Londra, İngiliz kraliyet ailesine ev sahipliği yapan, İngiliz kültürünü ve tarihini gözlemlemek için ziyaret edilebilecek en ideal gezi adresi. İngiltere’nin başkenti Londra, aynı zamanda ülkenin kültür ve sanat, alışveriş ve eğlence merkezi. Her açıdan dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Londra’nın Roma öncesine kadar dayanan uzun bir tarihi var.

Avrupa‘nın en çok ziyaretçi ağırlayan turistik kentlerinden Londra, zengin koleksiyona sahip müzeleri, hareketli sosyal yaşamı, renkli gece hayatı, huzurlu, yemyeşil park ve bahçeleri ve 9 milyona yaklaşan nüfusu ile muhteşem bir metropol.

londra nasıl gidilir

Londra hakkında kısa bilgiler 🇬🇧

Londra, Birleşik Krallık’ı meydana getiren dört ülkeden biri olan İngiltere’nin başkenti. İki bin yıldır büyük bir yerleşim yeri olan Londra, İngiltere’nin politika, sanat, eğlence, eğitim, moda, finans, sağlık ve medya merkezi.

Dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri olan Londra, gayri safi yurtiçi hasıla geliri ile dünyanın en büyük beşinci metropolü olarak kabul ediliyor.

Malta

Londra’da Birleşik Krallık’ın resmi dili İngilizce konuşuluyor. Şehirde dünyanın farklı yerlerinden çok sayıda göçmen yaşıyor ve 300’den fazla konuşulan dil ile dünyanın en renkli yerlerinden biri. İngiltere para birimi Sterlin. Londra, Türkiye’den 2 saat geride. Şehrin nüfusu 8 milyon 200 bin.

Metropol yerleşim alanının 8,382 kilometrekare olduğu Londra, 32 ilçeden oluşuyor. Şehrin büyük bölümü engebesiz, düz ve yürümeye müsait bir coğrafi görünümde. Çok uluslu, çok dilli, çok renkli bir şehir olan Londra’da Uzak Doğulu, Hintli, Balkanlı, kısaca dünyanın her yerinden insan bir arada yaşıyor.

Londralılar, ülkedeki diğer şehirlerde yaşayan İngilizlere göre daha ketum, soğuk ve sabırsız olarak tanımlanıyor. İngilizler ise genel olarak ilk başta soğuk gibi görünen ama insani tanıdıkça ısınan ve açılan bir yapıya sahip. Ayrıca espri anlayışları da oldukça ilginç ve farklı.

Futbol, İngiltere genelinde oldukça tutkuyla sevilen ve desteklenen bir spor. Bir İngiliz ile futbol konusunda tartışmamanız, kraliyet ailesi ile ilgili espri ve olumsuz yorumlarda bulunmamanız önemli.

Londra’ya gitmek için İngiltere vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Londra Gezi Rehberi ve Londra Gezilecek Yerler blog yazılarımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Londra tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Londra nerede 📍

Londra, Avrupa kıtasında bulunan İngiltere’nin şehri. İngiltere aynı zamanda bir Batı Avrupa ülkesi. İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkenti Londra, Büyük Britanya Adası’nın güneydoğusunda yer alan Thames Nehri’nin kıyısında kurulu. İki bin yıllık tarihi geçmişi olan şehrin ‘Büyük Londra’ olarak anılan merkezi 1,572 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip.

Londra’ya nasıl gidilir ✈️

İngiltere’yi dünyaya bağlayan kent Londra’da 5 farklı havalimanı bulunuyor. Heathrow Havalimanı, bu havalimanları arasında en yoğun hava trafiğine sahip olan havalimanı.

Gatwick Havalimanı ise şehrin en yoğun ikinci büyük havalimanı. Stansted Havalimanı ve Luton Havalimanı EasyJet ve Ryanair gibi daha çok düşük maliyetli hava yolu şirketleri tarafından kullanılıyor. London City Havalimanı ise Güney Avrupa’daki tatil merkezlerine düzenlenen uçak seferleri için ağırlıklı olarak yaz sezonunda tercih edilen bir konumda.

Türkiye‘den Londra’ya Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları ve Atlas Global’in direkt seferleri var. İstanbul-Londra uçak yolculuğu 4 saat 10 dakika sürüyor. İngiliz bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi British Airways’in de İstanbul-Londra hattında karşılıklı seferleri var.

Türk Hava Yolları ve British Airways, Londra şehir merkezine ulaşım imkanının daha kolay olduğu Heathrow Havalimanı’nı kullanıyor. Pegasus Hava Yolları ve Atlas Global’in seferleri ise Stansted Havalimanı’na yapılıyor.

Yaz döneminde Dalaman, Bodrum ve Antalya gibi turizm merkezleri ile Londra arasında charter uçak seferleri bulunuyor. Bu uçakların birçoğu Türkiye’ye İngiliz turistleri taşırken, dönüşte boş gitmemek adına çok uygun fiyatlarla bilet satışı gerçekleştiriyor.

londra nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

İngiltere’nin 24 saat yaşayan başkenti Londra, gezilecek görülecek yerleriyle ziyaretçileri için çok sayıda alternatife sahip bir şehir. Kraliyet Ailesi’nin ikametgahı olan Buckingham Sarayı, St. Paul Katedrali, kentin buluşma noktası Trafalgar Meydanı, Westminster Sarayı ve Kilisesi, London Eye, Hyde Park ve British Museum Londra’da gezilecek yerler arasında.

İngiliz kraliyet ailesinin Londra’daki konutu olan Buckingham Sarayı, aynı zamanda ülkenin idari merkezlerinden. Kraliçe’nin düzenlediği tüm resmi davet ve toplantılara ev sahipliği yapan yapının bazı bölümleri turistik gezilere açık. Değerli sanat koleksiyonlarının da görülebileceği bu görkemli yapıyı gezmeden hiçbir Londra gezisi tamamlanmış sayılmaz.

Big Ben adıyla bilinen Westminster Sarayı’nın yanındaki Saat Kulesi, hem Londra’nın hem de İngiltere’nin en önemli turistik mimari sembollerinden biri. Herkesçe tüm yapıyı anlatmak için kullanılan Big Ben ismi aslında kuledeki saatin çanının adı. 13,5 tonluk bu çan çaldığında, sesi 15 km uzaklıktan duyuluyor.

17. yüzyılda inşa edilen Aziz Paul Katedrali oldukça görkemli bir mimari yapıya sahip. Londra Piskoposluğu’nun merkezi olan yapı, kraliyet törenlerinin gerçekleştirildiği dini merkezlerden biri. Galler Prensi Charles Philip Arthur George ve Prenses Diana’nın düğün töreni, bu katedralde düzenlenmişti.

135 m yüksekliğindeki Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı olan London’s Eye, şehrin en popüler yeri. Bu eğlenceli mekânda, dönme dolaba binerek şehrin manzarasını olağanüstü bir açıyla izleme şansına sahip olabilirsiniz. Ancak dönme dolaba binebilmek için önceden rezervasyon yaptırmanız gerektiğini aklınızda bulundurun.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz