İstanbul‘un kuzeyinde, Karadeniz kıyısında yer alan Şile, bir yüzü Karadeniz’e, diğer yüzü ormanlara dönük yemyeşil bir yerleşim yeri. İstanbul gibi büyük bir metropole bağlı bir ilçe olmasına rağmen doğal güzelliklerini ve kültürel değerlerini korumayı başaran Şile, el değmemiş kumsalları ve sahil şeridiyle özellikle yaz aylarında İstanbulluların akın ettiği bir tatil merkezine dönüşüyor.

Kocaeli Yarımadası’nın Karadeniz kıyısında yer alan ilçe, küçük köy ve kasabaların sıralandığı 60 km’lik bir sahil şeridine sahip. Kış döneminde İstanbul’un en huzurlu noktalarından birine dönüşen Şile’nin çok zengin bir tarihi geçmişi bulunuyor.

şile nerede

Şile hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Şile, İstanbul’un kuzeyinde, Karadeniz kıyısında yer alan şehrin en şirin ilçelerinden biri. Karadeniz kıyısı boyunca 60 km’lik sahil şeridine sahip olan ilçenin adı Ballıbabagiller familyasından, halk arasında mercanköşk olarak bilinen mevsimlik çiçekli bir bitkiden geliyor.

Tarihi geçmişi MÖ 7. yüzyıla uzanan Şile’de tarih boyunca Frig, Roma, Bizans, Selçuk ve Osmanlı İmparatorluğu’nun izleri görülüyor. Şile’ye ilk yerleşenlerin Bitinler olması nedeniyle bir dönem Bitinya olarak da anılan Şile’ye Türkler ilk olarak Osmanlı zamanında ayak basmış. 1918 Mondros Anlaşması ile İngilizlere bırakılmış olsa da Kurtuluş Savaşı’nın ardından 7 Ekim 1922’de Türklerin egemenliğine yeniden girmiş.

Malta

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte belediyeye dönüştürülen Şile, İstanbul’a yakınlığı, doğal güzellikleri ve tarihi geçmişi ile İstanbul’un Anadolu Yakası’nın en önemli turizm merkezleri arasında yer alıyor. İlçenin yaşayan kültür varlığı Şile Bezi adına her yıl düzenlenen Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali, binlerce kişiyi ağırlıyor. Şile’nin yüzölçümü 796 kilometrekare, nüfusu ise 39 bin 500 (2019).

Daha uygun ve keyifli bir Şile tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atın.

Şile nerede 📍

Şile, Türkiye’nin kuzeybatısında, Kocaeli Yarımadası’nın Karadeniz kıyısında yer alıyor. İstanbul’un 39 ilçesinden biri olan Şile, doğuda Kandıra, güneydoğuda Derince, güneyde Pendik ve Gebze, güneybatıda Çekmeköy ve batıda da Beykoz ilçeleriyle çevrili. Şile, İstanbul kent merkezine 77 km uzaklıkta bulunuyor.

Şile nasıl gidilir 🚘

Şile’ye uçakla nasıl gidilir: Şile’ye en yakın havalimanı İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyanın farklı kentlerinden direkt uçak seferleri gerçekleştiriliyor.

Sabiha Gökçen Havalimanından Şile’ye nasıl gidilir: Sabiha Gökçen Havalimanı, Şile’nin 63 km güneyinde yer alıyor. Havalimanından Şile’ye direkt ulaşım sağlayan toplu ulaşım aracı bulunmuyor. Araç kiralama, transfer aracı ya da taksiyle ulaşımı sağlayabilirsiniz.

sile nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

İstanbul’dan Şile’ye nasıl gidilir: İstanbul’dan Şile’ye ulaşım Üsküdar’dan kalkan İETT otobüsleri ya da İstanbul Büyükşehir Belediyesi denetimli özel firmanın otobüsleri ile gerçekleşiyor.Üsküdar Marmaray çıkışının solunda, ana cadde üzerindeki 4 numaralı perondan Şile-Ağva otobüsleri kalkıyor. Otobüs bileti durağın yanı başındaki gişede satılıyor. Üsküdar’dan yaklaşık 3 saatte Şile’ye varabilirsiniz. Otobüsler haftanın 7 günü 06.45 ile 22.00 saatleri arasında sefer yapıyor. Yaz döneminde yoğunluk nedeniyle bileti önceden almak ya da rezervasyon yaptırmak şart.

Üsküdar telefon: 0216 3341124, Ümraniye 02163283634, Şile 02167122070, Ağva 02167218339.

İETT otobüsleri ile Şile’ye nasıl gidilir: İstanbul’dan Şile’ye İETT otobüslerinin de seferleri var. 139 numaralı Üsküdar-Şile ve 139A numaralı Üsküdar-Şile/Ağva otobüsleri ile Şile’ye ulaşım mümkün. Her iki otobüs de Üsküdar Marmaray çıkışından hareket ediyor, 139 numaralı otobüs Şile Otobüs Terminali’nde, 139A ise Ağva’da son durak yapıyor. Üsküdar-Şile bilet ücreti tam 16TL, öğrenci 11TL. İstanbul Kart geçerli.

Şile’ye özel araçla nasıl gidilir: Şile, Sakarya’ya 128 km (2 saat 10 dakika), Kocaeli’ne 62 km (1 saat 15 dakika), Ankara’ya 424 km (5 saat) ve Bursa’ya ise 215 km (3 saat 30 dakika) uzaklıkta bulunuyor. İstanbul Avrupa Yakasından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçerek yola çıkarsanız Ümraniye-Şile çıkış bağlantı yolundan devamla Ömerli istikametinde yeni Şile yolundan devam ederek 45 dakikada ilçeye ulaşabilirsiniz.

Anadolu yakasından gelecekseniz de Bostancı-Erenköy tarafından 2. Köprü yoluna girip Şile çıkışını kullanıp, tabelaları takip ederek Şile’ye keyifli ve kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Şile’ye Üsküdar Marmaray’dan özel araçla ulaşım ise trafiğin olmadığı durumlarda 1 saat sürüyor.

İstanbul’a yakınlığı ile eşsiz bir konuma sahip Şile’de, Şile Kalesi başta olmak üzere, Değirmen Çayırı Şelalesi, Hacıllı Şelalesi, On Bir Göller Vadisi, Kumbaba Tepesi ve Ağlayan Kaya’yı görmeden ayrılmayın. Şile ilçe merkezine yarım saat uzaklıktaki Ağva ise Şile’yi ziyaret eden birçok kişinin uğradığı yerler arasında. Ağva’da Kilimli ve Kadırga koylarının yanı sıra, Gürlek Mağarası, Saklı Göl ve Kalemköy görülecek yerlerden.

İstanbul’a en yakın gezilecek yerler arasında bulunan Şile, şehrin koşturması ve kalabalığından uzaklaşıp huzurlu bir atmosferde mavi ve yeşilin tadını çıkarmak için ideal bir yerleşim yeri.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz