Hindistan, karmaşanın, renklerin, baharat kokularının ve dünyaca ünlü Bollywood’un ülkesi. Güney Asya‘da yer alan ülke, Asya’nın uçsuz bucaksız topraklarına yayılmış ve tarihte çok sayıda önemli medeniyete ev sahipliği yapmış, kendine has kültürü ile dünyanın en ilginç yerlerinden biri.

Yeryüzünün en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan, tam anlamıyla farklı kültürlerin buluşmasına ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda büyük gelişim gösteren Hindistan, özellikle bilişim alanında dünyanın geri kalanına nitelikli eleman sağlayan, ekonomik olarak bölgenin en güçlü devletlerinden.

Hindistan
Tac Mahal, Hindistan

Hinduizm, Budizm, Jainizm ve Sihizmin gibi dinlerin doğum yeri olan coğrafyada kurulu olan Hindistan, her bir köşesinde farklı inanç, etnik köken ve yaşam tarzına sahip kent ve kasabalarıyla görülmeye değer.

Hindistan hakkında kısa bilgiler 🇮🇳

Hindistan ya da resmi adıyla Hindistan Cumhuriyeti (İngilizce: Republic of India), Güney Asya’da yer alan, dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olan benzersiz bir ülke. Endonezya’dan sonra sayıca en kalabalık Müslüman nüfusuna ev sahipliği yapan Hindistan, farklı renkler, farklı inanışlar, baharat kokuları ve Bollywood filmleriyle tanınıyor.

Malta

Hindistan ismi, eski Farsçadaki Indus adından türetilmiş. İndus Nehri ve çevresinde yaşayanları tarif etmek için kullanılan India ismiyle anılan ülke, Yunanlar tarafından Indoi olarak adlandırılıyordu. Hindistan adı, Hindistan anayasasında ve ülkedeki birçok yerel dilde Bharat olarak geçiyor. Hinduların kutsal kralı Kral Bharata’dan türetilen bu isim günümüzde de kullanılmaya devam ediliyor.

Dünyanın en gelişmiş uygarlıklarının beşiği olarak da bilinen Hindistan toprakları, tarih boyunca sayısız imparatorluk ve uygarlığa ev sahipliği yapan oldukça bereketli topraklarda kurulu. Bir ülke olarak birlik ve bütünlük içerisinde görünmeyen, değişik ırk, kültür ve dinlerin bir arada yaşadığı kültürler mozaiği olarak dikkat çeken ülke, Hinduizm ve Budizm gibi iki büyük dinin doğduğu topraklarda kurulu.

Avrupalılar tarafından tarihte ilk kez Portekizliler tarafından işgal edilen Hindistan, 1498’de Ümit Burnunu dolaşan Vasco da Gama‘nın keşfinin ardından Portekizlilerin hakimiyetine girdi. 1612’de İngiliz sömürge yönetiminin kurulduğu ülke, 250 yıl boyunca British East India Company şirketi tarafından yönetildi.

İngilizler döneminde mihrace ya da nevab denilen küçük prenslikler şeklinde bir siyasi görünüme sahip olan ülke kömür, demir, çay, pamuk üretimi gibi konularda İngiltere’yi besleyen bir konumdaydı.

II. Dünya Savaşının ardından 1947’de bağımsızlığını ilan eden, 1950’de ise Cumhuriyet yönetimine geçen Hindistan, bağımsızlığına kavuştuktan sonra üçüncü dünya ülkeleri gibi askeri yönetimlerle ya da yabancı ülkelerin gözetiminde bir yönetim biçimiyle yönetilmedi. Kendi kurumlarını geliştirerek demokrasinin başarıyla uygulandığı ülke bu alanda Asya’nın en başarılı örneği olarak kabul ediliyor.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, en büyük şehri ise Mumbai. Hindistan’ın para birimi Rupi, ülkenin nüfusu 1 milyar 352 milyon. Hindistan, Türkiye’den 2.5 saat ileride. Ülkede Hintçe ve İngilizce resmi dil, ancak birçok yerel dil de konuşuluyor.

Hindistan’a gitmek için Hindistan vizesi almanız gerekiyor. Hindistan vizesi, Türkiye’deki Hindistan temsilciliklerinden bizzat başvurularak alınıyor. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun ve verimli bir Hindistan tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Hindistan nerede📍

Hindistan, bir Güney Asya ülkesi. Resmi adı Hindistan Cumhuriyeti olan ülkenin güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda Bengal Körfezi bulunuyor. Hindistan’ın kıyı şeridi 7 bin 517 kilometre uzunlukta.

Ülkenin batısında Pakistan, kuzeydoğusunda Çin, Nepal ve Bhutan ve doğusunda Bangladeş ve Myanmar ile kara sınırı bulunuyor. Hindistan ayrıca coğrafi konumuyla Sri Lanka, Maldivler ve Endonezya’ya oldukça yakın.

ⓘ Hindistan gezinizde, sıklıkla kullandığım, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Hindistan’a nasıl gidilir ✈️

Hindistan’a uçakla nasıl gidilir: Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın ve Indigo firmasının direkt uçak seferleri bulunuyor. İstanbul-Yeni Delhi uçuşu 6 saat sürüyor. Yeni Delhi’ye Umman, Moskova ve Doha’dan aktarmalı uçuşlarla gitme şansınız da var.

Yeni Delhi Havalimanından şehir merkezine nasıl gidilir: Yeni Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı, Yeni Delhi kent merkezine 16 km uzaklıkta. Havalimanından Delhi şehir merkezine ulaşım için metro, taksi, otobüs, kiralık araç ve özel transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Düzensiz sefer saatlerine sahip servis otobüsleri kent merkezindeki Connaught Place’a kadar yolcu taşıyor. Kent merkezine ulaşmanın en ucuz ve en hızlı yöntemi ise metroyu kullanmak. Airport Express ismiyle sefer yapan metro havalimanından iki durak sonra şehir merkezine ulaşıyor.

Büyük bölümünde yer üzerinde gittiğinden şehri tanıma ve görme şansınız da oluyor. 20 dakika süren yolculuğun bileti ise 150 Rupi. Taksi kullanmak isterseniz ortalama fiyatlar 350-450 Rupi arasında değişiyor.

Hindistan nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Hindistan gezilecek yerler📌

Hindistan, karmaşanının, renklerin, baharat kokularının ve Bollywood’un ülkesi. Hindistan’da her yıl milyonlarca turistin akın ettiği, ülkenin kültür, ticaret ve finans merkezi olan Mumbai’de Iskcon Tapınağı, Hedadve Tapınağı ve Mani Bhavan Gandhi Müzesi ziyaret edebileceğiniz yerlerin başında geliyor.

Bollywood Stüdyoları ise Mumbai’nin dünya beyaz perdesine katkısına ev sahipliği yapıyor. Başkent Yeni Delhi, aynı zamanda ülkenin en kalabalık ikinci yerleşimi. India Gate, Qutb Minar, Lodi Gardens, Dilli Haat, Humayun’s Tomb, Cuma Masjid, Red Fort ve Jain Temple Yeni Delhi’de mutlaka görülmesi gereken adresler.

Diğer yandan Hindistan’da alışveriş demek Yeni Delhi demek. Burada kurulan büyük pazar ve alışveriş merkezlerinde onlarca farklı otantik eşya ve Hint kumaşları bulabilirsiniz.

Hindistan’ın ünlü eyaleti Rajasthan’ın en büyük kenti olan ve Pembe Şehir olarak da bilinen Jaipur tıpkı lakabı gibi çoğu pembeye boyalı olan yapılarıyla göz alıcı bir şehir. Jaipur’da ziyaret edilmesi gereken diğer yerler, Hawa Mahal, Jantar Mantar, Amber Fort Palace, City Palace, Jai Mahal ve Monkey Temple.

Rajastan eyaletinin bir diğer şehri olan Udaipur’daki Jagdish Tapınağı olarak sıralansa da elbette bundan fazlası var. Taj Mahal’in bulunduğu Agra ise, Hindistan’ın en turistik şehirlerinden.

Plajlarıyla da ünlü olan Hindistan’ın Bombay’da yer alan Juhu ve Chopatti Plajları, Goa’da yer alan Goa Plajı ve dünyanın ikinci büyük plajı olarak gösterilen Marina Plajı da ülkenin sayısız güzelliklerinden bazıları. Hindistan’ın doğusunda yer alan Puri ve Konark tapınakları da görülmeye değer yapılardan.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz