Makedonya Tatil

Rotterdam, köprüleri, tasarım binaları ve hoş sokaklarıyla özgün ve ilginç bir Hollanda şehri. Birbirinden ilginç tasarım yapılarıyla Hollanda‘nın mimari başkenti aynı zamanda burası. Ne yana baksanız çağdaş mimari yapının en iyi örneklerini görüyorsunuz. Amsterdam’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri olan Rotterdam, özetle mimarisi, eğlence mekanları ve kültürel etkinlikleri ile gezilmesi gereken bir Hollanda şehri burası.

Balıkçı kasabasının etrafında büyüyen büyük şehrin tarihi 14. yüzyıla dayanıyor. Rhine deltasının kollarından birindeki küçük bir balıkçı kasabasıyken, hem denize hem de nehre ulaşımın zorluklarını yaşayan Rotterdam, kanalların sürekli yer değiştirmesiyle de epey sıkıntılı dönemler yaşamış. O dönemde komşu şehirler Dordrecht ile Delft, Rotterdam’dan daha çok öneme sahipti.

Rotterdam Nereler Gezilir

Rotterdam Gezi Rehberi

Rotterdam 1572’de İspanyol egemenliğine başkaldıran ilk Hollanda kentlerinden biri. Hollanda meclisleri burada 1574’te bir araya gelmiş ve 1600’li yıllara kadar 15.000 sakini varmış. 17. yüzyılda Felemenk Cumhuriyetinin ikinci kenti olmuş. Şehrin ticari ruhu düzenli binalardan çok inşa edilen tersanelerden hissediliyor.

Dünyanın en geniş limanlarından birine sahip olan Rotterdam, dünya ticaretinde önemli bir role sahip olan Rotterdam Limanının varlığı ile hem ekonomik hem de kültürel yönden gelişmiş.

Dünyanın en büyükleri arasında yer alan ve gün boyu oldukça hareketli olan Rotterdam Limanındaki rafinerilerde deniz trafiğinin büyük bir bölümünü oluşturan petrol işleniyor. Yabancı ticaretin yanı sıra liman, Rhine Nehri’nde ve bağlantılı su yollarında taşınan yükleri de ağırlıyor.

Rhine ile Maas Nehirleri’nin ağzında konumlanması, Rotterdam’ın bugünkü gücünü bulunduğu yerin doğal avantajlarına borçlu olduğunu düşünebilirsiniz, ancak öyle değil. Tarihi yaklaşık 900 yıl kadar önceye dek uzanan bir balıkçı kasabasının etrafında büyüyen büyükşehrin tarihi 14. yüzyıla dayanıyor. Hem denize hem de nehre ulaşımın zorluklarını yaşayan Rotterdam, kanalların sürekli yer değiştirmesiyle de epey sıkıntılı dönemler yaşamış. O dönemde komşu şehirler Dordrecht ile Delft, Rotterdam’dan daha çok öneme sahipmiş.

1340’da belediye olan Rotterdam, 1572’de İspanyol egemenliğine başkaldıran ilk Hollanda kentlerinden biri. Şehir 1574’te bir araya gelen Hollanda meclislerini ağırlamış. 1600’lere dek 15.000 sakini bulunan Rotterdam, on yedinci yüzyılda Felemenk Cumhuriyeti’nin ikinci kenti olarak ticari ruhu düzenli binalarından çok, inşa edilen tersanelerinden hissettirmeye başlamış

flyista

Şehrin yüzü 1872’de yapay bir kanal olan New Waterway’in inşa edilmesiyle gülmeye başlamış. Kanalın tamamlanması ile deniz yollarına açılıp bir liman kenti olarak kendini dünyaya tanıtmış. New Waterway ile bulunduğu konumdan sonuna kadar faydalanan Rotterdam, rakibi Antwerp ile gerçek anlamda rekabet etmeye başlamış.

Liman olanakları genişletilen, işleme endüstrisi (Petrol rafinesi, gıda işleme) ile gemi yapımı alanları geliştirilen ve gittikçe önem kazanan kent, nehrin kuzey kıyısındaki küçük bir yerleşimden kendinden önce kurulan Schiedam ve Vlaardingen gibi şehirleri geride bıraktı. Ancak en büyük değişim 1890’dan bu yana denize, adalara ve daha derin sulara doğru genişleyen güney kıyısında yaşandı.

1940’a kadar ortaçağ planı, Rotterdam’a kalabalık yerleşimleri, kesişen kanal ve iskeleleri ile farklı bir hava katıyordu. Ancak ne yazık ki, 13 Mayıs 1940’ta Almanların eski şehri bombalayarak yok etmesiyle bu doku yerle bir oldu. 320 hektarlık alan ve 30 binden fazla yapı yok olsa da, yeniden yapılanma planları çok geçmeden devreye girdi.

1944’te liman ciddi hasar görse de Rotterdam şehri yeniden yapılanmanın iyi bir örneği haline geldi ve şehrin bombalanan büyük alanları kamulaştırıldı. Böylece yetkililer binlerce mal sahibi ile anlaşmak zorunda kalmadan yeniden yapılanma planlarını hazırladılar. Birçok eski iskele ve hendek şehir merkezinde yeni yollar açmak üzere dolduruldu, böylelikle de yeni binalar inşa edildi.

Rotterdam Gezilecek Yerler

1. Küp Evler

Rotterdam Gezi Rehberi

Küp Evler, 1970’lerde Piet Blom tarafından dizayn edilmiş ve Helmond bölgesinde bir kaç kübik ev inşa edilerek hayata geçirilmiş. Rotterdam şehir merkezinde 45 derecelik açıyla duran, altıgen şeklindeki ilginç kübik evlerin her biri bir ağacı, hepsi birlikte ise ormanı simgeliyor. Tüm kompleksi ormandan esinlenerek tasarlayan Blom, eserlerini de ahşaptan yaratmış. Küp Evler, haftanın 7 günü 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Küp Evler giriş ücreti 2,50€, 3-12 yaş arası çocuklar 1.50€.

2. Rotterdam Markthal

Roterdam, Markthal

Rotterdam’ın yeni kapalı pazar alanı Markthal, içeri girer girmez tavandan kocaman meyve ve sebzelerin üstünüze düştüğünü ve harikalar diyarındaki tavşanın deliğine kaymışsınız gibi hissettiriyor. Pazar yerinde 20’den fazla dükkân ve 9 adet de restoran bulunuyor. Yeme, içme ve alışveriş için nefis bir yer. Hollanda ile özdeşleşmiş laleler, yine ülkenin ünlü nefis peynir çeşitleri, sebze ve meyve reyonları sıralanıyor. Markthal, pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cumartesi günleri 10.00-20.00, cuma günleri 10.00-21.00, pazar günleri ise 12.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

3. Erasmus Köprüsü

Rotterdam Blog

Rotterdam’ın sembolleri arasına sayılan Erasmus Köprüsü, 6 Eylül 1996’da Kraliçe Beatrix tarafından resmen hizmete açılmış. Köprüden ilk araç ise aynı yılın Ekim ayında geçmiş. Çok görkemli bir köprü olmasa da üzerinden geçin.

4. The Euromast

Euromast, Rotterdam

Bir gözlem kulesi olarak inşa edilen ve 100 metre yükseklikteki Euromast‘a 1970’te eklenen 85 metre yüksekliğindeki Space Tower ile günümüzdeki haline kavuşmuş. Bugün Rotterdam’ın hemen hemen her yerinde görülebilen Euromast, özellikle hava karardığında yapılan aydınlatmalarla önemli bir cazibe merkezi. Şehri yukarıdan izlemeyi sevenleri yukarıya bekleriz. Euromast, Nisan – Eylül döneminde 09.30-23.00, Ekim – Mart döneminde ise 10.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Euromast giriş ücreti 9,75€, 4-12 yaş çocuklar 6,25€.

5. Spido

Rotterdam Turu

Ultramodern Spido tekneleri, dünyanın en büyük limanlarından biri olan Rotterdam Limanının yer aldığı kıyılar arasında 75 dakika süren bir yolculuğa çıkarıyor. Yapılan turda Rotterdam’ın siluetini ve liman çevresini görmek mümkün (11,75€). Ben çiseleyen yağmurdan ve gri havadan dolayı pek de keyif alamamıştım. Belki siz seversiniz.

6. Hotel New York

Rotterdam Hollanda Gezi Rehberi

Hotel New York, Kop van Zuid Bölgesi’nin tepesinde eskiden Holland America Line’a ait olan genel müdürlüğün yerinde bulunuyor. Bir zamanlar burada ki Wilhelmina Limanı’ndan kalkan gemiler yüz yıl boyunca New York’a gidip geliyormuş. On binlerce insan bir zamanlar daha iyi bir yaşam bulmak ümidiyle buradan fırsatlar ülkesi Amerika’ya gitmiş. Sonraları The Holland America Line kapanmış ve 1993’te Hotel New York olana kadar da bina boş kalmış. Kahve molası vermek için enfes bir yer bence.

7. Kunsthal Rotterdam

Roterdam Gezi Rehberi

Oldukça kozmopolit bir ülke olan Hollanda, müzelere sığmayan tablolar, yerli ve yabancı sanatçıların sergilediği gösterilerle bir çok festivale ev sahipliği yapıyor. Her türden sanatın bulunduğu bir odaya sahip; eski, yeni ve deneysel sanat, fotoğraf, tasarım ve aklınıza gelebilecek her şey. Kunsthal, salıdan cumartesiye 10.00-17.00, pazar günleri ise 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Pazartesi günleri kapalı. Kunsthal giriş ücreti 14€, 18 yaş altındaki ziyaretçilere ücretsiz.

8. Boijmans Van Beuningen Müzesi

Rotterdam Muzeler

Museumpark Bölgesi’nde bulunan Boijmans Van Beuningen Müzesi, ülkenin en önemli sanat müzelerinden biri. Ortaçağ’dan çağdaş sanata kadar geniş bir koleksiyona sahip müzede, Rembrandt, Monet, Van Gogh, Dali ve Cézanne gibi sanatçılara ait yüz kırk bin çalışma sergileniyor. Sanatseverlerin radarına girmesi gereken bir yer. Müze, pazartesi hariç her gün 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Boijmans Van Beuningen Müzesi giriş ücreti 18.50€, 19 yaş altı ücretsiz.

flyista

9. St. Laurenskerk

Rotterdam’da yer alan St. Laurenskerk (Büyük Rotterdam Kilisesi) şehirde sağ kalmış tek Ortaçağ yapısı. 1940’taki bombardımanlarda zarar görse de 1952’deki restorasyonla eski ihtişamına kavuşturulmuş. Gotik mimarinin kusursuz bir örneği olan kilise aynı zamanda Rotterdam’ın en önemli sembollerinden. Kilise, pazar ve pazartesi hariç haftanın 5 günü 11.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. St. Laurenskerk giriş ücreti 3€, 13-18 yaş arasındaki ziyaretçiler 2€.

10. Witte de Withstraat

Witte de Withstraat

Witte de Withstraat, şehrin tam merkezinde bulunan muhteşem galerileri ve dünya çapında meşhur müzeleriyle tanınan bir cadde. Cadde üzerinde Bazar Otel ve Restorana bir göz atmayı da ihmal etmeyin. Kapalı çarşı atmosferindeki bu oryantal atmosferli yeri ben pek beğendim.

Hollanda Mimarlık Enstitüsü‘nü de ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca şehrin en kışkırtıcı modern sanat galerinden olan TENT and Witte de With de yine görülmeye değer yerlerin arasında. Rotterdam Zoo ve Oceanium, Maritime museum, Villa Zebra vakti daha çok olanlara tavsiye edilir.

Sokaklarında dolaşmak, bir sergiye yada sanat müzakeresine gitmek bu şehri en güzel anlatacak şeylerin başında geliyor. Bununla da kalmıyor, tarihi binaların içinde bulunan bir çok restoranlarda yemek yemek ve modern binalarda konaklamak da ayrı bir keyif. Rotterdam fazla büyük olmayan ve metro, tramvay, bisiklet ve hatta yürüyerek bile keşfedilebilecek bir şehir, ancak en eğlencelisi tartışmasız su taksileri.

Lijnbaan’da bulunan büyük mağaza zincirlerinden alışveriş yapmayıp çok daha küçük ancak daha orijinal ve güzel ürünleri bulabileceğiniz, Meent ve Pannekoekstraat civarında bulunan butikleri tercih edebilirsiniz.İnce işlenmiş şık mücevherleri bulabileceğiniz Galerie Puur’un ardından oldukça güzel kanalların bulunduğu, savaş zamanından yara almadan kurtulmuş Delfshaven’a gidebilirsiniz.

Denizle ilgili objelerin, seramiklerin ve antikaların yer aldığı, kısaca Delfshaven diye bilinen dükkanda ilk keşif çağlarına ait pek çok harita bulmanız mümkün.

Hava karardıktan sonra ise Rotterdam Avrupa’nın en ateşli club destinasyonlarından birine dönüşüyor. Thalia Lounge, sofistike müşteri portföyü ve dans pistinin üzerindeki barı ile gece hayatına güzel bir adres. Off-Corso’da ise en yeni şovlarıyla DJ’ler daha genç kiltlelere hitap ediyor. Kokteyl dendiği zaman bir şekilde akla her zaman Soho geliyor. Beyaz duvarları ve fütüristik tasarımlı barıyla, adeta dev bir yeti mağarası!

Euromast Restaurant
Euromast Restaurant

Rotterdam yeme ve içme

Kentte, geleneksel Hollanda mutfağının yanı sıra Fransız, Çin, Fas ve Türk mutfağı seçenekleri de bol. Rotterdam, gece hayatında da en az Amsterdam kadar iddialı. Girişteki duvarında bulunan devasa gülleri ve Nieuwe Mass Nehri’ne bakan büyük penceresiyle Blits, damak tadına olduğu kadar gözlere de hitap eden bir mekan.

Şef Glyn Stoker’ın yaratıcı Japon-Kuzey Afrika karışımı menüsü bir restoranda asıl önemli olan unsur yemeğin kalitesi konusunda dikkatleri üzerine çekiyor. Burada baharatlı ton balığı ile andtabbouleh salatasını deneyin.

Şehrin en iyi manzarasınsa sahip Euromast, Pazar günleri 19.50€’dan başlayan fiyatlarla brunch hizmeti veriyor. Yine akşamları şehrin ışıklarına nazır akşam yemeği ve şarap keyfi fırsatları da var.

Şehrin en iyi restoranlarından biri olan Lulu, modern Asya mutfağının en leziz örneklerini, baştan çıkartıcı bir odada safran ve kırmızı renklere boyanmış duvarları, yerden tavana kadar yükselen shoji ekranlarıyla birlikte sunuyor. Leziz yemekler mum ışığı ve sake eşliğinde Endonezya usulü yer masalarında servis ediliyor.

Pannekoekstraat 76a sokağında yer alan Level ise dost canlısı sıcak bir yer arayanlara tavsiyem. Web sitesindeki fiyatlara da göz atın isterseniz. Tüm restoranlar için mutlaka randevu almayı ihmal etmeyin.

Level Rotterdam
Level Bistro, Rotterdam

Schilderstraat 20a 3011 ES Rotterdam adresindeki Rodin restoran da öğlen yemekleri için tercih edilesi bir mekan. Gün arası gelip çatan açlığı yatıştırmak ya da güzel bir şampanya ve birbirinden lezzetli atıştırmalıklar eşliğinde keyif yapmak için gelinesi bir yer Rodin.

Daha farklı bir deneyim için ise Westelijk Handelsterrein’e uğrayın. 1894’te üstü kapalı bir depo, günümüzde bir çok galerinin, restoranın, barın ve club’ın bulunduğu bir komplekse dönüştürülmüş. Akdeniz mutfağının lezzetlerini sunan ve şık tuğla örme duvarları ile Restaurant Rosso’da yemek keyfi akşam saat 10’dan sonra seksi bir gece yarısı keyfine dönüşüyor.

Rotterdam konaklama önerisi

Avrupa’nın pek çok kentinde otelleri bulunan küçük bir zincir Citizen M konaklama için şahane bir tasarım oteli. Hem lobisinin hem de odasının tasarımı ve deneyimi sıradışı. Lobisi bildiğimiz lüks otellerin lobisinde farklı olarak bol kitaplı bir cafeyi andırıyor. Odaları ise tabletle kontrol edilen, rengarek ışıklarını ve perdeyi digital olarak kontrol ettiğiniz, küçük ama şirin bir tasarıma sahip. Ben memnun kaldım. Şehrin tam da kalbinde yer alıyor.

Rotterdam’a Nasıl Gidilir

Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan haftanın beş günü, yaklaşık üç saat kırk dakika süren direkt uçuşlarla Rotterdam The Hague Havalimanı’na gitmek mümkün. Havalimanı şehir merkezinden 10 km uzaklıkta ve 33 nolu otobüsle yarım saate Rotterdam Merkez İstasyonu’nda oluyorsunuz.

Amsterdam Schiphol Havalimanı‘nı ise Rotterdam merkeze sadece 80 kilometre uzaklıkta. Rotterdam ile Amsterdam arasında her 15 dakikada bir tren seferleri var. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanından haftanın her günü, KLM Havayolları ile de haftanın iki günü yaklaşık üç buçuk saatlik uçuşlarla direkt Amsterdam Schiphol Havalimanı’na uçuş mümkün.

Rotterdam içinde ve çevresinde bir yerlere gitmek oldukça kolay. Ben çoğu yere yürüyerek gitmeyi tercih ettim. Bazen de otobüs kullandım. Toplu taşıma imkanları tüm şehirde yaygın ve işler durumda. Rotterdam’a nasıl gidilir blog yazımda daha detaylı bilgiler paylaştım.

Mayıs’dan Eylül’e kadar hava şartları çok uygun. Aynı zamanda bu aylar arasında pek çok festival ve Nieuwe Mass Nehri kıyısında sayısız parti de düzenleniyor. Rotterdam gerek Amsterdam ile birlikte gerekse de güneyde Antwerp, Ghent, Brugge ile birlikte güzel bir tatil rotası olmaya aday.

Önceki blog yazısıFriedrichshafen Gezilecek Yerler
Sonraki blog yazısıAmsterdam Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

9 YORUM

  1. Ekim ayinda, Interrail gezimin bir parçasi olan Amsterdam’dan gunubirlik 5 saatliğine uğrayabildim. Tavsiye ettiginiz, görülmesi gereken yerleri müzeler dışında ziyaret edebildim. Güzel, modern bir şehir insanlari da oldukça yardimsever. Bu kadar kisa sürede tanistigim kişiler ben de boyle bir izlenim birakti. Tavsiye ederim…

  2. 2 yıl yaşadım, başta alışması imkansız görünüyor ama kendini sonra sevdirmeyi biliyor. Küçük derli toplu ama kendi içinde büyük bir yer aslında. Herşeyi çok düzenli. Gezmeye gelirseniz 1 günde her yerini görürsünüz.

  3. Birkaç saat sadece merkezini gezdik. Küp şeklindeki evler ve kapalı market, eski kilise yanyana. Kapalı marketi ben çok beğendim. Orada kahve için. Müzelerine gitmedik. Tekne turu yaptık ama pek bir şey anlamadık biz. Olmasa da olur. Kuleye çıkmadık ama arkadaşlarımız tavsiye etmişti.

    • Kapalı market benim de en sevdiğim yer oldu. İçerinin tasarımı, ferahlığı, yemekler çok hoştu. Müzeleri fazla sanatsal benim gibiler için. Vakti olanlar uğrayabilir. Tekne turu kapalı havalarda pek keyif vermeyebilir. Kule ise gidilmesi gereken yerlerden.

  4. Ben gece gittim sabah ayrıldım, pek bir şey görmedim ama arkadaşım beni birkaç mekana götürdü, çok güzel ve keyifliydi. Hollanda genelinde zaten cafe kültürü çok gelişmiş, fiyatlar hemen her yerde birbirine benzer. ismini anımsasam söylerdim ama 🙂 Giderseniz otelde malak gibi uymayın, sokaklar sain olsa da cafeler canlı, tavsiye ederim. Selamlar.

    • Mekanları ve gece hayatı son yıllarda çok popüler olmaya başlayan bir şehir. Hava soğuk olunca insanlar mekanlara doluşuyor 🙂 Sokakta adam yok, ama mekanda oturmak için sıra beklemeniz gerekiyor bazen.

  5. Yaşanacak bir şehirdir Rotterdam, ne çok kalabalık, ne çok tarihi, ne çok turistik. Her şeyden yeteri kadar var.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın