Anadolu, dünyanın en çok hikaye barındıran, tarih boyunca yerleşim yeri olagelmiş büyüleyici bir kara parçası. Anadolu coğrafyasını süsleyen dağların ve tepelerin arasında, ovalarda veya deniz kenarında kurulmuş, hikayesi ile bizlerin ilgisini çekmeye çalışan köylerimiz var. Birçoğu sade ve kendi halinde görünen köylerimiz, derinlerine indiğinizde her biri size bağrındaki hikayelerini ve zenginliklerini sunuyor.

Türkiye’de Görmeniz Gereken 10 Köy

10Mustafapaşa Köyü, Kapadokya

Mustafapasa Köyü

Ürgüp’e yalnızca 5 km uzaklıkta olan, Sinasos adıyla da bilinen Mustafapaşa Köyü, 1924’e kadar Türkler ile Ortodoks Rumların bir arada yaşadığı bir yerdi. Kapadokya dokusunun en iyi örneklerinden birisi olan köy, yakın dönem Anadolu tarihinin önemli olaylarından mübadeleye yakından tanıklık etmiş.

Selanik’ten göç eden halkın yaşadığı ve Kapadokya içinde görece en az bozulmuş yerlerden biri olan Mustafapaşa’da bir yanda kilise ve cami, hemen yanı başında peribacaları var. Konaklama tavsiyem: Jerveni Cave Otel veya Fresco cave Hotel, Ürgüp.

Malta
Önceki Sayfa
Önceki blog yazısıYolda Olmak! TRT Radyo 1 Öğrenci İşleri Programına Tekrar Konuk Oldu
Sonraki blog yazısıLikya Yolu’nda Görmeniz Gereken 12 Antik Kent
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

59 YORUM

 1. Sinop iline bağlı boyabat ilçesi ve o ilçeye bağlı emiroğlu köyü ve o köye bağlı bıçakçılı mahallesi köylerin en güzelidir bir tarfı meşe ormanı bir tarafı çam ormanı yayla havası karşısı baraj manzarası çok güzel köydür bıçakçılı köyü yolunuz boyabat ilçesine düşerse görmenizi tavsiye ederim.

  • Kesinlikle haklısın. Cumalıkızık’ı da listeye almalıyım. Gölyazı’yı görmediğimden henüz listeye alamıyorum.

 2. Diğer yerleri görmedim ama Muğladaki köyler gerçekten görülmeye değer Cennet gibi gerçekten..

 3. Foça Kozbeyli Köyunu de ben ekleyeyim o zaman. Hem cok guzel bir koy hem de dibek kahvesiyle ünlü… bi bakin derim

 4. Ne trajikomik bir durumdaymışım, en uzaktakilerin hepsini görmüşüm burnumun dibindeki Edremit ve Ödemiştekileri görmemişim

 5. Kesinlikle güzel köyler. Benim ilk aklıma gelen ve görmediyseniz fırsat bulursanız görebileceğiniz 2 köy:
  1- Bademler Köyü (Türkiyenin ilk ve tek tiyatrosu olan köy) Urla-İzmir
  2- Adatepe (Eski bir rum köyü) Ayvacık-Çanakkale

  • Bademler’in karşında bir sırt üzerinde, etrafı ormanlar, zeytinlikler ve bağlarla çevrili Gödence Köyü (Seferihisar/İzmir) de çok güzel…

 6. Marmaris -Çamlı köyü. Vadi içinde doğal güzellikleri, sedir adası iskelesi ve doğa restoranları ile görmenizi tavsiye ederim.

 7. Tuğut (yeni adı Çiğdemli) Köyü – Divriği – Sivas yüzyıllar öncesinden kalma muhteşem yapılar göreceksiniz.

 8. Sinasos, Eski Datça, Yörük Köy ve Harran’ı gördüm, bence Vakıflı Köy (Samandağ) de hakediyor bu listeye girmeyi.

 9. Safranbolu, Yörük Köyü teyzemin köyü. Çok okul tatillerini orada geçirdim. Hala unutamam o günleri. İnsanları çok eğlencelidir. Cemil İpekçi’nin annesinin evi de oradadır. Karşısı da teyzemin evi.

  • Porto Lagos’da mola vermeden bu yolu geçmek yazık olur. Huzurlu ve özel tarihi bir yer. 1 saatinizi ayırıp güzellikleri keşfedin buralara yolunuz düşüyorsa.

 10. Son şıkka kadar Salda Köyü ne heyecanla bekledim ama tavsiyelerden çıkmadı.
  En iyisi Salda’yı tanıtıcı bir yazıyla dikkatleri üstüne çekmeliyim.

 11. Çok güzel. Birgi’ye kadar gidip Lübbey’i gözden kaçırmış olmam hata olmuş. Liste için başka bir öneri: Eski Doğanbey Köyü (Söke/Aydın)

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın