Batı medeniyetinin yaşayan parçası Roma, 3,000 yıllık tarihiyle ölümsüz şehir unvanını günümüzde de taşıyor. Benzersiz güzellikteki mimarisi ve kültürel derinliği ile dünyanın en popüler şehirlerinden biri olan Roma, İtalya‘nın başkenti. Her sokağı tarih kokuyor, adımınızı attığınız her yerde geçmişe dönük izler buluyorsunuz.

Kurulduğu dönemden günümüze yerleşimin kesintisiz olarak sürdüğü Roma’ya ‘Ebedi Şehir’ de deniyor. Efsanevi Roma İmparatorluğu’nun merkezi olan kent, ünlü Seven Hills ve Vatikan’ı da içeriyor. Bin yıl boyunca kültür, din ve iktidar merkezi olan Roma, 28 yüzyıllık varlığıyla dünyada güçlü bir nüfuza sahip.

roma nerede
Pincio Gardens’dan Roma manzarası

Roma hakkında kısa bilgiler 🇮🇹

İlk yerleşimin MÖ. 1000’lerde başladığı Roma, Tiber ve Aniane Nehirleri arasında yer alan bölgede, efsaneye göre MÖ. 753 yılında kurulmuş. Adını ise kenti kuran iki kardeş olan Romulus ve Romus’tan aldığı söyleniyor. Bu efsaneye göre dişi bir kurt, Amulius tarafından Tiber Nehrine bırakılan çocukları mağarasına götürerek, onları kendi sütüyle beslemiş. Roma’nın sembolü olarak şehrin hemen her yerinde iki küçük çocuğu emziren dişi kurt heykellerinin hikâyesi buradan geliyor.

Roma İmparatorluğu’ndan papalık yönetimine, İtalya Krallığı’ndan İtalya Cumhuriyeti’ne başkent unvanına her dönem sahip oldu. Hem modern bir şehir hem de zengin bir tarihi ve kültürel geleneğe ev sahipliği yapıyor.

Malta

Vatikan’ın Katolik mezhebinin yönetim merkezi oluşu dolayısıyla ayrı bir öneme sahip. Avrupa’nın en canlı şehirlerinden biri olarak, tarihi doku içerisinde boğulmadan keyifle gezilebiliyor.

İster Antik Roma’nın kalıntılarını görmeye gidin, ister kutsal Vatikan’ı, kent sizi aurasıyla sarıp sarmalar. Eğer Avrupa şehirlerinden birine gidilecekse ilk Roma’ya gitmeli. Burası Batı medeniyetinin kalbi. Zaman tünelinde yolculuktasınız gibi hissettiriyor.

Roma’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Roma Gezilecek Yerler ve Roma Gezi Rehberi blog yazılarımda işinize yarayabilecek, Roma hakkında detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun ve verimli bir Roma tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın isterseniz.

Roma nerede 📍

İtalya’nın başkenti Roma, Lazio bölgesinin en büyük şehri. İtalya’nın merkezindeki Lazio’da bulunan ve Tiren Denizi’ne kıyısı olan Roma, açıklarındaki adasıyla beraber Akdeniz ikliminin en güzel örneklerini sergiliyor.

İtalya’nın çizme şeklindeki yarımadasını düşündüğümüzde, Roma konum olarak tam da ortada batı kıyısına yakın yer alıyor. Tiber Nehrinin 2 kıyısındaki 7 tepe üzerine konumlanmış.

Roma’nın yer aldığı Lazio bölgesinde Viterbo, Latina, Rieti, Frosinone şehirleri de olmak üzere toplam beş şehir var. En büyük şehir Roma 2 milyon 873 bin nüfusa sahip. Yazın bu nüfus neredeyse iki katına çıkıyor.

Roma, Bolonya’ya 253 km, Floransa’ya 187 km, Cenova’ya 326 km, Milano’ya 389 km, Napoli’ye 144 km, Palermo’ya 647 km, Venedik’e 352 km uzaklıkta. İstanbul’a kuş uçuşu uzaklığı ise 1375 km.

roma nerenin başkenti
Roma İtalya’nın başkenti

Roma sahili, kuzeyden, Fiumicino ve bölgedeki en büyük göl olan Bracciano Gölü’ne bakan kasabalardan, Latina Bölgesi’nin sınırına dek güneye doğru uzanıyor.

Roma’nın kuzeybatısında Tolfa ve Sabatini dağları ile doğa koruma alanları olan Macchiagrande, Macchiatonda, Torre Flavia ve Canale Monterano bulunuyor. Tiber Vadisi’nde ise Nazzano-Tevere-Farfa ve Soratte dağı bulunuyor. Aniene Nehri tarafından ayrılan Tiburtino-Sublacense Bölgesi’ni Lucretili ve Simbruini Dağları çevreliyor.

Prenestina Bölgesi ve Lepini Dağları’nı içine alan bölge Aniene Vadisi ve Albani Tepeleri’nin arasına sıkışıyor ve Nemi ile Albano volkanik gölleri, yumuşak iklimi ve coğrafyasıyla antik çağlardan beri tatil yeri olan Castelli Romani Bölgesi’ni oluşturuyor.

Roma’ya nasıl gidilir ✈️

‘Tüm yollar Roma’ya çıkar’ sözünün ne kadar doğru olduğunu, Roma’ya geldiğinizde anlıyorsunuz. Çünkü Roma sadece İtalya’nın değil, Avrupa’nın da önemli kavşaklarından biri.

Türkiye ve Roma arasında direkt uçuş seferi olan hava yolu şirketleri Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Alitalia ile İstanbul’dan 2.5 saatlik bir seyahat sonunda Roma’ya ulaşıyorsunuz. Türk Hava Yolları ve Alitalia İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus Hava Yolları ise Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Roma Fiumicino Havalimanına direkt sefer düzenliyor.

Fiumicino – Leonardo da Vinci Havalimanı (FCO): Roma şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunan Roma Fiumicino Havalimanı Roma’nın en büyük ana havalimanı. Her 30 dakikada bir Termini Tren İstasyonuna giden ve yaklaşık 25 dakika süren ekspres trenler bulunuyor. Dönüşte mümkünse uçuş saatinizden yaklaşık 3 saat kadar önce gidilmesi gerek. Pasaport kontrol kuyruğu çok uzun olabildiğinden güvenlik kontrolünü erken geçmeye bakın. Ücretsiz WiFi var.

🚍 Fiumicino Havalimanından Roma merkeze nasıl gidilir: Bölgesel Trenler (FLI) ise 06:23’ten gece 23:23’e kadar haftaiçi her 15 dakikada haftasonları her yarım saatte bir hareket ediyor ve yolculuk 55 dakika sürüyor (8€). Rome Tiburtina, Rome Ostiense, Rome Trastevere ve son olarak da Rome Termini’de duruyor. Havalimanını Roma merkeze bağlayan hızlı tren Leonardo Express ise 06:23’dan 23:23’e kadar her 30 dakikada bir ulaşım sağlıyor ve yolculuk 32 dakikalık sürüyor (10€).

Terravision otobüs firmasıyla Fiumicino Airport – Roma arası 5,80€’ya gidiliyor. Yolculuk 55 dakika sürüyor. Uçuş gecikmesi olduğunda da biletiniz geçerli. Bileti yazdırmanız da gerekmiyor. Halk otobüsleri olan COTRAL ise Terminal 2 den kalkıyor ve yaklaşık 1 saatte Termini İstasyonu önündeki Piazza dei Cinquecento’ya ulaşıyor. Burada Metro A hattına ulaşılabilir. Havalimanından Roma’ya taksi ücretleri ise ortalama 50-60€ tutuyor.

Roma Ciampino Havaalanı (CIA): Şehir merkezinin 15 km güneydoğusunda yer alan Ciampino Havaalanı, daha çok charter uçuşlarının ve özel uçuşların yapıldığı şehre oldukça yakın çok küçük bir havalimanı. Türkiye’den buraya herhengi bir direkt uçuş yok. Avrupa içi ucuz uçak bileti sunan Ryanair, Wizz Air ve EasyJet uçaklarının indiği havalimanı gece kapanıyor. Havaalanının 00:00- 04:30 arası açık olan bölümü var, sadece burası kapanmıyor. Ciampino’dan şehir merkezine direkt metro ulaşımı bulunmuyor.

Ciampino Havaalanından Roma’ya nasıl gidilir: Airlink otobüsü (2.70€) havalimanının önündeki meydandan 10 dakika aralıklarla kalkıyor ve Ciampino Tren İstasyonuna gidiyor; sonra da oradan Roma Termini’ye giden bir trene biniyorsunuz. Bagaj carousellerinin yanındaki bilet otomatlarından biletinizi alabilirsiniz. Ayrıca her 30 dakikada bir havalimanından kalkan ve bilet ücreti 7,90€ olan otobüsler var. Havalimanından şehir merkezine taksi ücreti 40-50€ arasında tutuyor.

roma nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Roma’ya demir yoluyla ulaşım: Roma Termini İstasyonu’ndan İtalya’nın hemen hemen her yerine direkt olarak ulaşmanız mümkün. Ancak eğer İtalya geziniz içinde yalnızca Roma yoksa ve Roma’dan sonra başka bir kente gitmeyi planlıyorsanız, özellikle yaz aylarında yolculuk biletlerinizi önceden ayarlamanız önemli. Zira yaz dönemi boyunca İtalya ve Roma tam anlamıyla turist akınına uğruyor. Trenle ulaşım fiyatları da bu yüzden hızla yükseliyor.

Roma Şehir içi ulaşım

Roma’da şehir içi ulaşımının en güzel yanı ise tüm turistik bölgelerin birbirine yakın oluşu ve şehir merkezinde konumlanışı. Her yere yürüyerek gitmek, şehrin dar ve şirin sokaklarını keşfetmek mümkün olduğu kadar keyifli de.

Roma’da 3 tip toplu taşıma bileti bulunuyor; 75 dakika boyunca tüm metro, tramvay ve otobüslerde sınırsız kullanabileceğiniz One-way (BIT) bilet 1,50€. Tüm gün geçerliliği olan Day pass (BIG) bilet ise 6 Avro. Genellikle turistlerin en çok tercih ettiği 3 günlük Tourist Pass (BTI) bilet ise 16,5€. Ayrıca 24€ fiyatı olan haftalık Week pass (CIS) kart da bulunuyor. Ancak biletlerin gece saat 00.00’da geçerliliğini yitirdiğini hatırlatayım.

Toplu taşıma biletleri herhangi bir metro istasyonunda, marketlerde veya gazete bayilerinde otomatlardan satın alınabilir. SMS ile bilet satın almanın bir yolu da var, ancak bir İtalyan telefon numaranız yoksa bu seçeneği önermiyorum. Roma ne yazık ki trafik sorunuyla baş etmeye çalışan bir metropol. Bu nedenle tüm Romalılar gibi mümkün olduğunca metro kullanmaya çalışmakta fayda var.

Roma Pass, kentin toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanmanızı ve birçok müzeye ücretsiz girişinizi sağlayan bir kart. Şehre geldiğinizde havalimanında turizm infodan alırsanız, ancak havalimanı – Roma arası herhangi bir ulaşım aracında geçmiyor Şehirde indiğiniz noktadan itibaren ulaşımdan faydalanmaya başlarsınız.

48 saatlik Roma Pass 28€, 72 saatlik Roma Pass 38,5€. 72 saatlik olanla seçeceğiniz iki müze veya ziyaret ettiğiniz ilk iki müzeye, 48 saatlik olanla ise bir müzeye ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Genel olarak 45 anıt, müze ve arkeolojik alana indirimli ve hızlı girebilir, toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanıp sağlık hizmetlerinde indirim alabilirsiniz. Bıktırıcı kuyruklara girmeden Castel Sant’Angelo ve Musei Capitolini müzelerini ziyaret edebiliyorsunuz.Roma Pass ile Museo della Repubblica Romana e della memoria garibaldina, Museo Bilotti a Villa Borghese, Museo Canonica, Museo delle Mura, Museo Napoleonico and Villa di Massenzio müzelerine ücretsiz giriş imkânınız bulunuyor. İlk kullanımı Kolezyum için kullanmak istiyorsanız internet sitesinden tarih saat seçip 2€ ödeyerek rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Rezervasyon saatinizden 45 dakika 1 saat öncesinden gitmeye bakın. Ayrı bir sırası olsa da burada da kuyruk oluyor.

Roma’da şehir içinde Kırmızı ve Mavi Hatlar olmak üzere 2 metro hattı bulunuyor. X biçimindeki iki hatlı sistemde, iki hat da Termini Tren İstasyonunda kesişiyor. Metro biletleri otomatik makinelerden, metro istasyonlarındaki gişelerden ve gazete bayilerinden alınabiliyor. Ortalama 7-10 dakikada bir geçen trenler Cumartesi hariç haftanın her günü sabah 05.30 ile gece 23.30’a kadar sefer yapıyor. Cumartesi günleri ise seferler 00.30’a kadar uzuyor.

Kırmızı A Hattı, batı yönünde Battistini’den şehrin güney doğusundaki Ciampino’ya giden otobüslerin bulunduğu Anagnina’ya; Mavi B Hattı ise kuzeydoğudaki Rebibbia’dan güneybatıdaki EUR’a gidiyor.

Şehir içi ulaşımda yaygın kullanılan metro hemen hemen tüm turistik bölgelerden geçiyor: Colesseo (Kolezyum ve çevresi için), Spagna (İspanyol Merdivenleri ve çevresi için), San Giovanni, Ottoviano (San Pietro’dan 6 blok), Cipro (Vatikan Müzeleri’ne 6 blok) ve San Palolo.

Roma’da birbiri ile bağlantılı çalışan otobüs ve tramvaylar da şehir içi ulaşımda sıklıkla kullanılıyor. 05.30 ile 23.30 saatleri arasında seferleri bulunan otobüslerin içinde ve duraklarda elektronik göstergeler bulunuyor.

Hop on & Hop off otobüsleri: Gezilmesi gereken tüm yerlerden geçen üzeri açık turistik bir otobüs olan bu araçlar gezilecek önemli noktaların önündeki duraklarda durarak yolcu indirip bindiriyor. Viale Einaudi durağından hareket eden otobüsler haftanın 7 günü, 08.30-19.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Koltuklarda, güzergahtaki yapıların tarihlerini ve özelliklerini anlatan 8 farklı dilde bilgi veren kulaklıklar bulunuyor. Yetişkinler için 20 Avro olan bu otobüslere, ödediğiniz ücret karşılığında 48 saat boyunca istediğiniz zaman binebiliyorsunuz.

Archeobus: 110 Open ve Archeobus adı verilen ve rehber hizmeti de veren tur otobüslerinde, istediğiniz durakta inip, istediğiniz kadar vakit geçirip bir sonraki otobüse binebiliyorsunuz. Ücreti günlük 13-16€ arasında değişen otobüsler kısıtlı zamanı olanlar için kullanışlı.

Tramvay: Otobüslere göre trafikle daha az mücadele eden tramvaylarla kenti izleyerek seyahat edebilirsiniz.

Taksi: Taksimetreyi 2.80 Avrodan açan taksiler kilometre başına 0.92€ katları ile artıyor ve bagaj için ödeme yapıyorsunuz.

Bisiklet: Yoğun trafikle baş edebilirim diyenler için bisiklet ya da scooter kiralamak iyi bir fikir olabilir. Bisiklet kiralamalarında kredi kartı talep ediliyor ve belirli bir miktar depozito alınıyor.Taşıyla toprağıyla tam bir açık hava müzesini andıran şehir, birçok farklı yüze sahip. Hakkında ne söylense eksik kalacak bir Avrupa kenti olan Roma, İtalya’nın başkenti. Ölümsüz Şehir, Dünyanın Başkenti ve Âşıklar Şehri olarak da anılan; antik dönemden bu yana 3.000 yıllık tarihiyle, yalnızca Avrupa’nın değil dünyanın da merkezi olmuş şehirlerden biri.

Meydanları, çeşmeleri, katedralleri, antik kalıntıları, hipodromları ve dinamizmiyle Avrupa’da bir cazibe şehri olan Roma, 3000 yıllık tarihi boyunca önemini hiç yitirmedi. Fırsatını bulunca ziyaret edin.

3 Yorumlar

  1. Teşekkürler emeğinize sağlık. internette bulduğum en faydalı bilgileri sayfanızda buldum. Private ulaşım isteyenler için su iki siteyi ekleyebilirsiniz hem ekonomik hem güvenilir. romeairporttransport.com/ ve romeairportshuttle.com/ Umarım arkadaşlar için bu bilgiler yararlı olur.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz