Bugünkü (4 Ağustos 2012) Akşam Gazetesi Cumartesi ekinde ve web sayfalarındaym. Eyüp Tatlıpınar‘ın yaptığı Sırtçantalılar Topluluğu olarak verdiğimiz röportaj “Özgür Ruhların İlacını Korkmadan Alın” spotuyla yayınlandı.

Kemal Kaya

Malta

Birkaç hafta önce 685 gün süren Okyanusya ve Güneydoğu Asya gezimden döndüm. Son 2,5 yıldır ise neredeyse tüm zamanımı gezerek geçirdim.

3 Ağustos 2010′da İstanbul’dan başladığım uzun soluklu gezimde 11 ülke ziyaret ettim ve 70.000 km’den fazla yol yaptım. Dünyanın etrafını neredeyse 2 defa dolaşacak kadar yani.

İlk durağım 1 ay kaldığım Tayland olmuştu, sonrasında Yeni Zelanda’da 7 ay geçirdikten sonra 15 günlüğüne Fiji’ye geçtim. Devamında Sydney’den başlayarak 3 ay geçirdiğim Avustralya ve Tazmanya gezim sürdü.

Okyanusya’dan Güney Asya’ya geçtim ve ilk durağım Bali oldu. Sonrasında Endonezya’nın Lombok, Java ve Sumatra adalarını gezip Kuala Lumpur, Malezya’ya ve devamında da Singapur’a geçtim. 40 gün süren Borneo Adası gezim devamında yine 40 gün süren Filipinler gezim oldu ve devamında Singapur’a dönüp Malezya’ya geçtim.

Tayland’da 2 ay kaldıktan sonra 1 ay kadar Laos’da geçirdim ve sonra Tayland’a döndüm. Sonrasında 20 günlüğüne Kamboçya’ya geçip Tayland’a tekrar döndükten sonra yine Malezya ve Singapur’daydım. Kuala Lumpur’a tekrar geçip oradan Tahran, İran’a uçtum. Bu gezimde 4 defa Tayland, 5 defa Malezya ve 3 defa Singapur’da bulundum.

20 gün kadar çok keyif aldığım İran gezim sonrası, karayolu ile Tebriz’den Van’a geçip oradan da İzmir’e ulaştığımda aradan 685 gün geçmişti. Nerdeyse 2 yıl sonra evimdeydim. Gezi ile ilgili gözlem ve deneyimlerimi yoldaolmak.com adlı web sitemde gezi boyunca günlük olarak paylaştım.

Sırtçantalılar Topluluğunu, web sitesi kurulduğundan bu yana takip ediyordum. 2011’in başlarında üye oldum. Yaklaşık 1 yıldır arkadaşlarla sosyal medya aracılığıyla temas halindeydim. Bu ay itibariyle de grubun web sitesi sirtcantalilar.com’un editörlüğü görevini üstlenmeye başladım.

Sırtçantalıların, gezilerinde elde ettikleri eşsiz deneyimleri okuyucuyla buluşturacak nitelikli içeriklere yer vererek, seyahat konusunda tereddütlü arkadaşlarımızı motive etmek, farkındalık yaratmak ve ülkemizde bilinçli bir seyahat kültürünün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Web sitemizi yenileyip, gezi ve gezgin kültürüne tutkuyla bağlı insanların buluştuğu bir seyahat portalı yaratacağız.

‘Sırt çantasını alıp yola çıkmak’ herkese önerdiğiniz bir şey midir?

Belki herkese önerebileceğimiz bir şey değil ama bu farklı gezi kültürünün anlaşılmasıyla herkesin yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyorum. Herkese önermiyoruz çünkü insanların bir seyahatten beklentileri ve tarzları farklı olabilir. Herkesin yapabileceği bir şey aynı zamanda, en azından evden çıkıp işe gitmek kadar kolay bir şey olduğunu söyleyebilirim.

İnsana neler vaat eder? öğretir? hayatında ne gibi değişikliklere neden olur? bu konuda yazabileceğiniz iki üç ilginç örnek, hikâye, anekdot var mıdır?

Birkaç hafta önce 685 gün süren Okyanusya ve Güneydoğu Asya gezimden döndüm. Son 2,5 yıldır ise neredeyse tüm zamanımı gezerek geçirdim. 3 Ağustos 2010′da İstanbul’dan başladığım uzun soluklu gezimde 11 ülke ziyaret ettim ve 70.000 km’den fazla yol yaptım. Dünyanın etrafını neredeyse 2 defa dolaşacak kadar yani. Seyahatimden önce gayet profesyonel bir iş dünyasında, rutin bir hayatım varken, gezi sonrası hem dünyaya bakışım hem yaşam tarzım değişti.

Kendi evimi eşyalarıyla birlikte kiraya vermiştim ve şimdi döndükten sonra ailemde kalıyorum ve evime geçmeyi düşünmeyip bir sonraki gezi için planlarımı yapıyorum.

Daha önceki gezilerde sadece tatil konseptinde olup birkaç fotoğrafa sığarken, şimdi yolda edindiğim bilgi ve yaşadığım deneyimleri sürekli yazmak ve paylaşmak arzusundayım ve yoldaolmak.com ile gezievreni.com adlı web sitelerimde paylaşıyorum. Gezi öncesi bir satış ve pazarlama uzmanıyken, şimdi blogger, editör ve gezi yazarı olarak hayatımı sürdürüyorum ve birkaç kitap üzerinde çalışıyorum. Edindiğim bilgilerin bende kalması doğrusu haksızlık olurdu. Bu tür gezilerle paylaşma arzunuz da oldukça gelişiyor.

2 Yorumlar

 1. Kemal merhaba ; aşağıdaki uçuşlarımızı seyahatimiz sırasında yakın zamanlarda almayı düşünüyoruz. Fiyatlar çok farklı olur mu, daha önceden almaya nazaran?
   
  Kamboçya-Bangkok
  Bangkok-Surat Thani
  Singapur ya da Kuala Lumpur’dan Filipinler uçak bileti
  Filipinler ülke içi uçak bileti
  Filipinler-Bangkok 
  Bangkok-Bali
   
  Teşekkürler.

  • Bu tür çok destinasyonlu seyahatlerde, eğer ulaşım hep uçaklarla sağlanacaksa iyi planlama yapmak şart. Seyahat edenlerin büyük bir çoğunluğu seyahatleri esnasında destinasyon tercihlerini ve sürelerini değiştiriyor.

   Asya’da düşük bütçeli havayolu tercihlerinde Air Asia gayet iyi. Bunun dışında
   Filipinler uçak bileti için Cebu Pasific Havayolları,
   Tayland uçak bileti için Nok Air,
   Singapur uçak bileti için Tiger Airways şirketlerine göz atabilirsin.

   Karşılaştırmalı uçak bileti hizmeti sunan Kayak, Skyscanner ve Orbitz gibi internet servisleri de bilgi verebilir.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz