Dünyanın en büyük anıtlarından biri olan Zafer Takı (Arc De Triomphe), Fransa‘nın başkenti Paris‘te Charles De Gaulle Meydanı’nın tam ortasında yer alıyor. Anıt, Napolyon savaşlarında Fransa adına savaşan askerlerin anısına yapılmış. Anıtın üzerinde ve içerisinde savaşan generallerin ve savaşların isimleri yazıyor.

Anıtın altında ise 1. Dünya Savaşında ölen ancak adı bilinmeyen bir askerin de mezarı bulunuyor. Bu muhteşem anıt 50 metre yüksekliği, 45 metre genişliği ve 22 metre derinliğiyle dünyanın en büyük ikinci anıtı. 2 küçük ve 1 büyük olmak üzere 3 farklı parçanın birleşiminden oluşan yapının tasarımı ise Romalı Titus’dan esinlenilmiş.

Arc de Triomphe

Paris, küçük dükkânları, birbirinden şık binaları, zarif insanları, barları, kafeleri, gece kulüpleri, restoranları ve estetik sokakları ile bambaşka bir dünya. Tüm dünyayı derinden etkileyen büyük bir demokratikleşme hareketi olan Fransız Devriminin başladığı nokta olan şehir, baştan başa tarihi yapı ve merkezlerle dolu göz kamaştıran mimarisi, çiçeklerle donatılmış parkları ile dünyanın en güzel şehri olarak kabul ediliyor.

Zafer Anıtı, Paris

Orijinal adı Arc de Triomphe olan Zafer Takı, Fransa’nın başkenti Paris’te Eyfel Kulesi’nden sonra en tanınan sembol yapılardan biri. Dünyanın en büyük döner kavşaklarından birinde yer alan Zafer Takı, Charles de Gaulle Meydanı’nda, 12 farklı caddenin kesiştiği noktada konumlanıyor. Zafer Takı’nın ön bölümü Paris’in ünlü alışveriş caddesi Şanzelize‘ye bakıyor.

Malta

Tarihi geçmişi 1805 yılına dayanan Zafer Takı, Napolyon’un verdiği bir sözün ardından inşa edilmiş. Napolyon’un tarihteki en büyük zaferi olarak bilinen Austerlitz Savaşının ardından askerlerine ‘Eve döndüğünüzde zafer taklarının altından geçeceksiniz’ sözünü söyleyen Napolyon’un bu sözüyle harekete geçen Mimar Jean Chalgrin Zafer Takı’nın yapımına başlamış.

Napolyon’un süreç içerisinde gücünü kaybetmesi ve farklı sebepler yüzünden 30 yıl sonra, Mimar Jean Nicholas Huyot tarafından 1936’da tamamlanan Zafer Takı, 1821’de Saint Helena Adası’nda hayatını kaybeden Napolyon’un 1940’ta Paris’e getirilen küllerinin geçit törenine ev sahipliği yapmış. Napolyon’un mezarının bulunduğu Les Invalides’e doğru ilerleyen tören kıtası Napolyon’un tarihi sözünü yerine getirerek mezarlığa ulaşmış.

zafer takı paris

Zafer Takı’nın özellikleri

Paris’in en önemli sembol yapılarından biri olan Paris gezilecek yerler listesindeki Zafer Takı, 50 metre yükseklik, 45 metre genişlik ve 22 metrelik derinliğe sahip. Fransız Pilot Charles Godefroy’un 1919’da çift kanatlı uçağı ile tam ortasından geçtiği Zafer Takı, Fransız tarihinde önemli bir yere sahip.

Zafer Takı’nın tam altında bulunan Meçhul Asker Mezarı, 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Fransız askerlerini temsil ediyor. Mezarda savaşta hayatını kaybeden askerlerden birinin naaşı bulunuyor. Mezarda, ‘Burada, 1914-1918 yılları arasında babalarının toprakları için ölmüş olan Fransız askerleri yatmaktadır’ sözü yazılı.

Meçhul askerin mezara defnedildiği günden bu yana hiç sönmeyen ateş sürekli yanıyor. Her akşam 18.30’da ateş sembolik olarak canlandırılırken, I. Dünya Savaşının zor günleri hatırlanıyor.

Zafer Takının en üst katında ise muhteşem Paris manzarasına tanık olabileceğiniz Seyir Terası bulunuyor. 284 basamak tırmanılarak ya da asansörle ulaşılan seyir terası hem Şanzelize Caddesi’ni hem de şehrin bir diğer ünlü takı olan La Grande Arche de La Defense’i görüyor. Asansörle çıkışlarda da asansörün son noktasında tepe noktasına kadar 40 basamak çıkmak gerekiyor.

Şanzelize Caddesi’nin sonunda yer alan Zafer Takı’na (Arc De Triomphe), Paris metrosunun 1,2 ve 6 nolu hatlarını kullanarak Charles de Gaulle Etoile durağında inerek ulaşabilirsiniz.

zafer takı hakkında bilgiler

Arc De Triomphe giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Arc de Triomphe, Place Charles-de-Gaulle, 75008 Paris
📲 www.paris-arc-de-triomphe.fr/ ☎️ +33 (0) 1 55 37 73 77
🕘 Ziyaret saatleri: Nisan-eylül döneminde her gün 10.00-23.00 saatleri arasında, ekim-mart döneminde ise her gün 10.00-22.30 saatleri arasında ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs, 8 Mayıs, 14 Temmuz, 11 Kasım ve 25 Aralık tarihlerinde yarım gün hizmet veriyor.
💶 Giriş ücreti: 12€. 18 yaşın altındakilerle 18-25 yaş aralığındaki Avrupa Birliği vatandaşları ya da Fransa’da oturumu olan kişiler de anıtı ücretsiz ziyaret edebiliyor.
🚌 Ulaşım:

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz