İngiltere‘nin başkenti Londra‘nın Güney Kensington bölgesinde bulunan Victoria ve Albert Müzesi (Victoria and Albert Museum), kapsam ve çeşitlilik açısından rakipsiz koleksiyonları ile dünyanın önde gelen sanat ve tasarım müzesi. 2 milyon 300 binden fazla nesnenin kalıcı koleksiyonuna sahip, dünyanın önde gelen sanat ve tasarım müzelerinden.

Dünyanın önde gelen sanat ve tasarım müzesi olan V&A, 1852 yılında Prens Albert ve Kraliçe Victoria adına yapılmış. Mimari, mobilya, moda, tekstil, fotoğraf, heykel, resim, mücevher, cam, seramik, kitap sanatları, Asya sanatı ve tasarımı gibi alanlarda İngiltere’nin ulusal arşivine ev sahipliği yapıyor. 145 galerinin her birinde sadece 5 dakika geçirecek olsanız her şeyi görmeniz 12 saatten fazla sürecek kadar zengin bir koleksiyona sahip.

Londra Victoria Albert Müzesi

Victoria ve Albert Müzesi, Londra

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Victoria ve Albert Müzesi (Victoria and Albert Museum), dünyanın en büyük dekoratif sanat ve tasarım müzelerinden biri. Müze, yaygın olarak isminin kısaltması V&A şeklinde tanınıyor. Londra’da Royal Borough of Kensington ve Chelsea’nin Güney Kensington bölgesinde yer alan müzenin sahip olduğu eserler 5 bin yıllık tarihi döneme uzanıyor.

1852 yılında ziyarete açılan ve ismini İngiltere Kraliçesi Victoria ve Prens Albert’tan alan müze, dünyanın en büyük dekoratif sanat ve tasarım müzesi olmasının yanı sıra kalıcı koleksiyonunda 2 milyon 300 binden fazla objeye ev sahipliği yapıyor. Bu özelliği ile dünyanın en geniş süsleme sanatları koleksiyonuna sahip olan müzede mimari, mobilya, moda, tekstil, fotoğraf, heykel, resim, mücevher, cam, seramik, kitap sanatları, Asya sanatı ve tasarımı gibi alanlarda objeler sergileniyor.

Malta

Kurulduğu günden günümüze yapılan eklemelerle genişleyen ve 51 bin metrekarelik sergileme alanına kavuşan müzede 145’ten fazla galeri bulunuyor. 5 bin yıllık bir sanat koleksiyonu bulunan müzede 414 parça İznik çinisi ve farklı yüzyıllara ait duvar çinileri de sergileniyor.

Müze, dünyanın her yerinden sayısız parçanın bulunduğu ve Ortaçağ’dan kalma heykel, kostüm, ev eşyaları, mücevher ve gümüşlere kadar uzanan oldukça geniş bir koleksiyon ziyaretçilere sunuluyor. Baskı resim, fotoğraf ve her türlü resim ve çizim eserlerini de yine bu müzede görmek mümkün.

Heykellere meraklı olanların ilk olarak bakması gereken yer olan Duruşma Salonu iki devasa odadan oluşuyor. Bu heykellere özel bölümde ziyaretçiler yüzlerce heykel görme şansına sahip. Londra görülecek yerler arasında yer alan Trajan Sütunu ve Michelangelo’nun Davud Heykelinin replikalarının bulunduğu bölümü gezmek için oldukça büyük olması nedeniyle en az 2 saatinizi ayırmanız gerekiyor. 

Müzede geçici sergilerin yanı sıra farklı uzmanlık alanlarında atölye çalışmaları da düzenleniyor. Kumaş kesiminden gözlük üretimine, yağlı boyadan seramik yapımına kadar geniş bir alanda gerçekleştirilen atölyeler müzenin web sitesinde duyuruluyor.

Victoria Albert Müzesi

Victoria ve Albert Müzesi nerede

Victoria ve Albert Müzesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Cromwell Rd, Knightsbridge, London SW7 2RL, Birleşik Krallık
📲 www.vam.ac.uk ☎️ +44 20 7942 2000
🕘 Ziyaret saatleri: Victoria ve Albert Müzesi ziyaret saatleri 10.00-17.45. Müze, cuma günleri 10.00-22.00 saatleri arasında ziyarete açık. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı.
💶 Victoria ve Albert Müzesi bilet ücreti: Victoria ve Albert Müzesi’ne giriş ücreti alınmıyor.
🚌 Ulaşım: Victoria ve Albert Müzesi’ne 14, 430, 74 ve C1 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Dünyanın önde gelen dekoratif sanat ve tasarım müzelerinden biri olan Victoria ve Albert Müzesi (Victoria and Albert Museum), Londra müzeleri arasında en çok ziyaretçi ağırlayan mekanlar arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz