Dünyaca ünlü çinisiyle hatırı sayılır bir tanınırlığa sahip olan Kütahya, zengin mineralli şifa kaynağı kaplıcaları, ilginç yeryüzü şekillerine sahip vadi ve yaylaları, mevlevi kültürünün izlerini taşıyan kutsal mekanları ile görülmeye değer.

Evliya Çelebi’nin doğduğu yer olan Kütahya, Anadolu’nun diğer kentlerine göre turizmde bir adım geride kalsa da çok zengin tarihi ve kültürel mirasa sahip.

kütahya nerede

Kütahya hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Kurtuluş Savaşı’nın en büyük muharebelerinden Büyük Taarruz’un yaşandığı topraklarda bulunan Kütahya, Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Dumlupınar’da ‘Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir, ileri’ emrini verdiği yer olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sembol şehirlerden.

Türkiye’nin en kalabalık 38. şehri olan Kütahya’nın nüfusu 578 bin, yüzölçümü ise 12.043 km². Kütahya’nın trafik plaka kodu 43, telefon alan kodu ise 274.

Malta

Merkez ilçesiyle birlikte 13 ilçesi bulunan Kütahya’nın ilçeleri: Altıntaş, Aslanapa, Çavdarhisar, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Gediz, Hisarcık, Pazarlar, Simav, Şaphane ve Tavşanlı.

Daha uygun bir Kütahya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Kütahya nerede 📍

Kütahya, Türkiye’de Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu Bölümü’nde yer alıyor. Kütahya, kuzeyde Bursa, kuzeydoğuda Bilecik, doğuda Eskişehir ve Afyonkarahisar, güneyde Uşak, batıda Manisa ve Balıkesir illeriyle komşu.

ⓘ Kütahya gezinizde, uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Kütahya’ya nasıl gidilir ✈️

Kütahya’ya hava yoluyla ulaşım: Kütahya’da şehir merkezine 45 km uzaklıkta bulunan ve Kütahya ile birlikte Afyonkarahisar’a da hizmet veren Zafer Havalimanı bulunuyor. İstanbul’dan düzenli direkt seferlerin yapıldığı havalimanına yaz döneminde bazı Avrupa kentlerinden de direkt ulaşım sağlanıyor.

Zafer Havalimanı’ndan Kütahya şehir merkezine ulaşım: Zafer Havalimanı’ndan Kütahya şehir merkezine ulaşım için yolcu servisi, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Simpaş firması tarafından düzenlenen servislerle havalimanına uçağın inmesinden yarım saat sonra hareket eden otobüslerle 40 dakika gibi bir sürede Kütahya şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Servis araçları gelen yolcu kapısından hareket ediyor.

kutahya nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Kütahya’ya kara yoluyla ulaşım: Kütahya, İç Anadolu’yu Ege’ye, Marmara Bölgesi’ni Ege kıyılarına ve Göller yöresi üzerinden Akdeniz’e bağlayan kara yollarının kesiştiği noktada bulunuyor.

Türkiye’nin birçok bölgesini buluşturan noktadaki şehre Türkiye’nin dört bir yanından direkt otobüs seferleri yapılıyor. Kütahya, Ankara’ya 311 km, İstanbul’a 360 km, İzmir’e 334 km, Antalya’ya 364 km uzaklıkta.

Kütahya’ya demir yoluyla ulaşım: Kütahya, Eskişehir üzerinden kuzeye ve doğuya, Balıkesir üzerinden batıya, Afyonkarahisar üzerinden de güneye ve İç Anadolu’ya demir yoluyla bağlanıyor. Ankara-İzmir Demiryolu’na ise Dumlupınar ilçesinden ulaşılıyor. Tren garı şehir merkezinde bulunuyor.

Kütahya gezilecek yerler 📌

Tarihi ve doğal güzellikleriyle onlarca farklı alternatif sunan Kütahya, tarih boyunca Anadolu’nun önemli yerleşim merkezlerinden biri oldu. Şehirde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında Kütahya Kalesi, Saat Kulesi, Dumlupınar Şehitliği, Zafertepe Anıtı, Tarihi Kütahya Evleri ve Kütahya Çinili Camii bulunuyor.

Mevleviliğin sembol mekanlarından Dönenler Mevlevihanesi, Kütahya Çini Müzesi ve Kütahya Arkeoloji Müzesi de listenizde olsun. Eynal, Yoncalı, Ilıca Harlek, Dereli, Simav Çitgöl ve Murat Dağı kaplıcaları şifa bulmak ve rahatlamak için en iyi seçenekler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz