Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanların yüzyıllar boyunca birlikte hoşgörü içerisinde yaşadığı Toledo, 16. yüzyıla kadar İspanya Krallığı’na başkentlik yaptı. Birlikte yaşama kültürüyle ‘Üç Kültür Şehri’ olarak anılan Toledo’da bu birliktelik mimariden mutfak kültürüne kadar her alanda görülüyor.

Roma İmparatorluğuna uzanan tarihi geçmişi, zengin kültür sanat yaşamı ve etkileyici mimarisiyle İspanya’nın en görkemli kentlerinden olan Toledo, Mağribi, Gotik ve Rönesans mimarisinin izlerini taşıyor.

toledo nerede

Toledo hakkında kısa bilgiler 🇪🇸

Toledo, resmi adı İspanya Krallığı olan İspanya’nın şehri. Ülkenin başkenti Madrid yakınlarında yer alıyor. Şehrin dört bir yanındaki anıtsal ve kültürel mirası nedeniyle 1986’da UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası Listesine eklenen Toledo, Kutsal Roma İmparatorluğu’nun önemli kurumlarına ev sahipliği yaptığından İmparatorluk Şehri olarak da anılıyor.

Toledo’da İspanya’nın resmi dili İspanyolca konuşuluyor. Şehirde İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. İspanya para birimi Euro. Toledo, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 90 bin.

Malta

Toledo’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

İspanya Gezilecek Yerler blog yazımda ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Toledo tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Toledo nerede 📍

Toledo, Avrupa kıtasında yer alan İspanya’nın şehri. İspanya aynı zamanda bir Güneybatı Avrupa ülkesi. İspanya’nın merkezinde, başkent Madrid’in 84 km güneybatısında yer alan Toledo, Kastilya-La Mancha Özerk Bölgesi’nin (Comunidad autónoma) merkezi olan şehir. Kentin Romalılar Dönemi’ndeki ismi Toletum, Müslüman Araplar Dönemi’ndeki ismi ise Tuleytula’ydı.

Üç yanı Tajo Nehri’yle çevrili olan Toledo, engebeli bir burnun tepesinde, etrafı surlarla çevrili eski bir kent merkezine sahip. Şehrin savunması ve gelebilecek dış saldırılara karşı inşa edilen şehir surları Toledo’yu ziyaret edenleri zamanda yolculuğa çıkarıyor.

Toledo’ya nasıl gidilir ✈️

İspanya’nın başkenti Madrid’in 84 km güneybatısında konumlanan Toledo’ya hava yoluyla ulaşım için en yakın havalimanı Madrid’de bulunuyor. Madrid Barajas Havalimanı’na Türk Hava Yollarının İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus Hava Yolları’nın ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan direkt uçuşları var. İstanbul-Madrid uçuş süresi 4 saat 35 dakika sürüyor.

İstanbul, İzmir ve Ankara’dan Ukrayna Hava Yolları ile Kiev aktarmalı olarak Madrid Barajas Havalimanı’na gitmek mümkün. Kiev aktarmalı Madrid uçuşu bekleme süresine bağlı olarak 7 ile 10 saat arasında değişiyor.

Madrid Barajas Havalimanından Toledo’ya ulaşım: Madrid Barajas Havalimanı’ndan otobüs, metro ya da taksiyle Madrid şehir merkezine ulaştıktan sonra Toledo’ya tren ve ALSA otobüsleriyle ulaşım sağlanıyor.

Madrid’den Toledo’ya trenle ulaşım: Madrid Atocha Tren İstasyonu’ndan her yarım saatte bir Toledo’ya tren seferi var. Madrid-Toledo tren bileti tek yön 12, gidiş dönüş ise 22 euro. Trenle yolculuk 35 dakika sürüyor.

Madrid’den Toledo’ya otobüsle ulaşım: Madrid Plaza Eliptica’dan hareket eden ALSA otobüsleri Toledo’ya bir saatte varıyor. Madrid-Toledo arasında her saat otobüs seferi var. Otobüs bilet ücreti tek yön 14 euro. Gidiş dönüş alınırsa 25 euroya geliyor.

Madrid’den Toledo’ya günlük otobüslü turlar da düzenleniyor. İngilizce rehberli turlar sabah Madrid’den hareket edip, aynı günün akşamında Madrid’e geri dönüyor.

toledo nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Toledo’da ilk yerleşimin tarihi geçmişi Tunç Çağı’na kadar uzanıyor. İspanyol Krallığı’na başkentlik yapan şehir eski ve yeni şehir olmak üzere ikiye ayrılıyor. Gezilecek, görülecek yerlerin tamamına yakını kale şehir görünümündeki eski şehir merkezinde.

Avrupa’nın en eski sinagoglarından Santa Maria La Blanca Sinagogu, 1000 yıl önce cami olarak inşa edilmiş bir kilise olan Mezquita Cristo de la Luz, El Greco’nun en etkileyici eserlerinden Orgaz Kontu’nun Gömülmesi’ni görmek için Santo Tome Kilisesi, şehre hakim konumuyla Toledo Katedrali ve Alcazar Sarayı Toledo’da gezilecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz