İtalya‘nın başkenti Roma’nın en büyük meydanlarından biri olan Popolo Meydanı (Piazza del Popolo) şehrin kuzey girişinde bulunuyor. Avrupa’nın en güzel meydanları arasında yer alan meydan adını Santa Maria del Popolo Bazilikası’ndan alıyor ve ‘Halk Meydanı’ anlamına geliyor.

Mimar Giuseppe Valadier’in tasarladığı meydanın ortasında MÖ 13. yüzyıl dönemine ait olan ve Roma’nın en büyük obeliski bulunuyor. Kuzeyde ise ‘Trident’ denen Santa Maria in Monte Santo ve Santa Maria dei Miracoli ikiz kiliseler yer alıyor.

Piazza Popolo

Popolo Meydanı, Roma

Roma kent merkezinin kuzeyinde konumlanan Popolo Meydanı, şehrin en ünlü meydanlarından biri. İsminin anlamı ‘Halk Meydanı’ olan meydan kentte düzenlenen kutlama, konser ve festivallere ev sahipliği yapıyor.

Yılın her dönemi hem yerli halkın hem de kenti ziyaret eden yabancıların buluşma noktası haline gelen meydan günün her saati hareketli ve ışıl ışıl bir görünüme sahip. Avrupa’nın en iyi meydanları arasında gösterilen Popolo Meydanı’nda bulunan nostaljik tren meydanı keşfetmek isteyenler için meydan çevresinde ring sefer yapıyor.

Malta

Çok sayıda restoran, kafe ve dükkan ile çevrili olan meydan aynı zamanda seyyar satıcıların da turistlere hediyelik eşya satmak için toplandığı yerlerden. Meydanın kalbinde yer alan dikilitaş ve meydanın kuzeyinde konumlanan Porta del Popolo Kapısı, meydanda mutlaka görülmesi gereken iki nokta.

Popolo Meydanı

Roma’nın birçok noktasında eserleri bulunan Mimar Bernini tarafından inşa edilen Porta del Popolo Kapısı, geçmişte Porta Flaminia ismiyle anılıyordu. Meydanla özdeşleşen dikilitaşın ise 1300’lü yıllarda meydana taşınmış. Dikilitaşı Roma’ya Mısır’dan getiren isim ise ünlü İmparator Agustus.

Roma’nın tüm meydanlarında olduğu gibi Popolo Meydanı’nda çok sayıda çeşme var. Meydanın en ünlü çeşmeleri ise Neptün ve Obelisk çeşmeleri. Neptün Çeşmesi, Roma Tanrıçası’na ithaf edildiğinden hem mitolojik hem de tarihi bir öneme sahip.

Meydanın sağında Via del Corso, sol tarafta Flaminio Meydanı ve karşı tarafta da Pincio Tepesi yer alıyor. Pincio tarafına doğru düz devam ettiğinizde ise kâğıt üzerindeki tüm icatlarının tahtadan modellerinin sergilendiği Leonardo Da Vinci Müzesi bulunuyor.

Piazza del Popolo, Roma
Adres:
Piazza del Popolo, Roma
Ulaşım: 95, 88, 117, 495, 119 ve 490 No’lu otobüsler, “Spagna” veya “Flamino” metro durakları
Yakın yerler: İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi, Pantheon, Navona Meydanı

Santa Maria Del Popolo Bazilikası

Piazza del Popolo Meydanı’nın ortasında yer alan ve bir Rönesans yapısı olan Santa Maria del Popolo (Basilica of Santa Maria del Popolo), bölgede gezindiğine inanılan Neron’un hayaletinden kurtulmak amacıyla inşa edilmiş.

Roma’nın en büyük sanat hazinelerine sahip olan, içerisinde Raphael, Caravaggio, Bernini ve Bramante gibi ressamların eserlerinin yer aldığı barok stildeki kilise, 1472’de Papa IV. Sixtus della Rovere tarafından yaptırılmış.

Santa Maria del Popolo’da birçok ünlü ailenin şapeli, bunların içerisinde de Rafaello tarafından inşa edilen Chigi Şapeli, Bernini’ye ait heykeller, Caravaggio tabloları ve Pinturicchio freskleri bulunuyor. Şehrin en önemli kutsal yapılarından biri olan bazilika Roma’da mutlaka görülmesi gereken duraklardan.

Santa Maria Del Popolo Bazilikası
Adres: Piazza del Popolo 12, Roma
Ulaşım: 95, 117, 119, 490, 495, 926 No’lu otobüsler, “Flaminio” metro durağı
Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cumartesi 07.30-12.00, 16.30-19.00
Pazar 08.00-13.30, 16.30-19.30
Giriş ücreti: Ücretsiz
Yakın yerler: İspanyol Merdivenleri, Trevi Çaşmesi, Pantheon, Navona Meydanı

İtalya’nın başkenti Roma, çok sayıda ihtişamlı meydana ve tarihi mirasa sahip. Şehrin en hareketli meydanlarından biri olan Popolo Meydanı ve Santa Maria del Popolo Bazilikası’nı Roma’da gezilecek yerler listenize ekleyin.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz