Balkan ülkelerinden Karadağ’ın en popüler turistik şehri olan Budva, nefis kumlu upuzun plajları, şahane koyları, kayalıkları, küçük adaları ve oldukça renkli geçen gece hayatı ile “Karadağ’ın Miami’si” olarak biliniyor. Benim için ise Budva, küçük ama şirin, keyifli bir Balkan şehri.

Yaz sezonunda Budva’nın plajları, Avrupa’nın dört bir yanından gelmiş tatilcilerle dolup taşıyor. Şehir özellikle Alman, Hollandalı ve İngiliz gençlerin favori rotalarından biri. Plajları, tarihi eski şehri ve hareketliliğiyle gençlerin tüm beklentilerini karşılıyor. Deniz, kum, güneş, iyi yemek, eğlenceli gece hayatı… Daha ne olsun!

Budva, Montenegro
Budva, Montenegro

Sırtını dağ yamaçlarına, yüzünü denize çevirmiş şehirleri oldum olası severim. Budva da tam işte böyle bir şehir. Şehrin uzun kumsalları ve güzel koylarının ardından yükselen, kocaman dik dağlar var. Tatil için harika bir şehir, bu şehirde birkaç gün geçirince hissettiğim bu oldu.

Makedonya’nın başkenti olan, adı da pek bilinmeyen Podgorica’ya 65 km uzaklıkta, Adriyatik Kıyılarına nazır konumlanmış Budva, 20 bin nüfuslu küçük bir şehir. Ne çok büyük ne de sıkılmaya vakit bulacak kadar küçük. Bu nedenle büyük şehirlerin gürültülü ve insanı yoran havasından uzak, sakin ve dingin bir atmosfere sahip.

Budva Gezi Rehberi

Karadağ henüz vizesiz bir ülke ve Avrupa Birliğine dahil olmamış olmasına rağmen para olarak çoktan Avro’ya geçmiş bir ülke. Bu yüzden diğer Balkan ülkeleri ile kıyaslandığında nispeten pahalı, ancak Avrupa ülkelerine göre elbette ki hala çok uygun fiyatlar sunan bir şehir.

Karadağ gezimde Ulcinj > Doni Stoj (1) > Bar > Budva (2) > Kotor (2) > Herceg Novi rotasını izledim.

Malta

Budva’ya oldukça yakın olan Kotor şehri Karadağ gezilecek yerler listesine eklenmeli. Budva’da Kotor’a otobüs ile geçtim (5€). Eğer Arnavutluk’tan Budva’ya geçmek istiyorsanız Tiran Otogardan Budva’ya direkt otobüsler var.

Anayasasında “Demokratik, refah ve çevreci bir ülke” olarak tanımlanan ülke Karadağ vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Vize ile uğraşmak istemeyenler, doğal güzellikleri olan, hem deniz tatili hem de kültür turu için Karadağ’ı tercih edebilir. Kotor, Budva ve Bar şehirleriyle bu kıyılar tatilcilerin beklentilerini karşılayabilecek nitelikte.

Budva’nın otantik diyebileceğimiz şahane bir eski şehir bölgesi (Budva Stari Grad) var. Oldukça yüksek ve korunaklı kale duvarların arkasında, labirent şeklinde uzayan dar sokaklar boyunca sıralanan tarihi binaları pek bir güzel.

Masmavi Adriyatik Denizi kıyısında yer eski şehrin tarihi dokusunun içerisinde yürümek enfes. İnsan sanki Ortaçağda yolculuğa çıkılmış gibi hissettiriyor burası. Tabi sokakları dolduran şık insanları saymazsak.

Şehrin tarihi bölgesi Stari Grad 1979 yılında yaşanılan depremden çok etkilenmiş ve 8 yıl süren çalışmalar ile baştan sona restore edilerek 1987 yılında yeniden ziyarete açılmış. Kapılar, pencereler, balkonlar ve diğer birçok küçük detayı nedense bana İtalya’nın Venedik şehrini anımsattı.

Küçük bir yarımada üzerinde kurulmuş eski şehrin tarihi sokaklarında kaybolmak pek bir keyifli. Old City’de tarih, denizde limon kokluyorsunuz.

Budva Eski şehir

Eski şehrin surları iyi korunmuş. Hırvatistan’ın ünlü şehri Dubrovnik ile karıştırabileceğiniz daracık sokaklarında, açık hava kafelerinde iyi vakit geçirebiliyorsunuz. Sokaklar boyunca dizilmiş kafe ve restoranlar bir şeyler atıştırmak, dinlenmek ve Akdeniz lezzetlerini tatmak için uygun seçim olabilir.

Geleneksel Montenegro Burgeri, barbekü yapılmış balık ve karides, yanında nefis salata tavsiye edilir. Ayrıca kurutulmuş dana etinden yapılan kastradina ve bir tür pide olan pogaea de denenebilir. Eski şehir içinde fiyatların oldukça turistik olduğunu söylememe gerek yok herhalde.

Budva Stari Grad
Budva Stari Grad
Budva Old City

Stari Grad’ın ana kapısından çıkıp da sola döndüğünüzde kendinizi Adriyatik’le yüz yüze buluyorsunuz. Kıyıda denize girenler, güneşlenenler, çakıl taşlarıyla oynayan çocuklar, dip dibe oturup huzuru içine çeken sevgililer… Dedim ya, burası sakin, dingin bir tatil şehri.

Budva şanslı bir şehir, sırtını dağlara yaslamış olmasına rağmen önünde uzanan tam 17’den fazla güzel plajı var ve bunların toplam uzunluğu 21 kilometreyi buluyor. Bunlardan Becici Plajı ile Yas Plajı en ünlü olanları.

Budva-Gezilecek-Yerleri

Plajların en güzel yönü ise çoğunun mavi bayraklı olması, yani tertemiz. Hem şehrin içinde ol veya bu kadar yakınında, hem de mavi bayrak alacak kadar temiz ol! Budvalılar plajlarına nasıl sahip çıkılması gerektiğini çok iyi biliyor olmalı. Uzun ve kalabalık olan bu plajlar boyunca uzanan İtalyan ve İspanyol stili kafeler harikulade.

Adriyatik kıyıları boyunca uzanan bu plajların çoğunun girişi de ücretsiz. Mayıs ortalarından başlayan sezon havaların durumuna göre Kasım’a kadar uzuyor.

Adriyatik, Ege’den çok da farklı değil. Denizin sıcaklığı da, tuz oranı da hoş. Tipik Akdeniz iklimine sahip yılın 6 aylık bu döneminde, deniz suyu sıcaklığı 21-25 derece arasında, nefis!

Budva, Karadağ
Budva, Karadağ

Akdeniz’de kendine münhasır sıra dışı bir yer Sveti Stefan, gördüğüm en etkileyici yerlerden birisi. Arnavut kaldırımlı yolları, şirin avlusu ve şahane deniz manzarası ile eşsiz bir yer olan Sveti Stefan, karaya dar ve kısa bir yolla bağlı, minik bir ada üzerinde kurulmuş.

Malta

On beşinci yüzyıldan kalma bir dokuya sahip olan yer, dar sokakları, yakuta çalan kırmızı çatılı evleri ile Karadağ’ın en ikonik manzaralarından birine sahip. Geçmişte 400 kadar kişinin yaşadığı ada, altmışlı yıllara kadar balıkçı köyü olarak kalmış.

Altmışlı yıllardan itibaren adanın çehresi değişmeye başlamış ve seksenli yıllara gelindiğinde Kirk Douglas, Sofia Loren, Orson Welles, Carlo Bruni, Marilyn Monroe ve Liz Taylor gibi ünlülerin uğrak yeri olmuş.

Sveti Stefan Adası, Karadağ
Sveti Stefan Adası, Karadağ

Doksanlı yıllarda, Yugoslavya birkaç ülkeye bölündüğünde Karadağ’ın ayrılmasıyla adanın eski popülaritesi kaybolmuş, ancak ilerleyen yıllarda Karadağ hükümeti adanın eski parlak günlerini geri kazandırmak proje başlatılmış. Aman Resorts grubuna 30 yıllığına kiraya verilen Sveti Stefan yeniden restore edilerek 50 odalı ve 8 süitli 5 yıldızlı bir otel olarak hizmet vermeye başlamış.

Dünyada en göz alıcı 10 yerden birisi olarak medya tarafından adı listelenen bir ada otel şimdilerde burası. Üstelik en ucuz odasının fiyatı 1,000$’dan başlıyor ve yalnızca otel müşterileri veya adadaki restoranlarda rezervasyonu olanlar burayı ziyaret edebiliyor.

Karadağ gece hayatı pek bir renkli

Dedim ya başta, Budva tam bir tatil kenti diye. Tatil demek eğlence demek ve gündüzün deniz, güneş, kum üçlüsünü tamamlayan bir şey varsa o da renkli bir gece hayatı tabi. Yoksa şehir eksik kalır, işte bu yönden Budva bir parti ve eğlence şehri aynı zamanda. Uluslararası DJ’lerin pop, rock, tekno ve house tarzı müzik yaptıkları bir çok kulüp, bar ve disko var.

Trocadero, Caspar, Hacienda ve Raffaello Grand Cafe en ünlüleri ve hemen hepsi de gece yarısından sonra hareketlenmeye başlıyor ve yaz döneminde sabaha kadar açık kalıyorlar. Ülkenin bir çok yerinden ve yakın Avrupa ülkelerinden buraya eğlence için hafta sonu kaçamağına gelen çok sayıda turist var.

Gece hayatına akanların pek bir şık bu şehirde. Özellikle de Budva kızları oldukça güzel ve çekici. Topuklu ayakkabılarıyla her birinin bacak boyu 1,5 metreymiş gibi görünüyordu. Herkes şık, herkes rahat, herkes eğleniyor.

Budva gece hayati

Çok sayıda konaklama seçeneği sunan Budva otelleri, sezona bağlı olarak farklı fiyat uygulayabiliyor. Budva’da 2 gece Saki Apartments‘de kaldım ve 26€ ödedim. Kahvaltı dahil değildi ve 2 kahvaltı ve 1 kahve için 7€ ödedim. Karadağ yemekleri herkesi memnun edecektir diye düşünüyorum. Yemekleri ise nefis ıspanaklı börek (3€) ve dönerle (8€) yaptım.

Budva otelleri içerisinde en iyilerden biri olarak geçen Hotel Astoria ilk seçenek olabilir. Ayrıca bütçenize göre Old Town Skyline Apartments, Apartment Petrovica ve Villa Casa di Pietra otel ve evlerinden birini seçebilirsiniz. Hostelde kalmak isterseniz Freedom Hostel, Comfort Inn Old Town gayet iyi konumda.

Türk Hava Yolları Podgorica’ya direk seferler düzenliyor ve yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Ben biletle, otelle uğraşamam, keyfime bakarım diyenler için Balkan turları oldukça uygun, hem fiyatları da oldukça ekonomik. İstanbul’dan Bodrum’a kalkıp gitmektense Karadağ’ın Budva şehrine gitmek daha ekonomik olabilir belki. Bunun için uçak bileti ve oteli önceden ayırmak gerek. Adriyatik kıyısında yer alan bu nefis şehir hafta sonu kaçamağı için ideal. Bir kenara not edin.

Önceki blog yazısıQatar Airways Airbus A350 ile Business Class Deneyimi
Sonraki blog yazısıDresden Nerede 📍 Dresden’e Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

29 YORUM

 1. Geçen yıl ilk kez Budva’ya seyahat ettim. Tam anlamıyla bir turizm şehri Budva. Tarihsel miras, kültürel zenginlik, göz alıcı plajlar, renkli gece hayatı… Ziyaretçilerine pek çok farklı seçenek sunan bir destinasyon. Bahar ayında gittiğim için denize girememiştim, ama şehir merkezindeki plajların tertemizdi.

 2. Kemal abi, bana 1 haftalik daha relax odakli bir plan onerebilir misin ?
  Konaklamami Budva’da yapacagim sevgilerimle. Özellikle sahil ve kullanim ucretleri hakkinda bilgine ihtiyacim yüksek

  • Budva 2 gün Kotor 3 gün, 1 gün Podgorica
   Hem Budva’da hem de Kotor’da tarihi old town içerisinde kal. Perast, Tivat, Herceg Novi ve Kotor körfezi çevresindeki köyleri otobüsle gez.

 3. Merhaba. 15’inde Karadağa gidiyoruz ama Kotor’da mı kalalım Budva’da mı bilemedik. Karadağ’dan Arnavutluk’a nasıl gidilir bilgi verir misiniz?

  • Her ikisi de de güzel. Deniz tatili düşünüorsanız Budva’da, gezmeyi seviyorsanız Kotor’da kalın. Bende Kotor daha çok ağır basıyor. Gittiğiniz şehrin otogarına giderseniz orada sorabilirsiniz. Birkaç aktarma ile gidebiliyorsunuz. Otobüsler var.

 4. Güzel yazınız için çok teşekkürler. Benim merak ettigim ise plajlar çok mu kalabalık oluyor? Biz sakin yerleri seviyoruz. Plastik şezlong yığınları ce bolca gürültü patırtı arasında denize girmek istemiyoruz. Bilgi verirseniz çok sevinirim. Çok teşekkürler

 5. Tatil için güzel, en az 3 gün kalınır bence. Fiyatlar pahalı değil, gece hayatı canlı ve güzel. Beğendik biz.

 6. Anlatılandan yazılandan çok daha fazlasının bulunabileceği Adriyatik in sakin ve dingin şehri. En güzel gezi dönemi bahar ayları olup, rotanıza Kotor’u da ilave etmeden sakın dönmeyin.

 7. Merhabalar zevkle okudum emeğinize saglık. Benim size ve bilgisi olanlara birkac sorum olucaktı. Karadağ’da kumpir waffle üzerine bir cafe acmak istiyorum hangi bölgesinde lokasyonunda acmalıyım ve dükkan ev kiraları ne kadardır? İş yeri acma izni veriyorlar mı yabancılara? Vergi sistemi nasıl işliyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler, saygılar.

 8. Bu yaz Balkan turuna katıldığımda görme imkanım oldu. Tüm Balkanlar yemyeşil. İnsan bakmaya doyamıyor ve inanılmaz ucuz. Hemen hemen gitmediğim yer yok gibi, ama hayatımın en güzel seyahatiydi. Herkese tavsiye ederim.

 9. Budva’yi ve Kotor’u görmek isteyenler icin yaz ayini bir de Podgorica uzerinden gidilmesini tavsiye ederim, Kemal Bey’in affina siginarak.

 10. Kotor, Budva ve Stevi buralar Akdeniz havasında güzel yerler. Bu yaz gitme imkanim oldu, uzun tatil yapılır buralarda.

 11. Geçen sene Nisan ayında Budva ve Kotor da çok yağmurlu olduğu için çocukla da olunca iyi gezememiştik; görülmeye değer gerçekten.

 12. Çok çok güzel bir ada. 30 yıllığına otel olarak kullanılacak. Geceliği yaklaşık 1,800€. Adaya girilemese bile muhakkak karşıdan da olsa görülmesi gerekiyor.

 13. Eğlencesi iyidir, yakın Avrupa şehirlerinden buraya sırf eğlenmeye arabalara doluşup gelirler. İnsanları şıktır dediğiniz gibi. Bildiğimiz Balkan ülkelerine benzemiyor.

 14. Budva yaz aylarında çok keyiflidir, sonbahardan sonra ise sakindir yer yanı. Çarşısı pazarı ne varsa Stari Grad içerisinde. Geri kalan kısımları da yerleşim yeri, ev ve binalardan oluşuyor. Tatil için idealdir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın