Ağrı Dağı Milli Parkı, 5 bin 137 metre yüksekliği ile Türkiye‘nin ve Avrupa’nın en yüksek, dünyanın ise en büyük ikinci volkanik dağının yer aldığı, eşsiz manzarası ve doğal güzellikleri ile dünyaca ünlü bir rota. Nuh’un Gemisi efsanesine konu olan ve birçok mitolojik öyküde de kendine yer bulan milli park, Türkiye, Ermenistan, Nahçıvan ve İran sınırlarının kesiştiği noktada kurulu.

Zirvesinde ülkemizin en büyük buzulunun yer aldığı Ağrı Dağı ve yakın çevresini kaplayan 88 bin 104 hektarlık alan 2004’ten bu yana milli park korumasında. Milli park sınırları içerisinde bulunan meteor çukuru, benzerleri arasında dünyada en büyük ikinci çukur özelliğini taşıyor.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı Dağı Milli Parkı, Türkiye’nin çatısı olarak da adlandırılan Ağrı Dağı ve yakın çevresini kapsayan 88 bin 104 hektarlık bölgede yer alıyor. 5 bin 137 metre yüksekliği ile Türkiye’nin ve Avrupa kıtasının en yüksek, dünyanın ikinci en büyük volkanik dağı olan Ağrı Dağı, aynı zamanda zirvesinde Türkiye’nin en büyük buzulunu barındırıyor.

Doğal güzellikleri, endemik bitki türleri ve zengin yaban hayatıyla benzersiz bir atmosfere sahip olan milli park, doğa severler ve tırmanışçılar için de dünyanın en popüler rotalarından. 2004 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla milli park statüsüne alınan bölge, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesi ile Iğdır’ın Aralık ve Karakoyunlu ilçeleri sınırlarında yer alıyor.

Malta

Milli parkın doğusunda Küçük Ağrı Dağı’nı görmek mümkün. Nuh Peygamberin Gemisi ve Nuh Tufanı olaylarının geçtiği yer olarak da iddia edilen bölge, ülkemizde olduğu kadar dünyada da büyük ölçüde tanınıyor.

Farklı birçok kültürde de adı geçen, kutsal kitaplarda bahsedilen Nuh Tufanı sonrasında Nuh’un gemisinin indiği yerin Ağrı Dağı olduğuna inanılıyor. Büyük Ağrı Dağı’nın güneydoğu eteklerinde yer alan İrem Bağları’nda da Hz. Adem ile Hz. Havva’nın yaşadığına ilişkin çok sayıda söylence var.

Milli parkta ardıç, gürgen, huş, kafkas üçgülü, kırmızı üçgül, aküçgül, yabani fiğ, yabani yonca, kılçıksız brom, tilki kuyruğu, koyun yumağı, yabani arpa, yabani buğday ve yabani çavdar yayılış gösteren bitki türleri arasında.

Ur keklik, kaya kekliği, çil keklik, yaban koyunu, çengel boynuzlu dağ keçisi, tilki, kurt, tavşan, vaşak, yaban domuzu, akbaba, kartal, şahin, doğan, engerek yılanı, alabalık ve sazan ise bölgede yayılış gösteren önemli hayvan türlerinden.

ağrı dağı hakkında bilgiler

Dağcılık, doğa yürüyüşü, tırmanma, yaban hayatını gözlemleme, fotoğrafçılık ve görsel sanatlara ilgisi olanların keyifle zaman geçirebileceği Ağrı Dağı Milli Parkı, zengin peyzaj güzellikleri ile doğanın renklerinin en iyi gözlemlendiği yerlerden.

Iğdır’ın Karakoyunlu ilçesinde yer alan ve milli park bölgesinin parçası olan Korhan Yaylasında yöre halkı tarafından meteor düşmesiyle oluştuğuna inanılan, 60 metre derinlik, 35 metre genişliğe sahip olan bir çukur bulunuyor. Çukurla ilgili yakın geçmişte yapılan bilimsel araştırmalarda ise çukurluğun karstik erime süreci sonucunda oluşan bir obruk olduğu tespit edilmiş.

Ağrı Dağı Milli Parkını ziyaret eden kişilerin tamamına yüzyıllar boyunca erişilmez diye tanımlanan Büyük Ağrı Dağı zirvesine tırmanmak amacıyla geliyor. Milli park yöresinde turizmi çeşitlendirmek için çeşitli fikirler olsa da henüz bu konuda ilerlenebilmiş değil.

Farklı medeniyetlerin izlerinin de görülebildiği tarihi ve kültürel katmanların yer aldığı bölge, tarih boyunca Hurriler, Urartular, Kutlar, Hunlar, Araplar, Selçuklular, İlhanlılar, Harzemşahlar, Timuroğulları, Safaviler, Çıldıroğulları, Akkoyunlular, Karakoyunlular için yerleşim yeri olmuş. 1514 yılından sonra ise Osmanlılar bölgeyi egemenliği altına almış.

Ağrı Dağı

Ağrı Dağı Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Ahmedihani Mahallesi, Uysal Sk. No:20, 04400 Doğubayazıt, Ağrı 📲 www.agridagi.gov.tr
Ağrı Dağı Milli Parkı ziyaret saatleri: Ağrı Dağı Milli Parkı 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Milli park, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Ağrı Dağı Milli Parkı giriş ücreti: Ağrı Dağı Milli Parkı giriş ücreti 5TL, indirimli 2.50TL, bisiklet 5TL, motosiklet ve ATV 7,50TL, otomobil, kamyonet ve pikap 15TL, minibüs 45TL, midibüs 75TL, otobüs 135TL, 1 ünite çadır (günlük) 25TL, 1 ünite karavan (günlük) 33TL.

Ağrı Dağı Milli Parkına nasıl gidilir

Ağrı Dağı Milli Parkı, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesine 10 km, Ağrı’ya 100 km, Iğdır’a ise 40 km uzaklıkta. Iğdır ve Ağrı’daki havalimanlarını kullanarak Türkiye’nin belli başlı merkezlerinden bağlantılı olarak bu şehirlere ulaşmak mümkün. Her iki şehre de doğrudan otobüs bağlantısı bulunuyor.

Milli parka arabayla ulaşım Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesi üzerinden sağlanıyor. Ağrı Dağı Milli Parkı, İzmir’e 1.754 km (22 saat), İstanbul’a 1.526 km (18 saat), Ankara’ya 1.159 km (14 saat) uzaklıkta.

Ağrı Dağı Milli Parkı, Anadolu’nun en yüksek noktası olan Ağrı Dağı’nın çevresinde kurulu benzersiz doğal güzelliklere sahip. Yılın her dönemi doğanın farklı renklerine tanık olabileceğiniz milli park, Doğu Anadolu Bölgesini keşfetmek için de iyi bir başlangıç noktası olabilir.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz