Matthias Çeşmesi (Matyas Kut) belki de Budapeşte’nin en ünlü çeşmesi. 1904 yılında Alajos Strobl tarafından tasarlanmış ve Kral Matthias ile köylü güzeli kız Ilonka’yı tasvir ediyor. Ziyaretçilerin çoğu heykelleri görmek yerine Buda Kalesi’nin çeşmelerini görmeyi daha çok yeğliyorlar.

Çeşmenin tasarımı, Macaristan’ın en tanınmış heykeltraşı olan Alajos Strobl tarafından tasarlanıp, Buda Sarayının C odasında ki duvara karşı yapılmış. Kompleksin diğer tarafında, ana kubbenin batısında, dört çiçek yatağı bulunan bir başka teras ve Loszelidito yada Wrangler Atı olarak da bilinen bir heykel bulunuyor. Heykelde huysuz bir atı dizginlemeye çalışan bir eğitmen var.

Matthias Çeşmesi, Budapeşte
Matthias Çeşmesi, Budapeşte

Çeşmede anlatılan hikaye Kral Matthias Corvinus (Matyas) dönemine ait ve saray tarihçisi olan ve sonraları 19. yüzyıl şairi olarak popüler olan Mihaly Vörösmarty tarafından kayıt altına alınmış. Çeşmenin hikayesi Ilonka Efsanesi’ne konu olmuş.

Kral Matthias sık sık avcılık yapmaya giderdi. Bir gün, o ve arkadaşları bir avdayken çok çekici bir köylü kızı olan Szep Ilonka ile karşılaşır. İlk görüşte birbirlerine aşık olurlar. Matthias sarayına geri döner ve Ilonka’ya gerçek kişiliğinden hiç bahsetmemiştir. Ancak Ilonka’ya onu Buda’da ziyaret etmesini söyler.

Ilonka da elinden geldiğince çabuk şekilde Buda’ya gelir. Vardığında ise çok büyük bir kalabalık kralı bir savaştan zaferle döndüğü için kutlamaktadır. Ilonka Matthias’ı tacıyla at üstünde görünce şok olur ve aşık olduğu kişinin kral olduğuna inanamaz. Basit bir köylü kızının bir kral ile evlenemeyeceği gerçeği ona öylesine anlatılmış ve işlenmiş ki üzüntü içinde evine geri döner. Bundan kısa bir süre sonra da kırık bir kalp ile hayatını kaybeder. Kalabalık arasında göremediği Ilonka’yı ziyaret etmek için birkaç hafta sonra evine gider ancak kimseler yoktur.

Önceki blog yazısıEski Meydan Altmarkt, Dresden
Sonraki blog yazısıNowy Efendi Otel, İstanbul
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Burada rehberlik yapan birisi olarak derim ki ‘Guzel Budapeste sanırım ancak bu kadar hos resımlerle ancak bu kadar kisa sekilde ozetlenebilinirdi.’ Herkesi bir gun Budapeste’de gorebilmek dilegi ile.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın