15.000 Feetten Uçmak: Skydiving

53538
1

Yeni Zelanda, gezi tutkunu çoğu insanların görülecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyordur sanırım. Ünlü haka dansı, heyecan verici bungee jumping ve rugby tutkuları, ilginç Maori kültürü, lezzetli kivi meyvesi, şahane doğasında özgürce otlayan ülkedeki insan sayısından daha çok olan koyunları ve Yüzüklerin Efendisi filminde şahit olduğumuz etkleyici doğası ile büyüleyici bir ülke.

Rüyaları süsleyen bu ülkede 7 ay yaşama fırsatım oldu. Hem Kuzey Ada, hem de Güney Ada’daki olağanüstü güzellikteki yerleri, kesintisiz olarak 1 ay gezdim. Olağanüstü kelimesi aslında bu ülkenin güzelliklerini tarif etmede biraz yetersiz kalıyor sanki.

Yeni Zelanda seyahat acentelerinden olan Magic Bus ile (sonradan Kiwi Experience ile birleşti) ülkeyi baştan başa gezebiliyorsunuz. Hop On Off Magic Adventure olarak adlandırılan bu gezide 1 ay boyunca Yeni Zelanda’nın Kuzey ve Güney Adalarında dilediğim yerde indim, dilediğim yerde otobüse tekrar binip gezdim. Bu organizasyonda otobüs şoförü hem konaklamaları hem de yapacağınız aktivite rezervasyonlarını ayarlıyor.

Maliyeti yüzünden (biraz da korkudan) skydiving yapmaya niyetli değildim. Otobüs şoförün skydiving yapıp yapmayacağım sorması üzerine evet derken buldum kendimi. Skydiving, Yeni Zelanda gezisinde yaptığım en pahalı aktivitelerden biri oldu. Bungee jumping ile birlikte 650 TL ödedim. Bununla Asya’da neredeyse 15-20 gün rahat gezilebilirdi belki.

Malta

Skydiving-Yeni-Zelanda
Skydiving, Taupo, Yeni-Zelanda

İmkanı ve fırsatı olan herkesin skydiving ve bungee jumping aktivitesini hayatında en az bir defa yapması gerekir diye düşünüyorum. Baş ağrım olmasına rağmen, 2 tane paracetamol ilaç alıp kendimi onlara teslim ettim.

Kısa bir süre sonra 15.000 feetten aşağı süzülüyordum. Uçmak buna deniyor olmalıydı.

12 Aralık 2010, Taupo, Yeni Zelanda

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz