Medeniyetlerin buluşma noktası Mardin, kültür ve tarih meraklıları için benzersiz bir cennet. Farklı inançların ve kültürlerin bir arada yaşadığı kent, zengin tarihi geçmişi, bereketli toprakları, hoşgörü atmosferi ve etkileyici taş yapılarıyla Anadolu’nun en görkemli yerlerinden.

MÖ 4,500’lü yıllara uzanan tarihi geçmişi ile zamanın durduğu izlenimini veren Mardin, Sümerlerden Osmanlılara çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyan, Türkiye‘nin açık hava müzesi görünümündeki kentleri arasında.

mardin nerede

Mardin hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Mardin, tarih boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapan bereketli topraklar üzerinde kurulu. Farklı inanç gruplarının binlerce yıldır hoşgörü ikliminde yaşadığı kent, çok kültürlü kimliği ile tanınıyor.

Camiler, kiliseler, manastırlar, türbeler, köşkler, kervansaraylar ve insanlık tarihine ışık tutan antik kentleri ile Güneydoğu Anadolu’nun en turistik destinasyonları arasında bulunan Mardin, İpek Yolu güzergahı üzerinde konumlanıyor.

Büyükşehir Yasası ile 2014’te büyükşehir statüsüne kavuşan Mardin’in merkez ilçesi Artuklu. Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin ve Ömerli Mardin’in diğer ilçeleri. Kentin toplam nüfusu ise 810 bin.

Daha uygun bir Mardin tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Mardin nerede 📍

Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle Bölümü’nde yer alan Mardin, kuzeyinde Diyarbakır ve Batman, batısında Şanlıurfa, güneyinde Suriye ile komşu. Mazı Dağları’nın çevrelediği şehir, Suriye sınırına kadar geniş düz ovalara sahip.

ⓘ Mardin gezinizde, uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Mardin’e nasıl gidilir ✈️

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, kent merkezine 25 km uzaklıkta yer alan Mardin Havalimanı’na İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt uçak seferleri var.

Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’ndan (2 saat 5 dk), Pegasus Hava Yolları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (1 saat 55 dk), AnadoluJet Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan (1 saat 25 dk) SunExpress ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan (1 saat 55 dk) Mardin’e direkt uçak seferi düzenliyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

mardin nasıl gidilir

Mardin’e kara yoluyla nasıl gidilir

Mardin’e Türkiye’nin dört bir yanından direkt otobüs seferleri bulunuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’den hareket eden otobüslerin tamamı Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa güzergahını kullanarak şehre ulaşıyor.

Kendi aracıyla Mardin’e ulaşmak isteyenler de Şanlıurfa şehir merkezine kadar olan otoyolu takip ederek Viranşehir üzerinden Mardin’e ulaşabiliyor. Mardin’e Şanlıurfa 190 km (3 saat), Gaziantep 335 km (4,5 saat), İstanbul 1,480 km (17,5 saat), Ankara 1,030 km (13 saat), İzmir 1,470 km (17 saat) mesafede.

Mardin gezilecek yerler 📌

Mardin, Güneydoğu Anadolu’yu kapsayan GAP turlarının gözdesi. Şehir merkezi ve çevresinde gezilecek görülecek onlarca durak var. Eski Mardin olarak geçen tarihi kent merkezi Mardin’e gelenlerin uğrak noktası.

Hoşgörülü toprakların kalbinde yer alan Mardin’de Mardin Kalesi, Mardin Müzesi, Artuklulardan miras Zinciriye Medresesi, Süryanilerin kutsal mekanı Deyrülzafaran Manastırı simge yapılar arasında. Mardin’in 30 km güneydoğusundaki Dara Antik Kenti ise bölgenin saklı hazinesi.

Önceki blog yazısıBodrum Nerede 📍 Bodrum’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıŞanlıurfa Nerede 📍Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın