Kentin simgesi haline gelen Neptune ve Tritons’un heykellerinin olduğu Trevi Çeşmesi, Roma’nın en geniş ve en ünlü barok çeşmesi. Roma’ya sırf bunun önünde fotoğraf çektirmeye gidenler vardır eminim. Trevi Çeşmesi’ni asıl meşhur eden şeyse efsanesi. Çeşmeye para atarsanız, tekrar bu şehre geleceğinize inanılıyor. İnanılmaz olansa çeşmeye atılan günlük para miktarının yaklaşık 3.000 Avro olması.

Roma’nın sokakları dikkat ederseniz hep tek bir meydana çıkıyor ve bunlara piazzas deniyor. Bu piazzas denilen yerler genelde mimari harikaları sebebiyle turistlerin de ilgi odağı. Piazzas’ların çoğunda bulunan muhteşem çeşmelerin en meşhurlarından biri olan Trevi Çeşmesi, Roma’nın en geniş barok çeşmesi olma özelliği taşıyor.

Ask Cesmesi Roma

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Trevi Çeşmesi, Roma’ya gelen turistlerin ilk uğrak yerlerinden. Deniz kabuğu şeklinde olan bizlerin daha çok Aşk Çeşmesi olarak adlandırdığı Trevi Çeşmesi’nin özelliği havuzunun şahane heykellerle süslü oluşu. Dönemin en iyi mimarlarından Nicola Salvi tarafından 1732 yılında yapımına başlanmış. Günümüzdeki haline ulaşması 30 yıla aşkın zaman almış.

Yapısal olarak başyapıt niteliğindeki çeşme, bir zamanlar standart bir çeşmeyken Hollywood sineması “La Dolce Vita” ve “Three Coins in The Fountain” gibi filmleri burada çekmesi sayesinde birden İtalya’nın en meşhur çeşmesi oluverdi. Şimdilerde ise hem yerli hem de yabancı halkın filmlerdeki gibi gerçek aşkı bulmak için bolca ziyaret ettiği bir yer oldu.

Malta

Trevi Çeşmesi, üzerinde bulunan temel figür olan Poseidon’un solunda Ceres (Demeter) ve sağında Salus (Hygieia) ile çeşmeye adı verilen iyi kalpli bakire kız bulunuyor. Poseidon ise denizden çıkan kanatlı atların çektiği bir at arabasını sürmekte.

Boyu 25.9 ve genişliği 19.8 metre uzunluğunda olan çeşmeyi asıl meşhur eden şeyse efsanesi. Her gelen arkasını dönüp, bir dilek tutup, cebindeki bozukluğu çeşmeye sallıyor.

Bir defa bozuk atarsan Roma’ya bir daha geleceğine işaret; iki defa atarsan Romalı güzel bir kıza veya erkeğe aşık olacağına; 3 defa bozuk para atarsan ise Romalı biriyle evleneceğine inanılıyor.

Trevi çeşmesi
Aşk Çeşmesi

İspanyol Merdivenleri’ndeki Barcaccia ve Navona Meydanı’ndaki Bernini’nin eseri olan Dört Nehir çeşmeleri de dahil olmak üzere bir açık hava müzesi olan Roma’daki havuz ve çeşmelere, dileklerin gerçekleşmesi niyetiyle atılan paralar, kentteki kültürel mirasın korunması için harcanıyor.

Sabah erken saatlerde havuzdan çıkartılan bozuk paralar arasında, Avrupa Birliği (AB) ortak para birimi Euronun yanı sıra, çok sayıda yabancı madeni para da bulunuyor.

İstisna olarak Trevi Çeşmesine atılan madeni paralar, Caritas (Sadaka) vasıtasıyla yardıma muhtaçlara ulaştırılıyordu. 1 Nisan 2018’den bu paralar artık doğrudan Roma Belediyesinin kasasına gidiyor.

Çeşmeden elde edilen gelir, Roma’daki Altemps Sarayı, Terme di Diocleziano, Crypta Balbi ve Massimo Sarayı müzelerinin kazancının toplamından (1.1 milyon €) daha fazla.

Trevi çeşmesini görmek için en güzel zaman gece. Özenle yerleştirilmiş ışıklandırması sayesinde deniz tanrısı Neptün’ün savaş arabası üzerinde güçlü ve usta duruşuyla size yansımasını görebilirsiniz. Yerel halk denizlerin bir sakin bir hiddetli oluşunun çeşme üzerinde de görülebildiğini düşünüyor.

Adres: Piazza di Trevi, Roma
Ulaşım: 52, 53, 61, 62, 63, 71, 80, 95, 116, 119 No’lu otobüsler, “Barberini” metro durağı
Yakın yerler: Navona Meydanı, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Roma Forumu

trevi çeşmesi roma

Ben halimden memnun olduğumdan çeşmeye para atmadım tabi, dondurmamın veya İtalyanların deyişiyle galeteriomun keyfini çıkararak insanları izledim.

Trevi Çeşmesinin çevresindeki dar sokaklara bayılıyorum. Şirin dükkanlar, davetkâr cafeler, şık restoranlar, vitrinlerini bir bakışla geçmenin haksızlık olduğu küçük dükkânlar… Bundan 10 yıl önce, ilk defa bu şehre ayak bastığımda şehre aşık olmama sebep yine bu sokaklardı.

Roma turunda Hristiyanlığın merkezi olarak kabul edilen San Pietro Meydanı ve Bazilikası, Cem Sultan’ın hapsedildiği Castel Sant’Angelo, Mussoli’nin halka seslenmiş olduğu Venedik Meydanı ve II. Vittorio Emmauele Anıtı, Gladyatör savaşlarına ev sahipliği yapan Kolezyum, 135 basamaktan oluşan İspanyol Merdivenleri ve Fontana della Barcaccia çeşmesini bulunduran İspanyol Meydanı ilk görülecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz