Yeni Zelanda, 1280’li yıllara kadar insan yaşamının olmadığı ve Maorilerin ilk defa bu yıldan sonra geldiği olağan üstü güzellikteki bir ülke. Yeni Zelanda‘da yer alan Taupo (tam adıyla Taupo-nui-a-Tia), Kuzey Ada’nın tam ortasında yer alan Taupo Gölü yanına kurulmuş, küçük şirin bir kasaba.

Singapur büyüklüğünde bir alanı kaplayan Taupo Gölü, yaklaşık 26.500 yıl önce meydana gelen süpervolkanik bir patlama sonrası oluşan kalderada yatıyor. Yeni Zelanda turizmi açısından önemli bir yer olan 23 bin nüfuslu bu kasaba, yılda 1,2 milyondan fazla ziyaretçiyi kendisine çekiyor.

Taupo’ya yolunuz düşerse Mine Koyu’nda yer alan Maori kaya oymalarını görün, gölde harika bir tekne gezisi yapın veya kano ile dolaşın. Göl çevresindeki ormanlar ise her seviyede yürüyüş tutkunları için nefis rotalar sunuyor. Taupo kasabası, bungee jumping yapmak için en ideal şehirlerden birisi. Bungee jumping sporunun doğduğu topraklar burası, yapmadan dönmek olmazdı.

47 metre yüksekliğindeki platformdan aşağıya ancak kendimi görevlinin de itmesiyle bırakabildim. Oysa ki uçarak atlamayı planlamıştım. Aşağıdaki masmavi Waikato Nehri‘ne bakan gözlerim kilitlenirken, ayaklarım mıknatıs gibi platforma kilitlenmişti.

Malta

Taupo Bungee Jumping
Karşı kıyıda tepede platform yer alıyor
Bungee Jumping, Taupo, Yeni Zelanda
Bungee Jumping, Taupo, Yeni Zelanda

Birkaç saniye sonra kollarıma kadar o mavi göle girmiştim. Hayatımda daha önce hiç bu kadar korktuğumu hatırlamıyorum, bu kadar korkabileceğimi de bilmezdim.

Güzeldi!

12 Aralık 2010, Taupo, Yeni Zelanda

2 Yorumlar

 1. Selamlar Kemal Bey,

  Öncelikle belirtmeliyim ki çok güzel bir site hazırlamışsınız başarılarınızın devamını dilerim. 6 aylık dil eğitimi için Yeni Zelanda’ya gitmeyi planlıyorum. 6 aylık kurs, konaklama ve diğer yaşam giderleri ortalama olarak kaç TL’ye mal olur. Orada part time çalışabilme olanaklarımız var mıdır? iş bulabilme ihtimalımız ne kadardır?

  Saygılar

  • Yurtdışı dil okulu başvurularını bir ajans üzerinden yaptığınızı düşünüyorum. En doğrusu da budur. Zira okullardan çok indirimli fiyat alaıyorlar. Onlar genelde bu tür sorularınız için güncel bilgi verebilirler.

   Sorularınızın cevabı ise oldukça değişken. Tamamen size bağlı her şey. Yurtdışı dil okulları ücretleri de farklılıklar gösterir. 6 ay için 5000 NZ$ okul da bulabilirsin 10.000 NZ$ olanı da.

   Homestay kalırsanız eğer ödemeniz gereken fiyatlar, sanırım 800 NZ$ olması gerekiyor. 

   Ben Avustralya veya Amerika’yı öneririm. Alternatif olarak HelpX konusunda araştırma yapmanızı öneririm.

   Daha önce başka bir forumda yazdığım bilgi:

   Çalışmayı düşünüyorsanız unutun. İş bulmak imkansıza yakın. Bulsanız da alacağınız ücret ve göreceğiniz muamele çok kötü. Ancak bulaşık yıkarsınız. Şanslıysanız garson olursunuz. Onu da ancak Türk restoranlarında bulursunuz. Belki pazarda bir şeyler satarsınız vs.

   Resmi olarak çalışma izniniz yoktur. Ancak IELTS sınavından 5,5 ve üstü alırsanız o zaman haftada 20 saat çalışabilirsiniz. Sınava girmek için kaç para vermeniz lazım bi araştırın bakalım. Sınav sonucunu almak, başvurmak vs.. hepsi zaman alan şeyler. İş bulun da kabul ederlerse çalışın

   Okul maliyetleri çok yüksek. Eğitim göreceğiniz İngilizce, ödediğiniz paraya ve okula göre değişmekle birlikte günde 4 saat. Onu da sınıftaki 10-15 öğrenciyle paylaşıyorsunuz. Cuma günleri gezmece tozmaca var, yani okul aktivitesi. 

   Kaldığınız homestayin sizle oturup sohbet etmesini hele hiç beklemeyin. işinde gücünde olan, saat 9 da uyuyan insanlardır bir çoğu. Seviyeniz yeterli değilse zaten iletişim kuramazsınız.

   Kiralar oldukça yüksektir. Hatta çok yüksektir. Aklı olan homestay, veya oda kiralama değil de gider hostelde kalır. Daha sosyal ortam olur. Değişik milletten insanlarla tanışırsınız.

   Dil seviyeniz Beginner-Elementery ise işiniz çok daha zor. 6 ay sonra bir bakmışsınız ki sadece temel iletişim kelimelerini kullanmaktan öteye geçememişsiniz. Intermediate ve Upperlar daha şanslı olabilir. Okula, ülkeye, arkadaşlara alışmanız zaten 1-2 ayı bulur. Öğrencilerin çoğu Asya’lı olduğundan tarzınıza yakın insan bulmakta zorlanırsınız. Şöyle çıkıp akşamları veya hafta sonları bir şeyler yapalım dediğiniz insanı bulmanız zordur. Gider memleketten arkadaşlarınıza takılmak zorunda kalırsınız.

   Kısaca dil okulda öğrenilmez, işte ve sokakta öğrenilir. Yazıktır, tonlarca para harcamayın derim. İnanın o parayla ingilizce konuşulan ülkelerde veya Asya’da gezin dili o zaman bakın nasıl öğreniyorsunuz. Hostellerde tanışacağınız gezginleri arkadaş edin, okula para vermeden daha hızlı öğrenirsiniz. 

   Dil okulu arayışı için de detaylı bilgi içim aşağıdaki adrese uğra veya telefon et. Adresi yoldaolmak.com verdi diyebilirsin.

   SOEDUCATION
   0(212)293 61 05 – 06  info@soeducation.com

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz