve dahası… En çok da şehrin insanlarının neşesi ve enerjisi sizi etkileyici atmosferinin girdabına daha da kapılmanıza sebep. Gidin görün.

28 YORUM

 1. Amsterdam en çok görmek istediğim yerlerden biri, özellikle de müzeleri. KLM Havayolları ve Turna.com işbirliği de bulunmaz bir fırsat. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler (:

 2. Üstad sitenizi yakından takip ediyorum. Her paylaşımınızda yeni bir şeyler öğreniyorum. Çok teşekkürler.

 3. Merhaba benim gibi ilgili arkadaşlar var mı bilmiyorum ama eski plak konusunda da Amsterdam bir cennettir. Google mapste vinly records diye arama yapınca merkezde bir çok plakçıya laşabilirsiniz ki hepsi harikadır.

  İyi seyahatler

 4. Gerçekten yararlı bir yazı, siteniz çok güzel 🙂

  Kendi gezi tecrübelerimi paylaştığım kamp, gezi ve keşif üzerine olan delidolugezgin.blogspot.com.tr
  bloğumu Ziyaret Edip Tavsiye Ederek yardımcı olursanız sevinirim. Çok Teşekkürler…

 5. Van Gogh Müzesi en çok görmek istediğim yer Amsterdam’da. Bu yıl gidecektim ama rotayı başka yere kırmak zorunda kaldık :'(

 6. Gelişmiş bir ülke, gelişmiş bir şehir, insana verilen değer ve özgürlük neymiş öğrenmek isteyen Amsterdam’a gitsin. Sadece eğlence ve tatil için değil öğrenmek için de emek harcayın.

 7. Mükemmel bir Amsterdam gezi rehberi olmuş. Sık kullanılanlara ekledim 🙂 önemli ve güncel bilgiler ile bize ışık tutacak.

 8. Amsterdam’a gitmek istiyorum tesadüf gördüm yazınızı teşekkürler. Van Gogh müzesi hakkında biraz daha bilgi olsaydı güzel olurdu.

 9. Merhaba Kemal bey Amsterdam’a turla gitmeyi düşünüyorum bundan önce 2 kere Schengen aldım fakat 1 yıl önce Fransa’dan red yedim. Üniversite öğrencisiyim ablam sponsor olacak. Red olayı beni kotu bir sey olarak engeller mi vize almamda? Bunun icin ekstra bir şey yapmam gereklimidir? Tessekurler

  • Daha önce red almış olman kayıtlarda olumsuz görünür, ancak önemli olan evraklarının sağlamlığı, hesabındaki bilgiler, kredi kartı limitleri. Kısaca admalara sadece gezmeye gittiğini, geri döneceğini ispat etmen lazım. Bir ön yazı yazıp sadece gezmeye gitmek istediğini, tur rotasındaki bazı yerlerin isimlerini yazarak buraları merak ettiğini belirten bir ön yazı yaz. Büyük tur firmaları ile gitmek belki de biraz daha yardımcı olabilir.

 10. Merhaba ben yeni pasaport aldım
  Umuma mahsus pasaport
  Ukrayna vize gerekiyor mi?
  Temmuz ayında ukranya gidelim belli
  Abi kemal cevap bekliyorum

 11. Amsterdam’da bir dünya şey olmasına rağmen hiç aklımdan çıkmayan tek bir yer var Vondelpark.
  Orada yaşadığım dünyayı hiç bir yerde yaşamadım. Benim için yeri çok ayrı.

 12. Güvenli, temiz ve uygun fiyatlı bir şehir. Ucuza yeme içme bulmak kolay, kahve ve içkiler İstanbul gece hayatından daha ucuz. İnsanların uyuşturucu kullandığı bir yer diye düşünülüyor, ama yanlış, uyuşturucu ve kapalı mekanlarda sigara içmek dahi yasak. Marijuana keyif verici bir madde, uyuşturucu değil, ama insanlar önyargıyla yaklaşıyorlar. Gece gündüz güvenerek gezebilirsiniz. Müzeler dediğiniz gibi çok zengin ve güzel. Medeniyet nedir şahit olacağınız bir ülke.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın