Alaçatı, son dönemde isminden sıkça söz ettiren, tatilcilerin gözde yerlerinden birine dönüştü. Kesme taşlarla inşa edilen ve begonvil, hanımeli, sardunya gibi rengarenk çiçeklerle süslü cumbalı evleriyle, modern bir Avrupa kasabasını andırıyor. Bölgeye özgü şirin mimarisiyle hayranlık uyandıran bu tatil beldesinde, kış döneminde yaklaşık sekiz bin kişi yaşarken, yaz aylarında bu sayı elli bine kadar yükseliyor.

Ege’nin bu lavanta kokan şirin kasabası, artık ülkemizin en popüler tatil yerleri arasında yer alıyor. Rengârenk pencere ve kapıların süslediği cumbalı taş evleri, arnavut kaldırımlı sokakları, lavanta kokulu hediyelik eşya dükkanları, mavi tahta sandalyeli ve yöreye özgü motiflerle işlenmiş masa örtülerinin süslediği kafe ve restoranlarıyla pek keyifli bir atmosfere sahip.

Alaçatı

İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir sahil beldesi olan Alaçatı, sokaklarını süsleyen mis kokulu çiçekleri ile bahar aylarını görsel bir şölene dönüştürüyor. İsmini Osmanlı döneminde yaşayan Alacaat aşiretinden alan Alaçatı, Antik dönemden bu yana yerleşimin devam ettiği eski bir sahil kasabası.

Köklü bir tarihe, şahane bir mimari dokuya sahip. Alaçatı’nın 1850-1890 yılları arasında inşa edilen taş evleri, Rum ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyor. Yaz sıcağından kurtulmak için kuzey-güney yönünde güneşi az, rüzgârı ise bol alacak şekilde yapılmış. Mübadele sonrasında büyük bir değişim yaşanmış.

Alaçatı, her ünlü yerin başına gelen, aşırı ilgi ve sonrasında fazla turistikleşmesinden dolayı ilk gidenleri biraz hayal kırıklıklarına uğratsa da birçoğumuzun tatil hayallerini süsleyen bir kasaba. Her yıl açılan yeni mekânları, butik otelleri, aktiviteleri ve lezzetleri ile

Alaçatı’yı Alaçatı yapan en önemli özelliklerden biri de vahşi yapılaşmaya ve yüksek katlı yapılara izin verilmiyor oluşu. Alaçatı’nın dört bir yanında göreceğiniz tüm yapılar taş ev anlayışına uygun olarak inşa edilmiş durumda.

Hacı Memiş Mahallesi’nden başlayan, Kemalpaşa Caddesi’ne kadar uzanan geniş bölge ara sokaklar da dahil olmak üzere bütüncül bir estetik mimariye sahip. Bu rengarenk çiçeklerle bezeli sokaklar özellikle hafta sonlarında fotoğraf çekilmek için birbiriyle yarışan insanlarla dolup taşıyor.

Her köşesi farklı bir rengi ve duyguyu yansıtan İzmir’in Alaçatı kasabası, sokaklarında dolaşırken kaybolmaktan keyif alacağınız bir yer. Arnavut kaldırımlı dar sokakların iki yanında göz alıcı şık butikler, yerel zenginliği gözler önüne seren antikacılar, Ege’nin en nadide yemeklerini sunan restoranlar ve sıra dışı kafeler sıralanıyor.

Makedonya Tatil
Alaçatı gezilecek yerler
Hacımemiş Mahallesi
alaçatı yapılacak şeyler

Gündüz sokaklarında adım atmanın zor olduğu Alaçatı’nın gece hayatı da bir hayli hareketli. Günün ilk ışıklarıyla birlikte geç yapılan kahvaltının ardından plaj ve kafelere gidilen tatil beldesinde öğleden sonraki dinlenmenin ardından herkes geceye hazırlanıyor.

Alaçatı merkezde birçoğu canlı müzik eşliğinde muhteşem lezzetler sunan restoran ve kafelerin yanında, gündüz plaj olarak hizmet veren birçok beach club da eğlence mekanına dönüşüyor. Alaçatı Port, eğlence arayanların ilk uğradığı noktalardan.

Alaçatı, sayıları 400’e ulaşan konsept butik otelleriyle Türkiye’nin en özel bölgelerinden. Her birinin dokusu, hikayesi ve bu hikayeyi tamamlayan bir ruhu olan otellerde yüksek sezonda yer bulmak zorlaşıyor.

Renkli dekorasyonlarıyla misafirlerine kendilerini özel hissettiren butik otellerin birçoğunun oda sayısı 5-15 arasında. Kalabalık ve stresten uzak, gürültünün uğramadığı, kapıdan adımınızı atar atmaz ruhunuza işleyen oteller huzur arayışınızın en büyük yardımcısı.

Alaçatı’da listeden öte ve önce yapmanız gereken bir şey varsa o da şirin kasabanın Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında yürümek. Taş sokakları arşınlamak, ara sokaklarını süsleyen cumbalı evlerin önünden geçmek insana keyif veriyor.

Bu ünlü tatil beldesi, sörf denildiğinde Türkiye’de ilk akla gelen yerlerden biri olmasına rağmen deniz kenarında değil. Bu nedenle sörf yapmak ve denize girmek isteyenler, yaklaşık 5-10 kilometre uzaklıktaki harika Alaçatı plajları ve koylarına gidebilir. Alaçatı Çark Plajı ve Delikli Koy bu çevredeki en ünlü plajlardan. Eğer dilerseniz, Alaçatı’dan biraz uzaklaşıp, incecik kumlara sahip upuzun kumsalıyla bilinen Çeşme Ilıca Plajı’na da ulaşabilirsiniz.

Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı gezmesi kolay. Yürüyerek her yere gidebilirsiniz. Sadece Delikli Koy, Alaçatı Port için ulaşıma ihtiyacınız olacak. Kalınacak oteli seçmek en önemli konu. Alaçatı’ya sırf otellerinde kafa dinlemek için dahi gidilir. Alaçatı hareketli ve bazen de gürültülü bir yer. Oteli seçerken buna dikkat etmek gerek. Benim şimdiye kadar kaldığım ve memnun Kurabiye Hotel, Alura Boutique Hotel, Hay Otel, Salbakos Otel butik otel seçeneklerine göz atın. Bütçenize uygun olanı seçin.

1. Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı Kemalpaşa Caddesi

Kemalpaşa Caddesi, Alaçatı’nın en işlek noktası. Çarşının kalabalığının aktığı ana arter burası. Alaçatı’ya yel değirmenlerinin olduğu sokaktan girip kalabalığa doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkıyor. ‘İsmi Kemalpaşa Caddesi’ olsa da trafiğe kapalı, dar yolu upuzun bir sokağa benziyor.

Arnavut kaldırımla döşeli caddenin her iki tarafında da iki katlı, cumbalı evler sıralı. Alaçatı’nın alamet_i farikası bu taş evler, mavi söveli pencerelerinden sarkan çiçekleri ve kendine has mimarisiyle öyle şirin ki kartpostal çekimi çin hazırlanmış bir film platosu gibi duruyor.

Kemalpaşa’da çok sayıda butik otel, birbirinden güzel yeni nesil kaferler, ‘akşam olsa da buraya gelip demlensek’ dediğiniz restoranlar, insanın içinde alışveriş yapma isteği uyandıran küçük hediyelik eşya dükkanları sıralı. Bir de kapının önünde küçük bir tezgahın üstüne sıralanmış kokusu her yere sirayet eden lavanta demetleri ve mevsimiyse mor çiçekli enginarlar!

Yaz aylarında özellikle akşam saatlerinde Kemalpaşa’da adım atacak yer olmuyor. Hele de bayramlarda, kalabalığın içinde oradan oraya sürüklenmeden elde değil! Akşam bu cadde de oturmaya kararlıysanız, önceden gideceğiniz mekana karar verip rezervasyon yaptırmak en iyisi.

Gündüz ise sakin, fotoğraf çekilmek için sayısız fotojenik köşe musait. Güzel kıyafetlerinizi yanınıza alın, bir de iyi fotoğraf çeken bir arkadaşınızı…

Malta

Alaçatı Meydanı, Kemal paşa caddesinde küçük bir meydan, ama ziyaretçisi çok. Meydanın çevresi meze kokularının geldiği restoranlar ve hafif müzik seslerinin geldiği barlarla çevrili. Meydanın en hoş tarafı da mavi-beyaz Ege’de olduğunuzu hissettiren konsepti!

İmren Pastanesi, 1941’den beri Alaçatılı. Geleneksel tariflerden ilham alan İmren’in tatlıları öyle leziz ki bazen seçim yapmak zor olabiliyor. Benim favorim, tüm sakızlı tatlılar, ve Çeşme limonlu tart.

Kirli Çıkı Sanat Galerisi, Alaçatı’da en sevdiğim yerlerden. Ağaçtan yapılmış kaşık, tepsi, terlik ve günlük hayatta kullandığımız daha pek çok eşyanın üzerine akrilik-kolaj, dijital baskı teknikleri kullanılarak çok hoş eserler ortaya çıkarılmış. Sanatsal işler ilginiz çekiyorsa Kirli Çıkı’ya uğrayın!

2. Hacımemiş Mahallesi

Hacımemiş Mahallesi
Hacımemiş Alaçatı
Dutlu Kahve, Hacımemiş, Alaçatı

Hacımemiş Mahallesi, Alaçatı’nın en nev-i şahsına münhasır yeri. Şirin kafe ve restoranları, antikacı dükkanları, galerileri, seramik ve cam işçiliği atölyeleri ve daha bir çok farklı mekânlarıyla Alaçatı’nın yükselen yıldızı. Çünkü bu mahalle halen Alaçatı’nın ruhunu taşıyor. Kemalpaşa’nın ve meydanın kalabalığından daha uzak, huzurlu. Rahatsız etmeyen kalabalığın arasında sağa sola bakınmak bile çok keyifli.

Çıkmalı evlerin arasında kalmış begonvillerin fütursuzca fışkırdığı sokaklarda olmak iyi hissettiriyor. Her geçen gün bir yenisi eklenen restoranları, özgün eserlerin sergilendiği sanat galerileri, havayı saran mis gibi mahlep kokusunun yayıldığı minik Alaçatı fırınlarının arasında dolaşın. Eminim çok seveceksiniz!Kemalpaşa Caddesi gibi sıkış sıkış bir kalabalık, sokağa taşan gürültülü mekânlar yok burada, daha sakin ve dingin bir yer. Özgün ürünler sunan antika dükkanlarına tek tek girin derim.

Dutlu Kahve, asırlık dut ağacı altında sükut içinde! Birbirinden lezzetli mezeleri tadın, bir kadeh rakı ya da birbirinden özel şarapları ile muhabbetin dibine vurun. İçki içmeseniz bile burada içilen bir bardak su tüm sıkıntıları unutturur.

Kapari Bahçe, geniş ferah bir alanda, tarihi konaktan kalma taşların arasına kurulmuş. Ege’nin iki yakasında nefis lezzetler vadeden bahçede, Hania Böreğinin, Yunan Usulü Musakkanın, Deniz mahsullü Linguinenin, Santorini Fava’nın tadına bakmak şart! Tahinli kurabiyesi ise ödül almış.

Dondurmino, Alaçatı’da, nefis İtalyan dondurmalarını seçmekte kararsız kalacağınız bir mekan. 40 yıldır dondurma sektöründe olan Dondurmino’nun renkli topları, Alaçatı sokaklarında gezinip yorulduktan sonra, serinlemek için birebir.

Asma Yaprağı, şüphesiz adına hakkıyla taşıyan bir mekan. Ferah bir bahçede yörede yetişen otlardan çok alengirli teknikler kullanılmadan nefis yemekler pişiriyorlar. Ege lezzetlerini tadabileceğiniz, cam köşkdeki bol sohbetli uzun sofralarda, kendinizi Alaçatılılı gibi hissedeceğiniz kesin!

3. Alaçatı Pazar Yeri Camii

Alaçatı Pazaryeri Camii (Ayios Kostantines Kilisesi), 1874 yılından kalma Yuhannis Halopas tarafından yapılmış bir kilise aslında. Sonradan Pazaryeri Camii olarak kullanılmaya başlanmış yapının aslına sadık kalınmış. Üç nefli bazilikanın duvarlarıdaki ikonalar namaz sırasında perdeyle örtülüyor.

Antikacılar Çarşısı, antika meraklılarının uğramasını tavsiye ettiğim bir çarşı. Pazar yerinin hemen karşısında. Anadolu’dan gelen otantik eşyalar, değerli tablolar, süslemeli vazolar, kollu şamdanlar, victoria tarzı çay kahve fincanları…Envai çeşit vintage eşya arasından zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz!

4. Alaçatı Evleri

Alaçatı Evleri
Alaçatı nereler gezilir

Alaçatı Evleri, Alaçatı’nın bu kadar popüler olmasında haklı bir payı var! Her biri Alaçatı’da çekilen fotoğraf karelerinin baş aktörü. Kesme taş evlerden oluşan mimarisi ile kendine has bir stile sahip. Ege esintili kapıları, renkli söveli pencereleri, birbirine yaslanmış taş duvarları ile hem estetik hem samimi.

‘Ponza’ taşına benzeyen kesme taşlardan yapılan bu evler yazın soğuk, kışın sıcak tutuyor. Çevrede bulunan butik oteller ve restoranlar da restore edilen, Rumlardan kalan taş evleri kullanıyor.

5. Alaçatı Değirmenleri

Alaçatı Değirmenleri

Alaçatı Değirmenleri, Alaçatı’nın alamet-i farikası! 1850’lerden kalma taş yel değirmenleri, buranın en eski yapıları arasında yer alıyor. Büyüklükleri birbirinden farklı 4 adet yel değirmeni, Alaçatı merkezde yer alan küçük bir tepenin üzerine kurulu. Günümüzden yaklaşık 100-150 yıl önce buğdayı una çevirmek için kullanılanmışlar.

Alaçatı’nın yel değirmenleri Alaçatı sokaklarını turladıktan sonra hem yorgunluk kahvesi içmek hem de nefis gün batımı izleyip fotoğraf çekmek için ideal bir yer. Yel değirmenlerinin yanı başında uygun fiyatla yiyecek içecek satan şirin bir kafe bulunuyor.

Kumrucu Şevki Alaçatı, Alaçatı’nın meşhurlarından. Nohut mayasından yapılan İzmir kumrusunun içine kızartılmış salam, sosis, salatalık ve biber turşusu konularak hazırlanıyor. Kumrusu kadar ayranı da leziz. Rafine et ürünleri pek sağlıklı olmasa da ufak bir kaçamak yapmaktan zarar gelmez!

6. Alaçatı Pazarı

Alaçatı Pazarı

Alaçatı Pazarı, her cumartesi çok geniş bir alanda kurulan ayrı bir keyif. Sebze ve meyveler inanılmaz lezzetli ve ucuz. Eve dönerken sebze ve meyve almak isteyenler nasıl taşırım diye düşünmesin, bütün zahmete değer.

Sebze meyvenin dışında, kaliteli giyim ürünleri ve el yapımı reçellerin, baharatların bulunabileceği çok renkli bir yer. Yakın köylerde üretim yapan köylülerin lezzetli doğal ürünlerini alın. Pazarda Reçelci Niko’ya uğrayın, hangi ürünlerden nasıl leziz reçeller yapıldığını görün.

7. Alaçatı Marina

Alaçatı Marina

Alaçatı Marina (Alaçatı Port), Alaçatı’nın denize bakan yüzü. Denizin Karşıyaka azmağına kadar sokulduğu, Alaçatı koyunun içindeki marinada Rüzgar güllerine ve Ege maviliğine bakan birbirinden lüks yatlar sıralı.

Burası aynı zamanda bir yaşam alanı. Deniz kenarında lüks restoranlar, kahve kokularının yayıldığı şık bistro ve kafeler Alaçatı’ya gelenlerin marinayı ziyaret nedeni. Üstelik çarşıdan Windsurf Zone’a giden yol üstünde haliyle sörf okullarına da çok yakın.

8. Yumru Koyu ve Alaçatı Windsurf

Alaçatı windsurf

Yumru Koyu, söz konusu rüzgar sörfüyse Alaçatı’da ilk akla gelen yerlerden. Alaçatı, yılın 330 günü rüzgarlı olduğundan, her yıl pek çok rüzgar sörfü müdaviminin akınına uğruyor. Windsurf rüzgar sörfü anlamına geliyor. Uluslararası yarışmalara da ev sahipliği yapan Alaçatı, dünyanın en iyi rüzgâr sörfü yerlerinden birisi.

Yumru koyu rüzgarı ve coğrafi yapısıyla windsurf için çok uygun. Burada her yıl Dünya Windsurf Şampiyonası yapılıyor. Ben de rüzgar sörfü yapmayı bilmiyorum ama alanında uzman isimlerin eğitim verdiği okullarda, harikulade sörf yapanları izlemek keyif verici.

İster profesyonel olun, ister sörfe gönül verenlerden, gidin deneyin. Koyda alanında uzmanlaşmış hocaların ders verdiği pek çok sörf okulu var. Alaçatı Windsurf ve Myga Sörf Okulunu tavsiye edebilirim.

9. Alaçatı Plajları

Alaçatı merkezde sahil olmamasına rağmen, Alaçatı denildiğinde akla birbirinden güzel plajlar geliyor. Bir yarımadanın merkezinde kurulu Alaçatı’nın çevresinde her biri kendinden söz ettiren sörf okulları ve plajlar var.

Alaçatı merkezden 10-15 dakikalık yolculukla ulaşılabilen plajlar yaz aylarında cıvıl cıvıl bir görünüme kavuşuyor. Ilıca Halk Plajı, Deliklikoy, Kleopatra, Alaçatı Çark Plajı ve irili ufaklı beach clublara mutlaka uğrayın.

Kumsalı, cam gibi denizi ve meşhur rüzgarıyla Alaçatı, her sezon yerli ve yabancıların akınına uğruyor. Rüzgarın yönü ve derecesine göre tercih edilen plajlardan en ünlüleri Kum Beach, Mocca Beach ve Çark Plajı. Ayrıca Alaçatı Marina’daki mekanlarda dinlenip soğuk bir şeyler içme imkanı da bulunuyor.

Rüzgar nereden eserse essin her daim korunaklı bir koy olan Aya Yorgi plajını da ekleyebiliriz. Altın sarısı kumları ve berrak serin sularıyla Alaçatı kumsalları ziyaretçilerine keyifli bir deniz keyfi sunuyor. Plaj sonrası, köyün içinde akşam üzeri yürüyüşü olmazsa olmazlardan.

Çark Plajı, Alaçatı yarımadasının güneyinde, marinaya yakın. Plajda hem para ödeyip girebileceğiniz beach cluplar hem de ücretsiz alanlar var. İnce kumlu yapısı, sığ denizi, turkuaza çalan rengiyle gerçekten çok güzel. Plajda dinlenirken sörf yapanları izlemek de çok keyifli.

Delikli Koy, son yıllarda çok popüler oldu. Adını denizin içindeki kaya parçasının delik şeklindeki oyuntusundan alan Delikli Koy’u da mutlaka görülecek yerler listenize ekleyin. Denizin çevresindeki beyaz kayalıklar da çok fotojenik ve sıra dışı.

Günizi Beach, Alaçatı’nın kuzey doğusunda, fiyatları Çeşme geneline göre daha makul bir özel plaj. Denizi sığ ve sıcak olduğundan çocuklu aileler için ideal. Hemen plajın arkasında konaklamak için bungalovlar da var.

Altın Kum Plaji, Çeşme yarımadasının batısında. Suyu oldukça soğuk ama berrak denizi, bembeyaz, yumuşacık kadifemsi kumsalı bu açığı kapatıyor. Koy içinde olmadığından öğleden sonraları dalgalı. Özel beachler de var ücret ödemeden keyif yapabileceğiniz halk plajı da.

Alaçatı Kleopatra Koyu, Delikli koyun batısında, küçük sayılacak bir koy. Ulaşımı biraz sıkıntılı, yolu biraz tozlu topraklı ve arabayı park ettikten sonra merdivenlerden inerek ulaşılabiliyor. Ama tüm bu zorlukların ardından karşılaşacağınız muhteşem plaj cam gibi denizi, tertemiz suyu ile her şeyi unutturur. Koyda herhangi bir tesis yok, bu nedenle yiyecek ve su götürmeyi ihmal etmeyin.

Ilıca Plajı, Çeşme’nin sanırım adı en çok duyulmuş plajı. 2 km uzunluktaki mavi bayraklı plajı, çarpıcı rengi, temizliğiyle ününün hakkını veriyor. Denizi sığ, içinde sıcak su kaynakları var, pek çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. Çeşme’de uçurma sörfü (kitesurf) yapmak isteyenlerin de uğrak noktası.

10. Çeşme

Alaçatı yakınlarında gezilecek yerler

Çeşme, altın altın sarısı renkli kumsalları, şahane marinası ve sokaklarıyla Türkiye‘nin en önemli tatil merkezlerinden. Zaten Alaçatı da Çeşme’ye bağlı bir mahalle. Alaçatı’ya gelmişken vaktiniz varsa bir günlük zamanınızı Çeşme gezilecek yerlere ayırabilirsiniz.

Çeşme merkezde yer alan Çeşme Arkeoloji Müzesi, Kervansaray, Çeşme Çarşısı ve Çeşme Marina görülecek yerler arasında. Çeşme ilçe merkezinde günümüze ulaşmayı başaran tek kilise Ayios Haralambos Kilisesini de ziyaret edin.

Çeşme ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Ilıca Plajı nefis, ama yer bulmak sezonda ve haftasonları zor olabilir. İzmir’in en güzel plajları arasında.Keşfetmeye meraklıysanız Ilıca, Ildır, Şifne, Germiyan gibi köyleriyle çok sayıda alternatif gezi rotası var.

Alaçatı’da ne yenir

Alaçatı'da ne yenir

Alaçatı’da ne yenir, sorusunun cevabı pek zorlayıcı değil. Alaçatı, Ege kültürünü en iyi yansıtan yerlerden. Ege otları ve yerel lezzetlerin eşlik ettiği meze çeşitleriyle süslenen rakı sofraları, canlı müzikle birlikte yüzleri güldürüyor. Küçücük masalarıyla doyumsuz tatlar sunan meyhaneler Alaçatı’yı Alaçatı yapan değerlerden.

Ege mutfağının otlu ve zeytinyağlı mezeleri özellikle denenmesi gerekiyor. Ege mutfağını enfes lezzetlerini sunan restoranları ve sıcakkanlı halkıyla Alaçatı, restoran yönünden de zengin bir çeşitliliğe sahip. Özellikle zeytinyağlı mezeler, ot çeşitleri ve zeytinyağlı atıştırmalıklarla tanınan restoranlarda mola verin.

Bir kere enginarlı bir şey yemeden dönmeyin. Ot çeşitleri konusunda bence rastgele deneme yapabilirsiniz. Pişman olma ihtimaliniz normal diyetiniz ‘etten başka bir şey yiyeni dövsünler’ kıvamında değilse yok! Pek tabii İzmir denilince akla gelen ‘Kumru’ yenmesi gerekenlerden.

Çeşme kumrusu, ‘İzmir kumrusu’ ve ‘Alaçatı kumrusu’ adıyla da tanınıyor. Nohut mayalı susamlı ekmeğe sucuk, domates ve tulum peynirinin eşlik etmesiyle muhteşem bir lezzet şölenine dönüşen kumru, öğle arası atıştırması olarak güzel bir tercih.

Denizden çıkanlar ve gece eğlencesini bitirenler iştah kabartan lezzetiyle kumru yemek için kumrucuya uğruyor. Kumru, ev yapımı salatalık turşusu ve ayran üçlemesine tanıklık etmek için Kumrucu Şevki ve Kumrucu Hikmet en iyi seçenekler arasında yer alıyor.

Sakızlı dondurma, sakızlı muhallebi, sakızlı türk kahvesi gibi bilimum sakızlı tatları denemek için doğru yer ağacının yetiştiği nadir bölgelerden olan burası. Yemek öncesi sakızlı Türk kahvesi vazgeçilmez, malum karşı yaka Sakız adası ve muhallebiden tutun kahveye kadar bir çok yerde kullanılıyor. 1941’den beri Alaçatı’nın en çok ilgi gören tatlıcısı İmren Pastanesini çok seviyorum, sakızlı muhallebi, kurabiye ve günlük taze olarak çıkan tatlıları enfes.

İster denizde, ister gece eğlencesinde, midye-bira keyfi denemeye değer. Soğuk bir biraya eşlik eden midye dolma tabağının tadı damakta kalıyor. Lezzetli ve taze midye dolma plajda ya da oturulan mekanda keyifle tüketilebilir. Her daim karşılaşılabilen seyyar midye satıcılarından güvenle alışveriş yapılabilir.

Alaçatı’ya özgü cumbalı taş evlerin bulunduğu şirin sokaklardan birinde hizmet veren Asma Yaprağı akşam yemeği için benim tavsiyem. Rezervasyonsuz yer bulmak zor. Kapari Bahçe, Barbun, Roka ve Agrilla sevdiğim restoranlar. Alaçatı dışında yemek için ise Dalyan’da Cevat’ın Yeri favorim. Şerefe Meyhane ve Şişarka, rakı ve meze severlere tavsiye.

Alaçatıda alışveriş

Alaçatı birçok tasarımcının atölyesinin bulunduğu bir merkeze dönüştü. Hemen hemen her sokakta karşınıza çıkan tasarım atölyelerinde özgün tasarımları görmek mümkün. İster küçük bir buzdolabı süsü, ister deri bir çanta, Alaçatı’da her bütçeye uygun hediye bulunabiliyor. Ayrıca yan yana tezgahların açıldığı gece pazarı öğleden sonra ziyaretçilerini ağırlamaya başlıyor.

1874’de inşa edilmiş bir kiliseden dönüştürülmüş olan Pazaryeri Camii’nin yanındaki Antika Pazarı cumartesi ve pazar günleri kuruluyor ve ve Türkiye’nin ilk antika pazarlarından biri olarak anılıyor.

Her geçen gün bir yenisi eklenen restoranlarıyla gastronomi açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan bu tatil beldesine gittiğinizde damla sakızlı dondurma, sakız reçeli gibi aperitiflerin dışında tazecik deniz mahsullerinin ve Ege mezelerinin tadına bakmalısınız.

Ayrıca yaz dönemlerinde düğün fotoğrafı çektirmek için bölgeye gelen gelin ve damatların favori mekanı olan Değirmenlere uğrayıp, manzaraya karşı sıcak bir Türk kahvesi yudumlamayı da ihmal etmeyin.

Alaçatı gece hayatı

Alaçatı gece hayatı

Son yıllarda özellikle İstanbullu yatırımcıların da ilgi gösterdiği Alaçatı’da çok sayıda eğlence mekanı açıldı. Bazıları gündüz beach club, gece ise eğlence mekanına dönüşen bu yerlerde zaman zaman ünlü şarkıcılar ve DJ’ler de sahne alıyor. Birbirinden güzel plajları, akşam üstü happy hour’larla başlayıp sabahın ilk ışıklarına kadar süren Alaçatı gece hayatı kendinden sık sık söz ettiriyor.

Sabahın ilk ışıklarına dek süren eğlenceli bir gece için Aya Yorgi Koyu’na dilerseniz uğrayın. Buradaki mekânların en ünlüleri Babylon, Sole Mare ve Marrakech. Gece uzun diyerek devam etmek isteyenler için Alaçatı Port’ta yer alan Club 29, Öküz, Tren; Çark plajında yer alan Otto Alaçatı gece hayatı için gidilecek yerlerden. Kum Beach’te yer alan Deli Deli, Alaçatı koyunda yer alan Riders Mood diğer gözde mekanlar.

Alaçatı Ot Festivali, ünü Alaçatı sınırlarını aşan bir etkinlik. Efsanelere göre binbir çeşit ot yetişen Alaçatı’nın şifalı otları ile yapılan yemeklerin sergilendiği, çeşitli yarışmaların düzenlendiği festivale çok sayıda turist katılıyor. Alaçatı’ya ve Ege Bölgesi’ne özgü otlarla yapılacak birbirinden leziz yemekleri tadabileceğiniz bu festival kapsamında atölye çalışmaları, paneller ve ödüllü yarışmalar da düzenleniyor.

Bölgede tatil sezonunun başladığını temsil eden bu festivale gitmeyi düşünenlerin, konaklama ve uçak bileti konusunda önceden rezervasyon yapmasında yarar var. Eğer geç kalırsanız, yoğun ilgi yüzünden yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Nisan ayının ilk haftasında gerçekleşen festivalde yapılan yemeklerde beldede üretilen zeytinyağı kullanılıyor.

Şehir merkezindeki eski köy evlerinden otantik ve sevimli butik otellere dönüştürülen konaklama tesisleriyle hafta sonu kaçamaklarının gözdesi haline gelen Alaçatı, Türkiye’nin en iyi butik otellerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Her biri ayrı bir tarz ve dokuya sahip bu oteller arasından benim tavsiyem Salbakos Herakleia Otel.

Alaçatı’da nerede kalınır

Alaçatı butik otelleri, dört mevsim ayırt etmeden benzersiz atmosferiyle misafirlerini ağırlıyor. Her biri bambaşka bir kimliğe sahip, kendisine hayran bırakan oteller Alaçatı’nın marka kimliğine katkı sağlıyor. Birçoğu 100 yılı aşkın tarihiyle, aslına uygun olarak restore edilen kesme taştan yapılmış Alaçatı otelleri, cumbalarında Türk kahvesi keyfi yapabileceğiniz bir konfor sunuyor. Hele Ege usulü kahvaltısı dillere destan.

Alaçatı konaklama tavsiyesi önerilerim: Salbakos Otel, Kurabiye Hotel, Alura Boutique Hotel, Hay Otel kaldığım ve tavsiye ettiğim butik oteller.

Alaçatı’ya nasıl gidilir

Alaçatı’ya nasıl gidilir blog yazımda detaylıca bilgi paylaştım. İzmir Adnan Menderes Havalimanı ile Alaçatı arası 85 km ve araçla yaklaşık 45 dakika sürüyor. Alaçatı’ya havalimanından araç kiralayarak gidebilir. Alaçatı’ya havalimanından taksiyle gitmenin maliyeti araç kiralama maliyetlerinden yüksek. Eğer şehir dışında geliyorsanız en iyisi araç kiralamak. Havalimanından kalkan Havaş servisleriyle 25 TL karşılığında Alaçatı’ya direkt ulaşabilirsiniz.

Alaçatı, İzmir’e aşağı yukarı bir saat uzaklıkta; dinlenmek, eğlenmek, nefis Ege lezzetlerini tatmak için ideal rota. Eşsiz kumsalları ve koyları, renkli gece hayatı, taş butik otelleri, konsept mekanlarıyla Alaçatı, İzmir’in göz bebeği.

Önceki blog yazısıSingapur’un Ünlü Kokteyli: Singapore Sling
Sonraki blog yazısıSingapur’un Çinli Yüzü: Chinatown
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

44 YORUM

 1. Çok pahalı hatta gereksiz pahalı ! Ama çok hoş çok güzel mekanları var. Fotoğraflamak için ideal.

 2. Alaçatı özel bir yer, pahalı ama zaten oradaki esnaf 2-3 ay kazanıyor. 4 mevsim gidilen yer olsa inanın fiyatlar böyle yüksek olmaz. Bütün yatırımlar 2 ay için. Kolay değil 10 ay kazanmadan veya az kazanarak esnaf olarak ayakta kalmak. Turizm kolay iş değil.

 3. Tok gidi, biranızı bakkaldan alın, kalabalığa karışın. Kimseyi de rahatsız etmeden dolaşın. Ağzınız açık insaları yermiş gibi bakmayın. Keyif alın.

 4. Özellikle Butik otelleri, taş yollarından oluşan çarşıları, cıvıl cıvıl insanları ile gidilesi görülesi yerlerden biridir Alaçatı. Hafta içi gitmenizi tavsiye ederim. Hele birde rüzgarsız bir günce giderseniz harika olur. Fiyatlar biraz pahalı. Amman dikkat.

 5. Alaçatı’mızdan bir kare görmek çok güzel. Mekanlar o kadar güzel ki 🙂 Derleyenin de ellerine sağlık.

 6. Almanya’da yasiyorum. Emekli olduktan sonra Ege bölgesine yerlesmeyi arzu ediyorum.
  Izmir Alacati’da sürekli yasamak mümkün mü? Yasam kosullari nasil?
  Tesekkürler.
  Haluk Kaya

 7. Çeşme son yılların en büyük çöküşünü yaşıyor bence. Belki 20 yıldır her sene giderim özellikle Alaçatı popüleritesi arttıktan sonra kaybettiği şirin kasaba özelliğinin yanı sıra para avcıları ile doldu diyebilirim. Evet anlattıklarınızın çoğu doğru ancak 10 sene önceki Alaçatı ile arasında büyük uçurum var. Belki de Türk insanı olarak popüler olanı sömürme özelliğimizden böyle bir şey olabilir. Bana göre şaşalı hayatlardan uzak tatil yerleri tercih edilmeli.

 8. Alaçatı güzeldir, çok pahalı olmasa hemen bozarız, pahalı olunca da ancak çok kısa süreli ziyaret edebiliyoruz, yine de çok beğeniriz.

 9. Sokakta satılan döner ekmek ve ayrana 30 Tl ye verdiğim yer. Ama şu an orada olsam 50 TL’ye razıyım 🙂 Muhteşem bir yer!

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın