Yeni Zelanda, 1280’li yıllara kadar insan yaşamının olmadığı ve Maorilerin ilk defa bu yıldan sonra geldiği olağan üstü güzellikteki bir ülke. Yeni Zelanda‘da yer alan Taupo (tam adıyla Taupo-nui-a-Tia), Kuzey Ada’nın tam ortasında yer alan Taupo Gölü yanına kurulmuş, küçük şirin bir kasaba.

Singapur büyüklüğünde bir alanı kaplayan Taupo Gölü, yaklaşık 26.500 yıl önce meydana gelen süpervolkanik bir patlama sonrası oluşan kalderada yatıyor. Yeni Zelanda turizmi açısından önemli bir yer olan 23 nüfuslu bu kasaba, yılda 1,2 milyondan fazla ziyaretçiyi kendisine çekiyor.

Taupo Bungee Jumping
Karşı kıyıda tepede platform yer alıyor

Taupo’ya yolunuz düşerse Mine Koyu’nda yer alan Maori kaya oymalarını görün, gölde harika bir tekne gezisi yapın veya kano ile dolaşın. Göl çevresindeki ormanlar ise her seviyede yürüyüş tutkunları için nefis rotalar sunuyor. Taupo kasabası, bungee jumping yapmak için en ideal şehirlerden birisi. Bungee jumping sporunun doğduğu topraklar burası, yapmadan dönmek olmazdı.

47 metre yüksekliğindeki platformdan aşağıya ancak kendimi görevlinin de itmesiyle bırakabildim. Oysa ki uçarak atlamayı planlamıştım. Aşağıdaki masmavi Waikato Nehri‘ne bakan gözlerim kilitlenirken, ayaklarım mıknatıs gibi platforma kilitlenmişti.

Bungee Jumping, Taupo, Yeni Zelanda
Bungee Jumping, Taupo, Yeni Zelanda

Birkaç saniye sonra kollarıma kadar o mavi göle girmiştim. Hayatımda daha önce hiç bu kadar korktuğumu hatırlamıyorum, bu kadar korkabileceğimi de bilmezdim.

Güzeldi!

12 Aralık 2010, Taupo, Yeni Zelanda

142,1k Takipçiler
Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın