İspanya’nın politik merkezi Madrid, finans, endüstri, kültür, sanat, medya, eğitim, bilim ve eğlence alanlarında ülkenin en önde gelen şehri. Şehir, Paris ve Roma gibi Avrupa’nın en popüler kentlerinden farklı, tarifi zor, muhteşem tarihi atmosferi ile diğer turistik merkezlerin bir adım önünde yer alıyor.

Madrid’de son yıllarda yaşanan gelişmeler şehre yeni bir dinamizm, zenginlik ve muhteşem kültürel etkinlikleri de beraberinde getirmiş. İspanyol mutfağı sunan tapas barları, nefis gurme restoranları ve capcanlı gece kulüpleriyle Madrid, Avrupa’nın en popüler destinasyonlarından biri.

madrid nerede

Madrid nerede

Madrid, İspanya’nın başkenti ve Madrid bölgesinin yönetim merkezi. İber Yarımadası’nın merkezinde yer alan kent, İstanbul, Londra, Berlin ve Paris’ten sonra Avrupa’nın beşinci en kalabalık şehri.

İber Yarımadası’nın ortasındaki Kastilya Platosu’nun çevresinde kurulu olan şehir, Jarama ve Manzanares nehirlerinin arasındaki 1,020 kilometrekarelik geniş bir alanda yer alıyor. Denizden yüksekliği 543 ile 846 metre arasında değişen Madrid’in şehri merkezinin yüzölçümü 604,3 kilometrekare.

Madrid’e nasıl gidilir

Türkiye’den Madrid’e, Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları, Iberia ve Norwegian Havayolları aracılığı ile aktarmasız olarak 4,5 saatlik bir uçuşla ulaşılabiliyor. Yolculuğun sonunda ineceğiniz Madrid Barajas Havalimanı, şehir merkezinin 13 km kuzeyinde bulunuyor.

   

Madrid-Barajas Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım

Madrid-Barajas Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmanın en pratik yolu 24 saat kesintisiz çalışan ücretli havalimanı otobüslerine binmek. Bu otobüsler bütün terminal çıkışlarını dolaşarak yolcu topluyor. Diğer bir alternatif de metroyu kullanmak. Line 8’i takip ederek, Madrid şehir merkezine 12 dakikada ulaşabilirsiniz.

Havalimanından Madrid şehir merkezine ulaşabilmek için ayrıca terminal çıkışlarının hemen önünde bulunan otobüs duraklarından otobüse de binebilirsiniz. 101, 200, 822, 824 ve 827 numaralı otobüsler Madrid şehir merkezindeki çeşitli semt ve bölgelere hareket ediyor.

Gideceğiniz adrese göre size güzergahı uyan bir otobüsü seçebilirsiniz. Dilerseniz havalimanından merkeze ulaşım için, Terminal 4’te bulunan tren istasyonundan C-1 trenlerine de binebilirsiniz. Trenler 05.30 – 23.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

madrid nasıl gidilir

Madrid’de kapkaç ve yankesicilik en sık görülen suçlardan. Bu nedenle Madrid’i keşfe çıkarken çantanızı dikkatle taşıyın, yanınızda veya üzerinizde değerli eşya ve mücevher bulundurmayın. Özellikle akşam saatlerinde metro ve tren istasyonlarında yalnız bir şekilde bulunmamaya çalışın.

Ayrıca şehirdeki sokak kahvelerinde laptop veya akıllı telefonunuzla haşır neşir olurken daima güvenlik konusu aklınızda olsun, bu gibi noktalarda sokaktan koşarak geçen ve bir anda önünüzdeki elektronik cihazı alıp kaçan yankesicilere çok fazla rastlanıyor.

Flamenko ruhunun futbol coşkusuyla bütünleştiği Madrid’de Valzquez ve Goya’nın eserlerinin yer aldığı Prado Müzesi, Lazaro Galdiano Müzesi, Thysseen Bornemisza Müzesi, Madrid Kraliyet Sarayı, Milli Kütüphane, Retiro Parkı ve Mayor Meydanı görülmesi gereken önemli yerler arasında.

1 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    148,2k Takipçiler
    Takip et
       
     

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın