St. Paul Katedrali (St Paul’s Cathedral), İngiltere‘nin başkenti Londra‘da yer alan Anglikan katedrali ve Londra Piskoposluğunun merkezi. Tarihi geçmişi 17. yüzyıla uzanan katedral, Prens Charles ile Prenses Diana’nın düğününe ev sahipliği yapması nedeniyle Londra’yı ziyaret eden birçok yabancı turistin uğrak noktası.

Londra’nın Ludgate Hill bölgesinde bulunan, sayısız yıkım, yangın ve tahribat nedeniyle defalarca yeniden inşa edilen katedrali her yıl 2 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor. Portland taşı ile yapılan katedralin tasarımı Rönesans döneminden kalma.

St. Paul Katedrali
St Paul’s Cathedral, London

St. Paul Katedrali, Londra

İngiltere’nin başkenti Londra’nın en önemli dini yapılarından biri olan St. Paul Katedrali (St Paul’s Cathedral), Londra Piskoposluğunun merkezine ev sahipliği yapıyor. Anglikan katedralinin tarihi geçmişi 17. yüzyıla uzanıyor. Londra’da bulunan beş Aziz Paul katedralinden biri olan yapı, yüzyıllar boyunca İngiltere’nin en önemli etkinliklerine ev sahipliği yapması nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin mutlaka ziyaret etmek istedikleri yerler arasında bulunuyor.

Yakın geçmişte katedralde gerçekleşen en önemli ve dünya tarafından takip edilen etkinlik ise Prens Charles ile Prenses Diana’nın düğünü. Yaklaşık bin 400 yıllık tarihi geçmişinde sayısız yıkım, yangın ve doğal afet yaşayan katedrali yılda 2 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor.

Malta

Londra’nın deniz seviyesinden en yüksek yerleşim yerlerinden Ludgate Hill bölgesinde bulunan katedralü Portland taşı malzemesi ile Rönesans Dönemi’ni yansıtan bir mimariye sahip. İngiltere’nin gösterişsiz Barok mimari tarzının örneği olarak kabul edilen yapının kubbesi Vatikan’daki St. Peter Bazilikası’ndan ilham alınarak tasarlanmış. Katedralin içerisinde 3 küçük şapel ve zeminin 30 metre üzerinde Fısıltı Galerisi (Whispering Gallery) bulunuyor.

Tarihte, günümüzdeki St. Paul Katedrali’nin olduğu yerde MS 600 yılında St. Petrus’a adanan ahşap bir kilisenin inşa edildiği biliniyor. İlerleyen yıllarda çıkan yangınla yok olan kilisenin yerine yeni bir kilise yapılmışsa da o kilise de 962’de Vikinglerin saldırısı ile yıkılmış. 1300’de taş duvarlı, ahşap çatılı yeni bir kilise inşa edilerek ibadete açılmış. Bu kilise de 1666’da yine yangın sonucunda yok olmuş. Günümüzdeki kilise ise 1710’da ünlü Mimar Christopher Wren tarafından yapılmış.

Batı Cephesi ve Kuleler

St. Paul Katedrali’nin Batı Cephesi ve Kuleler (Great West Door) bölümü, 2 dev kule ile katedralin ana cephesini oluşturuyor. Bu bölüm katedralde gerçekleştirilen özel törenlerde kullanılıyor. 9 metre yüksekliğe ulaşan merdivenler ve katedralin genel silüetini oluşturan kuleler ile dini motiflerle süslenen alınlık bu cephenin parçaları arasında.

Fısıltı Galerisi

Fısıltı Galerisi (Whispering Gallery), St. Paul Katedrali’nin kubbesine çıkan bölümde 257 basamak aşılarak çıkılan noktada yer alıyor. Ustalıkla akustik derinlik verilen bu bölümde galerinin herhangi bir noktasında duvara dönülerek fısıldanan herhangi bir sözcük duvarın ötesindeki kişiler tarafından duyulabiliyor. Katedralin içerisini kuş bakışı izleyebileceğini Fısıltı Galerisi, katedralin en ihtişamlı noktalarından.

Taş Galeri

St. Paul Katedrali’nin yüksekliği 111 metreye ulaşan kubbesi, dünyanın en yüksek kubbeleri arasında. Kubbenin içerisinde yer alan Taş Galeri, hem manzarayı seyretmek hem de kubbeye doğru çıkarken dinlenmek için kullanılıyor.

Altın Galeri

Katedralin kubbesinin tepe noktasında yer alan Altın Galeri, eşsiz Londra manzarasıyla görülmeye değer. 530 basamak tırmanılarak ulaşılan galeri, ismini iç cephe boyamalarında kullanılan altın parçacıklarından alıyor.

Londra Aziz Paul Katedrali
Aziz Paul Katedrali Londra

Koro Bölmesi

Katedralin Koro Bölmesi, tamamı Grinling Gibbons tarafından tasarlanan, ahşap kapakları, Tijou Kapıları ile ağırlıklı olarak ahşap malzemenin kullanıldığı kilise korosuna ayrılan bölüm. Koro bölmesinin kuzey koridoruna bağlanan noktadaki metal kapılar da görülmeye değer.

Katedralin içerisinde göreceğiniz devasa org ise 1694 yılında yapılmış, İngiltere’nin en büyük 3. enstrüman olma özelliğini taşıyor. Tam 7 bin 189 borusu ve 108 sekmesi bulunan orgun olağanüstü dış kaplaması Grinling Gibbons tarafından yaratılmış. Katedral oldukça önemli bir de mahzene sahip. İçerisinde 200’den fazla anıt bulunan bu mahzen, hem İngiliz İmparatorluğu Şapeli’ne hem de Hazine Bakanlığı’na hizmet veriyor.

1810 yılında yaşanan büyük bir hırsızlık vakasında yapıdaki hemen hemen tüm değerli eserler çalınmış. Christopher Wren’in mezarını da burada bulmanız mümkün. Mezarın üzerinde ‘Bunu okuyan kişi, eğer onun anıtını arıyorsan, etrafına bak’ anlamına gelen ‘Lector, si monumentum requires, circumspice’ yazıyor.

St. Paul Katedrali nerede

St. Paul Katedrali giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: St. Paul’s Churchyard, London EC4M 8AD, Birleşik Krallık
📲 www.stpauls.co.uk ☎️+33 (0)1 44 77 80 07
🕘 Ziyaret saatleri: St. Paul Katedrali ziyaret saatleri 08.30-16.30. Katedral, haftanın 7 günü ziyarete açık.
💶 St. Paul Katedrali bilet ücreti: St. Paul Katedrali giriş ücreti £20, online alımlarda £17, indirimli bilet £17,50, online alımlarda £15.
🚌 Ulaşım: Londra metrosunun Central Line hattını kullanarak St. Paul’s istasyonunda, District veya Circle hatlarını kullanarak Mansion House istasyonunda ya da Blackfriars İstasyonu’nda, Northern, Waterloo ve City hatlarını kullanarak Bank istasyonunda inebilirsiniz. 4, 8, 11, 15, 17, 23, 26, 56, 100, 172 ve 521 no’lu otobüslerle de ulaşım sağlanıyor.

Londra gezilecek yerler arasında bulunan St. Paul Katedrali (St Paul’s Cathedral), Londra Piskoposluğunun merkezi olmasının yanı sıra ülke tarihinde ses getiren birçok önemli olaya da ev sahipliği yapması ve eşsiz manzarasıyla şehrin en önemli gezilecek görülecek yapılarından.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz