Kamboçya Gezi Rehberi

Kamboçya Gezi Rehberi

02 Mart 2014, 20:51 

Kamboçya, tek kelime ile tezatlar ülkesi. Bir yanda dünyanın en görkemli yapılarından 1000 yıllık Angkor tapınağı, Kımer mirası ve Apsaralar; diğer yanda 1970’lerdeki iktidarları sırasında iki milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan Kızıl Kımerlerin ölüm tarlaları, işkence odaları ve acılı bir geçmiş… Geçmişin canlı ve zengin Khmer mirası uzun süredir bu topraklarda yerini hüzne, acıya ve suskunluğa bırakmış.

Yaşanılan fiziksel ve ruhsal travmanın izlerini Kamboçyalıların gözlerine bakınca okuyabiliyorsunuz. Asya’daki düğer ülkelere tezat, ülkede bir sükunet, sadelik ve durgunluk var. Komşusu Tayland’ın aksine bu topraklarda renklilik ve canlılık hissedilemiyor. Küllerinden yeniden doğan ülke, kendisinden beklenmeyen şekilde insanı kendisine çekmeyi becerebiliyor.

Angkor-Wat-kambocya

Angkor Wat, Kamboçya

Yeşil doğası, küçük kasabaları, şahane günbatımları ile hayatın ağır aktığı bir ülke. Ne egzotik adalar vaad ediyor, ne süper lüks oteller… Ne alışveriş merkezleri, ne de capcanlı sokaklar ve gece hayatı…İlk görenleri heyecanlandırmayı başaramıyor bile, ancak bu ülkede insanı sarmalayan bir huzur var. Ben bunu hep hissettim ve hala da hissediyorum.

Kamboçya huzur ve dinginliktir; bizim en çok ihtiyacımız olan şey bu değil mi?

Kamboçya Haritası

Kamboçya_Haritası

Kamboçya Haritası

Kamboçya, Güneydoğu Asya’da, Çin Hindi Yarımadasının güneybatı kısmında yer alıyor. Güney kıyısında Siyam Körfezi, kuzeyinde ve doğusunda Vietnam, batısında ise Tayland bulunuyor.

Kamboçya Hakkında Bilgiler

Kamboçya, 15 milyonluk nüfusa sahip, anayasal bir monarşi altında çok partili demokrasi ile yönetiliyor. Başkent Phnom Penh 2 milyon nüfusa sahip. Kamboçya, Birleşmiş Milletler’in En Az Gelişmiş Ülkeler kategorisinde yer alıyor. Büyüme hızı ortalama %4 olan Kamboçya ekonomisi, büyük ölçüde tekstil ve tarıma dayanıyor. Son yıllarda turizm sektörü de hızlı bir gelişim içerisine girmiş.

Kamboçya 1867’de Fransız sömürgesi olmuş. 1953’te bağımsızlığını ilan edinceye kadar 115 yıl Fransız sömürgesi olarak kalmış. 1975 ve 1979 yılları arasında Pol Pot liderliğindeki Kızıl Kımerler (Khmer Rouge) döneminde, yaklaşık 2 milyona yakın Kamboçyalı katledilmiş. 1993’ten beri barış sürecini yaşıyor.

Ülkede hala 9 milyona yakın mayın döşeli olduğu düşünülüyor. Fiziksel özürlü oranı dünya ortalamalarının çok üzerinde, 236 kişiden biri özürlü. Ayda 300’e yakın mayın patlaması sonucu ölüm veya sakatlanma vakası yaşanıyor. Nüfusun yarısından fazlası 20 yaşın altında ve ortalama yaşam beklentisi ise 50.

Halkın %90’ı Kmerlerden oluşuyor. Bunun yanında %5 Vietnamlı,%1 Çinli ve %4 bölümü de diğer etnik gruplardan oluşuyor. Resmi dil Khmerce dışında Fransızca da kullanılıyor. %96.4 Budist, %2,1 Müslüman, %1,3 Hıristiyan dinine mensup.Kişi başında düşen milli gelir 2,361$ olsa da, halkın çoğu aylık 80-100$ ücretle günde 12 saatten fazla çalışıyor.

Ülke Kodu +855. Elektrik Priz Tipi 230V/50Hz. UNESCO Dünya Mirası Listesinde 2 yerleri var.

Angkor-Wat-Thom-Bayon

Angkor Wat, Thom Bayon

Kamboçya Gezilecek Yerler

Siem Reap

Kamboçya’nın kuzey batısında yer alan Siem Reap, düzgün ve temiz sokakları, her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri, dünya mutfağından lezzetleri tadacağınız çok sayıda restoranları, akşamları dolup taşan barları ile eğlenceli bir şehir.

Angkor Wat Tapınakları: Şehrinin 5,5 km kuzeyinde, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Angkor Wat Tapınakları her yıl 2 milyondan fazla turist ziyareti alıyor. Angkor Wat‘ı gezmek için en az 1 tam gün gerekiyor. Günlük giriş ücreti 20$, 3 günlük park ziyareti ise 40$, haftalık ziyaret için ise 60$ ödemek gerekiyor. Akşam 5 itibariyle giriş kartı alındığında ertesi gün aynı saate kadar geçerli oluyor. Phnom Bakheng Tapınağı ilk gün için gün batımı izlemek için ziyaret edilebilir. Ertesi gün ise tam gün tüm tapınaklar gezilebilir.

Tonle Sap ve Chong Khneas (Chong Kneas Floating Village): Güney Doğu Asya’nın en büyük gölü olan Tonle Sap, dünyanın benzersiz ekolojik su rezervlerinden birisi ve Kamboçyalılar için de adeta hayat kaynağı. Dünyanın en büyük taşkın su yatağı ve üzerindeki yüzen köy Chong Khneas görülmeye değer. Chong Khneas yüzen evlerinde asırlık göl hayatı geleneklerini sürdüren Kamboçyalılar, su üstüne yaptıkları tekne evleri ile balıkçılık ve karides, timsah çiftçiliği ile geçimlerini sağlıyorlar. Bu köyde yüzen okul, polis karakolu, market, tapınak ve benzin istasyonu bulunuyor.

Angkor National Museum: Şehrin en önemli müzesi olan müze, 1000 Buda galerisine ev sahipliği yapıyor. Khmer gelenekleri ve Angkor Wat mirasını yakından tanımak için gidilebilir.Bisikletle Siem Reap Turu yapılabilir. Açık büfe akşam yemeği eşliğinde UNESCO Kültür Mirası listesindeki Apsara Dansı mutlaka izlenmeli.

Angkor-Thomb-Rider-Temple
Ta Prohom (Thomb Rider) Temple, Angkor Wat, Kamboçya

Phnom Penh

Kamboçya Krallığı’nın başkenti Phnom Penh, ülkenin acı dolu geçmişini gözler önüne seren müzeler ve lüks kafe, restoranları dışında fazla bir şey vaat etmiyor.

Ölüm Tarlaları (Killing Fields): Pol Pot önderliğinde Khmer Rouge timlerinin yarattığı vahşetin izlerinin görüleceği yer. Şehrin 15 km kuzeybatısında bulunuyor. Ölüm Tarlaları’nda, Choeung Ek Memorial anıtı içinde yer alan kafatasları insanın tüylerini ürpertiyor.

Tuol Sleng Soykırım Müzesi : Fiziksel katliamın izlerini insanların benliğine ve gözlerini nasıl işlenmiş olduğunu anlamak için, Khmer Rouge (Kızıl Khmer) rejiminin işkence ofisi olarak kullandığı bu yeri görmek gerekiyor.

Kraliyet Sarayı ve Gümüş Pagoda diğer görülecek yerler arasında yer alıyor.

Killing-Fields-Tuol-Sleng-Museum

Tuol Sleng Museum, Killing Fields

Sihanoukville

Ülkenin bu en popüler kıyı şehri olan Sihanoukville, hem hareketli gece hayatı hem de iyi plajları ve ekonomik konaklama seçenekleri ile oldukça popüler bir tatil beldesi. Tayland’ın pahalı adalarından ve plajlarından kaçanlar burada gönüllerince tatil yapabiliyorlar. Serendipity ve Ochheuteal plajları 4 km uzunluğuyla deniz keyfine düşkün olanlar için kaçırılmaması gereken yerlerden birisi.

Motosikletle Sihanoukville Turu yapmak en güzel aktivitelerden birisi. Bambu Adası: Koh Russei’ye düzenlenen tekne turları mutlaka denenmeli.

Poom Barang: Victory Hill: Sihanoukville gece hayatı burada atıyor. Bar ve diskolar hareketli.

Bunların dışında geleneksel Khmer mutfağını yakından tanımak isteyenler yemek dersleri almabilir. Masaj, dalış, sinema, tekne turları ve balık tutma gibi aktiviteler yapılabiliyor. Şnorkelle dalmak ve yine sahildeki su sporları da oldukça popüler.

Kampot

Kampot Kasabası, nehir boyunca uzanan Fransız stili binaları ve olağanüstü gün batımı manzaralarıyla en az 1 gece kalınması gereken bir yer. Bokor National Park’ı için bir geçiş özelliği taşıyor.

Kampot-Cambodia

Kampot, Cambodia

Kep

Huzurlu bir sahil kasabası olan Kep dinlenmek ve huzuru hissetmek için iyi bir tercih. Bisikletle kasaba turu ile sahil çevresinde şahane manzaranın keyfi çıkarılabilir. Kep yengeç pazarı, denüz ürünü sevenler için uğranması gereken bir yer. Sabahları başlayan satışla birlkte kalabalıklaşmaya başlıyor. Sadece birkaç dolara mavi yengeç yemek mümkün. Koh Tonsay (Tavşan Adası) beyaz plajı ve zengin deniz altı canlı hayatıyla tercih edilebilir.

Koh Kong

Koh Kong Tayland ile Kamboçya arasındaki sınır geçişlerinin yapıldığı bir kasaba. Kasaba merkezi çok küçük ve pek de cazip sayılmaz. Bu kasabadan ulaşılan aynı isimli ada olan, Koh Kong Adası ise el değmemiş bir doğa sunuyor. Güneydoğu Asya’da bozulmamış nadir yerlerden olan Cardamom Mountains için trekking turlarına katılmak isteyen doğa severler için olağanüstü fırsatlar sunuyor.

Kep-Cambodia

Kep, Cambodia

Kamboçya Gezisi Pratik Bilgiler

 1. 13-15 Nisan tarihleri arasında kutlanılan Songkran Festivali (Su Festivali) döneminde Kamboçya’da yeni yıl kutlamaları yapılıyor. Suyu sevenler, halkın arasına karışıp eğlenebilir. Elektronik eşyalarınıza dikkat edin.
 2. Tropikal meyvelerin bir çoğu 1$ fiyata satılıyor. Biri birinden lezzetli ananas, mangosten, dragon fruit, mango ve benim favorim karpuz ve muzları mutlaka tadılmalı.
 3. Kamboçya oldukça güvenli bir ülke.
 4. Motosiklet kiraladığınızda, uluslararası ehliyetiniz yoksa polis rüşvet isteyecektir.
 5. Kamboçya’da hemen her şey 1$. Bir süre sonra aslında çok ödediğinizi fark edersiniz.
 6. Angkor Wat’dakiler de dâhil olmak üzere tapınaklar ve pagodalar ziyaret edilirken, pantolon ve tişört giyilmeli. Pagodaların girişinde genellikle ayakkabılar çıkarılır.
 7. Kraliyet Sarayının da içinde bulunduğu Gümüş Pagoda’ya yapılacak ziyaretlerde ziyaretçilerin daha ağırbaşlı giyinmesi arzu edilir. Erkekler uzun pantolon, kadınlar da etek veya yine benzeri şekilde uzun pantolon giymelidirler.
 8. Havaalanlarında, tren istasyonlarında ve askeri bölgelerin yakınında fotoğraf çekilmesi yasak. Halkın ve özellikle de rahiplerin fotoğrafları çekerken önce sormak daha doğru olur.
 9. Sivrisineklere karşı bir böcek koruyucu sprey çantada bulunması iyi fikir. özellikle Siem Reap’da çok  sivrisinek vardı.
 10. Kamboçya sıcak ve nemli bir tropik iklime sahip olduğundan hafif giysiler, pamuklu kumaşlar en uygun tercih. Aşırı klima çalıştırılan otellerde veya restoranlarda bir hırka gerekebilir.
 11. Açık havada yapılan turlarda güneşe karşı korunma amacıyla bir şapka ve yüksek faktörlü güneş kremi tavsiye edilir.
Kamboçya Gezi Rehberi

Sihanoukville Tekne Turu

Kamboçya Yeme-İçme

Menülerde oldukça zengin batı mutfağı yemekleri yanında, pek de aşina olmadığım çeşitli Kamboçya mutfağı yemeklerini de içeriyor. Uzun zamandır Asya yemekleri tüketen biri olarak, Kamboçya’da hem ekonomik hem de lezzetli batı yemeklerini bulunca tercihim de bu yönde oldu. Özellikle Fransız bagetinden sandviç ve yanında tropikal meyve suları güzel bir kombinasyon.

Kamboçya’da yemek ilginç deneyimler sunuyor. İçerisinde embriyo varken haşlanan yumurta balut, ülkede sık tüketiliyor. Sabahları halk daha çok noodle çorbası içiyor. Bizdeki erişteye benziyor noodle Çin eriştesi de deniyor.

Ülkenin kendi üretimi olan bira Angkor, Avustralyalı bir firmayla ortak olarak Sihanokwille’de üretiliyor. Diğer markalar Heineken, Tiger, San Miguel, Carlsberg, VB Fosters ve Grolsch’dur. Angkor birası sadece 1$. Halk arasındaki adı tikalok olan güzel tada sahip meyveli hafif içecekleri ülkenin her yerinde bulunabiliyor.

Yemek konusunda açık fikirliyseniz ve deniz ürünleri seviyorsanız Kamboçya bir cennet. Geleneksel Khmer mutfağı ile ilgili yemek kurslarına gidilebilir.

Balut

Balut

Kamboçya İklim

Kamboçya ziyaret etmek için en uygun zamanlar Ekim-Mart arası. Bu mevsimler arasında hava güneşli ve şehri gezmek için oldukça uygun. Nisan ve Ağustos ayları arası ise yağışlı sezon olduğundan hava hem daha sıcak, hem de yüksek nem oranlarına sahip. Yağmur sezonunda fiyatlar düştüğünden, düşük bütçeyle seyahat eden gezginler için bir fırsat olduğu da unutulmamalı.

Kamboçya Ulaşım

Kara ulaşımı 13.500 km’lik karayolları ve 655 km’lik demiryollarıyla sağlanıyor. Ülke kara ulaşımının ancak % 20’si asfalt. Ulaşımda Mekong Nehri önemli bir yere sahip. Turistik yerlere ulaşım ağı iyi. Otobüs, tuktuk veya motosiklet taksiler kullanılabilir; çoğu mesafe için 1-2$ ödemek yeterli.

Büyük şehirler arasındaki ulaşımda kullanılan otobüsler daha iyi, popüler olmayan yerler arasında ise kullanılan otobüsler klimasız ve eski olabiliyor.

Kamboçya Parası

Ülkenin her yerinde dolar kullanıyor, para üstü olarak Riel veriliyor. Sihanoukville, Siem Reap ve Phnom Penh dışında ATM bulmak zor. Kamboçya’da ulusal para olan Kamboçya Rieli‘nin yanında USD ve hatta birçok yerde Tayland Bahtı da çok sık kullanılıyor. Para Birimi Kamboçya Rieli (KHR) 1 TL= 2,231 KHR ediyor. 1$=4,031 Riel.

Batılılara hizmet veren birçok otel, restoran ve mağazada fiyatlar USD üzerinden veriliyor. Daha küçük alışverişler genellikle Rielle yapılır ve para üstleri de Riel olarak veriliyor. Motosiklet taksiler, basit yiyecekler ve diğer küçük harcamalar için yanınızda bir miktar Riel bulundurmanız iyi olur. Rieller 50, 100, 200, 500, 1000, 5000, 10,000, 50,000 ve 100,000’lik birimler halindedir. Kırmızı rengiyle diğerlerinden kolayca ayırt edilebilen 500 Riel en sık kullanılan para birimidir.

Döviz büroları daha çok pazar yerlerinde bulunuyor. Parayı almadan önce banknotları kontrol edin. Yıpranmış Riel’ler kullanılabilir ama Amerikan banknotları üzerindeki en ufak bir eskime bile onları değersiz hale getirir.

Phnom Penh, Siem Reap, Sihanoukville, Battambang gibi tüm büyük eyalet başkentlerinde bankalar bulunuyor. Bankalarda döviz bozdurulabilir, para transferi yapılabilir. Bazı bankalar seyahat çeklerini ve Visa kartlarını kabul etmektedir.

Sihanoukville-Cambodia-Temple

Budist Rahipler, Sihanoukville, Cambodia

Kamboçya Gece Hayatı

Phnom Penh ve Siem Reap en iyi kafelerin ve barların bulunduğu yerlerdir. Phnom Penh disko tarzı gece hayatının tam yeridir. Yerli ve yabancıların bir arada bulunduğu Rock, Spark, U2 gibi birkaç kulüpleri var. Phnom Penh’de gece hayatı iyi bir akşam yemeğinden ve barlarda içilen birkaç içkiden sonra akşam 21.00 gibi oldukça geç bir saatte başlıyor. Bu barlarda içkilerin fiyatları çok yüksek olabilir, bunun yarı fiyatına sokak satıcılarından içki almak mümkün.

Phnom Penh dışındaki yerlerde, gece hayatı daha çok Khmer usulü gece kulüplerinde yaşanıyor. Genellikle erkeklere yönelik hizmet veren bu gece klüplerine yabancı bayanların girmesinde de herhangi bir sakınca yoktur. Buraların iyi birer orkestrası vardır ve bu mekânlarda Khmer dansları hakkında çok şey öğrenilebilir.

Kamboçya Vizesi

Kamboçya Türkler’e vize uyguluyor. Ülkeye girişte 20$ karşılığında vizenizi alabiliyorsunuz. Ancak havalimanı ile ülkeden ayrılırken çıkış harcı olarak 25$ ödemeniz gerekiyor. Kamboçya Vizesi, ülkeye  girişte sınır kapılarından, havalimanından veya Tayland’taki kamboçya Büyükelçiliğinden alınabilir.

Vize almak için Kamboçya Konsolosluğu Vize Departmanı’na hitaben yazılmış dilekçe, 2 adet fotoğraf (arka fonu beyaz, yeni çekilmiş ve rötuşlanmamış) yeterli. Vize ücreti 20 USD olmasına rağmen 30$ talep ettikleri de oluyor. Bu vizenizi ne kadar hızlı istediğine göre değişebiliyor.

Kamboçya Otelleri

Kalacak yer konusunda hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Farklı konfor ve fiyat seviyelerine göre otel ve misafirevleri (guesthouse) bulunabiliyor. Duşu, kliması ve sıcak suyu olan, iki kişilik düzgün bir oda için ödeyeceğiniz para ortalama 15 dolar.

Erken rezervasyon yaptırmanıza çoğunlukla gerek kalmıyor. Benim yaptığım gibi ilk önce bir yerde kalıp, daha sonra daha uygun başka bir otele geçmek iyi olabilir. Kamboçya hem otel odalarının kalitesi, hem de internet hızı açısından göz kamaştırıcı denebilir.

Kamboçya Harcama Bütçesi

Kamboçya turizmin hızla geliştiği bir ülke. Ucuz yaşam şartları nedeniyle son yıllarda oldukça ilgi görüyor. Bu nedenle çok sayıda yatırımcının ilgisini çekmeye başladı. Sihanoukville gibi şehirler sanki yabancılar için kurulmuş gibi görünüyor. Çok sayıda Avrupalı ve Avustralyalı burada yaşıyor.

Düşük bir bütçe ile burada seyahat etmek mümkün. İçerisinde LCD TV, banyo ve büyük yatağın oldauğu otel odalarını 5-15$ arası bulabiliyorsunuz. yeme içme ise sokakta 1$. Restoranalrda ise en fazla 5$. Kamboçya ve Laos Güney Doğu Asya’nın en ucuz ülkeleri arasında yer alıyor. Günlük 10-20$ konaklama, ulaşım ve yeme içme masraflarını karşılamak için yeterli.

Kamboçya’daki 28 günlük seyahatimde, her şey dahil günlük ortalama 35 TL (20$) harcadım.

Kamboçya Video

 

Kamboçya Gezi Rotam

Kamboçya turu toplam 28 gün sürdü. Bunun yarısından fazlasını güney kıyı şehirleri Sihanoukville, Kampot ve Kep’te geçirdim. Kalan zaman ise Phnom Penh ve Siem Reap’taydım. Kamboçya’ya Tayland-Kamboçya Hat Lek-Cham Yeam sınır kapısından girdim. Kamboçya gezisi devamında ise Poipet-Aranyaprathet sınırından Tayland’a geçip, oradan Koh Samet Adası’ına devam ettim.

Koh Chang (Tayland) →Krong Koh Kong (Kamboçya) →Sihanoukville →Kampot →Kep →Phnom Penh →Siem Reap→ Poipet→ Koh Samet (Tayland)

Yeni yazıları eposta ile almak için abone olun. Onay maili almadıysanız epostanızın junk klasörüne bakın.

Feedburner

23 YORUM YAPILMIŞ

 1. Mehmet Ali Kocas says:

  Çok değerli bilgiler için tekrar tekrar teşekkürler.

 2. Çok hoş bir yere benziyor. Keşke uzun süre uçma derdi olmasa…

 3. Ali Keleş says:

  Mart 2014 de Vietnam, Kamboçya ve Tayland’a gitmek için araştırmalar yapıyorum. Her ülkeyi değişik zamanlarda ayrı ayrı mı gezmek daha iyi, yoksa bir defada üçünü birden gezmek mi? Bireysel mi, yoksa bir turla mı gitmemi önerirsiniz? Almanca ve derdimi anlatacak kadar İngilizce ve Japonca biliyorum.

 4. Biz gurup olarak önce Taylant sonra Kamboçya’ya geçtik. Tayland sınırından Kamboçya’ya geçtik. Sınırda ilkel gelen bize el arabalrıyla bavullarımızı aktardılar. Sonra eski bir otobüsle yolcuğumuza başladık. Doga çok güzel, yeşillikler içinde köylerden geçtik, çok büyük ağaçlar ve bol bol pirinç tarlaları… Bir köyde mola verdik, bazı meyveler aldık, muz ve diğer meyveler. Zaten çok ucuz. Çok yoksul bir ülke olduğu belli.

  İlerleyen yolcuğumuz sonunda güzel bir otele yerleştik. Ben burada bu kadar güzel otel bulacağımızı asla düşünemezdim. Sabah oldu Kamboçya turumuz başladı. Önce Angkor Wat Tapınakları‘nı gezdik; çok etkilendim, çok güzeldi. Balta girmemiş ormanların arasında yıllarca bulunamamış bir tapınak ormanla kapanmış, devasa ağaçlar ve ağaç kökleri dev gibi ağaçlar. Angelina Jolie’nin tapınak filmini burada çekilmi. Cırcır böceklerinin öttüğü ve ağaçların devasa büyük olması bayağı dikkatimizi çekti.

  Otellerin olduğu bölümde restorantlar vardı. Orada istediğimiz yemekler vardı tatbi ki. Biz bildimiz balık türleri yedik ayrıca mangal üzerinde bir parça timsah eti tattık gayet güzeldi. Sizlere de tavsiye ederim.

  Ertesi gün nehir turu yaptık. Nehirde yaşayan insanları gördük. Bu ülkenin çok yoksul olduğuna iyice karar verdik. Çocuklar ve aileler bizleri görünce bir dolar diye tutturdular, tatbiki bizler de yardımcı olduk. Yılanların ve timsahların bol bulunduğu bir yer.

  Ülke, doğa çok güzel, herkes için gezmesini tavsiye ederim. Herhangi bir sorunla karşılaşmadık, çok güzel ressamlar var Angor Tapınaklarının resimlerini çizmişler. Çok ucuz, ama pazarlık yapın; istediniz fiyata alacağınıza eminim. Tek ilgimi çeken Tayland-Kamboçya sınırından geçerken o kadar çok kuyruk vardı ki, o sıcakta insanlar bayağı sıkılmışlardır. Maalesef rehberimiz sayesinde biz elimizi kolumuzu sallayarak rahatça girdik. Herkes bize baktı, ama öyle bir baktı ki, çok sevinmiştik o kavrucu sıcaklarda çok iyi geldi. Herkese tavsiye ederim, Kamboçya kormadan gidip gezilecek bir ülke.

 5. Ben de görmeyi çok istiyorum, hep Vietnam ile ortak tur yapıyorlar, hakikaten gidince ikisi de görülmeli, ama Vietnam vize derdi var…ah bi yeşil pasaport olaydık.

  • Şu Vietnam vizesi ciddi problem oldu, Türk pasaportuna sahip olanlar için. Sanırsam yeşil pasaport için bile vize istiyorlar.

   Aynı şekilde Myanmar ve Laos da, Vietnam’ın izindeler. Onlar da artık kolay kolay vize vermiyorlar.

  • Ümit Eyikara says:

   2013 Martında Vietnama gittim. Vizeyle ilgili hiç bir sorun yaşamadım. Bangkok’tan uçağa binip Vietnam’a indim. 10-15 dolar vize masrafını ödedikten sonra geçtim. Gidilmesi gereken çok güzel bir ülke, şiddetle tavsiye ederim. 2014 Mart’tan bu yana da Kamboçya’dayım.

 6. 2013 Eylül de yaptığım gezide sitenizden çok faydalandım, teşekkürler.

  Ben de çok rahat ettim, yağmurlu döneme denk geldim ama benim gibi sıcaktan rahatsız olan biri için oldukça idealdi. Sadece istediğim fotoğrafları alamadım.
  Tekrar teşekkürler.

 7. Birsen Işık says:

  Merhaba ben birkac gun sonra Kambocya’ya gidiyorum. Oradan Tayland ve Hindistan planim oldugundan sadece gidis bileti aldim. Bu bir sorun olur mu?
  Sevgiler.

 8. Ömer Ay says:

  Kızıl Kmer döneminde çok zor zamanlar geçirdi bu ülke. İşkenceler, katliamlar, kamplarda çalıştırmalar, tam bir vahşet. Dünya kamu oyundan gizlenerek, 2 milyondan fazla insan öldürüldü. Polpot yakalanamadı ama, ormana kaçtı ve orada öldü.

  Tarihinde görkemli bir krallık geçirmiş, inşallah açılan yeni sayfada Kamboçyalılar huzuru bulur. Batılılar rahat bırakırsa tabi.

 9. Süleyman says:

  Merhaba:) Daha önce tek başına 2 defa Tayland’a gittim. Aklımda Kamboçya ve Laos ve Vietnam şimdi. Kasım yada arlık ayında Kamboçya ve laos’a gitmeyi düşünüyorum. Faydalı bilgileriniz için çok teşekkürler. Aynı tarihlerde o bölgeyi ziyaret etmeyi düşünen arkadaşlar varsa iletişime geçebiliriz.

 10. En çok görmek istediğim yerlerden birisi Angkor Wat tapınakları. Orada 1 hafta geçirmek için neler vermezdim! National Geographics TV’de yanınlanan bir belgeselde izledikten sonra aklımdan çıkmıyor.

 11. Fatih Uluçay says:

  Kasım ayının sonu gibi 20 gün için Siem Reap’a gitmeyi düşünüyorum. Vizeyi gitmeden önce TR den almam gerek diye biliyorum. Kamboçya ya vizesini sınırda girişte almak mümkün mü?
  En ucuz Kamboçya uçak biletini nasıl bulabilirim ? Hangi tarihte almam gerekir? Uçaklar genelde İki duraklama yapıyor, transit vize uygulaması hakkında bilgim yok.
  Yardımlarınız için şimdiden Teşekkür eder başarılar dilerim.

  • Kamboçya Vizesi ile ilgili bilgileri ilgili sayfada bulabilirsin. Kamboçya uluslararası sınır geçişlerinde kapıdan vize veriyor. Bangkok’ta almak benim tavsiyem. Farklı sorularınız için ise Soru ve Cevap sayfasından sorarsanız fırsat bulduğumda cevaplayabilirim. Ayrıca benzer soruları ve cevapları da yine aynı sayfada bulabilirsin.

 12. Merhaba,

  1 haftalığına Phnom Penh’de olacağım Haziran ayında. Internet sayfalarında farklı farklı yorumlar gördüm.
  Bir kaç sorum olacak:
  Sıtmaya karşı medikal bir önlem almak gerekir mi bir hafta için? Yalnız bir kadın için güvenli bir ülke mi?
  Çıkışta ödenen 25 USD ilk defa duydum, bu tutar bütün turistlerden alınıyor mu?
  Cevaplarınız için teşekkürler şimdiden.

  • Sıtmadan korunmak için sivrisinek koruyucu sprey kullanmak yeterli, Türkiye veya Kamboçya’da bulabilirsiniz. Asyanın hemen her yeri tekbaşına seyahat eden kadınlar için güvenlidir. Temel güvenlik prensiplerini uyguladıkça sorun yok.

   Havalimanında çıkış harcı herkes için gerekli.

   Soruları http://sorucevap.yoldaolmak.com/ adresinden sorarsanız daha iyi olur.

 13. Elinize sağlık, gitmeden önce sitenizdeki Kamboçya gezi yazıları çok işime yaradı. Özellikle Siem Reap bölümünden çok faydalandım. Bence bu sayfayı daha da geliştirebilirsiniz. Gezilecek yerler, iklim, ulaşım ve konaklama…. Teşekkürler :)

 14. Feryal Bağca says:

  Şimdi benim 2 arkadaşım Kamboçya’da. Angkor Wat tapınağını gezmişler. Güneye ineceklermiş, şimdi Siem Reap şehrindelermiş. Çok sevmişler. Şimdi orada olmak vardı.

 15. Kamboçya hakikatten inanılmaz bir yer. Maalesef çok karmaşık bir tarihi var.

  • Kamboçya sade ve sakin bir yer. Başlangıçta bu ülkede bir şey yok fazla. Birkaç plaj ve Angkor Wat geliyor akla… ancak ne zaman geriye dönüp baksam huzur aklıma geliyor.

DENEYİMLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Hakkında  |  Reklam  |  Arşivler  |  Medya  |  Konuk Gezi Yazıları  |  Rotalar Copyright © 2011-2014 Yolda Olmak! Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalanamaz.
30 Kişi Online
Gezi yazıları içerisinde arama yapın
SSL