World Wide traveller dergisi ile önceki hafta bir röportaj gerçekleştirmiştik. Aslında kısa bir röportaj olacağını düşünmüş olsam da oldukça detaylı anlatmayı seven ben uzun uzun düşüncelerimi aktarmıştım. Tabi dergide alan kısıtlaması nedeniyle röportajın bir kısmı yayınlandı.

World Wide traveller dergisinin Mayıs 2015 sayısına verdiğim röportajın tam metnini aşağıda okuyabilirsiniz. Az reklam, çok içerik ile gayet nefis bir seyahat dergisi.

Sırt çantasıyla seyahat
World Wide Traveller Dergi
Kemal-Kaya-Roportaj-World Wide Traveller

Seyahat, para harcayarak sizi zenginleştiren ve öğreten en güzel ve en eğlenceli şey. Ben okumaktan çok seyahat ederek öğrenmeyi seviyorum. En iyisi hem okumak hem de seyahat etmek. İşte o zaman en çok bilen kişilerden biri olursunuz muhtemelen. Röportajı Nasıl Sırtçantalı Oldum blog yazımda okuyabilirsiniz.

Önceki blog yazısıArno Valley Otel, Mustafapaşa
Sonraki blog yazısıTaşkonaklar Butik Otel, Kapadokya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

13 YORUM

 1. Merhaba
  Tüm yazıları dikkatle okudum. 70 yaşında emekli yalnız gezen sirtcantali biriyim. 30’u aşkın ülkeye tek başıma gittim. Şimdi de Vietnam, Laos, Kamboçya ve Tayland’ı gezmeye karar verdim. Yani 70 yaşından sonra yaşamayı gezmeyi kendime güvenmeyi öğrenmenin gururunu yaşıyorum.

 2. Mükemmel bir röportaj olmuş. Bence gezmeyi seven biri bir yolunu bulup dünyanın bir ucundan diğer ucuna gitmeli.

 3. Aslolan niyet yani, öyle.

  Bizim toplumumuz için yaptığınız şu yoruma katılmamak mümkün değil… “Oysaki bizler öyle güvensiz insanlarız ki, çocukları değil böyle okyanus ötesine, çarşı pazara gönderirken bile denetliyor, baskı kuruyor, sınırlar çiziyoruz. Bu nedenle özgür birey yetişemiyor.

  Konfor sınırımız dar kaldığı için hostellerde başkalarıyla ortak oda paylaşmayı veya ortak banyo kullanmayı pek de kabul edemiyoruz. Keşfetme dürtüsü baskın geldiğinde bunların hepsini adım adım aşıyorsunuz. Bu da genellikle gelip paraya sıkışıyor zihnimizde ve çıkmaza giriyoruz. Oysa seyahat etmek sanıldığından daha kolay, güvenli ve ekonomik. Gereken şey araştırmak, okumak ve uygulamak sadece. Esnek olmamız gerekiyor.”

  Bir rahat bıraksalar çarşıya pazara giderken bile ufaktan gezgin olabilecez 🙂

 4. “Eğer seyahat etmeniz, farklı kültürlerle tanışmanız sizi daha iyi, daha bilgili, daha entelektüel, daha paylaşımcı yapmıyorsa bir şeyler eksik demektir.” işte bu kesinlikle doğru… Belki de o yüzden yalnız ya da 1-2 kişi ile gezmeyi seviyoruz biz gezginler…

 5. O kadar özgür hissederim ki her şeyi unuturum yolda küçük sırtçantamla:) küçücük dünyamı paylaşırım yolda tanıştıklarımla kocaman olurum severim yolda olmayı ben hem de cok.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın